Skip to content

Zaniknutá dedina Multi-Cache

A cache by XB3 Message this owner
Hidden : 2/18/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá a nenárocná Multi-Cache


Mochovce

Dedina, ktorá existuje už len v spomienkach ľudí z blízkeho okolia, či v spomienkach jej bývalých obyvateľov. Jedna z mnohých dedín na Slovensku, ktorá bola nútená uvoľniť svoje miesto pokroku, v tomto prípade významnému energetickému zdroju.

Mochovce - dnes už neexistujúca dedina

Ležala v severnej časti Hronskej pahorkatiny na najjužnejších výbežkoch Štiavnických vrchov.
Základy histórie dediny boli položené v staršej dobe kamennej (pred viac ako 23 000 rokmi), čo je doložené aj vykopávkami, ktoré sa pred výstavbou elektrárne vykonali v jej okolí. Intenzita osídlenia sa periodicky menila, ale ako plynul čas, postupne narastala. Vykopávky keramiky na tomto území poukazujú na existenciu niekoľkých "sídlisk" roztrúsených v bezprostrednom, ale aj vzdialenejšom okolí, väčšinou v blízkosti vodných tokov, či na južných svahoch okolitých kopcov.
Ďalší rozvoj osídlenia urýchlil rozvoj hrnčiarstva, kamennej industrie (kameňolom pod vrchom Dobrica je dodnes viditeľný), ale aj roľníctva a to najmä pestovanie obilnín, chov domácich zvierat, rybolov v blízkom rybníku alebo pestovanie viniča, či ovocia.
Najstaršie slovanské osídlenie tu možno spájať s obdobím existencie Veľkomoravskej ríše v 9. storočí. Dôkazom sú dve sídliská a jedno pohrebisko odkryté priamo v katastri Mochoviec.
Osídlenie lokality je po zániku Veľkomoravskej ríše (od 12. storočia) doložené už aj písomnými prameňmi. Obec Mochovce sa po prvýkrát spomína v písomných prameňoch ako "villa Muhy" v roku 1295, keď bola majetkom Matúša Čáka Trenčianskeho. V tomto čase viedla cez obec aj známa "Čákova cesta" spájajúca údolie Žitavy s Pohroním.
Ako čas plynul, obec vystriedala množstvo majiteľov, medzi ktorými boli v rokoch 1540÷1590 aj Turci, ktorí ju v tom období okupovali. Posledný majiteľ, Alexander Schoeller, odkúpil v roku 1868 levické hradné panstvo spolu s Mochovcami od Eszterházyovcov.

V minulosti sa Mochoviec výrazne dotklo reformačné náboženské hnutie, najmä kalvinizmus, ktorý sa od 2. polovice 16. storočia začal šíriť medzi maďarským obyvateľstvom južného Slovenska. Po počiatočných problémoch s "konkurenčnou" rímsko-katolícku cirkvou, dostali Mochovce 16. februára 1786 povolenie od panovníka na stavbu tolerančného, kalvínskeho kostola. O ďalších desať dní začali s výstavbou a 30. októbra 1787 bol svätostánok vysvätený. Tento kostol však po čase už priestorovo prestal vyhovovať, a preto ho v 19. storočí rozobrali až po základy, na ktorých postavili nový, väčší a priestrannejší. Tento stojí na svojom mieste dodnes.
V interiéri kostola sa do roku 1984 nachádzalo niekoľko pamiatok, ktoré dopĺňajú obraz histórie dediny:
- okrúhly stôl z červeného mramoru (vyhotovený v roku 1870) bol umiestnený pod kazateľnicou a v roku 1984 bol premiestnený do Jura nad Hronom
- drevená maľovaná nápisová tabuľa so stavebnými údajmi kostola a citátom z biblie (pochádza ešte z interiéru staršieho kostola, z roku 1821)
- bohoslužobné nádoby (augsburský pohár s vrchnákom zo 17. storočia, cínová kanvica z roku 1798, cínový krčah s pyskom a uškom z 18. storočia, cínová misa z roku 1913)

S terajším pomenovaním obce sa prvýkrát stretávame v roku 1773 - Mochowcze. Potom sa celé 19. storočie a začiatok 20. storočia objavuje iba názov Mohi. Od roku 1919 až do roku 1938 bol úradný názov obce Mochovce a v rokoch 1939÷1944 opätovne iba maďarský názov Mohi. Od oslobodenia (26. marca 1945) až po súčasnosť sa používa názov Mochovce.
V roku 1956 bola dedina elektrifikovaná a v roku 1959 bola vybudovaná sieť miestneho rozhlasu.
V 1960 roku boli Mochovce začlenené do okresu Levice a o 5 rokov neskôr boli s okresným mestom spojené autobusovou linkou.

O tom, že v Mochovciach sa má začať výstavba jadrovej elektrárne sa začalo "šuškať" už v 70-tych rokoch minulého storočia.
Vtedy sa v bývalom Československu začal geologický prieskum lokalít vhodných na výstavbu novej atómovej elektrárne. Budúca elektráreň musela stáť na seizmicky stabilných geologických formáciách. Nevyhnutnou podmienkou bola blízkosť vodného zdroja, ktorý slúži na chladenie a dopĺňanie odparenej vody. V blízkosti komplexu sa nemali nachádzať veľké priemyselné podniky, ani mestské aglomerácie. Po zohľadnení všetkých faktorov padlo definitívne rozhodnutie - pre výstavbu jadrovej elektrárne bola vybraná lokalita obce Mochovce. Podľa vtedajších kritérií táto oblasť najlepšie spĺňala všetky podmienky výberu vhodného územia.
Prípravné zemné práce sa začali v júni 1981 a samotná výstavba jadrovej elektrárne v novembri 1982.
Pôvodný plán výstavby počítal s uvedením elektrárne do prevádzky koncom 80-tych rokov minulého storočia. V skutočnosti bol 1. blok elektrárne spustený v lete 1998 a 2. blok na konci roka 1999.
Kataster Mochoviec, v tom období už stavenisko elektrárne, bol v roku 1990 pripojený k obci Kalná nad Hronom.

Existencia jadrovej elektrárne a obývanej dediny sa navzájom vylučovali, a pretože sa jednalo o výsostne spoločenský záujem, prednosť dostala elektráreň. Dedina, nad ktorou bolo stavenisko dnes už fungujúcej atómovej elektrárne, bola postupne evakuovaná, jej obyvatelia dostali nové ubytovanie buď v Leviciach alebo si postavili nové domy v okolitých obciach. Ich obydlia boli "premenené" na kancelárie investora, prevádzkovateľa či dodávateľa stavby alebo na sklady.
Neskôr, po dobudovaní elektrárne, boli domy asanované. Celá dedina zmizla z povrchu zemského a na jej mieste ostali len polia, lúky, stožiare vysokého napätia a časť skladov.
Našťastie sa podarilo zachovať dva objekty, ktoré pripomínajú existenciu bývalého ľudského osídlenia - obidva si prezriete, keď sa rozhodnete navštíviť túto skrýšu. Myslite pritom na to, že ešte pred pár desaťročiami tu vládol čulý dedinský život.

Poznámka na záver:
Keď som "vyrábal" túto skrýšu, vôbec som netušil, že ju niekedy nájde aj človek-kešer, ktorého sa bude bytostne dotýkať príbeh tejto, dnes už neexistujúcej, dediny.
Stalo sa a o necelé tri roky po jej vzniku, skrýšu našiel kolega, ktorý sa v Mochovciach narodil a strávil tu svoje najkrajšie detské roky.
Náhoda zariadila, že sme sa spolu stretli. Samozrejme prišla reč aj na "Zaniknutú dedinu" a ja som odrazu zacítil v jeho vyznaní lásku, hrdosť a puto k jeho "rodnej hrude". Prisľúbil mi, že poskytne zopár fotografií z jeho rodnej dediny, z jeho ranného detstva a svoje slovo dodržal. Podelil sa s nami všetkými o minulosť, ktorú má zachytenú na fotografiách jemu najvzácnejších. Snímky sú priložené k jeho logu a kto chce, môže si ich prezrieť tu.

ĎAKUJEM ti, kolega,  za zverejnenie vzácnych, dnes už historických fotiek. 

 

Údaje boli čerpané z nasledovných zdrojov:
Jozef Bátora: Od kamennej sekery po atómový reaktor
EMO
Kalná nad Hronom
Kešer Geo-Meso: Historické fotografie z bývalej dediny Mochovce

 


Skrýša:

Aby ste skrýšu našli, musíte absolvovať necelé 3 kilometre (akýmkoľvek pozemným dopravným prostriedkom), pričom musíte získať 5 údajov.

Zverejnené súradnice vás privedú najprv na STAGE1, kde zistíte čo sa skrýva za písmenom "A" (A = ?). Odtiaľto si môžete urobiť vlastnú panoramatickú fotografiu celej lokality - podobnú, ako z času na čas vídavať v médiách.

Keď prídete na STAGE2, rozhliadnite sa a zistite rok "BCDE", v ktorom bol objekt dokončený (BCDE = ????).
Po dosadení získaných údajov do "vzorca", získate súradnice skrýše. Prajem príjemnú prehliadku tejto lokality.

Cache:

To find this cache, you have to find 5 hints first. With their help you will be able to calculate the final coordinates of the cache. You will have to walk or drive approx. 3 km to find all the hints.

The published coordinates will lead you to STAGE1. When you get here, find out what follows the letter "A" (A = ?). You can take a panoramatic photo from here.

When you arrive at STAGE2, look around and find the "BCDE" year in which the facility was completed (BCDE = ????).
After plugging the obtained data into the "formula", you will get the coordinates of the hide. Have a pleasant tour of this site.

N 48° 15.AEA'
E 018° 26.(B+C)(C-B-D)(C)'


História:
18.02.2009 - verzia 1 (založenie)
07.09.2009 - verzia 2 (vloženie počítadla)
22.04.2010 - verzia 3 (doplnenie odkazu na logbook c.1)...nefunkčný odkaz bol vymazaný 2.3.2022
05.12.2011 - verzia 4 (doplnenie "Poznámky na záver" a odkazu na historické fotografie Mochoviec)
16.11.2016 - verzia 4 (údržba skrýše + nový logbook č.3)
02.03.2022 - verzia 5 (zjednodušenie na STAGE2 bez vplyvu na výpočet finálnych súradníc)...263

free counters

Additional Hints (Decrypt)

FX: qvren i žryrmr RA: ubyr va gur veba

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)