Skip to content

Pohrebni ustav hl. m. Prahy Mystery Cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera.

Rico Reviewer - reviewer pro ČR

More
Hidden : 2/5/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pohrební ústav hl. m. Prahy - centrála dopravy

Nenárocná mestská keš, rešit doma, nebo na výchozích souradnicích.

VERZE 3


Historie [CZ]

 

Návrh na zrízení Pohrebního ústavu byl podán již v roce 1878 a to z podnetu Zádušního úradu. V tehdejší rade starších mesta Prahy však nenašel tento návrh podporu. Nicméne myšlenka na vytvorení mestského podniku v oboru pohrebním zustala a tak byla znovu projednávána v roce 1910, kdy Pražská mestská pojištovna podala jménem mesta žádost o udelení koncese na Ministerstvo obchodu. Ministerstvo koncesi udelilo 5. cervence 1910. Protože však pojištovna, na kterou byla vydána koncese, nemela ve své statutární cinnosti pohrebnictví, byla Ministerstvem obchodu vydána nová koncesní listina dne 6. listopadu 1911 obci pražské. Od tohoto data tedy obcanum v Praze poskytuje své služby Pohrební ústav hl. m. Prahy.

Po vzniku Ceskoslovenské republiky v roce 1919 bylo zákonem c. 180 Sb. ze dne 1.dubna 1919 povoleno zpopelnování zemrelých. Praha jako hlavní mesto stála pred problémem urychlene vyrešit stavbu krematoria. Po složitých jednáních bylo první pražské krematorium vybudováno v adaptované obecní kapli na Olšanských hrbitovech (dnešní Nová obradní sín) a dne 23. listopadu 1921 byla provedena první kremace na území hlavního mesta. Byla to kremace zesnulého MUDr. Františka Adamce. Provoz krematoria však byl povolen jako provizorní s tím, že mesto postaví urychlene krematorium nové, vyhovující všem moderním požadavkum na tato zarízení.

Dne 4. cervna 1926 poverila Mestská rada Pohrební ústav hlavního mesta úkolem postavit pro mesto nové krematorium, které by vyhovovalo všem požadavkum nového prístupu ke kremacím. Pro stavbu krematoria byl vybrán pozemek ve Strašnicích, vedle Vinohradského hrbitova a byla vypsána soutež na podání ideových projektu. Celkem bylo podáno 40 návrhu z nichž byl ve dvou kolech vybrán návrh arch. Aloise Mezery. V roce 1929 bylo zapocato se stavbou krematoria, které bylo dokonceno a slavnostne otevreno tehdejším primátorem JUDr. Karlem Baxou dne 23.ledna 1932. Vlastní zpopelnování bylo zahájeno 4. dubna 1932. K tomuto datu také koncí provoz provizorního krematoria na Olšanských hrbitovech. Urnový háj kolem krematoria byl založen soucasne s výstavbou krematoria a nachází se v nem rada zajímavých pomníku a socharských del.

Od svého vzniku sídlil Pohrební ústav v budove Pražské mestské pojištovny na Staromestském nám. c. 8. V roce 1936 byl pojištovnou vznesen požadavek na uvolnení prostor v jejich budove a proto zakoupil Pohrební ústav hl. m. Prahy dum na Staromestském nám. 10, který prebudoval na sídlo svého reditelství a celého administrativního zázemí. V tomto dome, byla vybudována také hlavní objednávková kancelár na sjednávání pohrbu a centrální dispecink zajištující evidenci pohrbu a rízení provozu obradních síní v Praze. V téže dobe byla Pohrebním ústavem prevzata zrušená karlínská potravinová tržnice za úcelem vybudování garáží pro pohrební vozy a skladu rakví. Pohrební ústav v roce 1937 zahájil rekonstrukci tržnice a to tak, že zadní cást smerem do Pobrežní ulice, kde byla prostorná hala, prebudoval na garáže se skladem rakví a prední cást smerem do SokolovskéStará budova (tehdy Královské trídy) zboril a postavil zde dva obytné domy s hostincem a menšími krámky. Celá tato stavební investice byla dokoncena v zárí 1938. Od roku 1938 mel tedy Pohrební ústav hl. m. Prahy své hlavní sídlo s hlavní objednávkovou kancelárí na Staromestském námestí 10, krematorium ve Strašnicích a provoz dopravy v Pobrežní ulici c. 72 v Praze 8 Karline a 14 objednávkových kancelárí v ruzných cástech mesta Prahy.

Stále stoupající pocet kremací v hlavním meste Praze ukazoval, že pohreb ohnem je na trvalém vzestupu a proto bylo rozhodnuto realizovat již dríve zpracovaný zámer vybudovat krematorium také na levém brehu Vltavy. Po dlouhých úredních jednáních byly získány pozemky v Motole a byla vyhlášena soutež na projekt nového krematoria. Z peti posouzených projektu získal cenu návrh arch. J. K. Ríhy. V roce 1951 bylo zapocato s vlastní stavbou a v roce 1954 byl zahájen provoz krematoria. Urnový háj u krematoria je koncipován jako lesní hrbitov. Soucásti urnového háje je také loucka vsypu. V roce 1999 byl dokumentacním strediskem Konfederace politických veznu nalezen dokument, který dokladoval, že byl v urnovém háji uložen popel popravených politických veznu z padesátých let.Cestné pohrebište V evidenci o spolecných hrobech bylo nalezeno do kterého spolecného hrobu byl popel uložen. Rada Zastupitelstva hlavního mesta Prahy poté uvolnila financní prostredky z kterých Pohrební ústav zajistil vybudování cestného pohrebište. Dne 20. 5. 2000 bylo Konfederací politických veznu za prítomnosti predstavitelu státu, zástupcu hlavního mesta Prahy a velkého množství bývalých spoluveznu, usporádáno slavnostní otevrení a vysvecení cestného pohrebište.

Po roce 1989 bylo krátké období, kdy mesto hledalo a formovalo svuj prístup k pohrebnictví v hlavním meste.V roce 1992 došlo k rozdelení podniku Pohrební služba na dva samostatné podniky a to Správa pražských hrbitovu a Pohrební ústav hl. m.Prahy. Tím se oddelila cást hrbitovní tedy nezisková od cásti pohrební která je schopna si na svou cinnost prostredky vytvorit. V roce 1993 rada Zastupitelstva hlavního mesta Prahy rozhodla o zachování mestského pohrebnictví a rozhodla také o investicních prostredcích pro tento obor. Na základe tohoto pozitivního prístupu byly zahájeny rekonstrukce obou pražských krematorií a rovnež bylo rozhodnuto provést zásadní rekonstrukci budovy pohrební dopravy v Karline, která již provozne ani po stránce hygienické nevyhovovala svému úcelu.

nová budova

S prípravou výstavby bylo zapocato v roce 1996. Po úspešne dokonceném územním a stavebním rízení, zpracování provádecí dokumentace a provedeném výberovém rízení na dodavatele stavby jsme v únoru 1998 predali vyklizenou starou budovu dodavateli stavby firme Prumstav a.s. k zahájení demolice. Behem trí mesícu byla stará budova zlikvidována, vyhloubena stavební jáma a dne 25.kvetna probehlo slavnostní položení základního kamene nové budovy. Stavba postupovala podle stanoveného harmonogramu a 31. kvetena 1999 byla Prumstavem predána Pohrebnímu ústavu hl. m. Prahy nová budova dokoncená ve vzorné kvalite. V cervnu pak byla budova slavnostne otevrena a Pohrební ústav hl. m. Prahy získal tolik potrebné prostory predevším pro stredisko pohrební dopravy.

Stará pec

Od roku 1993, kdy bylo rozhodnuto radou Zastupitelstva hlavního mesta Prahy o vložení  investicních prostredku mesta do pohrebního oboru, bylo zrekonstruováno technické zázemí krematoria Strašnice a Motol a to predevším technologie zpopelnování vcetne chladícího zarízení místností pro uložení zesnulých pred obradem. Byla provedena rozsáhlá rekonstrukce strechy a fasády krematoria Strašnice.

Znacné financní prostredky jsou vkládány též do urnových háju.

V urnovém háji krematoria Strašnice byly vloženy zejména na údržbu zelene, obnovu cest a rozvodu vody. Valná vetšina stromu a keru je však prerostlá, nebo nemocná a tak jsme v minulých letech museli vykácet více jak padesát stromu, které ohrožovaly bezpecnost osob pohybujících se v urnovém háji a postupne provádíme obmenu staré výsadby tují. Probíhá také rekonstrukce kolumbárních schránek. Byla vybudována rozptylová loucka a to na levé strane pri vstupu do krematoria uprostred kolumbárních arkád. Tuto rozptylovou loucku chceme predevším využít k rozšírení nabídky pohrebních služeb. Zavedli jsme novou formu obradu a to rozloucení s urnou. Nejprve probehne zpopelnení zesnulého a potom pietní obrad v Baxove síni. Na tento obrad navazuje provedení rozptylu popela a tak je v jediném obradu provedeno rozloucení se zesnulým i uložení jeho ostatku.

K urnovému háji krematoria Motol byly k puvodní loucce pro vsyp popela vybudovány i tri loucky rozptylu popela zesnulých a kolumbária. Jsou umísteny v okolí rybnícka pred obradní síní krematoria, kde s okolním urnovým hájem, který je koncipován jako lesní hrbitov tvorí pietní místo pro odpocinek zesnulých i tech, kterí se s nimi pricházejí rozloucit.

Zadní cást domu, z ulice není videt zadni cast

Pohrební ústav hlavního mesta Prahy vždy byl, je a veríme, že i v budoucnosti bude významným podnikem v poskytování pohrebních služeb obcanum hlavního mesta.

V budove Pohrebního ústavu v Karline je oddelení zahranicních zakázek, které zajištuje prevozy zesnulých našich obcanu z ruzných státu sveta zpet do republiky, ale také prevozy cizích státních príslušníku, zesnulých v Ceské republice, do jejich vlasti.

zdroj : pohrustav.cz + vlastni foto

 

 

 

Jak na to?

a)

Pokud jsi cestoval casem, zkontroluj dnešní tisk, jestliže se se píše rok +- 1845, tak ti nezbývá nic jiného než zacít hledat kdesi pod Karolinenthal, nápomocná ti muže být dobrá mapa a geosmysl pro orientaci v neznámém prostredí.

b)

Pokud jsi cestoval casem a práve se píše rok +- 2010, budeš to mít trochu snažší. Jsi jiste zdatný ceský "turista" (jinak bys asi necestoval casem), proto ti radím tato moudrá slova:

(185+Zelenky-Hajského) x (prední kolo cyklisty+Križíkova/Kollárova)

c)

Pokud jsi casem necestoval, vezmi rozum do hrsti, vyraž do ulic a prozkoumej terén na úvodních souřadnicích. Happy hour - sniper hint:

https://www.google.cz/maps/@50.0952925,14.4534715,3a,57.5y,143.98h,80.38t/data=!3m6!1e1!3m4!1svAzq1zcf2Aj3iqSsHZee4w!2e0!7i13312!8i6656?hl=cs

Keš prosím vratte zpet na puvodní místo a peclive zamaskujte, dávejte velký pozor pred odhalením, místo je v soucasnosti využíváno pravdepodobne i k jiným úcelum než je geocaching. Dekuji

Prípadné nálezce prosím, aby se o skrýši nezminovali v logu

Vzhledem k nekolikanásobnému vykradení skrýše, zde prosím radeji neumistujte hodnotnejší poklady

BEZ psacích potřeb, nutno zapsat se vlastním náčiním

 

 free counters

Additional Hints (Decrypt)

Uyrqrw n anwqrš, cbxhq aranwqrš mxhf fr an gb ilf...(cng:b) Ohqrš gbub zíg cyabh uynih...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)