Skip to content

Tuchomericka multimystery Mystery Cache

This cache has been archived.

bohemia-elenor.cz: Po zralé úvaze jsem se rozhodl tuto srdecní záležitost archivovat.
Stage 1 - ukradena
Stage 2 - na míste
Stage 3 - nebyla kontrolována
Stage 4 - ukradena
Stage 5 - znicena
Stage 6 - ukradena
Finálka - ukradena, úkryt znicen

Vypadá to, že si dal nekdo tu práci a stage poblíž hlavní cesty znicil nebo ukradl. Všechny stage už jsem jednou obnovoval a na to abych všechny udelal v mnou požadované kvalite nemám ani cas ani peníze.
Tuchomerická multimystery budeš mi chybet.
Hardy (owner)

More
Hidden : 10/3/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[Czech] Hezka prochazka celymi Tuchomericemi. Tri kilometrova trasa se sedmi stage a jednoduchymi ukoly na kazde zastavce.
[English] Nice walk through Tuchomerice. Three kilometres long way with seven stages and easy task on every stop. Short English version of listing is at the end.

Historie Tuchomeric


Znak Tuchomeric

  První zmínka o obci pochází z roku 1301. Nejstarším místem v Tuchomericích je Knežívka, v minulosti to byla ves pražského knížete.
Archeologické nálezy v minulosti potvrzují existenci rozsáhlých pravekých sídlišt ze 4.-3.století pr.n.l. náležející ke kulture laténské. Obec Tuchomerice (kostel a fara) je zminována v papežských registrech z roku 1352.

Tehdy si jistý Heliáš, držitel statku Tuchomerice, pronajal pro sebe a svou manželku Markétu od kláštera v Plasech les Chotec, kde založil dvur. Pak se zde pripomínají Pavel a Jan. Pozdeji byl statek v držení nekolika pražských meštanu. V roce 1407 byl majitelem Cenek z Valdštejna, který na statku pojistil veno své manželky Elišky z Obríství. Ale již v roce 1410 Tuchomerice prodal Habartovi z Nedvídkova na Prelicích. Majitelé se pak strídali v rychlém sledu. V roce 1436 odkazovala svým synum veno pojištené na Tuchomericích Katerina z Tepence, manželka Hynka z Valdštejna na Rukštejne. Vzápetí po té se tu objevuje Zbynek z Házmburka. V roce 1483 zde umrel Hynek Pihelský z Házmburka. Na zacátku 16. století byl držitelem statku Bernard Glac ze Starého dvora a pak Baltazar Perina ze Sloupna. Ten prodal statek Janovi Sluzkému z Chlumu. Príslušníci tohoto rodu hospodarili na Tuchomericích celé století. Jejich zásluhou byla puvodní gotická tvrz prebudována na renesancní šlechtické sídlo. Tuchomerice se za Sluzských staly jedním z významných center Ceských bratrí. Rodovým erbem Sluzských z Chlumu byl stríbrný štít s cerveným stupnem.

V roce 1615 koupil zámek Tuchomerice s dvorem, pivovarem, mlýny a vsí Tuchomerice s chalupou rybárskou na Muráni, vsí Knežívkou, tvrzí a dvorem Cicovice, vsí Malé a Velké Cicovice, Otta Jindrich z Vartenberka. I když v roce 1616 pojistil na tomto statku veno své manželky Doroty Borynové ze Lhoty, dlouho Tuchomerice nedržel a prodal je pred rokem 1623 jezuitské koleji u sv. Klimenta v Praze. Na míste starého kostela sv. Víta a Linharta a bývalé stredoveké tvrze byl zbudován r. 1666 1668 nový kostel a jezuitská rezidence. Kostel byl postaven za úcasti italského architekta Giovani Domenica Orsiniho. Nástenné malby jsou od Josefa Kramolína (1768). Jezuité drželi statek Tuchomerický a nedaleký hrad Okor až do zrušení rádu císarem Josefem II. v roce 1773.

V roce 1898 byla budova kláštera pronajata ústavu pro rekonvalescenty nadace Pislingovské, zrízeného z nadace a daru Ceské sporitelny. Správou ústavu byla poverena Kongregace milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Po zrušení rádu komunistickým režimem v roce 1953 ústav pripadl nemocnici Motol.

V okolí obce byla v lomech težena opuka a zpracovávána lamaci ci také skalníky na stavební materiál.


Jméno obce melo v prubehu let nekolik podob:
  • Tuchmeritz 1301
  • Tuchomyerzicz 1318
  • Tuchmeritz 1361
  • Tuchomyricz 1352
  • Tuchomyerzicz 1367-1405
  • Tuchomyerzicz, in Tuchmierziczich 1410
  • Na Tuchomericích 1521
  • Na Tochomericícch 1525
  • Tuchomierzycze, ve vsi Tuchomierzjczjch 1615

Jazykovedci vykládají jméno obce odvozením od osobního jména Tuchomír s významem“ ves lidí Tuchomírových“



Zamek

Zámek sv. Víta


Renesancní zámek sv. Víta stojí na návrší nad obcí Tuchomerice. Prestavbu z puvodní gotické tvrze uskutecnil pravdepodobne syn Jana Služského, Ctibor Služský, který se po jeho smrti (první pol. 16. století) ujal rodinného majetku. O presné podobe se mnoho neví, šlo však o ctyrkrídlou budovu kolem obdélného dvora. Roku 1621 Tuchomerice koupili predstavení nejstarší jezuitské koleje v Cechách a v 50. letech 17. století zámek opravili. Nejstarší cásti dnešní stavby se datují do období po roce 1665. O stavbu kostela sv. Víta se zasloužil slavný architekt italského puvodu Giovanni Domenico Orsi, kterému byl zadán návrh a stal se jeho první zachovanou stavbou. Obrazy pro oltáre si jezuité objednali pocátkem 80. let 17. stol. od malíre Jana Jirího Heinsche. Nekteré se nezachovaly, ale obrazy z hlavního oltáre byly použity i do soucasného oltáre sv. Víta. V letech 1732-1736 bylo dokonceno východní prucelí kostela sv. Víta, kdy byly na prucelí umísteny pískovcové sochy, pocházející patrne z dílny Matyáše Bernarda Brauna (sv. Ignác, sv. František Xaverský a sv. Václav).

V roce 1773 byl jezuitský rád papežem zrušen. Zdejší panství bylo odhadnuto na 410 tisíc zlatých a bylo prevedeno do tzv. Studijního fondu Království ceského. Správcem byl jmenován hrabe Adam ze Šternberka. Pocátkem roku 1811 bylo tuchomerické panství dáno do verejné dražby. Roku 1855 bylo právo spravovat jmení priznáno státu.

Dne 04. ríjna 1899 byl v zámku otevren ústav Františka Josefa 1. pro rekonvalescenty. Správa ústavu byla sverena kongregaci milosrdných sester sv. Karla Boromejského. V 50. letech 20. století byli do zdejšího nemocnicního zarízení svážení težce nemocní pacienti z pražských nemocnic.

V roce 1987 byla lécebna dlouhodobe nemocných zrušena. Zámer na vybudování sanatoria pro lécení drogove závislých byl pro odpor verejnosti zamítnut. Po listopadu 1989 byl objekt v rámci restituce vrácen rímskokatolické církvi. Arcibiskupství pražské poskytlo areál krestanské komunite Nová cesta, která zde pusobí od roku 1998.



Knezivka

Knežívka


Knežívka leží v jižní cásti Tuchomeric a patrí k jedné z nejlépe zachovaných i odborne dokumentovaných lokalit tzv. príbojového vývoje. Byly zde odkryty krídové sedimenty, a to díky lomu, který zde kdysi fungoval. Težily se zde proterozoické buližníky kralupsko-zbraslavské skupiny.

V období svrchní krídy byla zdejší krajina formována erozí v suchozemských podmínkách a pozdeji hlavne cinností more. Místní cerné buližníkové skály bývaly morským dnem. Zdejší elevace byla soucástí tzv. unhoštského hrbetu, který behem svrchního cenomanu a pocátkem turonu místy vycníval nad hladinu krídového more. Na okraji centrální cásti lomu jsou velmi dobre znatelné vyduté ohlazy zpusobené príbojovými vlnami, které kdysi omývaly skaliska.

Zbytky makrofauny v sedimentech ukazují na tehdy bohatý život v krídovém mori. (Stereocidaris sorigneti, schránky ramenonožcu, ústric, žralocí zuby, plži Nerinea, Nerita nodosa, mlži Neithea, Venilicardia, korály Microphyllia, Meandrastrae, Negoporites a další)

Svrchnokrídové príbojové uloženiny jsou dost rozšíreny. Lom v Knežívce je však jejich nejlepším odkryvem. Je zde zachycen složitý geologický vývoj intervalu zhruba 1,5 mil. let (svrchní cenoman – strední turon). Zcela právem byla lokalita prohlášena za Prírodní památku a od roku 1978 je chránena státem.

Z Prahy do Knežívky se dostanete autobusovou linkou 312, vystoupíte na zastávce Tuchomerice – Knežívka a odtud je k lomu nedaleko.


Nyní o samotné keši:


Na výchozích souradnicích najdete stage císlo nula naší multicache. Na každé zastávce budete rešit snadné úkoly, které vás navedou blíže k cíli. Keš je klasická lock&lock a dobre ukrytá pred povetrnostními vlivy.Procházka je vhodná i pro deti, cesta však vede z cásti kolem skal (jsou sice v dostatecné vzdálenosti, ale znáte deti) a cást cesty se jde po silnici. Je tedy nutné dávat vetší pozor na své ratolesti.
Co budete potrebovat:

  • decryptovací tabulku
  • GPS (bez té to opravdu nepujde)
  • dobrou náladu
Parkovat se dá kdekoliv v bocních ulickách, auto nechte zaparkované a procházku si hezky užijte (stejne by vám jen prekáželo). Vetší parkovište viz waypoint.

Prosím budte pri odlovu opatrní. Umístení nekterých stage i jejich provedení je netradicní, proto vás prosím o opatrné zacházení pri hledání i ukládání zpet. Díky.

Doufám, že se vám procházka bude líbit, stejne jako provedení keše. Kdyby preci jenom jste na trase narazili na jakýkoliv problém, neváhejte mne kontaktovat na císle A B C (viz obrázek)

[EN]
At the starting coordinates you can found stage number zero of our multicache. At each stop will you tackle the easy tasks that guide you closer to the goal. Cache is a classic lock&lock and well hidden before weather conditions. This walk is suitable for children, however, the path leads from the parts around the rocks (although they are at a sufficient distance, but you know the children) and part of the journey is by road. It is therefore necessary to give greater attention to your kids. You will need:

  • Decrypt table
  • GPS (it is unable without it)
  • A good mood
You can park anywhere in the side streets, leave the car parked and I wish you a nice fun. For a larger parking place, see waypoint.

Please be careful in geohunting. Place of some stages and their design is unusual, that's why I bag you for looking for the cache even it's giving back. Thank you.

I hope you will enjoy a walk, as well as the cache itself. If you are still on the route encountered any problem, don't hesitate to contact me at ABC phone number (see picture)

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] [Stage 1] Zntarg [Stage 2] anuber cbq (an fgntr 3 - xbhxnf-yv an 2. fgntr wqv prfgbh an 4 ubqvar) [Stage 3] zegil fgebz, h mrzr [Stage 4] cynfgbin gehoxn (irmzv wv wra uynih) [Stage 5] manpxn arob cbq cbxyvpxbh [Stage 6] ebu [Finale] xnzraal hxelg [EN] [Stage 1] Zntarg [Stage 2] hc haqre (gb fgntr 3 - ybbxvat gb 2aq. fgntr tb gb ebnq ba lbhe 4gu b'pybpx) [Stage 3] qrngu gerr, ba gur tebhaq [Stage 4] cynfgvp cvcr (gnxr bayl vg'f urnq) [Stage 5] genssvp fvta be haqre pbire [Stage 6] pbeare [Finale] fgbar pbire

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)