Skip to content

Ceskou Kanadou na kole Multi-cache

This cache has been archived.

Teddy Team: Bohužel několik zastávek se změnilo a keška je málo navštěvovaná.

More
Hidden : 4/3/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Vitejte v Ceské Kanade

Touto kesi bych Vás chtel rád provést po cásti krajiny zvané Ceská Kanada. Multi keš je predevším pro cyklokacery.

STAGE 1

Na souradnicích naleznete kámen ,který na východní strane má letopocet.Všimnete si roku v letopoctu a císlice v roce sectete.Výsledné cílo je písmeno A

Trojmezí

Setkávají se zde hranice Cech, Moravy a Rakouska. Je zde historický hranicní trojhranný kámen a nedaleko nej nekolik hranicních kamenu, které vytycovaly panství rakouského (puvodne spanelského) slechtického rodu Hoyos (výbezek Rakouska do Cech s názvem Bohmische Sass).

STAGE 2

Na souradnicích se nacházíte blízko keramické dílny . Blízko roste strom , na kterém je turistický rozcestník . Zjistete jaká vzdálenost je podle rozcestníku do Chvaletína.Císlice je písmeno B

Maríž

Je místní cástí mesta Slavonice, je to obec, která byla od padesátých let minulého století v hranicním pásmu a byla takríkajíc na odpis. Presto se nekolika vytrvalým obcanum podarilo udržet obec pri živote. Po roce 1989 se sem vrátil život a dnes je prevážne sídlem umelcu, socharu, keramiku a dalších profesí, lidí, kterí velice citlive vnímají genia loci místa. V obci býval krásný zámecek obklopený anglickým parkem. Byl znicen a v parku za dobu nezájmu vyrostly nádherné stromy, které ale silne ohrožují ekonomické zájmy. Nekteré již byly pod ruznými záminkami vykáceny.

V Maríži se nachází také známá keramická dílna , kde si každý muže namalovat svuj hrnek, zvírátko ci jiný tvar at již pro sebe nebo pro radost svých blízkých a prátel. Malování probíhá pod vedením zkušených lektoru.Keramika je druhý den k vyzvednutí nebo se dá poslat na Vaší adresu.

STAGE 3

Nacházíte se pred budovou jedné ze dvou ZŠ ve Slavonicích.Císlo popisné budovy základní školy je písmeno C.

Slavonice

Mestská památková rezervace Slavonice, která patrí mezi renesancní mesta jihozápadní Moravy, leží v jižní cásti Ceskomoravské vysociny u rakouských hranic. Vznik mesta se datuje kolem 12. století. Nejstarší písemná zpráva pochází z roku 1260. Puvodne se jednalo o osadu, pozdeji o trhovou ves, která patrila pánum z Hradce (vetev Vítkovcu). Ves se pomalu rozvíjela v opevnené mesto. Od 13. století také zrejme vznikal propracovaný podzemní systém, který sloužil nejen jako odvodnovací, ale zároven i jako obranný systém mesta. Mesto výrazne ovlivnilo 14. století. Tehdy patrne došlo k rozšírení starší opevnené kruhovité osady o prostornejší, mírne se svažující, tržište smerem na západ (nám. Míru) a zároven o tržište smerem na východ v podobe rozšírené ulice (Horní nám.). Obe námestí vytvorila stredoveká zástavba meštanských domu postavených na dlouhých parcelách s úzkými dvory, jejichž zadní cást zaplnovaly stodoly a hospodárská príslušenství.
Mezi temito námestími stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie s dominující mestskou veží. Vež byla postavená v letech 1503-1549 pod vedením mistra Michala na míste bývalé sakristie kostela. Stavba byla provedena za velkého prispení cechu soukenického a stala se významnou dominantou mesta. Barokní prilbová strecha pak pochází z doby po požáru v roce 1750. Chrám Nanebevzetí Panny Marie je trojlodní bazilika o dvou polích krížové klenby a petibokém záveru, budovaná od pol. 14. století do roku 1521, se strední lodí, zaklenutou až v 15. stol., kruchta pochází ze 17. stol., pocátkem 18. stol. pak byly pristaveny barokní kaple.

 
STAGE 4

Blízko souradnic se nachází turistický rozcestník.Vzdálenost do Dacic je písmeno D( hodnota D je 17 )

Pfaffenschlag

Místo bylo pravdepodobne osídleno již Slovany, ale puvodní sídlište zaniklo nekdy v prubehu 12. století. V 13. století, v prubehu kolonizace pohranicí Premyslem Otakarem II. byla na míste zaniklé slovanské osady postavena nová kolonizacní ves, kterou založil Slavonický farár. Tato obnovená vesnice byla nekdy nazývána Vesnice farárova nebo Bobovec, ale známá je pod názvem Pfaffenschlag.

Osada byla však v dobe husitských válek vypálena a nebyla již obnovena. Pravdepodobne byla vypálena z duvodu, že ves patrila slavonickým farárum a Slavonice jako takové nebyly nakloneny husitum.Blízký rybník nepochází z doby existence vesnice, ale až z roku 1483, tedy padesát let po jejím zániku.Okolím probíhala ve tricátých létech minulého století linie pohranicního opevnení.

 

STAGE 5

Na techto souradnicích zahnete doleva pokud jedete smerem od Stálkova .Také zde se zamerte na turistický rozcestník.Vzdálenost do Peníkova je písmeno E.

 

STAGE 6

Blízko rybnícku se nachází kámen u kterého je na zemi vyobrazen letopocet.Soucet všech císlic letopoctu je F.

 

STAGE 7

Stojíte pred hradem.Spocítejte kolik kolem sebe máte lamp.Nepocítejte lampu , která se nachází níž pod hradem u kamenného schodište .Pocet lamp je písmeno G(liché císlo)

Landštejn

Zrícenina rozsáhlého hradního areálu, stojící na temeni zalesneného hrebenu, puvodne románská stavba rozšírená o renesancní prístavby.

Královský hrad Landštejn byl vystaven jako pomezní pevnost na vitorazském území strídave patrícím k Rakousum a Cechám, a to prímo proti rakouskému hradu v Marklu. Teprve roku 1252 král Premysl Otakar ll. pripojil panství s hradem natrvalo k Cechám.

Pocátky jednoho z nemnoha románských hradu u nás nejsou zcela známy a také o zpusobu získání panství Vítkovci prameny mlcí. První dochovaná zmínka z roku 1259 uvádí, že pánem Landštejna byl Oldrich z vetve Vítkovcu, kterí užívali prídomek "z Landštejna". Ti vlastnili rozsáhlé panství asi po sto let. Po Vítkovcích získal Landštejn od Krále Václava lV. Konrád z Krajku (puvodem ze Štýrska) výmenou za svuj hrad a statek v Lomnici nad Lužnicí. Tím se dostal na hrad témer na dve století cizí rod, který zde provedl významné prestavby. Ani ve druhé generaci se Krajírové s ceským prostredím nesžili, trebaže jejich manželky byly dcery významných rodu z blízkého okolí. Jeden z Krajíru, Lipold, jako úhlavní neprítel Tábora toto mesto neúspešne roku 1420 obléhal a Jan Žižka na oplátku hrad Landštejn vypálil. V dalších pokoleních Krajírové uskutecnili znacné prestavby starého hradu. Bylo zvetšeno nádvorí, vybudován nový palác v pozdne gotickém slohu, hradba s cimburím a vežemi. Pred polovinou 16. století pribyla ješte od severu k jihu na míste predsunutého valu hradba se strílnami a dvema vloženými pulválcovými baštami.

 

Pro zadlužení a financní neshody byl hrad roku 1579 prodán Rakušanu Štepánovi z Eincingu. Od nej se Landštejn vrátil do ceského držení, hrad koupil v roce 1599 jihlavský meštan David Neumaier z Vinterberka. Landštejn stihla dvakrát pohroma, která prispela k jeho neodvratné zkáze. Podle svedectví Bohuslava Balbína zasáhl na pocátku 60. let 17. století blesk vež kaple. Podruhé blesk uderil v roce 1771, hrad zcela vyhorel a postupne se zmenil ve zríceninu. Dochoval se pouze gotický krb, který vrchnost odvezla do sternbašského sídla v Trešti.

Tak a ted k finálce

Výpocet pro finální souradnice je:

N 49°(D-A-E).(B)(G)(G)

E 015°(F+B-2).(120+C)

Nezapomes si opsat cislo k vypocitani bonusove kesi

Ceskou Kanadou na kole BONUS

 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

An xenwv yrfn,cbq xhebh n xnzrarz mirqav cbxybc n wfv gnz:)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)