Skip to content

BB# 9/Brnenske budovy/ aneb... Traditional Cache

This cache has been archived.

teddys: game over

More
Hidden : 1/24/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


aneb:brnenské letochodište

Na brnenském mezinárodním letišti už pravda nejaké ta krabka je,ale dle hesla keší není nikdy dost,se Vám pri ceste na letište urcite ješte jedna hodí.

Pozor,upozornuji,že na dané komunikaci je zákaz zastavení!Kousek dál za zatáckou /smer mesto/ ,už neplatí.

Na parkovišti prímo u termínálu je bezplatné stání po dobu 10 minut,což by melo na odlov stacit.Jezdí sem i MHD.

Pešky by to melo být bez problému.

 

Neco z historie letište:
1946 - prijato rozhodnutí o stavbe nového letište v Brne v lokalite Turany
1954 - uvedeno do provozu jako státní letište s vojenským provozem
1958 - oficiální zahájení civilního provozu na vzletové a pristávací dráze (VPD) délky 2000 m
1965 - 1970 - dosahovány nejvetší výkony v pravidelné vnitrostátní doprave (vzhledem k neexistenci kvalitní a rychlé pozemní dopravy zajištovaly Ceskoslovenské aerolinie spojení do Košic, Sliace, Bratislavy, Ostravy, Holešova, Prahy, Karlových Varu)
1967 - vybudována nová odbavovací hala, instalován systém presných približovacích majáku ILS
1978 - VPD prodloužena na 2650 m
1986 - rozšírena odbavovací budova
1982 - 1992 - letište ve správe Ministerstva obrany
1989 - 1992 - rekonstrukce VPD a energetiky
1991 - ukoncení vojenského provozu
1992 - Ceská správa letišt prebírá letište od Ministerstva obrany, v srpnu je obdrženo povolení k provozu verejné mezinárodní dopravy, letište zahajuje civilní provoz po nekolika letech útlumu
1995 - poprvé od sedmdesátých let byla prekrocena hranice 100 tisíc odbavených cestujících za rok
1996 - provedena cástecná rekonstrukce odbavovací budovy, dokoncena výstavba hasicské stanice
1997 - realizována stavba oplocení jižní cásti a rekonstrukce prostoru pred odbavovací halou a rekonstrukce administrativního objektu
1997 - v kvetnu se konal první Letecký den v novodobé historii letište, v roce 2002 se uskutecnil 6. rocník leteckého dne Velitele vzdušných sil ACR
1997 - v historii letište první pristání velkokapacitního letounu Boeing 747
1999 - byl instalován nový ovládací systém svetelného zabezpecovacího zarízení VPD
2000 - po rocní prestávce byl znovu zahájen provoz pravidelné dopravy, spolecný projekt mesta Brna, BVV a CSA na lince Praha-Brno. Provoz byl ukoncen k 30.3.2001
2002 - od 1.7.2002 zahájila provozování letište spolecnost LETIŠTE BRNO a.s., která byla založena za úcelem provozování a rozvoje letište Brno-Turany, majetek letište zustává v majetku státu
2004 - od 1.7.2004 prechází letište do vlastnictví Jihomoravského kraje, LETIŠTE BRNO a.s. je nadále provozovatelem
2005 - 24. brezen - zahájení pravidelné linky do Londýna - Ryanair
- 19. zárí poklepání základního kamene stavby nového terminálu Odlet
- 7. listopad - zahájení pravidelné linky do Mnichova - Cirrus Airlines
- 12. prosinec- zahájení pravidelné linky do Prahy - CSA
2006 - 18. zárí - otevrení nového terminálu Odlet


A neco o budove terminálu

Autor:
FA PAROLLI | Petr Parolek
Investor: Jihomoravský kraj
Náklady: 245 000 000 CZK
Realizace: 8/2005 - 8/2006
Obestavený prostor: 38000 m⊃3;
Zastavená plocha: 4000 m⊃2;

TECHNICKÁ DATA
Rozpetí hlavního oblouku: 38,80m
Vzepetí hlavního oblouku: 12,85m
Základní rozmer haly: 44,5 x 81m
Maximální délka objektu: 112m
Maximální výška objektu: 13,3m
Kapacita odbavených cestujících na odletu: 1.000 cestujících / hod.


letišteletište 2

 

 Z pohledu architekta je puvodní zástavba letište ryze úcelová, kdy hlavní vertikální dominantu tvorí vež rízení letového provozu. Z pohledu dopravní obslužnosti se letište nalézá v takrka ideálním trojúhelníku dálnicních križovatek (smery Praha, Ostrava, Víden, Bratislava) s napojením na železnici a skýtá tak ideální predpoklady pro fungování a rust významného dopravního uzlu.
Symbol nového terminálu se stává novým identifikacním bodem mesta a regionu. V prípade toho brnenského se jedná o objekt, který urcí nové smerování letište jako prístavu. V souladu s celkovou koncepcí bylo rozhodnuto o dislokaci nové odbavovací budovy v prímé návaznosti na puvodní terminál, který bude nadále využíván pro odbavení cestujících na príletu, címž bude puvodní kapacita znásobena. Pro vlastní design hrálo duležitou roli více faktoru.
Na pocátku 19. století se území kolem nedaleké obce stává dejištem známé Bitvy trí císaru. Symbolicky tak byl navržen kámen jako monumentální forma. Kámen opracovaný, oblý vlivem proudení. S identickou vnejší strukturou a vazbou. Dále byl v kontrastu pro brnenskou architekturu typického období funkcionalismu navržen ANTIBOX jako forma revoltující, výrazove kontrastní. Duležitým impulsem se stává fascinace dopravními prostredky, rychlostí a aerodynamikou tvaru.

Pri formování designu objektu byl za základ zvolen zcela jednoduchý elementární tvar kvádru, který respektuje prostorové potreby stavebního programu a je proporcne vyvážen ke stávajícímu objektu odbavení. Stejne jako kámen ve vode byl tento hranatý pratvar dále opracováván, modelován, avšak s respektováním hlavního systému. Peclivé aerodynamické tvarování a kónické zkosení dalo základ budoucímu charakteru díla. Pocátecní šterbina budoucího vstupu poodkrývající opláštení byla tak dlouho zvetšována, až vytvorila onen vítezný oblouk, vstupní bránu do objektu. Prolomením strechy mocnými žábry zborcených ploch bylo dále zabezpeceno životodárné svetlo jako kyslík pro fungování vnitrních procesu. Mohutne vyklenutý prístrešek dvojite zakriveného oblouku se stává ochranným štítem pred povetrností, který svým nízkým vzepetím vyostrí drama pri vstupu. Protikladem jsou na protilehlé strane prohnuté luky stínících lamel, které identifikují objekt z jižní odbavovací plochy formou obrího "chladice" a dotvárejí zakrivené linie vnejších krivek.

 Odbavovací hala je pudorysných rozmeru 81 x 44,5m, výška obruby strechy +10,75m, hlavních oblouku +12,20m. Tuhost konstrukce v prícném smeru je tvorena hlavními nosnými oblouky vetknutými do základových patek pomocí predem zabetonovaných šroubu. Rozpetí oblouku ciní 38,8m, vzepetí 12,85m, polomer 21m. Nosný profil oblouku je navržen z ocelové silnostenné trubky TR 530x20. Ve ctvrtinách rozpetí jsou oblouky stabilizovány podélnými príhradovými nosníky obíhající strechu haly dokola. V podélném smeru je tuhost haly zajištena dvoupatrovými ztužujícími vežemi v obou celech objektu.

Podstatou vnejšího designu je monolit aerodynamického plášte. Za tímto úcelem byla s ohledem na tvar vyvinuta speciální šestiúhelníková titanzinková šablona o promenné šírce a konstantní výšce 550mm, vytvárející kompaktní strešní a zároven fasádní krytinu. Podarilo se tímto zpusobem podporit myšlenku atypického oblého tvaru a poprít tradicní clenení objektu na fasádu a strechu. Fasáda a strecha se tu prolínají a vytvárí jednolitou strukturu napínané "hadí" kuže. Barevné a materiálové rešení je založeno na použití TiZn plášte v prírodním provedení. Toto zarucí prirozenou pro materiál typickou barevnost v prubehu životnosti, která bude akcentována patinou povrchove reagujícího materiálu. Clenení obvodového plášte na malé kazety zajistí optické slynutí plochy i v prípade nerovnomerné barevnosti jednotlivých šablon v rámci celku.
Vnitrní prostor jednoznacne definuje tvar nosné konstrukce a clenení oblých ploch podhledu. Zvolené barevné rešení tónované do jemné svetlé šedomodré barvy s durazem na ocelové prvky (tmavejší barevný odstín) akcentují ocelový chladný charakter prostoru.

 

Krabku ,prosím vracejte na stejné místo,neberte tužku atd...

Dobrý lov!

 

Additional Hints (Decrypt)

i ebuh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)