Skip to content

Origami keš Mystery Cache

This cache has been archived.

Bohemian reviewer: Dalsi mesic uplynul a temer nulova reakce ze strany autora -> archivovano.

Michal, alias Bohemian reviewer

More
Hidden : 11/20/2008
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

NA UVEDENÝCH SOURADNICÍCH KEŠ NEHLEDEJTE!!!

Tato keš je venována Origami, starému japonskému umení skládání papíru. Skládanky se puvodne vešely pro štestí k malým dárkum. V prubehu staletí se origami vyvinulo ve zvláštní formu umení s mnoha možnostmi vytvárení i použití a bylo prevzato i v dalších kulturních okruzích. Není nutno dodávat, že lodicku, parník nebo jen "Vecerníckovu" cepici skládal jako malý snad každý:-)


Puvod slova "Origami"

"Origami" je japonské slovo. Zápis takového slova je komplikovaným vzorem složeným z jednoduchých prvku. Slovo "origami" se skládá ze dvou znaku, které jsou odvozeny, jako velká cást japonského písma, z cínských znaku. První znak je odvozen z obrazu ruky; znak znamená "skládat". Druhý znak je odvozen z obrazu hedvábí; znak znamená "papír". Dohromady oba znaky dávají slovo "skládat papír" (oru kami - origami).

Trocha historie

Dobu, ve které má tradice japonských origami pocátek, dnes již presne nelze urcit. Je ale jisté, že Japonci se seznámili s tajemstvím výroby papíru u Cínanu již pocátkem 1. tisíciletí n. l. tedy asi o tisíc let dríve než první Evropané. V nejstarších dobách byly papírové skládanky v Japonsku užívány pri náboženských obradech a pri výzdobe šintoistických svatyní. Šintó je tradicní japonské náboženství, ve kterém je uctívána bohyne Slunce, nejruznejší božstva, ale i zvírata a pohádkové bytosti. Ostatne tyto skládanky tam najdete dodnes. Jako zábava se zacaly papírové skládanky v Japonsku šírit až nekdy v 17. století. Nekdy kolem roku 1800 byl poprvé složen i papírový jeráb orizuru, který je dnes v Japonsku vubec nejoblíbenejší skládankou, a rozšíril se i do mnoha jiných zemí celého sveta. Jeráb patrí mezi tradicní japonské symboly dlouhého života, a proto si lidé casto desítky nebo i stovky skládaných jerábu navlékají na dlouhé šnury a zavešují v byte pro štestí. Nejvetšího rozkvetu dosáhly v Japonsku skládanky origami koncem 19. století a tuto oblibu si udržely dodnes. S jednoduchými skládankami se seznamují deti již v materských školách a origami jsou zahrnuty i do ucebních osnov výtvarné výchovy na základních školách. Origami však není výlucne detskou záležitostí. V Japonsku je i seriózní tvurcí cinností dospelých a mistri origami jsou všeobecne uznáváni. Zpusob skládání nejstarších origami se puvodne predával ústne od rodicu detem. V minulém století však bylo sepsáno nekolik obsáhlých publikací s podrobnými návody a skládanky v techto knihách dnes tvorí jakýsi "zlatý fond" tradicních origami.

Tradicní a moderní origami

V soucasné dobe existují v Japonsku dva druhy origami - tradicní a moderní, které se od sebe znacne liší. Pro tradicní origami je typické, že se skládají vždy z jednoho kusu papíru, bez použití nužek, lepidla apod. a také bez dalšího zdobení. Postup jejich skládání bývá velmi presne predepsán, takže výsledky by se od sebe nemely príliš lišit, at je složí kdokoli. U moderních origami je oproti tomu ponechán znacný prostor pro vlastní fantazii skládajícího. Autori japonských prírucek pritom zduraznují, že je hlavne treba nechat se "vést srdcem". Zatímco soubor tradicních origami je víceméne uzavren, každý rok se v Japonsku objevují stovky nových moderních skládanek. A postup jejich zhotovení bývá casto netradicní. Zatímco u tradicního origami není nikdy znám jeho puvodní autor, tvorbou moderního origami se casto zabývají i známí výtvarní umelci. Vzniká tak složité umelecké origami, které se ukazuje na výstavách a pokládá se za samostatné autorské dílo na pomezí plastiky a obrazu.

Origami v Evrope

O puvodu Origami v Evrope existuje spousta teorií. Zatímco Japonci si samozrejme myslí, že se do Evropy dostalo Origami z Japonska, Španelé tvrdí, že vzniklo jako samostatný druh umení ve Španelsku, i když nejaký podíl prý má i Leonardo da Vinci... Jisté je, že španelští Mauri využívali Origami pri studiu geometrie. Klasická španelská skládanka - pajarita (u nás známá jako koník), má být údajne nejstarší skládankou v Evrope (vznikla asi ve 13. století) a z ní se pak odvinula celá evropská vetev Origami - papiroflexia. Španelé jsou na svoji pajaritu pyšní tak, že jí venovali i pomník. Na nem je zhotovena z plechu a merí témer dva metry.

Smery

Skládání z papíru je v západním svete velmi oblíbené. Existuje dokonce nekolik smeru. Východní-klasické skládání vychází z japonské staré školy, zobrazuje kvetiny, zvírata, predmety, a je pomerne jednoduché. Skládanky mají pouze približný tvar a svuj skutecný vzor pouze napodobují. Smer západní-realistické origami predstavuje presnou kopii skutecného vzoru se všemi detaily. Návody na tyto skládanky jsou nekdy tvoreny pomocí pocítace a jejich složení zvládne jen trénovaný origamista s obrovskou trpelivostí. Skládání totiž muže trvat i nekolik hodin. Geometrické, abstraktní origami tvorí složité mnohosteny, pyramidy, koule a jiná geometrická telesa z mnohokrát se opakující jedné skládanky, jejíž cásti na sebe navazují a dumyslne do sebe zapadají.

(Zdroj: www.origami.cz)



A NYNÍ JÍŽ K SAMOTNÉ KEŠI!

Abyste získali souradnice keše, budete muset složit jedno jednoduché origami. Bude to již výše zmínený jeráb. A jak na to? Je to úplne jednoduché. Návod si najde jiste každý snadno:o) Jen je duležité, abyste použili tento základní ctverec s císly (k stažení níže):

Až budete mít jerába složeného, otevrete opatrne jeho krk a pokud jste skládali dobre, on vám "zazpívá" císla (ABCD), které již stací pouze dosadit:

N 49° 00.AB6

E 014°25.CD0



Keška je ryze tématická, vkládejte proto prosím pouze origami. Dekuju:o) Trackovatelné predmety jsou zde samozrejme vítány!

Základní obsah keše: GC (jak jinak než japonský) a dále pak tyto origami: lod, parník, clun, samurajská helma, cepice, bušící srdce, jeráb, labut, 2 prasátka, 2 žáby, kachna a 3 tulipány

Pokud nemáte nic na výmenu a presto byste neco rádi vzali, mužete, vrátíte to u jiné kešky! Obsah (Origami) budu prubežne doplnovat.

Pevne doufám, že Vám keška udelá rádost a že treba též podlehnete kouzlu techto papírových skládanek

Additional Hints (Decrypt)

[CZ:] i xberarpu, cbq xnzral n yvfgíz [EN:] va ebbgf, haqre fgbarf naq yrnirf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)