Skip to content

Podolska vodarna Mystery Cache

Hidden : 9/3/2008
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Podolska vodarna / Podoli Water station
jednoducha / simple mystery cache

Prazsky vodarensky system byl po dlouhou dobu zalozen na cerpani vody pomoci vodarenskych vezi.

Puvodni ctyri vodarenske veze lze nalezt podel reky Vltavy, jejich nasledovnice z dob novoveku pak v ostatnich mestskych castech. Vetsina z nich se nastesti dochovala do dnesnich dob, svou puvodni funkci ale uz davno neplni.

Slabiny puvodniho systému se ukazaly v plne vysi v prubehu 19. stoleti. Ackoliv se objem cerpane vody mestska rada pokousela zvysovat pomoci tehdejsi technicke nocvinky – parniho stroje, zjistilo se, že cerpani vody z Vltavy pomoci stredovekych vezi ani zdaleka nemuze pokryt spotrebu. K tomu se navic pridruzil problem ztratovosti tehdejsiho dreveneho potrubi, a proto bylo rozhodnuto o vystavbe vodarny nove.

Novou vodarnou, ktera nahradila system cerpani vody stredovekymi vodnimi vezemi, se tak stala podolska vodarna, postavena a otevrena roku 1885, na jejimz miste nyni stoji vodarna nova, postavena o 40 let pozdeji. Podolska vodarna patrila v tehdejsi stredni Evrope mezi spicku – vybavena byla tou nejmodernejsi technikou a objem cerpane vody pomohl zasadnim zpusobem napravit katastrofalni stav panujici v aglomeraci.


vodarna od jihu
Podolska vodarna od jihu

Brzy se ale ukazalo, ze ani tato moderni stavba nemuze mesto vodou dostatecne zasobit. A protoze cerpani vody primo ci neprimo z Vltavy dosahlo svych hranic, pristoupilo se k planum na stavbu vodarny mimoprazske.

Po dlouhe dobe plne planovani a vybirani vhodneho mista byla roku 1914 slavnostne otevrena vodarna v Karanem. Jeji stavba trvala pres deset let.


Karanska vodarna
Karanska vodarna, cache GCW0AW

Vodarna v Karanem se spolu s podolskou vodarnou ukazaly jako plne dostacujici zdroj pitne vody pro hlavni mesto. Kdyz navic v roce 1926 probehla prestavba podolske vodarny do dnesni podoby, byl na dlouhou dobu prijem pitne a zdravotne nezavadne vody zajisten a zabezpecen.

Nova podolska vodarna byla postavena v letech 1925 - 29 podle velkolepeho projektu dr. ing. arch. Antonina Engela, profesora CVUT v Praze. Krome objektu filtrace byl vybudovan i jimaci objekt na dnesnim Veslarskem ostrove na Vltave, budova strojovny, ktera slouzila k cerpani vody z reky, a budova pro zamestnance u filtracni stanice. Na tehdejsi dobu slo o giganticke stavby. Maximalni vykon nove vodarny byl 35 - 40 tisic m3 za 24 hodin. Voda prochazela tremi hruboceznymi stupni, vodnimi prepady, kde se nekolikrat nasycovala vzduchem, a nakonec nejjemnejsimi filtry, kde byla zbavena i choroboplodnych zarodku. Voda se pak privadela do novych nadrzi na Flore a odtud do znacne casti Prahy. Jak mesto vyzadovalo stale vice vody, prubezne se zvysovala kapacita filtracni stanice Podoli stale modernejsi technologii. Vodarna byla nekolikrat rekonstruovana, v roce 1932 byla pred filtraci zarazena chemicka uprava vody neboli cireni, pri nemz se vysrazeji necistoty z vody a oddeli usazeniny. Ve 40. letech doslo k postupne prestavbe na rychlofiltry. V letech 1956 - 65 byla podle puvodniho navrhu Antonina Engela a Maxmiliana Koschina postavena druha budova obdobne architektury pro druhou filtracni stanici a zaroven byla rekonstruovana starsi cast. Nad stredni casti velkolepe novoklasicitni budovy je vystavena mohutna 45 m vysoka vez. Na pruceli budovy nad portalem jsou osazeny sochy z horickeho piskovce, ktere predstavuji reku Vltavu a jeji prave a leve pritoky: Vydra, Otava, sumavska Blanice a Malse, Berounka, uprostred stoji Vltava (socha meri 3,6 m), dale Sazava, vlasimska Blanice a Zelivka, Luznice a Nezarka.


Sochy
Sochy na jiznim pruceli vodarny

Voda, privedena do hlavniho mesta a zde rozvedena pomoci moderniho litinoveho potrubi, prochazela prisnymi lekarskymi proverkami a patrila svou kvalitou na dlouhou dobu mezi svetovou spicku. Nacerpana voda se po transportu do Prahy uchovavala v nove postavenych vodojemech po cele plose Prahy. Jelikoz Praha se az do roku 1921 skladala z mnoha samostatnych a nezavisle existujicich casti, nalezneme techto vodojemu po Praze opravdu nemale mnozstvi. Jak jiz bylo popsano vyse, vetsina z techto pamatek stoji dodnes a nyni funguji jako architektonicky skvost a dominanta sirokeho okoli.

Posledni velkou úpravou v systemu cerpani a rozvodu vody pro hlavni mesto se na konci 60. let 20. stoleti stala stavba nove a moderni vodarny, opet situovane mimo územi hlavniho mesta. Jako nejlepsi lokalita byla zvolena vodni nadrz Zelivka a roku 1972 zde byla tato nova vodarna otevrena. Spolu se stale fungujici vodarnou v Karanem a prilezitostne spoustenou vodarnou v Podoli velmi dobre slouzi obyvatelum Prahy jako zdroj pitne vody az do dnesnich dnu.


Podoli
Pohled z vyhlidky, cache GCREV2

V roce 1992 zahajil Magistrat hl. m. Prahy generalni rekonstrukci Podolske vodarny. Krome oprav budov bylo za staleho provozu modernizovano i technologicke zarizeni a na volnem prostranstvi starsi budovy byl vestaven objekt, ktery dnes slouzi expozici Muzea prazskeho vodarenstvi. Podolska vodarna je jako technicky vyznamna historicka stavba pamatkove chranena.

zdroj: Prazske vodarenstvi

Zjisteni souradnic teto kese je naprosto trivialni - staci vam dosadit spravne hodnoty do nasledujiciho vzorce:
N50 03.[D-1][C-A-1][B-1]
E014 25.[C-2][B-A][A-3], kde:
A,B je vyska sochy Vltavy na jiznim pruceli v metrech (jedno desetinne misto),
C je pocet pismen ve jmenu a D je pocet pismen v prijmeni autora teto sochy.
Pozor - jedna se o skutecnou mikrocache, ktera obsahuje pouze logbook - prineste si proto vlastni tuzku a v logu setrete mistem - staci napsat pouze nick a datum. Cache ulozte na sve misto presne tak, jak byla predtim. Diky!!!

EN:

Very nice historical water station in Podoli is a technical monument today - but still supplying the water to most of Prague households...

To get the cache coordinates is quite trivial - just put the right values into the following formula:
N50 03.[D-1][C-A-1][B-1]
E014 25.[C-2][B-A][A-3], where:
A,B is the height of the Vltava river statue at south front face of the water station (one decimal number),
C is the number of characters in the first name and D is the number of characters in the surname of the statue's author.
Attention - this is a real microcache which contains only the logbook. You need to bring your own pen! Also please save the space in the logbook, please put only the date and nick there. Please put the cache exactly at the same place as it was before. Thanks!!!

Additional Hints (Decrypt)

arav an mrzv - fvyar zvzvxel /abg ba gur tebhaq - uvtuyl pnzbhsyntrq // ibqnean fvtany ubqar bqenmv - cbqvirwgr fr cerqrz an znch!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)