Skip to content

Quirinuv kult - Bristevska hura Traditional Geocache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 2/22/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na zajímavém vršku mezi Brístvím a Starým Vestcem je zdaleka viditelná zrícenina historické stavby. Nejedná se obvyklou trosku hradu, tak typickou pro ceskou krajinu, ale o pozustatek nekdejší mohutné barokní kaple. Z kamene a cihel zdená stavba byla zbudována z daru farníku v roce 1714.


Centrální kaple na krížovém pudorysu je presne orientovaná, delší osou na sever jih, kratší východ západ. Hlavní smery pudorysu vytvárejí na svetové strany orientovaný kríž. To jiste souvisí se zasvecením - kaple Povýšení svatého Kríže. Z toho duvodu je i Brístevská hura nazývána ponekud vznešene Krížovou horou. To, že se jedná o vcelku mírnou vyvýšeninu v jinak rovinaté krajine pozná každý, kdo ke zrícené kapli vystoupí.

Z kaple zbyly jen zbytky klenebních oblouku a puvodní vzhled by šlo jen steží rekonstruovat. Jak došlo k takové devastaci? Nejedná se ani o dukaz válecného besnení, ani o doklad minulého nebo soucasného vandalismu. Historie její destrukce je zvláštní. Dalo by se romanticky konstatovat, že kaple byla postavena na špatném míste. Posvátné místo se dostalo do konfliktu s nebezpecným živlem, s ohnem. Kaple totiž dvakrát dosti neobvyklým zpusobem vyhorela. Poprvé roku 1762 do veže uderil blesk a celou kapli ponicil. Presto byla opravena, ale cekalo ji další neštestí. Prišlo znenadání, 30. dubna 1816, kdy pri pálení carodejnic dopadlo košte vyhozené do vzduchu na šindelovou strechu kaple, která se vznala. Požár byl zdaleka videt, ale nejednalo se o obvyklý ohen predmájové noci.

Pak již barokní kaple opravena nebyla. Poute a bohoslužby ustaly. Duchovní místo osirelo. Presto místo pritahovalo a trosky kaple jako pavuciny oprádaly dosti fantastické povesti. Je zvláštní, jak je nekterá místa pritahují.

Jedna z místních povestí vypravuje, jak se jeden místní sedlák rozhodl, že si ze zniceného Božího místa odveze dlaždice. Komu jsou tam zapotrebí? A jemu zvelebí stavení. Prijel v noci s povozem ke zrícenine, ani nezacal vylamovat dlaždice z podlahy, když ze tmy vystoupila vysoká bílá postava. Bylo to strašné. Prízrak se tycil vysoko nad propadlou klenbou. Hlava jako by se ztrácela v hvezdné obloze. Sedlák vzal do zajecích, roznemohl se, a za cas zemrel. Ale z puvodní dlažby, kterou ochranoval duch, v rozvalené kapli presto nezustala ani jediná...

Brístevská hura, nebo také Krížová hora, cní uprostred polí, zdaleka viditelná. Jedná se o tak zvanou "svedeckou horu", která byla casem vypreparovaná z méne odolných krídových usazenin. Donedávna byla zcela holá a teprve pred nejakými padesáti lety byla zcela bezduvodne osázena dnešním borovým porostem. Pozoruhodný je pohled od Starého Vestce. Pravidelná homole pripomíná mohutnou mohylu. Pro beltinové ohne místo jako stvorené. Keltské osídlení Pojizerí je známou vecí a tak práve tady se mohly oslavy slunecního svátku soustredit. Víme totiž, že se místa tradicního pálení carodejnic casto soustredovala na dávných posvátných místech. Dukazu je rada a proto nekterí badatelé spojují pozdejší folklórní obyceje s daleko starší tradicí.

Již v raném krestanství bylo nutné staré víre prizpusobit i svátky staré víry. Na 30. duben pripadá svátek Quirina z Neussu, italského mucedníka z prvního století po Kristu. Je zajímavé, že tento svetec byl ochráncem koní a skotu. Na jeho svátek byly v keltském beltinu u ohne ocištováni lidé i stáda skotu a ohen tu mel nejen ocistnou, ale i ochrannou funkci.

Okolo roku 1000 byl Quirinuv kult spolu s jeho ostatky prenesen na sever. Není vyloucenou, že tu posloužil v zápolení s praktikami staré víry, které byly v severní Evrope v té dobe ješte živé. Dalo by se konstatovat, že tento boj se tak docela nezdaril. Svetec, jehož úctu stredovek obnovil, pozdeji upadl v zapomenutí, ale tajemná tradice pohanského obradu prežila dodnes.

Mužeme se domnívat, že na výšine Krížové hory plály posvátné ohne již v dávných dobách, o slavnostech keltského beltinu. Na taková místa pozdeji krestané umístovali kríž. Pak by nebylo vylouceno, že zasvecení kaple Svatému kríži melo i tento smysl. Pokrestanštit pohanské místo znamením nové víry bylo v krajine vždy prvoradým úkolem.

Doložení predmájových ohnu na Brístevské hurce na pocátku 19. století by bylo duležitým svedectvím. At jsou koreny tohoto zvyku jakékoliv, musíme pripustit, že nás dodnes dovedou okouzlit. I dnes mužeme v jiskrících plamenech spatrit draka, svudnou carodejnici, ohnivého hada ci desivého psa s planoucíma ocima. Ti všichni jsou soucástí dávného duchovního odkazu, který mužeme, tak jako autori povestí, volne interpretovat. Treba budeme mít pokaždé pravdu...

Dnes na Brístevské hure neplanou ohne, ani se tu zbožné duše nemodlí v kapli Povýšení svatého kríže. Ale cosi tu prece jen zustalo. Vyvýšenina je porostlá vzácnými rostlinami, které mají svou magickou a lécebnou moc. Významná jsou bohatá nalezište horecku zahorklého a zárazy sítnaté. Dále tu roste sesel rocní, zvonek kubkatý, lnenka obecná, bezkolenec rákosovitý, cistec rocní, úporek pochybný a rada dalších vzácných bylin. Do výbavy carodejnice vše mužeme doporucit, stejne jako hlas odborníku, požadujících, aby se Krížová hora stala chráneným územím.

Na mnoha místech Cech se mužeme presvedcit, jak se historie posvátných míst prolíná. Koreny posvátnosti casto sahají až do praveku. U rady posvátných míst tato tradice na sebe navazuje, nekdy racionálne nevysvetlitelným zpusobem. Z toho by se dalo vyvodit, že posvátnost není jen závislá na cloveku. Proste existuje a je samozrejmou soucástí duchovní krajiny. V soucasné dobe jsme ohromeni výsledky nového vedního oboru, srovnávací mytologie, který dochází k prekvapivým záverum. Vetšina mytologií je totiž nevysvetlitelne propojena. Jednotlivé mýty se bud prekvapive doplnují, nebo jsou ve své podstate totožné. Stává se tak i v prípadech, kdy se jednotlivá etnika nemohla setkat ani v prostoru ani v case. Není proto divu, že nejvetší znalec oboru, vedec a skutecný myslitel, Mirceau Eliade, mluví o základní jednote náboženských fenoménu. Zajímavá je i další skutecnost, kterou zacínáme objevovat, že se pozdeji mýty a jejich fragmenty prelévaly do struktury povestí, prorustaly literárními památkami a najdeme je i v celé rade lidových obyceju a zvyku. To je jejich rehabilitace. Nejednalo by se patrne ani v nejmenším o zprofanovanou lidovou tvorivost, bez jakéhokoliv duchovního základu, ale o závažný pramen vedomí posvátného a jeho promen.

!!! - DOPORUCUJEME - !!! 3D prohlídka kaple !!!

Additional Hints (Decrypt)

ynivpxn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)