Skip to content

Signal S.O.S. Mystery Cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 10/22/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


S.O.S.

Tato keš je venována nejznámejšímu nouzovému signálu, který v roce založení keše slaví 100 let.

"Vysílejte SOS!"
Na palube lodi propuká panika poté, co TITANIC narazil do ledovce.
"Je to nový signál. A tohle je možná Vaše poslední možnost jej vyslat."
Tato slova údajne pronesl Harold Bride, jeden z radiooperátoru nejslavnejšího potopeného parníku sveta, Titanicu, ke svému kolegovi Jacku Phillipsovi.

Kopie telegrafního klíce z Titanicu

Nový signál?
Ano, v dobe potopení Titanicu (1912) nebylo používání signálu SOS, zvlášte na britských lodích, príliš zažité.
Signál SOS prvne v rádiovém vysílání použila nemecká vláda již roku 1905. Mezinárodne se zacal signál používat o tri roky pozdeji.
Na mori byl prvne použit lodí Slavonia r. 1909 (všichni cestující byli zachráneni).
Mnoho operátoru ale ješte, at už z principu nebo ze setrvacnosti, trvalo na používání staršího signálu CQD, prípadne používali signály oba.
Bohužel, signál CQD, který vznikl sloucením znaku pro všeobecné volání "CQ" a písmene "D" jako Distress (nouze), mohl být snadno zamenen za pouhý signál CQ, který se používal i pri banalitách...
Mužeme ríci, že až s potopením Titanicu, si operátori uvedomili, jak moc je v sázce, a prakticky ze dne na den prešli na jednotný signál SOS.
Co oba signály znamenají?
CQD se nekdy vykládá jako "Come Quick, danger!" (Rychle prijedte, nebezpecí) nebo "Come Quick, Drowning" (Rychle prijedte, potápíme se) ci dokonce "Come Quick, Dammit!" (Rychle prijedte, zatracene!). Je to však spíše mnemotechnická pomucka.
V roce 1904 zavedla Marconiho spolecnost pro své stanice použití písmen CQD, jako signál v nouzi (dle obežníku císlo 57 z 1. února 1904 vydaného Marconi Company´s).
Všeobecne byl tento signál vykládán jako "došlo k nebezpecné situaci", ale dle Marconiho spolecnosti znamenal CQ – tedy všeobecné volání, následovaný D – nebezpecí. Znamenalo by to tedy "Volám všechny stanice – jsem v nebezpecí".V bezdrátové komunikaci byl CQD poprvé použit v lednu 1909, když se u amerického pobreží srazily lode RMS Republic a SS Florida.
Písmena CQ znejí foneticky velice podobne jako anglický výraz "seek you"- hledám te, a dodnes je používají radioamatéri pri zahájení relace.
SOS se obvykle vysvetluje jako "Save Our Ship", zachrante naši lod, nebo také "Save Our Souls", zachrante/spaste naše duše. Toto vysvetlení vzniklo –podobne jako u signálu CQD – až dodatecne.
SOS byl vytvoren z obecného nemeckého rádiového volání "SOE", kde bylo písmeno E pro lepší rozpoznatelnost nahrazeno písmenem S (písmeno E tvorí jen jedna tecka, což je v horších podmínkách lehce preslechnutelné).
Navíc se zde nepoužívali mezery oddelující písmena, takže se signál snáze vysílal.


Porovnání SOS · · · — — — · · · ty-ty-ty-tá-tá-tá-ty-ty-ty
s CQD — · — · / — — · — / — · · tá-ty-tá-ty tá-tá-ty-tá tá-ty-ty
jasne hovorí pro SOS.

Navíc je
skvele citelný
i ve své ne-morseovské podobe,
a tak je možné jeho prostrednictvím
signalizovat volání o pomoc
i bez rádiového spojení.

Použití Morseovy abecedy jako prostredku tísnového volání pro lodi s výtlakem nad 300 tun bylo oficiálne zrušeno 1. ledna 1999.
Telegrafický prístroj na palubách techto plavidel byl nahrazen anténami satelitního a radiového spojení. Nove používaný Global Maritime Distress and Safety System - GMDSS - je ale príliš nákladný, a menší plavidla si jeho zavedení nemohou dovolit.
Pobrežní stanice proto dodnes drží dnem i nocí pohotovost u prijímacu, aby mohly vcas reagovat na prosbu o pomoc prostrednictvím tradicního volání SOS.

A tak doufejme, že signál SOS pomuže zachránit ješte mnoho životu,
tak jako zachránil život radiotelegrafistovi Haroldu Bridemu z Titanicu,
ackoliv byl SOS vyslán z Titanicu údajne jen jednou
(ostatní nouzové volání tvoril sled signálu CQD).

Harold Bride byl
zachránen lodí Carphatia
a svá zranení prežil.
Pro druhého z radiotelegrafistu,
Jacka Phillipse, bylo bohužel skutecne
vyslání SOS
prvním i posledním pokusem
o použití nového signálu.
Zemrel v záchranném clunu
než dorazila pomoc.

Na uvedených souradnicích v Morseove ulici keš nehledejte, ale mužete si tam od keše dojít krátkou procházkou pro sladkou tecku.
Místo uložení keše není nicím výjimecné, kousek od keše je pekný výhled na prilehlé vesnice. V míste se snadno parkuje, keš je takrka drive-in. Pro nalezeni keše nemusíte nikde hrabat, nikde šplhat, jen se pozorne dívat. Keš není navržena pro nocní odlov, i když ten lze, jen pocítejte se zhoršenými podmínkami. ŠIŠKY VÁM NAPOVÍ KUDY Hodne štestí!
Souradnice keše.
A= pocet cárek v krestním jméne sochare a malíre Morsea, vynálezce abecedy stvorené z tecek a cárek
B= pocet tecek v príjmení italského fyzika (1874-1937), který byl vynálezcem bezdrátové telegrafie. Jeho objev umožnil, že prenos telegrafního signálu prestal být závislý na drátech a stožárech, a tak se signál uchytil i na lodích.
C = pocet písmen v príjmení slavného ceského badatele, který vnukl italskému fyzikovi myšlenku na telegrafní spojení bez drátu (Zkuste to bez drátu, milý .......)
A+B+C=20

N 50°02.(A-1)(C-A)(B-C-1)
E 14°33. (A-4)(B-C)(A+B-5)

EN - This cache is dedicated to the most well known distress signal, which has its 100th anniversary in the year of the cache foundation.
On a board a ship, a panic broke out after the Titanic hit an iceberg. "Send SOS; it's the new call, and this may be your last chance to send it."
Allegedly, these words were spoken by Harold Bride, one of the wireless operators on the famous sinking streamer Titanic, to his colleague Jack Phillips.
Really, a new signal?

Yes, at the time of the Titanic disaster, the use of the SOS signal wasn’t so common, especially on British ships. The SOS signal was first proposed at the International Conference on Wireless Communication at Sea in Berlin in 1906. It was ratified by the international community in 1908 and had been in widespread use since then.
On the sea it was first used by a ship named the Slavonia in 1909 (all passengers survived).
A lot of wireless operators still, by principle or out of habit, were using the old CQD signal, or both signals.
Unfortunately, the signal CQD, which was made from a combination of the sign "CQ" for common calls and letter "D" like distress, could be changed or mistaken for a "CQ" call, which was used routinely.
We could say that only after the Titanic disaster did the wireless operators recognize how much was at stake and suddenly began the regular use of the SOS signal.
What do both signals mean?
CQD -
Contrary to popular belief, CQD does not stand for "Come Quick, Danger", "Come Quick - Drowning!" or "Come Quick, Dammit!"; these are ‘backronyms’.
Land telegraphs had traditionally used "CQ" to identify messages of interest to all stations along a telegraph line, and had also been adopted as a "general call" for maritime radio use. However, in landline usage there was no general emergency signal, so the Marconi company added a "D" to CQ in order to create its distress call.
In the early morning of January 23, 1909, whilst sailing to New York from Liverpool, the RMS Republic collided with the Italian liner SS Florida in a fog off the island of Nantucket, Massachusetts in the United States. This was the first occasion on which the CQD distress call had been sent by wireless transmission.
SOS -
In popular usage, SOS became associated with phrases such as "Save Our Ship" and "Save Our Souls". These were a later development, most likely used to help remember the correct letters (something known as a ‘backronym’).
SOS was developed from the general German radio call "SOE", with the 3 dits of a "S" easier to hear under noisy conditions than the single dit of an "E" (which is in Morse code is only one dot) Also, the otherwise meaningless string of letters was selected because it is easily recognizable and can be sent rapidly. The SOS distress call has always been transmitted as a continuous sequence of dits-and-dahs, and not as individual letters
Comparing SOS (di-di-di-dah-dah-dah-di-di-dit) ( · · · — —— · · ·)
with the older CQD (dah-di-dah-dit dah-dah-di-dah dah-di-dit)( — ·— · / — — · — / — · ·)
it is obvious how much simpler the new code was.

SOS has also been used as a visual distress signal, consisting of three-short/three-long/three-short light flashes, or with "SOS" spelled out in individual letters, for example, stamped in a snow bank or formed out of logs on a beach. The fact that SOS can be read right side up as well as upside down became important for visual recognition if viewed from above.
The use of Morse code for ships with draft above 300t was abolished on 1.1.1999 and they have to use The Global Maritime Distress Safety System (GMDSS). But, as this is too expensive for many smaller ships to afford, unto this day, maritime stations keep emergency watch day and night, ready to help anyone who might send an SOS.
Let’s hope that the SOS signal will save a lot of lives like it saved the life of Titanic’s wireless operator Harold Bride, despite the fact that an SOS was allegedly sent from Titanic only once (the rest were CQD signals).
For the other wireless operator, Jack Phillips, this SOS signal transmission was regrettably his first and the last chance to send it. He died on a rescue boat before help was able to come.
Harold Bride was rescued by the Carphatia and he survived his injuries.

Cache is not exactly at the coordinates above. They send you to Morse Street which is just a short walk from the cache and you can have e a sweet dot/stop(?) there :-)
The area surrounding the hiding place is not especially extraordinary .
A few meters from the cache there is a nice view of nearby villages. You can park near the cache easily- it is nearly drive in.
It is not necessary to dig, or hike; you only have to look carefully. It is not recommended at night, but it is possible. IN ANY CASE CONES WILL HELP YOU FIND THE CACHE.
Good luck! AWCA team
A=how many dashes is in the first name of sculptor and painter Morse who invented Morse code-the alphabet made from dots and dashes
B=How many dots is in the surname of the Italian physicist (1874-1937) who was the inventor of wireless telegraph. His invention enabled telegraph signals to be sent on the open sea.
C= how many letters is in the surname of the famous Czech inventor and deviser, who recommended to the Italian physicist the idea of a telegraph without wires? He also helped Mr. Eiffel with his idea of a tower and did a lot of famous and ingenious things :-)
(SEE http://8.12.42.31/2005/aug/01/world/fg-greatczech1 )

A+B+C=20

N 50°02.(A-1)(C-A)(B-C-1)
E 14°33. (A-4)(B-C)(A+B-5)


http://www.navy-academy.cz/view.php?cisloclanku=2006120001
http://www.ct24.cz/kalendarium/18146-z-more-poprve-zaznel-signal-sos/
http://en.wikipedia.org/wiki/SOS
http://ok1ike.nagano.cz/rs2/clanky/historie/sos_cqd.htm
http://www.telegraph-office.com/tel_off.html
http://www.aktualninet.cz/veda-a-technika-technika-sos-se-ozvalo-uz-z-titanicu-100-let-nouzoveho-volani-fb-5-10-21694.html
http://www.encyclopedia-titanica.org/titanic-biography/john-george-phillips.html
http://www.titanicworld.cz

Additional Hints (Decrypt)

PM: zrmv irgirzv iryzv uhfgrub fzexh RA: fcehpr oenapu

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)