Skip to content

Dasice - Rodny dum JH Traditional Geocache

This cache has been archived.

Lu©ky: Krabicku nechám na míste ješte mesíc k dispozici tem, kterí ji mají pripravenou k odlovu...

More
Hidden : 8/10/2008
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Dašice - Rodný dum Josefa Hybeše

Dnes už se jedná o zrušenou kulturní památku, ale možná málokdo ví, že vubec byla. Ješte v dobe, kdy jsem tu navštevoval základní školu, tak jsme si jí museli hodne vážit Doba se meni



Josef Hybeš (29. ledna 1850 Dašice u Pardubic – 19. cervence 1921 Brno) byl ceský i rakouský sociálnedemokratický politik a novinár, který se koncem života priklonil ke krajní levici. Již v mládí organizoval na Vídensku a jižní Morave delnické hnutí a stávky textilních delníku.
Josef Hybeš nedokoncil základní vzdelání, od roku 1859 (od veku 9 let) pracoval jako delník v textilním prumyslu. Zpocátku pomáhal svému otci, který mel tkalcovskou živnost. Kolem roku 1867 se odstehoval za prací do Vídne. V roce 1870 vedl stávku, kterou bylo dosaženo zvýšení platu tkalcu o 12 procent. Snažil se organizovat a sjednocovat delnické hnutí, pusobil mezi nemeckými i ceskými delníky. V roce 1868 spoluzakládal První všeobecný delnický vzdelávací spolek ve Vídni, založil Delnickou jednotu a vzdelávací spolek Rovnost. Za vedení stávky vídenských textilních delníku v roce 1876 byl veznen.
V roce 1876 byl zvolen do ústredního výboru Sociálne demokratické strany delnické v Rakousku. 7. dubna l878 spoluzakládal v Praze Ceskoslovanskou sociálne demokratickou stranu delnickou se sídlem ve Vídni a byl zvolen do její kontrolní komise, v roce 1881 do ústredního výboru. V roce 1884 byl zatcen a vyhošten z Vídne do rodné obce za nedovolené spolcování a socialistickou agitaci. Presídlil do Prostejova, v okolí budoval sít delnických organizací a na venkove agitoval pro socialismus. V roce 1887 se usadil v Brne a v prosinci 1887 zorganizoval v Brne-Lužánkách sjednocovací sjezd Ceskoslovanské sociální demokracie v rakouských zemích. Byl celným predstavitelem ceské i rakouské sociální demokracie a byl opakovane delegátem na sjezdech II. internacionály pocínaje jejím ustavujícím sjezdem v roce 1889.
V roce 1901 se zapsal do dejin ceského esperantského hnutí, když se v Brne stal spoluzakladatelem prvního esperantského klubu na území ceských zemí a celé rakouské monarchie. V roce 1907 spoluzaložil Spolek pro stavbu zdravých a laciných obydlí v Lískovci, který ovlivnil celou Moravu.
V letech 1881–1884 byl redaktorem Delnických listu ve Vídni. Po vypovezení z Vídne v letech 1884–1887 byl redaktorem v Prostejove, jako redaktor pusobil v tiskovinách Hlas lidu (v roce 1886), Posel lidu, Textilník. Od roku 1887 pusobil též jako redaktor Rovnosti (založené roku 1885) v Brne.
V letech 1897–1918 byl poslancem rakousko-uherské Ríšské rady za sociální demokracii. V letech 1906–1918 byl clenem Moravského zemského snemu. V letech 1918–1920 byl poslancem Revolucního národního shromáždení CR. Prosazoval osmihodinovou pracovní dobu, všeobecné volební právo, první máj jako den boje delnictva.
Ostre vystupoval proti první svetové válce, od období Ríjnové revoluce v Rusku sympatizoval s krajní levicí a marxismem, k marxistické skupine se prihlásil i pri rozkolu sociální demokracie v letech 1919–1921. Jeho pohreb byl komunistickou manifestací.
Svuj majetek neustále rozdával chudým, což zpusobilo rozvod se ženou Mínou, majitelkou nitarského krámku. Casto prespával ve vlacích, aby ušetril za hotely. Byl nazýván „maršálem chudých“.
14. prosince 1920 dostal pri projevu v senátu záchvat mrtvice a 19. cervence 1921 zemrel.
Hybešovy ostatky jsou uloženy na cestném pohrebišti Ústredního hrbitova v Brne. Jeho pomník tvorí sousoší truchlící delnické rodiny s nápisem „Senátor Josef Hybeš, prukopník proletariátu“.
Po Josefu Hybšovi je pojmenována jedna z hlavních brnenských ulic. V letech 1927–1942 se po nem jmenovala dnešní Kluchova ulice v Novém Lískovci.
V roce 1981 natocil režisér Václav Matejka nepríliš významný film Hodina života o stávce organizované Josefem Hybšem ve východních Cechách v prosinci 1883 za jedenáctihodinovou pracovní dobu.

Snažte se, prosím, pri vyzvedávání cache chovat nenápadne. Lidé jsou tu hodne zvedaví a verte, že prakticky v kteroukoliv denní i nocní dobu vás muže nekdo pozorovat.


Additional Hints (No hints available.)