Skip to content

U vrtule Mystery Cache

Hidden : 11/6/2008
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



O letadle, ktere nedostalo moznost prokazat sve kvality, a o jeho pilotech.


Ten pomnicek v Rooseveltove ulici muzete snadno minout, neni moc napadny. Snad jen dvoulista vrtule, jednim listem vrustajici do zeme, vas zaujme. Take se tomuto mistu bezne rika "U vrtule" a snad kazdy v Celakovicich vi, kde to je. Jenomze kdyz jsem se zacal zajimat, proc tady ten pomnicek stoji, moc jsem se toho nedozvedel. Napis na nem rika: "Na tomto miste zahynul pri letecke nehode slouze vlasti por. letec Vaclav Pohanka dne 5. 8. 1938 ve stari petadvaceti let."
Vyptaval jsem se mistnich, jak a proc Pohanka zahynul:
"Sestrelili ho, byla preci valka, ne?" byly nejcastejsi odpovedi, ty snad ani nebudu komentovat.
"Jeho manzelka byla v Celakovicich na dovolene, on se sem priletel nad Grado predvadet a pritom spadnul," byla jina odpoved. No dobre, ta sice uz vypada malinko verohodneji, jenom si nedovedu predstavit, ze by takove poruseni kazne mohlo byt v te dobe v cs letectvu mozne. A jeste ho nazyvat sluzbou vlasti? Ne, to take nemuze byt pravda.
"Stalo se to pri nejakem cviceni a snad pry dokonce spadla dve letadla." To uz byla odpoved, ktera znela trochu vic pravdepodobne. Jenomze se mi nepovedlo najit nikoho dalsiho, kdo by tuto informaci potvrdil, pripadne dodal dalsi podrobnosti.
Vyslechl jsem vypraveni o pametnicich, kteri jiz neziji a kteri pry nehodu videli na vlastni oci, o tom, jak lide nachazeli trosky letadla (letadel?) po celem meste, i o tom, jak pak postavili a starali se o pomnicek. To mi ale porad nestacilo a tak jsem patral tak dlouho, az jsem nakonec objevil stary trezor a v nem dokumentaci o vysetrovani teto zapomenute letecke nehody. Diky tomu se mohu pokusit popsat, co ze se na nebi nad Celakovicemi pateho srpna 1938 odehralo.

Je dopoledne, hezky den uprostred poslednich predvalecnych prazdnin. Celakovicke Grado, i kdyz je v roce 1938 jiz za zenitem sve slavy, je plne rekreantu. Kdo z nich se po pul desate podiva na oblohu, muze spatrit ve vysce okolo 3 000 m skupinu letounu Š-328, provádejících cvicny bombardovaci nalet prechodu pres Labe. Bombardery doprovazi dva roje ochrannych stihacek Avia B-534. Dalsi dva triclenne roje stihacek B-534 v roli protivnika se pokousi bombardovani rusit.
Pohanka veli obema utocnym rojum a zaroven leti jako vedouci prvniho roje. Rozestupy letounu v jednotlivych rojich jsou, v souladu s tehdejsi bojovou taktikou, male, 15 az 50 m. Kdyz Pohanka spatri bombardovaci skupinu, prida plyn, jeho roj zacne stoupat a naleta na ni. Nestaci vsak nabrat dostatecnou vysku a bombardery podletne asi o 100 m nize. V tuto chvili na ne celne zautoci levy ochranny roj. Podle rozkazu nema dochazet k osobnim soubojum, proto ochranny roj utok pouze naznaci, prerusi ho prudkym potlacenim a utocny roj podletne o 100 m nize. Pote co se oba roje minou, zacne utocny roj mirne tocit vlevo a stale stoupa. Zaroven take druhy utocny roj naznacuje utok na bombardovaci skupinu, ale i kdyz je v tu chvili na obloze nad Celakovicemi jeste porad dost zivo, cviceni uz vlastne konci. Nikdo zatim netusi, ze se schyluje k tragedii.
Pravy letoun Pohankova roje, pilotovany cetarem Josefem Saskem, behem stoupani toci vic vlevo nez ostatni dva stroje, predletne vedouciho a vzapeti na to dochazi ke stretu. Pohankuv letoun pri srazce ztrati leve kridlo, prejde do vyvrtky, s velkym hrmotem se riti k zemi a dopada na silnici v miste, kde nyni stoji pomnicek. Saskuv letoun odboci vlevo, vyrovna vyvrtku a pada v mirne levotocive zatacce. Ve vysce 1 200 m se nad nim otevre padak a Sasek, zality benzinem, ale pouze mirne zraneny, se snasi k zemi. Trosky znicenych letounu dopadaji na ohromene mesto.



Zaver zpravy o pricine letecke nehody, sepsane 13. srpna 1938: "Komise je toho nazoru, ze jak vedouci roje, tak posadka letounu cis. 2 byli utocicimi letouny desorientovani a castecne rozptyleni pozorovanim dalsich letounu v prostoru. Tim se mohlo stati, ze nevedomky dali smer svym letounum takovy, ze jejich drahy letu se zkrizily, cimz doslo k srazce, a to tim drive, ze let v roji konal se v tu dobu smerem proti slunci, cimz vzajemne se pozorovani a celkova viditelnost byla velmi ztizena."


Letadlo


Avia B-534 byla standardni stihacka cs. letectva pred rokem 1939. Vznikla podle projektu sefkonstruktera Avie, Ing. F. Novotneho. 25. kvetna 1933 vzletl prvni prototyp, o zavedeni do radove sluzby rozhodlo MNO 17. cervence 1934 a pocatkem nasledujíciho roku uzavrelo definitivni smlouvu na prvni dodavku pro cs. letectvo. V nasledujicich letech bylo vyrobeno celkem 455 kusu stroju B-534 ve ctyrech ruznych provedenich a 121 kusu verze Bk-534 .
B-534 byl stihaci jednomistny jednomotorovy dvouplosnik s pevnym zadovym podvozkem. Trup mel celokovovou prihradovou konstrukci z ocelovych trubek. Tato konstrukce byla vyztuzena ocelovymi draty. Predni cast trupu az za pilotni sedadlo kryly odnimatelné plechove panely. Za pilotni kabinou trup tvarovala drevena karoserie potazena platnem. Pilotni prostor byl kryt plexisklem o sile 4 mm (letouny prvnich tri verzi mely otevreny pilotni prostor s celnim stitkem).
Kridla mela celokovovou konstrukci, sestavajíci ze dvou ocelovych nosniku spojenych plechovymi zebry. Vyztuzeni kridla bylo provedeno ocelovymi dráty. Horni kridlo bylo se spodnim spojeno dvema dvojicemi vzper tvaru N a vyztuznymi draty. Potah kridel tvorilo platno, doplnene plechem . Kridelka mela kostru z ocelovych trubek a plateny potah. Byla umistena pouze na hornim kridle a ovladala se tahly.
Ocasni plochy mely ocelovou kostru s plechovym potahem na nabeznych hranach a platenym potahem na zbytku.
Podvozek byl pevny, zadovy, o rozchodu 1,9 m, bylo možno jej nahradit lyzemi.
Motor byl kapalinou chlazeny dvanactivalec Hispano Suiza HS-12Ydrs s valci do V. Motor byl licencne vyraben v tovarnach Avia a CKD pod oznacenim Avia (CKD) 12Ydrs a mel objem valcu 36,05 l. Normalni vykon cinil 478 kW (650 k), maximalni kratkodoby az 632 kW (860 k). Ve vysce 3 000 m motor udrzel po dobu 30 minut vykon 625 kW (850 k). Ve vybave se nachazel kompresor, reduktor otacek a starter na tlakovy vzduch z lahve. Motor pohanel kovovou dvoulistou vrtuli Letov Hd-43 o prumeru 3,1 m (prvni tri verze mely obvykle drevene vrtule Avia). Nadrze paliva byly umisteny mezi motorem a kabinou pilota a mely objem 347 l.
Vyzbroj sestavala ze ctyr synchronizovanych trupovych kulometu vz 30, raze 7,92 mm (od vyrobního cisla 102). Zasoba naboju cinila 250 kusu na hlaven. Na zavesniky na spodnim kridle bylo mozno zavesit az 80 kg pum.
Vystroj zahrnovala radiostanici (vz 35, ne vzdy byla montovana), hasici pristroj, dychac (opet ne vzdy byl instalovan) a signalni pistoli.
K 1. zari 1938 bylo k dispozici 326 a k 10. listopadu jiz 424 kusu B-534. I pres tyto vysoke pocty narust neodpovidal vojenskym pozadavkum. Problemy byly i s vybavenim letounu pristroji (chybejici radiostanice, dychace apod.).
Nekolik Avii se jeste po podepsani Mnichovske smlouvy dostalo do nevyznamnych boju s Madary, ale 15. brezna 1939 Nemci zabavili na nasich letistich celkem 443 letounu Avia B-534 (a k tomu dalsich dvaasedmdesat ve výrobe) a tim skoncilo období „petistovek“ v cs letectvu. V prubehu 2. svetove valky pouzivalo letouny B-534 slovenske, bulharske a nemecke letectvo, Nemci prevazne pro vycvik novych pilotu, do boju na zapadni fronte nikdy nasazeny nebyly.
B-534 byl v obdobi mezi dvemi svetovymi valkami nejlepsi stihaci letoun vyrabeny ve stredni a vychodni Evrope. Tehdy vsak nemel moznost sve kvality prokazat a v roce 1938 jiz bylo vsechno jinak. Era dvojplosniku koncila, B-534 byl ve vetsine vykonnostnich parametru (predevsim v rychlosti a dostupu) prekonan novejsimi jednoplosniky a pro pripadne bojove akce mu chybelo hlavne pancerovani, samosvorne obaly nadrzi, zatahovaci podvozek, a ani vyzbroj jiz nebyla dostatecna.
Kdyz se nad tim dnes zamyslim, je vlastne dobre, ze B-534 skoncil takto. Pokud by totiz, opravdu jenom teoreticky, Nemci v breznu 1939, bez jedineho vystrelu, ziskali misto nej (vcetne nahradnich dílu a vyrobnich kapacit!) stihacku srovnatelnou s napriklad Hawker Hurricane nebo Supermarine Spitfire (tyto stroje uz v osmatricatem roce existovaly, i kdyz jejich zavadeni do vyzbroje teprve zacinalo), mohli by mit hned na zacatku druhe svetove valky ve vzduchu takovou prevahu, ze by Spojenci nemuseli byt schopni ji eliminovat. Kdo vi, jak by se pak bitva o Britanii vyvijela. Vubec se mi nelibi predstava, jak piloti Luftwaffe na ceskych strojich sundavaji z oblohy spojenecke piloty, vcetne tech ceskych.
Pokud vim, tak se zadny puvodni letoun nedochoval, ve sbirkach Leteckeho muzea Kbely se nachazi B-534 rekonstruovany podle tovarni dokumentace a z nekterych originalnich dilu.

Piloti


I kdyz mi osud B-534 pripada hodne zajimavy, osudy jeho pilotu me zajimaji jeste vic. Letali na strojich, do nichz by si vetsina z nas neodvazila ani sednout, temer bez jakehokoli vybaveni, pripravovali se na stretnuti s protivnikem, ktery mel obrovskou pocetni a materialovou prevahu, a pres to vsechno, kdyby k valce s Nemeckem doslo, urcite by bojovali. S tim mi dost nepochopitelne kontrastuje skutecnost, ze se v breznu 1939 ani jeden z nich nepokusil preletnout hranice a ze nedoslo k jedinemu pokusu o sabotaz. Vysvetluji si to tak, ze tehdy vladla v cs armade kazen, o jake se nam, kteri prosli bolsevickou blbarnou, tou absurdni hrou na treti svetovou valku, ani nezda. Dostali rozkaz a poslechli ho. Jenomze bylo zrejme, ze na ne vznikne natlak, aby slouzili Nemcum. To se take brzy potvrdilo. S omezenym mnozstvim paliva meli preletat se svymi stroji do Nemecka. Vetsina pilotu radeji pozadala o trvalou dovolenou a mnozi z nich se zacali pripravovat na odchod za hranice. Napriklad Alois Vasatko, kteremu je venovana cache GC1EQMB, presel do Polska 13. cervence a to nebyl ani zdaleka prvni. Pokud se chteli dostat Z Polska do Francie, museli podepsat prihlasku do cizinecke legie, ale vyhlaseni valky pocatkem zari 1939 jim umoznilo nastoupit do boju proti Nemcum. A konecne tedy mohli ve Francii, a posleze i ve Velke Britanii, využít vše co se na svých Aviich naucili.
V srpnu 1940 bylo ve Velke Británii temer tisic cs. letcu. Pres pet set z nich se nedozilo konce valky...
Nikdy uz se nedozvime, jak by se zachoval Pohanka, kdyby nezahynul pri tom nestastnem cviceni. Jiste vsak je, ze napis na jeho pomnicku je tam plnym pravem.


Cache


Souradnice trezoru ziskate snadno, nakonec mnozi z vas zjisti, ze uz okolo nej urcite nekdy sli. Nachazi se na verejnem pozemku a pristup k nemu neni nijak omezeny. Muze se stat, ze pred nim parkuje auto, ale i v takovem pripade je mozne trezor otevrit, ohleduplne chovani je snad samozrejme.
Ziskat kod zamku je o neco malo tezsi, ale kdyz si dostatecne pozorne prectete listing, urcite v nem kod objevite. Sklada se ze tri dvoumistnych cisel X, Y a Z a ta cisla se vyrazne odlisuji od vsech ostatnich. Jestlize nemate zkusenost s obsluhou kombinacniho trezoroveho zamku, udelate dobre, kdyz si pred navstevou trezoru zjistite, jak se takovy zamek ovlada. Navodu je na internetu dost. A kdyz by se vam opravdu nedarilo, muzete mi zavolat, cislo je pod vickem. Po navsteve za sebou nezapomente zamknout - otocte ciselnym kotoucem alespon 4x doleva.
Kdyz budete mit zajem, muzete si vzit nektery z dokumentu, napiste vsak do logu jaky, abych vedel, co mam doplnit. Pokud zde budete chtit neco zanechat, tak prosim zadny kindersrot, ale veci, ktere alespon trochu souviseji s letectvim. Vetsi predmety, jako treba prave vrtule, ktere se nevejdou, muzete nechat oprene prede dvermi :-).
V trezoru je vlozen geocoin, ktery nechce nikam cestovat, snadno jej poznate, muzete si ho prohlednout a opsat jeho kod.
No tak to už není pravda, nějaká krysa si coin odnesla

Souradnice trezoru: N 50°09.(110*A + C)  E 014°45.(110*B + C - A)

Kod zamku (v textu): X_ Y_ Z   ciferace = 9

A ... pocet radku na spodni tabulce
B ... cislo pluku
C ... pocet pismen na druhe tabulce shora

Additional Hints (No hints available.)