Skip to content

Dlouhy most Traditional Geocache

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

je mi lito, zadna reakce autora

Sopdet Reviewer, reviewer pro CR, predevším Jihoceský, Plzenský a Karlovarský kraj

More
Hidden : 1/18/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Doufám že se Vám má první keš bude líbit a užijete si pri jejím hledání spousty srandy...


 

HISTORIE MÍSTA  

 

    Dlouhý most jako by promeny pritahoval. Je až neuveritelné, kolikrát zmenil svou podobu, a to ne jen tak naoko, ale zcela zásadne. V míste Dlouhého mostu existuje premostení již prakticky od založení gotického mesta. Taková místa mají i jiná mesta: Praha, Písek, Louny, ale tady mosty stojí a zustávají stát. Juditin most vystrídal Karluv, ale dál už nic. Pribudou sochy, rozšírí se mostovka, ale mosty stojí dál. A Dlouhý most? Jeho první obraz nacházíme na Milerove mape z roku 1720. Drevený most z roku 1797 mel devet podpor nad rekou a dalších pet nad levým brehem, obraz malíre Vojtecha Benedikta Juhna popisuje podobu mostu z roku 1809. Podle projektu z roku 1818 byl postaven 103,5 m dlouhý drevený most s peti drevenými podporami v rece a dvema zdenými na brezích. Další most, který známe z litografie Josefa Hafnera, mel pouze dva návodní pilíre. První ocelový most s kamennými pilíri z roku 1880 byl príhradový, další z roku 1932 . Jednalo se o ocelový most s prímopasými nosníky, se šírkou prícného rezu 7,3m a se dvema chodníky na obou stranách. Celková délka mostu byla 96m.

    Co vede k tomu, že Dlouhý most stále tak dramaticky mení svoji tvár? Pouhá funkce to jiste není, protože jeho dimenze se nijak výrazne nezvetšují… Prejí si zmenu starostové, silnice nebo reka? Dlouhý most je asi místo zmen. Nebo je dnešní podoba mostu již poslední? Nejspíš ne. A pritom celé okolní mesto se chová velmi „rozvážne“. Stále se obrací ke svému velkému námestí, i když v jiných podobne velkých mestech už by dávno byla námestí další a aktivita a energie mesta by se do nich rovnomerne rozdelila. Reku, která je ve vetšine velkých mest velmi „urbanizovaná“ a usmernená, nechává mesto plynout svým prirozeným korytem a reguluje ji jen velmi málo. Ani struktura se príliš nemení a silnice vnitrního okruhu stále opisuje složitý polygon hrazení. Uvnitr mesta jsou velké nezastavené plochy parku a zahrad. Mesto neroste ani do výšky, jeho strechy jsou neúmerne nízko na tak veliké mesto…


    Když na konci dvacátých let „zase“ jednou menil most svoji podobu, rozhodli se stavitelé posunout jeho starou konstrukci na provizorní podpory, aby mohl sloužit po dobu stavby mostu nového. Presun trval tri dny a musela to být podívaná nemenší. Mosty se staví a prestavují, ale aby prejíždely z místa na místo, to zas není tak casté. A když v té dobe nový most na stavbe nýtovali, píše místní tisk o „svérázné písni pneumatických nýtovacek…“ a „stálém zájmu cetného obyvatelstva“. Podoba Dlouhého mostu se mení, ale nekteré deje se opakují. V zadání pro predchozí most bylo „...venovat se estetice mostu...“ a nejnovejší most byl postaven podle výsledku architektonické souteže. Príhradový most byl posunut po proudu Vltavy, my jsme posouvali starý most proti proudu reky. Kameny z oper pri predešlé prestavbe byly použity na stavbu nových a my jsme také využili stávajících kamenu pro stavbu nových brehových oper. Staré konstrukce obou predešlých mostu mely šanci sloužit dál na nekterých kratších premosteních a ani jednomu se to nepodarilo. A jestli podle dobových dokumentu mužeme predpokládat, že stavba predešlého Dlouhého mostu byla pro mesto významnou událostí, my mužeme potvrdit, že u tohoto mostu tomu tak bylo zcela urcite. Už behem presunu, který trval, oproti predešlému, jen nekolik hodin, prišlo na nábreží tolik lidí, že se po nejaké dobe nepodarilo „uhájit“ ani prostor stavenište obehnaný výstražným páskem. Lidé s napetím sledovali, jakou rychlostí malé pneumatické pumpy posunují velkou hmotu mostu a jestli se v záveru „trefí“ na pripravená ložiska provizorních oper. A když pri zatežovací zkoušce najelo na most šest stejných, modrých tatrovek s pískem a tesne vedle sebe pomalu prejíždely pres most, byla to podívaná témer divadelní. Také když nad pravým brehem zacal vyrustat nový most, lidé chodili sledovat jeho posuny. Celá montáž byla predstavením. Nad pravým brehem se zacala objevovat nejprve cást mostu z levého nábreží a s každým dalším dílem se po zavážecí dráze približovala na své správné místo. V jedné chvíli se tak objevila nejvyšší cást mostu nad pravobrežní operou a levá dilatace nad stredovým pilírem. V té dobe jsme taky vyslechli rozhovor dvou kluku, kterí se prijeli na kolech podívat, co se deje na moste. Na ohradní zdi visel pocítacový zákres budoucího mostu: „…hele vole, ty troubové ten most staví obrácene…“ Prišlo nám to jako nejvetší možný dukaz zájmu.

    Nejvetší slavnost ale nastala 28. ríjna 1998. Na moste ani v širokém okolí nebylo k hnutí, mažoretky, hudba a až dojemný pruvod starých skautu se standartami, zahranicní i domácí hosté a hlavne tisíce lidí. Projevy, famfáry, stríhání pásky, rozhovory s novinári. Ukládání a zabetonování nerezové pametní schránky s dobovými dokumenty do hlavice stredního pilíre a vecer ohnostroj. Komponovaná svetelná show s hudbou Smetanovy Vltavy. Vecer se posléze promenil ve spontánní diskotéku na brehu Vltavy. Byla to slavnost. Lidé chodili po moste sem a tam a na obou nábrežích delali mostu dlouhé barevné, stále se menící a pohybující girlandy. Táhlé linie budejovických nábrežních parku jsou velmi puvabné, i když mnohdy zanedbané, protože ani parky se logicky nemohly vyhnout ére „budování socialismu“. Tyto parky však mají v sobe velký potenciál. Reka s jejich zelenou kulisou je sama o sobe scenerií, na níž se mohou odehrávat a odehrávají mnohá divadelní predstavení. Vyrovnané plynutí tohoto modrozeleného pásu jen obcas vyruší zásah lidské ruky nebo postava rybáre na náplavce, cyklisty nebo odpocívajícího úredníka. Most, elektrárna, jez, výstavní dum, to jsou akcenty na této ceste, ústrední motivy okolních deju. Linie horních krivek mostu pozvolna stoupají z nábreží Vltavy, aby nad rekou zaznely tónem nejvyšším. Most je soucástí mesta i soucástí reky.


FAKTICKÁ DATA

 

  Dlouhý most je ocelová konstrukce o délce 97m, šírka 18m. Jedná se o kombinaci trámu a visutí. Nad stredním pilírem je ocelový rám, který nese predpjaté nosné ocelové lano. Toto ocelové nosné lano je s trámem spojeno tenkou ocelovou stenou ve které jsou otvory tvaru parabolických trojúhelníku. Autorem návrh je Ing. Arch. Roman Koucký, projekt zpracovala firma Pontex Praha, filiálka Ceské Budejovice. Ocelovou konstrukci dodala Hutní montáž Ostrava a stavbu provedla firma Vodní stavby Bohemia divize 1, Ceské Budejovice.

 

  Hlavní nosná konstrukce je tvorena dvema hlavními nosníky. Hlavní nosníky tvorí svarované I-profily. Mostovka je nezvykle mezilehlá a tedy hlavní nosníky tvorí fyzické oddelení mezi vozovkou a chodníky. Toto je nevýhodné v prípade dopravní nehody, resp. nárazu vozidla do nosníku, kde muže dojít k ohrožení statiky mostu. Hlavní nosná konstrukce je doplnena soustavou prícníku. Celý trám je uložen na elastomerová ložiska. Pri stavbe byla použita vetší cást pilíre z puvodního mostu, a nové je jen nadbetonování s rozšírením pro uložení mostu na ložiska. Toto rozšírení bylo nutné, nebot puvodní most mel menší šírku než most nový. Puvodním zámerem bylo, aby pusobení trámu a pusobení visutí bylo približne stejné. Tohoto zámeru, ale ve skutecnosti není dosaženo, nebot pusobení trámu je výraznejší. Dalším povedeným architektonickým prvkem, krome visutí ocelovou stenou, je vytvoreno konzolovým zábradlím. Zábradlí je tvoreno prodloužením prícníku. Tyto prícníky jsou vypuklé a vytvárí príjemné krivky. Jediným výraznejším problémem, který na moste vznikl, byl objeven záhy po uvedení do provozu. Jednalo se o cyklistickou stezku, která byla puvodne na vozovce oddelena vodícím proužkem. Cyklisté byly presování na hlavní nosníky po obou stranách, což nevzbuzovalo dobrý pocit a tak byly cyklisté vycleneni na konzolove vyložené zábradlí mezi chodce.



Neco ke keši

Pri vyzvedávání budte obezretní - všude je spousta mudlu

Pokuste se krabicku uložit tam, kde jste ji našli. Pokud nevíte kde to bylo, zkuste mrknout sem :-)

Vyzvednutí NEDOPORUCUJI v pracovní den mezi 15-18 hodinou...

Additional Hints (Decrypt)

Ivqvgryan mqbyn, bqybivgryan fuben

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)