Skip to content

2. Zeleznicna - Navestidlo Mystery Cache

Hidden : 8/17/2008
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Dalšia železnicná cache, tentoraz venovaná návestidlám


Cache nie je na uvedených súradniciach. Prosim, prineste si vlastne pero. KRABICKU ULOZTE PRESNE NA ROVNAKE MIESTO A DO ROVNAKEJ POLOHY. Krabicka sa otvara vylupnutim viecka v spodnej casti. Prosim, budte pri manipulacii s krabickou opatrni, aby ste ju neposkodili.

Základným železnicným zabezpecovacím zariadením, prostredníctvom ktorého bol riadená prevádzka na trati, bolo prakticky od samého pociatku návestidlo. Prvé návestidlo si patentoval v roku 1840 J. J. Stevens a v roku 1842 bolo prvé takéto návestidlo inštalované na stanici New Cross v Londýne. Coskoro došlo k rýchlemu rozšíreniu návestidiel po celej Británii a postupne do zvyšku Európy a Ameriky.

U nás sa zo zaciatku používali mechanické návestidlá s jedným mechanickým ramenom, ktoré ukazovalo len 2 signály: „Stoj“ (rameno bolo vodorovne), kedy vlak musel pred návestidlom, a „Volno“ (rameno šikmo), pri ktorom mohol vlak pokracovat. Na zabezpecenie viditelnosti aj v noci bolo návestidlo vybavené aj cerveným a zeleným priesvitným sklom, ktoré sa v závislosti od polohy ramena pohybovalo pred lampou.

Mechanicke navestidlo

Základnou funkciou návestidiel vždy bolo prichádzajúcim vlakom signalizovat, ci je možné do tratového úseku za nimi vojst alebo nie (napríklad ak sa tam nachádza iný vlak ci iná prekážka) a vlak preto v prípade signálu „Stop“ v žiadnom prípade nemohol zájst za úroven návestidla. Brzdná vzdialenost vlakov však bola (a je) vyššia ako vzdialenost, na ktorú rušnovodic aj za ideálnych okolností dokáže rozoznat signál na blížiacom sa návestidle. Vzhladom k tomu, že by inak rušnovodic musel pred každým návestidlom vlak spomalit natolko, aby bol schopný bezpecne zastavit, zaviedla sa pred každým návestidlom tzv. predvest. Tá signalizovala, v akej polohe sa nachádza príslušné návestidlo a umožnila tak rušnovodicovi pripravit sa. Na našich tratiach sa používala predvest v tvare žltého sklopného terca umiestneného na samostatnom stožiari v bezpecnej brzdnej vzdialenosti pred návestidlom. Mala 2 polohy: „Výstraha“ (terc sklopený zvisle), ktorá varovala pred signálom „Stoj“ na príslušnom návestidle a "Volno“, ktorá informovala o signáli „Volno“ na návestidle. Sama osebe nemala predvest žiadnu obmedzovaciu funkciu.

Mechanicka predvest

Od 20. rokov 20 storocia zacali mechanické návestidlá a predvesti nahrádzat svetelné návestidlá rôznych typov a konštrukcií, stále však viacmenej plnili iba spomenuté funkcie. Konštrukcia návestidiel sa zacala zjednocovat v 50. rokoch, kedy CSSR zacala dovážat návestidlá zo ZSSR, pôvodné návestidlá však Ceskoslovenské dráhy (CSD) ponechávali v prevádzke. Prelomom bolo zavedenie rýchlostnej návestnej sústavy v roku 1962, kedy návestidlá starších konštrukcií zostali v prevádzke iba na tých staniciach, kde povolená rýchlost nebola vyššia ako 40 km/h (napr. tzv. lokálkach). Zavedenie rýchlostnej sústavy znamenalo, že návestidlá už nesignalizujú len jednoduché „Stoj“ ci "Volno“, ale umožnujú aj prikázat maximálnu rýchlost v prilahlom úseku, ktorá sa môže menit v závislosti od aktuálnych okolností.

Hlavné návestidlá, s ktorým sa stretnete najmä na hlavných tratiach, zároven plnia aj funkciu predvesti. Zvycajne návestia iba jedným svetlom (napr. jediné žlté svetlo na návestidle znamená, že vlak môže pokracovat za návestidlo plnou rýchlostou s tým, že pred nasledujúcim návestidlom bude musiet zastavit). Za urcitých okolností (napr. pri obmedzeniach rýchlosti v nasledujúcich úsekoch) sa používa aj kombinácia 2 svetiel (prípadne svetelných pruhov v spodnej casti návestidla). Signalizacné svetlo v dolnej casti návestidla vtedy ukazuje návest pre nasledujúci úsek, kým signalizacné svetlo v hornej casti návestidla funguje ako predvest nasledujúceho návestidla. V súcasnosti je u nás štandardom svetelné návestidlo AŽD vzor 70 stavebnicového typu, u ktorého je možné svetlá aj doplnujúce svetelné pásy lubovolne pridávat ci odstranovat.

Svetelne navestidlo

Aby ste našli cache budete musiet vyriešit menší železnicný rébus, ktorý úzko súvisí s návestidlami. Na to však musíte poznat aktuálne Pravidlá železnicnej premávky, ktorými sa riadi prevádzka vlakov na ŽSR. Zaujímat vás bude hlavne význam jednotlivých návestných signálov.


V tomto príklade vidíte na obrázku stanicu, na ktorej sa vykonáva oprava kolajového zvršku. V celej stanici a jej okolí sú preto rôzne rýchlostné obmedzenia. Momentálne v stanici zastavil vlak B, zlava vchádza rýchlik A a sprava, z lokálnej trate, vchádza na konecnú osobný vlak C.

Faza 0

Pre jednoduchost predpokladajme, že rušnovodici oboch vlakov sa snažia íst maximálnou povolenou rýchlostou a rovnomerne zrýchlujú a spomalujú tak, aby maximálnu rýchlost udávanú návestidlom pre nasledujúci úsek dosiahli presne na úrovni návestidla. Vzdialenosti návestidiel na tratových úsekoch sú presne 1km. Pre lepšiu prehladnost sú na obrázkoch vyznacené iba návestidlá, ktorých signál je relevantný pre túto úlohu. Každý vlak sa riadi signálmi iba toho návestidla, ktoré sa nachádza napravo od kolaje. Všetky vzdialenosti a polohy vlakov na obrázkoch sú len orientacné, nepoužitelné pre nejaké grafické riešenie.

Fázy pohybu:

1. Vlak A prechádza okolo návestidla 1 maximálnou povolenou rychlostou, rovnako ako vlak C okolo návestidla 4, nie však v rovnakom case.

Faza 1

2. Vlak A pokracuje dalej, rovnako vlak C.

Faza 2

3. Vlaky A aj C zastavujú pred vjazdovým návestidlom. Vlak A zastavi v case 9.49 a vlak C v case 9.38.

Úloha:

1. V akom case prejde vlak C okolo návestidla 4? A.BC

2. V akom case prejde vlak A okolo návestidla 1? D.EF

Cache sa nachádza na súradniciach 48 11.ABC 17 9.DEF

Cache sa nachádza na bezpecnom mieste, ktoré zrejme ocenia aj vaše ratolesti, kolajisko sa však nachádza dost blízko a voci vbehnutiu nan je zabezpecené len velmi slabo. PROSÍM PRETO O ZVÝŠENÚ OPATRNOST PRI DOHLIADANÍ NA VAŠE DETI.

You can check your answers for this puzzle on Geochecker.com.

Legendy

Additional Hints (Decrypt)

urk

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)