Skip to content

Rudy brectan Mystery Cache

Hidden : 2/18/2009
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

...aneb Hercule Poirot pátrá podruhé.


Postarší muž s jemne prošedivelými vlasy utíkal za mesícního svitu teplickou Zámeckou zahradou. Mel obrovský strach ze smrti a cítil, že už se blíží. Neustále se ohlížel, jestli nekoho neuvidí ci nezahlédne stín, avšak nikde nikdo. Náhle vrazil do mladé slecny, zbežne se omluvil a uhánel dál.

Druhého dne ráno objevil pan Daladier pri své obvyklé procházce parkem mrtvolu neznámého muže, ležící u brehu Horního rybníku. Zavolal policii, která celou vec zacala vyšetrovat. Místní komisarství pod vedením pana Robára ohledalo mrtvolu a kupodivu nenašlo žádné stopy násilné smrti. Vrchní komisar Robár tedy narídil soudní pitvu. V tele bylo objeveno nadmerné množství halucinogenních látek. Komisar se tedy domníval, že muž pod vlivem silných halucinací zemrel na selhání srdce. Otázka však zustávala, jak se látka dostala do tela.

Pátrání již trvalo 3 mesíce a nijak zvlášte nepokrocilo, tak se vrchní komisar rozhodl pozvat vehlasného belgického detektiva Hercula Poirot. Ten pozvání k takto zvláštnímu a po dlouhou dobu neobjasnenému zlocinu velice rád prijal, také proto, že v Teplicích již dlouho nebyl.

Nejprve si Poirot od monsieur Robára vyžádal všechny zjištené skutecnosti. A ty byly: Zemrelý byl obcanem Britského království, povoláním lékar, jmenoval se Charles Rihain (jeho koníckem byla matematika). Do Teplic prijel dva dny pred zlocinem za svým lékarským kolegou Bartošem. V predvecer nalezení tela se zúcastnil vecírku se svým hostitelem, starým známým Farthánem a zamestnancem Královské akademie v Londýne panem Garozem. Bylo zjišteno, že pan Farthán kdysi vyhrožoval zavraždenému smrtí, z duvodu, že monsieur Rihain prebral panu Farthánovi snoubenku. Mel by tedy motiv.

Když Hercule Poirot vyslechl tyto záznamy, požádal o výslech úcastníku onoho vecírku, kterí na žádost vrchního komisare zustali v Teplicích. Jako první šel na radu hostitel Bartoš. Od nej se pan Poirot dozvedel, že všichni zúcastnení byli na vecírek pozváni již nekolik mesícu predem. Že od stolu odešel monsieur Garoz, který šel na toaletu a pred jehož príchodem (z toalety) se podávalo víno. Po nejaké dobe odešel pan Farthán, kterému se udelalo nevolno. Chvilku po jeho príchodu se podával caj. Velevážený detektiv se také dozvedel, že všichni zúcastnení se setkali již pri obede predešlého dne (pred vecírkem). Dále zjistil, že pan Rihain odešel z vecírku velmi brzy, což zduvodnil vyrizováním nejakých náležitostí.

Výslech pana Garoze neprinesl nic nového až na skutecnost, že pan Rihain byl velice znepokojen prítomností monsieur Farthána. Na záver se Poirot zeptal, jestli pan Garoz neví, zdali mel pan Rihain dedice. On odpovedel, že si není jist, ale že nejspíše ano (koho, ale nevedel). Monsieur Poirot se uklonil a podekoval panu Garozovi za ochotu.

Posledního, koho chtel Poirot videt, byl pan Farthán. Toho se vyptával na nepríjemnou minulost ve vztazích mezi zavraždeným a jím. Monsieur Farthán rozcilene vykládal, jak mu pan Rihain prebral snoubenku a ta se s ním nakonec stejne rozešla. Znepokojene dodal, že rozhodne nemel v úmyslu se mu pomstít. Poirot se ho také zeptal, jestli byl monsieur Rihain znepokojen jeho prítomností na vecírku. Ten to s váháním poprel. Pan Poirot podekoval a doprovodil pana Farthána ke dverím.

Poirot si povzdychl a náhle hlavou mu probleskla geniální myšlenka. Vzal pero, dopisní papír a zacal psát. Dopis byl adresován Britské ambasáde v Praze jménem vehlasného detektiva (Poirota) vyšetrujícího vraždu obcana impéria a žádal v nem informaci o dedici zavraždeného. Odpoved však cekal nejdríve za týden. Dále zašel za šéfredaktorem místního deníku a požádal ho, aby vydal zítra v novinách oznámení: „Kdo videl pana Rihaina, obcana Britského impéria, dne 22. kvetna a mohl by pomoci pri vyšetrování jeho vraždy, necht se co nejrychleji prihlásí panu Herculu Poirot, kterého najdete na policejním komisarství.“ a s výzvou otiskl i fotografii zavraždeného. Pan šéfredaktor mu rád vyhovel.

Po trech dnech nekonecného cekání prišel na stanici ctihodný pan Novotný, který vypovedel, že onoho dne ráno videl dotycnou osobu u restaurace v Zámecké zahrade s malou motykou a krabickou v ruce. Na tuto událost prý zapomnel, ale ta fotografie v novinách mu vše pripomnela. Asi o dve hodiny pozdeji prišla na komisarství madame Šafránková, kterou onen muž 22. kvetna vecer málem srazil opet nedaleko již zminované restaurace. Byl prý k smrti vydešen. V té rychlosti si také povšimla malého kousku papíru. Co na nem však bylo, nevedela. Pan Rihain se jen v rychlosti omluvil a pekelne zase utíkal dál. Paní Šafránková se pak ohlédla a ctihodného muže uvidela bežet smerem ke brehu rybníka. Poirot s podekováním vyzval dámu k odchodu.

Po chvilce premýšlení navrhl Poirot vrchnímu komisari, aby spolecnými silami prohledali celou Zámeckou zahradu s cílem nalézt onen záhadný kus papíru. Až po nekolika dnech, kdy již pátrání chteli vzdát, objevil vrchní komisar rozmocený útržek s naštestí citelným obsahem (papírek najdete ve fotogalerii pod názvem - Rovnice).


Agatha Christie



Hercule Poirot


Na úvodních souradnicích keš nehledejte, oznacují jen místo nalezení tela pana Rihaina.

Tvým úkolem je vyrešit správne obe rovnice a výsledky (x,y,z) dosadit do neúplných souradnic:

N 50° (x+y+8) , 0 (8z) 1

E 013° (2x-7) , (y+1) 9 (4z+6)


Keš obsahuje logbook, 2 propisky + tužku s orezávátkem a vysvetlení vraždy - tyto veci prosím neberte. Dále je tam také nekolik malickostí pro Vás a pro první tri nálezce (FTF, STF, TTF) jsou pripraveny originální keramické modely pražských grošu!

Prejeme Vám hodne štestí pri hledání!


Agatha Christie - cást druhá


Jako díte cetla Agatha mnoho detektivních príbehu a spolu se sestrou si také vymýšlely svoje vlastní. Byla to Madge, kdo vyprovokoval Agathu k napsání detektivky.

V roce 1913 se Agatha setkala s mladým dustojníkem Archibaldem Christiem a už 24. prosince 1914 si rekli své "Ano". Po vetšinu války byli od sebe oddeleni. Agatha zustala v Ashfieldu a pracovala jako dobrovolná sestra a lékárnice v místních nemocnicích. Tam získala znacné znalosti o jedech, které pozdeji využila ve svém díle. Po válce se Archie vrhl do podnikání v Londýne, zatímco Agatha zustala doma se svou dcerou Rosalind, která se narodila rok po skoncení války.


Hastings & Japp


Sama Agatha Christie ve své autobiografii priznává, že k vytvorení postav kapitána Hastingse a inspektora Jappa našla inspiraci v príbezích Sherlocka Holmese. Poirot predstavuje výstredního detektiva, Hastings verného, lec ponekud 'pomalejšího' spolecníka, Japp pak 'lestradovského' detektiva ze Scotland Yardu. Když Hercule Poirot vyjadruje v románu Hodiny (1963) své názory na detektivní literaturu, mluví s láskou o díle Sira A. C. Doyla: "Príbehy Sherlocka Holmese jsou ponekud pritažené za vlasy, plné klamu a vetšinou vzdálené od reality, ale zpusob, jakým jsou napsány, to je neco zcela jiného. Je to umelecké dílo - ta radost z jazyka, ta skvelá postava doktora Watsona. Ano, ta je opravdu dokonalá." Tak dokonalá, že se Agatha Christie nikdy nepokusila prevést ji zcela do svých knih v podobe kapitána Hastingse, nebot dobre vedela, že by se stal pouze nepovedenou kopií.

Zdroj: Agatha.cz


Knihy s Herculem Poirot


...

1928 - The Mystery of the Blue Train - Záhada modrého vlaku

1932 - Peril at End house - Dum na úskalí

1933 - Lord Edgware Dies - Smrt Lorda Edgwarea

1934 - Murder on the Orient Express - Vražda v Orient-expresu

1935 - Death in the Clouds - Smrt v oblacích

...


O Zámecké zahrade


Zámecká zahrada se rozkládá na ploše 22 hektaru. Její rozsáhlé plochy luk i staleté stromy lemují Horní a Dolní rybník již zhruba dve staletí. Patrí sem napr. mohutné platany, javor stríbrný, kaštanovník jedlý, líska turecká a previslý jilm lysý.

O vzhledu a usporádání zahrady se mužete poprvé docíst na pocátku 17. století. Pocátky založení Zámacké zahrady je však nutno hledat daleko drív, již v polovine 12. století u samých pramenu historie Teplic. Už v 17. století zahradu oživovaly dva rybníky a u dnešního východního krídla zámku se nacházela zahrada se záhony pro potreby kuchyne, rovnež tak okrasná zahrada, nad kterými se tycily dva zahradní altány a voliéra. Pocátek 18. století prinesl zmenu v podobe francouzského stylu. Do zahrady bylo umíteno bludište, bažantnice, oranžérie, skleník s fíkovníky, dvur s ukázkou venkovského života a na rybnících bylo možno lovit divoké kachny. Roku 1732 doplnila siluetu zámku i zahrady stavba zahradního domu, kasina, ve kterém se mohli lázenští hosté venovat ruzným karetním a stolním hrám nebo se zúcastnit slavných plesu. Koncem 18. století francouzský styl Zámecké zahrady nahradil anglický park s volnými travnatými plochami a drobnými stavbami - pavilony a množství promenád, které v základní podobe slouží dodnes.Na pocátku 40.let 19.století pri jihozápadním brehu Horního rybníka vznikl umelý ostrov . Ostrovy tak doplnovaly obe vodní plochy z nichž jedna je prírodní a druhá menší, zámerne vytvorená. Staletími prošly oba rybníky úpravami, které menily jejich rozlohu na dnešní plochu 4 hektary.


Ohodnotte tuto keš:



Additional Hints (Decrypt)

I mvzr chwqrzr, i yégr cbcyhwrzr. Fgebz. Nfv 30 zrgeh iýpubqaíz fzrerz bq svaáyaípu fbhenqavp.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)