Skip to content

Nejdek - vyhled Traditional Geocache

This cache has been archived.

margcz: archiv

More
Hidden : 8/21/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Obec Nejdek se rozkládá v nadmorské výšce 366m na svazích Oderských vrchu. Na východe a k jihu se otevírá do volné krajiny, která prechází v Hornooderský úval. Obcí protékají potoky Demnický, zvaný též Jindrichovský a Strítežský, zvaný Dora. Oba se spojují do mocnejšího toku Luha, který vtéká do Odry. Název obce dosvedcuje, že se jedná o "nove osedlou" ves, asi ze 13. století, kdy olomoucký biskup Bruno ze Schaumburku povolal Nemce ke kolonizaci Oderských vrchu. Obec patrila k majetku kláštera Hradisko u Olomouce.
První datovaná zmínka pochází z roku 1412, kdy nejdecký rychtár Martin vymáhá od nekoho dluh. Z toho je patrno, že obec v té dobe mela už své vnitrní clenení obyvatelstva, svuj rád. Název Nejdek je už v zápise zemských knih z roku 1499, kdy klášter predává vlastnické právo na hranické panství Vilému z Pernštejna. Pernštejnové panství vlastnili do roku 1548, kdy je Jan z Pernštejna prodal Václavu Haugwicovi z Biskupic. V kupní smlouve jsou uvedeny dediny: Olšovec, Strítež, Partutovice, Jindrichov, Nejdek, Belotín, Lucice a Polom. Nejdek je koupen i s "kostelním podacím", což znamená, že zde byl už kostel. To svedcí o dobrém hospodárském stavu obce. Duchovní správce v této dobe byl pravdepodobne evangelický, jak je zrejmé z pernštejnských dokladu, ackoliv v roce 1405 je uvádeno, že Nejdek a Belotín byly katolické.
V roce 1559 majitel hranického panství Jan Kropác z Nevedomí daroval obci na vecné casy pole Dvorisko aneb Lazisko, za to mu obyvatelé museli rocne platit 5 zlatých 30 grošu a krome již dríve urcených 7 dní ješte 7 a pul dne na panském orati. Nejdek mel už 20 osedlých a 2 fojty. Klimka - fojta starého a Lukáše - fojta zákupního. K nim se radil 1 mlynár.
Rušno bylo v obci a okolí v dobe Pobelohorské. Puvodne katolický kraj propadl protestanství. Erbovní rychtár belotínský, dríve císarský rytmistr Malík, starší starosta belotínský Jan Pavel a nejdecký dedicný rychtár Jan Vána byli príznivci generála Mansfelda a tvrdými odpurci rekatolizace. Na hold generálu Mansfeldovi prispel Nejdek dokonce 5 zlatými. Po bitve na Bílé hore prechází Hranicko konfiskací do majetku kardinála Františka, knížete Dittrichštejna a nastává smutná doba "temna". V roce 1623 bylo v Hranicích a okolí ubytováno císarské vojsko pod vedením hejtmana Volfy a muselo být vydržováno zvlášte odbojnými obcemi. Mesícní žold cinil 7500 zlatých, suma na tehdejší dobu ohromná. Navíc byli osadníci techto obcí nuceni ješte mesíc po odtáhnutí vojska tuto sumu zaplatit. Tím byly obce nuceny k prestupu na katolickou víru. Všichni proto cekali na pomoc generála Mansfelda, zvlášte po odchodu císarských. Obranou Hranic byl poveren belotínský fojt Malík. Když videl nezdar odboje, skocil z hranické zámecké veže v roce 1626, aby ušel potupné smrti katem.
16. ríjna 1627 byl odboj krute potrestán. Na námestí v Hranicích bylo popraveno mecem 5 odsouzených, z toho byli 2 chlapci 10 a 12 roku. Na nove postaveném lešení u horní brány byli obešeni: Pavel Jan - starší purkmistr z Belotína, Jan Vána - rychtár z Nejdku a 2 další venkované.
Behem politických a náboženských nepokoju zanikla nejdecká fara. Kostel se stal filiálním kostelem kostela belotínského. Co se stalo s farní budovou není známo. Farní pole bylo pripsáno kostelu. Kostel byl obnoven roku 1672 a zasvecen sv. Urbanu. Mel jeden oltár, jeden stríbrný pozlacený kalich, jeden ornát, a dva zvony. Výnos z kostelního jmení i pozemku pripadal farnímu kostelu v Belotíne. "Dedicné kostelnictví" mel sedlák z usedlosti c.p. 11.


Jména dokazují ceský charakter obce, tak jako jména oznacující ruzné cásti pozemku - Za humny, Žach, Dulka, Mezihorí, Hradecná.
V letech 1751 - 1752 byl na starých základech kostela vybudován kostel nový - kamenný - obklopený hrbitovem. Mel jeden oltár, kazatelnu a varhany s osmi rejstríky.
Ješte v roce 1771 byl Nejdek ceskou vesnicí. Deti chodily do školy do Belotína, kde se ucilo nemecky. Proto byla v roce 1773 i v Nejdku založena škola s vyucovacím jazykem ceským. Ucilo se prý v obecní pastoušce a prvními uciteli byli obecní pastýri, vysloužilí vojáci Fiala a Kroupa. V archivu je zachován protokol o zrízení školy ze dne 13.11.1787. S postupem germanizace za Josefa II. i tato škola po roce 1800 prechází na nemcinu. První školní budova byla postavena v roce 1820 a sloužila až do roku 1929, kdy byla stržena a nahrazena novou.
Rok 1862 byl ve znamení opravy kostela, který byl zvencí i uvnitr obílen, byla omítnuta vež a hvezdu, která byla na ní, nahradil železný kríž. Ve veži byly 2 zvony. První - 112 kg - odlil v roce 1613 olomoucký zvonar Kašpar Geisser, druhý - 168 kg - byl odlit v dílne Melchiora Schwamma. Nový kamenný kríž u kostela venovala obci 1864 vdova Antonie Kalichová a dedicný rychtár Johann Kalich. Další vetší oprava kostela probíhala v letech 1900-1904. Byla osazena nová okna v železných rámech a kostel byl vymalován fulneckým malírem Vilémem Schlesselem. Nový hlavní oltár venoval kostelu Franz Kulik z cp. 2.
Telefon byl v Belotíne, pošta dojíždela 3x v týdnu. V tomto roce byla také vybudována cesta do Belotína.
První republika nenarušila vztahy mezi nejdeckými obyvateli. Ceši i Nemci zde žili ve svornosti, vzájemne si pomáhali. Chlapci i devcata z nemeckých rodin chodili na "veksl" do Stríteže nebo Jindrichova,aby se naucili dobre cesky, naopak zase bylo z techto vesnic mnoho ceské mládeže v Nejdku, zvlášte v radách celedínu. Vítezství fašismu v Nemecku v roce 1933 a propagacní reci fašistických vudcu našly živnou pudu i u nás. Zatímco starší se na politický vývoj dívali vetšinou kriticky a s neduverou, mládež byla nadšená a verila slibum o dobre placené práci, o výhodách, které príslušnost k Nemecku prinese. Postupne byli o výhodách presvedcováni i nekterí neverící.
Po Mnichovu 1938 prestává být Nejdek soucástí Ceskoslovenské republiky a stává se soucástí Ost-Sudetenlandu. 28.5.1941 umírá první nejdecká obet války letec porucík Fritz Beck, který se zrítil u Berlína a za ním následovali další. V roce 1943 padl i dlouholetý starosta Otto Manasek.
Podle postupimských dohod probehl ve dnech 29/6, 16/7, 1/8, 20/8 a 6/9 odsun Nemcu. Vše probehlo sporádane, lidsky, bez problému. Cást obyvatel odešla, ale na svet se prihlásili noví obcánci.

Keška se nachazí pobliz Nejdku, na miste, kde je nadherny vyhled nejen na Nejdek, ale napr. i na komin Hranické cementárny.

Additional Hints (Decrypt)

trbcnerm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)