Skip to content

Hynek Briza z Cermne Multi-cache

Hidden : 2/8/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato keš je venována statecnému muži a posledním okamžikum jeho života. Zavede Vás  do doby, kdy místo dnešní Horní Brízy byly vedle sebe dve vesnice - Cermná a Brezí. A práve v Brezí se odehrává starý príbeh.

Cermná a Brezí

Hynek Bríza z Cermné  

napsal Robert Trnka

Hynek Bríza z Cermné II

Nevdecný údel je rychtarina, zvlášt v takových zlých casech. V zemi nebyl porádek ani když král ješte žil. Co by také clovek mohl cekat od cloveka, který místo vladarení tráví celé dny s kumpány na lovu a po vecerech zdatne prolévá hrdlo. Po cestách bylo všelikých lapku, až hanba povedet, každý si delal, co ho napadlo. Na klášterním panství byl ale celkem porádek.

Všechno se zmenilo, když vzplála hranice v Kostnici. Lidé reptali na církev i pány, kázalo se chudine o Božím království, konala se velká srocení lidu. Když král pak roku ctrnáctistého devatenáctého náhle mrtvicí skonal, rozbourený lid už nebylo možno zastavit. I v Brezí se objevilo nekolik reptalu a jejich hlas mocne zesílil, když se v blízké Plzni na cas usadily ozbrojené houfy kališníku. Rychtár Hynek Bríza z Cermné mel plné ruce práce, aby udržel mezi lidmi alespon jakýs takýs klid. Pokuty ale nezabíraly, takže nakonec musel ty nejhorší burice poslat do chládku. Vezení v Kralovicích je pevné a nevlídné.

Zdálo se, že se Plzen stane baštou husitu, prý vyvoleným mestem Slunce. Po spravedlivejším svete prahnoucí chudina se sem stahovala ze všech koutu. Houfy utrakvistu den ze dne sílily. A co hure, bojovný lid bylo zapotrebí živit a vydržovat. Plzen byla brzy vyjedena a tak na prítomnost husitu doplácely okolní vesnice, nejhure pak ty, jež spravovala katolická vrchnost. Prepadání sedláku a loupežné nájezdy byly na denním porádku. I v Brezí se loupilo. Koubovi ukradli v noci dve kravky, Vávra Fakan prišel pri ceste z nedelní mše o šubu i boty. Doplazil se domu šeredne pobitý a ješte mohl být rád, že nevypustil ducha. Rychtár Hynek nemohl nic delat. Copak má vojsko, aby mohl ohlídat všechny cesty ke vsi?

Toho mrazivého zimního dne pribehl do vsi Trnovský slouha Matej a už z dáli volal: „Pan Bohuslav dostal prý u Nekmere na frak! Hynek z Nekmere už není mezi živými a husiti borí tvrze a zapalují fary!“V rychtári hrklo: „Nevíš, kudy táhnou?“

Odpoved ho ale nepotešila. „Vracejí se k Plzni podél Belé.“

Hynek honem vybehl nahoru na pole, zvané „Korunka.“ Byl tu nejlepší výhled do kraje. Severozápadním smerem se táhlo rícní údolí. Za jasného dne bývalo odtud videt hned nekolik za sebou jdoucích vesnic, ba i hrad v Belé. Dnes ale byla obloha nevlídne zatažená. Presto rychtár spatril v dálce husté dýmové sloupce z nekolika požáru. Horelo v Bucí, snad i v Krašovicích. Zatímco se rychtár díval z cermenských „Hor“, k obloze zacal stoupat další, mohutný sloup dýmu. Nebylo pochyb, horela Trnová. „Honem schovat peníze,“ blesklo mu hlavou. Mel v truhlici pokuty, vybrané od sedláku a schranované už od sv. Havla. Tretina byla podle práva jeho, zbytek patril vrchnosti. Je to celé jmení, skorem šest kop grošu...

 
Hinek Bríza z Cermné Na brezskou náves dojelo nekolik vozu, obtížených koristí. V cele jeli dva muži na koních. Jeden z nich byl už dosti starý a pres oko se mu táhla cerná páska. Hynek Bríza už na ne cekal u vrat rychty. „Ty jsi zdejší rychtár?“ zeptal se ten mladší, zrejme velitel. „Tak jest,“ nesnažil se Hynek zapírat. „Slyšel jsem, že nechceš slyšet Boží pravdu a nestrpíš mezi svými lidmi prijímání pod obojí zpusobou,“ rekl výhružne. „Prý jsi všechny hríšníky náležite pokutoval. Povez, kde máš peníze a nechám te žít.“ Hynek stál na návsi sám. Sousedé byli zalezlí, ani nos nevystrcili ze dverí. Presto se nezalekl. Sáhl po meci a pravil: „Jestli chceš proviant, nalup si ho. Dobrovolne ti nedám ani zrnícka. A peníze nemám. Vrchnost si pro ne poslala už minulý týden. Báli se, že když budou cekat až do Jirího, nezbude na ne nic.“ Velitel se dal do smíchu. „Odvaha ti veru nechybí. Ale proviantu máme tolik, že už ho není kam naložit. Podívej se,“ rekl a ukázal na vrchem naložené vozy. „O dnešní bitve se bude ješte dlouho vypravovat.“

Starší muž až necekane hbite seskocil z kone a popošel k rychtári. Pohled jediného oka jakoby pronikal až do duše. „Potrebujeme peníze. Vydržovat zbrojnou chasu neco stojí. Tak už nás nezdržuj a dojdi pro ne. Máme dobré zvedy a víme, že vrchnost ješte žádné pokuty nedostala.“ Hynek tasil mec a to byla jeho osudná chyba.

Ješte stacil ríct Už ani.......krok už nedopovedel.

Kterémusi z prchlivých bojovníku došla trpelivost a zmáckl spoušt. Krátká, ale prurazná šipka z kuše pribila brezského rychtáre na vrata statku. Mec mu vypadl z ruky, hlava se sklonila k hrudi. „Ty oslí hlavo,“ rozcílil se jednooký na strelce. „Ted už to z nej nedostanu.“ Ozbrojenci vbehli dovnitr. Zpreházeli veci v síni, vytrhali prkennou podlahu, vyhnali chasu ze svetnic, prosmýcili chlívky i stodolu. Peníze ale nenašli. Ze vzteku, že se vzpurným rychtárem nic neporídil, nechal jednooký pred odchodem rychtu podpálit. Pak znovu nasedl na kone a vydal se spolu se svým druhem v cele malé armády vstríc pevným hradbám mesta Plzne. Ledva bylo vojsko z dohledu, vybehli sousedé z okolních statku a zacali z blízké studny hasit požár. Z rychty toho moc nezachránili, podarilo se jim ale alespon zabránit tomu, aby ohen preskocil na okolní stavení. Chasa snesla rychtárovo telo z vrat a položili ho na trávník vedle zvonicky.

Za týden se konal v Ledcích skromný pohreb. Své tajemství si Hynek Bríza z Cermné vzal s sebou do hrobu. Dlouho, predlouho nikdo netušil, kam ukryl svuj malý poklad. Hledalo se leckde, nejcasteji v místech staré rychty, ale nikdy se nic nenašlo.

Teprve v roce 1958, pri kopání rýhy pro vodovod, se objevil na svetle hlinený džbán plný pražských grošu. Bylo to v Cermné, na druhém brehu rícky Belé. V Západoceském muzeu dnes chovají z tohoto pokladu 354 celých grošu a tri zlomky. Prevážne byly raženy na konci vlády Václava IV. Je dokonce možné, že se jedná o husitské ražby, provádené už po králove smrti s použitím ukoristených razidel.

 

Ke keši samotné:

Pro úspešné odlovení této keše je treba absolvovat cca 1,5 km dlouhou procházku (ci projíždku) po historických jádrech dnešní Horní Brízy a jejího blízkého okolí.

Výchozí souradnice  Vás dovedou pred kaplicku v Cermné.

Pokud zjistíte pocet  schodu vedoucích do kaplicky, budete znát i hodnotu  A.

Druhé zastavení je u informacní tabule.

Rok první zmínky o vsi Brezí dá další hodnoty neznámých a to ve tvaru BBCD = ????   
Rok první zmínky o vsi Cermné dá další hodnoty neznámých a to ve tvaru BEFF = ????

Tretí zastavení je na návsi v Brezí.

Dnes se mužeme pouze domnívat, kde tenkrát stála rychta. Informacní tabule Vám však poví zcela presne, kde je úrad "soucasného rychtáre". G = cifernému souctu oznacení tohoto místo na tabuli.

Finální souradnice

N 49° AD.BAE  E 013° GB.AEA   Vás zavedou na místo, odkud mohl vyhlížet drancující hordu i Hynek Bríza. Pokud k nim vyrazíte prímo z posledního zastavení, dejte pozor pri precházení kolejí v blízkosti vlakové zastávky. Za kolejemi je místní vyšlapaná cesticka pres pole až k lesu.  Pro kontrolu - soucet všech cifer výsledných souradnic je 47.

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Cbq qibwvgbh oeímbh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)