Skip to content

Libensky plynojem Traditional Geocache

Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Libenský plynojem

Pokud obcas projíždíte Libní nebo sousedními ctvrtemi, urcite jste si již nekdy všimli prapodivné kulaté stavby stríbrné barvy, která výrazne zasahuje do okolní krajiny. Možná, že jste jí ješte nikdy nevenovali pozornost, možná jste se ješte nikdy nezamysleli nad tím, co je to vlastne zac. Prezdívá se tomu "Libenská koule", "Velký míc" a prý i "Chrušcevuv pomník". Ve skutecnosti je to "obycejný" plynojem. Vezte však, že se jedná o unikátní a neprávem opomíjenou památku.

BUS TEAM

Historie

Za první republiky se velmi rychle rozrustal prumysl v Libni, Karlíne, Holešovicích a Vysocanech. Pro vysokou spotrebu plynu v techto ctvrtích již nestacilo spoléhat se na vzdálenejší plynárnu v Michli. Proto byl roku 1932 postaven Vítkovickým hutním težastvem pro firmu Pražská obecní plynárna libenský plynojem. O strojarské zarízení se postarala Ceskomoravská Kolben-Danek. Stavbu provedl pražský inženýr Tomáš Keclík. Šlo o první zarízení tohoto druhu v Ceských zemích a o technickou novinku nejen v evropském, ale i ve svetovém merítku.

Prestože dnes známe tuto stavbu stále pod názvem plynojem, plynojemem byla pouhých 10 let. Behem druhé svetové války se zde prestal plyn ukládat a plynojem byl zcela vypušten. Na konci války byla stavba prostrelena leteckým kanonem, což zcela znemožnilo jakékoliv další používání koule jakožto nádoby na se stlaceným plynem. Libenská koule byla opravena a léta páne 1949 predána Výzkumnému a zkušebnímu leteckému ústavu. Tento ústav zde vybudoval aerodynamický tunel, který je dodnes nejvetší v Ceské republice. Místo plynu bychom uvnitr koule nenašli nic, respektive bychom tu objevili vakuum. Uvnitr tunelu lze simulovat fyzikální podmínky pri vysokých rychlostech proudení a slouží k aerodynamickým experimentum a výpoctum letadel ci lopatkových stroju.

V šedesátých letech byly u plynojemu vysázeny topoly, kterými komunisti nevkusne poznamenali estetický vzhled plynojemu a jeho blízkého okolí. Negativní význam to má predevším kvuli tomu, že se plynojem stal (a stále stává) inspirací mnohých umelcu. O tom však ale v další kapitole.

2. 11. 2006 byl libenský plynojem vyhlášen kulturní památkou pod názvem Bývalý plynojem Pražské obecní plynárny v Praze 8–Libni. V zárí 2007 byl plynojem poprvé zprístupnen v rámci Dnu evropského kulturního dedictví (návšteva pres 800 osob).

Plynojem v umení

Libenský plynojem je velmi zvláštní a pozoruhodná stavba. Dovoluji si ríci, že se jedná o jednu z nejzajímavejších pražských staveb 20. století. Je to zásadní zásah do okolní krajiny. V dobe výstavby se mnohým lidem jevil jako cosi nadprirozeného. Nekterým dokonce pripadalo, že v Libni pristálo UFO. Ruský prozaik Vladimir Nabokov, který jej videl již krátce po jeho výstavbe a to ješte pred tím, než byla jeho cervená barva prekryta barvou stríbrnou o plynojemu ve svém románu Zoufalství napsal: „Jedinou krásnou vecí byl plynojem na kopci: kulatý a cervenoucký proti modré obloze, vypadal jako obrovský kopací míc.“ Z jiných spisovatelu, kterí o libenskemu plynojemu venovali pozornost zminme alespon Bohumila Hrabala, který velkou cást svého života prožil v nedaleké ulici Na Hrázi.

V hudebním svete se objevil „Blues libenského plynojemu.“ Plynojem se objevuje ve tvorbe clenu tzv. Skupiny 42, napríklad Miroslava Háka, nebo na avangardních obrazech Františka Grosse. Fotografovali zde Josef Sudek, Josef Ehm, Tibor Honty, Eugen Wiškovský, Dagmar Hochová a další umelectí fotografové.

Velká cást del na s motivem libenské koule se objevily v roce 2004 v galerii U Zlatého prstenu. K príležitosti této
výstavy vznikla i rozsáhlá publikace Karla Srpa a Lenky Bydžovské. A tím výcet umelcu zabývajících se touto koulí nekoncí. Napríklad muj spolužák si libenský plynojem vybral jako téma své klauzurní práce z výtvarky.

Uvádím zde nekolik odkazu na stránky, kde lze nekterá díla nalézt. Bohužel vetšinu slavných fotek plynojemu jsem nikde na internetu nenašel. Pokud znáte nejaké další internetové stránky, kde je k nalezení neco zajímavého o libenském plynojemu, pošlete mi prosím odkaz na dobruca@seznam.cz abych jej mohl pripojit k listingu.

Yaro.SH

Technické podrobnosti

-plynojem má tvar koule o prumeru dvaceti metru

-hmotnost 270 tun

-stojí na osmi dvoustenných plechových nohách, zapuštených do betonových základu

-celý plynojem je nastríkán hliníkem, aby odrážel slunecní paprsky.

-objem plynojemu je 4188 m³

-užitecný obsah 12 564 m³ pri pretlaku 0,3 MPa.

Odkazy

stránky venované jen a pouze umeleckým fotografiím libenského plynojemu http://www.plynojem.wz.cz/

clánek o plynojemu a literature jím inspirované v kulturním týdeníku http://www.obrys-kmen.cz/index.php?rok=2008&cis=29&cl=10

Blues libenského plynojemu v mp3 http://www.ceskemp3.cz/Vladimir-Veit/Blues-libenskeho-plynojemu/227/

clánek o plynojemu na serveru ihned
http://vyhledavani.ihned.cz/?s1=M&s2=0&s3=0&s4=0&s5=0&s6=0&m=d&article%5Bid%5D=14954050&article%5Bwhat%5D=Libe%F2sk%FD+plynojem+&article%5Bsklonuj%5D=on

Tudy cesta nevede (HedvikaPl)

Fotografická minisoutež

Kvuli velkému množství umeleckých fotografií plynojemu jsem se neodvážil priložit žádnou fotografii svou. Verím však, že mezi vámi geocachery je celá rada lidí, kterí, byt se treba fotografováním neživý, foták vlastní, fotí rádi a obcas se jim nejaká dobrá fotka podarí. Ty z vás, kterí jste takto fotograficky založeni, bych rád vyzval k fotografické minisouteži. Kdybyse vám náhodou podarila nejaká hezká fototografie plynojemu, at z blízka ci z dálky, urcite ji pripojte k logu. Ty nejumelectejší použiji na výzdobu listingu a to samozrejme se jménen autora a názvem, který si autor urcí. Nekteré fotografie jsem už do listingu umístil a mnoho dalších dobrých fotek plynojemu, které se sem nevešly, naleznete také v galerii. Urcite dodávejte své fotografie i nadále, listing bude v budoucnu aktualizován (budou-li nové fotky, které budou za neco stát). V každém prípade vám za všechny fotky mnohokrát dekuji.


Libeňský plynojem - zátiší s ostny (BUSHMAN226) ;)

O kešce

Jedinecnost uložení kešky tkví v bezprostrední blízkosti, ve které k plynojemu je. Údajne se lze dostat ješte blíže z prilehlých hrišt, ale ta nejsou otevrena 24/7 a preci jenom, zná je asi o neco více lidí, než tenhle zastrcený kout.

Tri hvezdicky za obtížnost spocívají v tom, že neuvádím waypoint, jak se ke keši dostat. Mužete prijít z té správné strany a s trochou štestí budete za pár minut hotovi, ale také to tak být nemusí. Predesílám, že není potreba prekonávat žádný plot, za tu dobu, co je publikovaná, k ní vede více ci méne patrná pešina.

Oproti minulému uložení dochází k minimálnímu posunutí o pár metru, takže jsem ani nezmenil souradnice. Dá se ríci, že to prispeje k eleganci cache. Už to nebude upatlaná krabice zahrabaná v tlejícím listí, více se dozvíte v hintu. Také jsem se rozhodl, že bude stacit o neco menší schránka.

Pokud se chcete stát fanoušky plynojemu na facebooku, kliknete na tento odkaz.

TwiceRaP

English

The gas balloon is one of the most interesting constructions in Prague of the 20th century. It was built in 1932, because of growing industry in Liben and other parts of Prague. After an accident in the Second world war it is being used as an air tunnel. It has inspired many artists, writers and photographers. It also became a historic landmark in 2006. The cache itselve is located in a small wood near the gas balloon. The main idea of the location is not in some kind of beauty of the area, but in the opportunity to get legal as close as possible to the amazing building.

If you want to become a fan on facebook click on this link.

Adopce kešky

Plynojem se mi vždy líbil, a když jsem při odlovu kešky zjistil, že je nabízena k adopci, neváhal jsem dlouho :). Kešku jsem adoptoval 4.10.2016 a stejný den jsem umístil novou krabičku s novým obsahem. Prozatím jsem kešku nechal na původním místě, jen jsem trochu upravil úkryt. V hlavě se mi rýsuje nápad na nové ukrytí, tak uvidím kdy a jestli se mi povede můj nápad zrealizovat. I listing nechávám zatím původní. Stejně jako Dominik budu rád, když k logu přiložíte fotku plynojemu, rád budu pokračovat ve fotosoutěži :).

 

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

[CZ:] xnzral h cybgh [EN:] fgbarf arkg gb gur srapr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)