Skip to content

Myska zlodejka Mystery Cache

Hidden : 7/27/2008
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Trocha historie o Senovážném námestí
Dobytcí trh, Viehmarkt, Viehmarktplatz, am Viehmarkt, Heuwaagplatz, námestí Arcivévody Karla Františka Josefa, Erzherzog Karl Franz Josef Platz, Masarykovo námestí, Švehlovo námestí, Horst Wessel Platz, Stalinovo námestí, námestí 1.máje – tak toto vše jsou historické názvy, které mely jedno spolecné a to rozsáhlý verejný prostor , který priléhá od jihovýchodu k historickému jádru Ceských Budejovic a v soucasnosti nese název Senovážné námestí.

Historie tohoto prostranství se zacala psát ve 14. století, kdy zde existovala Rybní ulice, podél níž volne protékala Mlýnská stoka. Do prostoru pred Svinenskou bránu bylo v pol. 16. století preneseno popravište a až v 2. pol. 18 století zacala vznikat souvislá obvodová zástavba, prevážne prízemní, mj. objekt pozdejšího zasilatelství Ferus. c 6. Pred Svinenskou branou stála u výpadové komunikace barokní socha Panny Marie Budejovické – k této soše se pojí príbeh o tom, že v nezjištenou noc asi v roce 1960 socha tiše zmizela. Naštestí na ústav památkové péce zavolal tenkrát anonym, že socha byla vyhozena na skládku na Švábove hrádku. Památkári na Švabinák jeli, barokní sochu opravdu našli a odvezli ji zpet. Nyní je P.Marie v dome u Ferusu, kde nyní památkári sídlí.

Pocátkem 19. Století se na prostranství konaly dobytcí trhy a do konce 19. století tu postupne vzniklo i pár vetších staveb ,tj. mestská nemocnice, mužstvo mestské policie a na rohu s Lannovou trídou vznikl tzv. Vyšebrodský dum. Do roku 1921 zde probíhaly pravidelne trhy se zeleninou, ovocem, slámou a senem – – podle mestské mostní váhy, která sloužila k vážení vozu se senem vznikl dnešní název Senovážné námestí.

Na prelomu 19. a 20. století se zcela zmenila severozápadní a západní fronta námestí výstavbou kostela svaté Rodiny, sirotcince a muzea. V techto místech též vzniklo kino Royal. Plochu bývalé mestské nemocnice nahradila budova hlavní pošty a pred ní byl v roce 1925 umísten meteorologický sloupek od sochare Vítezslava Duška.

Zásadní úpravy nastaly v prubehu 50. a 60. let 20 století. V souvislosti se stavbou Krumlovského mostu byla zdemolována cást zástavby Rybní ulice a zrízena frekventovaná komunikace po jihovýchodní strane Senovážného námestí. Dále zde byla postavena na rohu se Žižkovou trídou nekdejší budova Krajské odborové rady a vše zaklenul Dum kultury Metropol dokoncený v r 1971. V polovine 60. let 20. století probehla celková úprava námestí, demolice nekdejšího policejního domu a zbytku zástavby Rybní ulice a vše dovršilo zakrytí Mlýnské stoky a vydláždení plochy námestí. Rozloha námestí se tím zdvojnásobila a otevrel se pohled na prucelí Jihoceské muzea, došlo ke stržení okolní nízké zástavby a na tomto míste vyrostl Dum služeb. Na upraveném prostranství byl roku 1971 odhalen pomník Vladimíra Iljice Lenina (odstranen byl v roce 1990 – a tento prostor nejaký cas využívali skeatboardisty) Roku 1990 ze bylo zrízeno parkovište. S platností od 1.1.1992 se historické námestí pred Vídenskou branou prejmenovalo zase na Senovážné námestí.

Architektonické souteže na Senovážném námestí
Soucastný vzhled Senovážného námestí, ale nemusel být vubec takový, jak ho známe nyní. V historii námestí se odehrály mj. i 2 velice zajímavé architektonické souteže na prestavbu Senovážného námestí. V první souteži na pocátku 20. století mela být postavena v prostoru dnešní hlavní pošty monumentální novogotická katedrála, která by odpovídala postavení biskupství. Byl hotov i projekt, dóm mel mít 2 veže v cele a 2 nižší vzadu, zborila se stará nemocnice, tudíž tam bylo volno, ale nakonec z toho sešlo. Zjistilo se, že nejsou peníze a tak se tam postavil lacinejší kostel sv. Jana na Lineckém predmestí a volný pozemek získal poštovní a telegrafní úrad.

Druhá soutež na úpravu v té dobe Stalinova námestí byla vypsána v roce 1955. Sešlo se 50 návrhu, z nichž vetšina pocítala s postavením monumentálního sousoší Stalina, neco jako tzv. Fronta na maso v Praze na Letné. Místo Mlýnské stoky byly navrhovány bazény. Soutež architektu se vyhodnotila, ale cas byl rychlejší. Prišel rok 1956, objevil se pojem „kult osobnosti“, v Praze Frontu na maso zlikvidovali a na Senovážném námestí se pouze zakryla Mlýnská stoka.

Vývoj námestí na fotografiích senovážné námestí
Na snímku porízeném pred rokem 1910 (nestojí zde ješte kino THE ROYAL BIOGRAG, ale již jezdí tramvaje) je vlevo sirotcinec Karla Boromejského a kostel sv. Rodiny z roku 1886 a vpravo stará nemocnice z roku 1869. V popredí je mostní váha, tramvaj jedoucí do Žižkovy trídy a povozy( asi trh) . Zcela vlevo stojí jako solitér baroknní socha p.Marie Budejovické. Akáty byli u sochy vystaveny pozdeji.

Senovážné námestí 1950
Na mladším snímku porízeném po roce 1948, jede do Žižkovy trídy trolejbus Vetra, mezi školou sirotcince a vlastním sirotcincem stojí Vobrova prístavba, vpravo je hlavní pošta z roku 1918 a s funkcionalistickou cástí z roku 1947 a námestí je jinak prázdné. Ve stromoví tece Mlýnská stoka.

A nakonec ukázka toho, jak to vypadá, když „století námestím proletí“. Snímky jsou porízeny ze stejného místa, ale jeden je z roku 1903 a druhý z roku ….-) Senovážné námestí 1950

Senovážné námestí 1950

Tak a ted jak najdete kešku
Když jsme kešku schovávali, meli jsme našlé úplne úžasné místo, kryti nocní tmou jsme kešku dumyslne maskovali, když tu náhle se to stalo!!! Z niceho nic se pred námi objevila obrovská myš. Obrovská? Prímo gigantická!!! Vydešene jsme odskocili a bezmocne se koukali jak si myš se zájmem prohlíží naší krabicku. Když se do keše zakousla, probrali jsem se ochromení a jako správní kaceri vyrazili s baterkami v rukou bránit naší keš. Boj to byl urputný a neobešel se bez škrábancu na obou stranách, ale prece jen jsme meli navrch a tak se myš nakonec dala na zbabelý útek - bohužel i s naší keší (nechtejte vedet jak jí nesla). Samozrejme jsme se jí hned vydali sledovat, ale poté co prebehla pul námestí, na silnici proklickovala mezi jedoucími auty, podbehla pod Metropolem, skocila do velké tmavé a mokré díry. Nebojácne jsem se vydali do hlubin i když tam byla voda skoro po prsa a všude kolem jen neproniknutelná tma(i pro naše baterky). Nakonec jsme se dostali až k myšímu doupeti a našli jí, ale odnést keš zpet už jsme se neodvážili, myš byla porád nekde nablízku. A tak i vy pokud se myšky nebojíte se na ní mužete podívat, ale odnášet keš, vám neradíme - MYŠ JE TAM STÁLE A HLÍDÁ!!!

Puvodní souradnice vás zavedou k místu odkud se dá nejlépe zacít. Hodne štestí
PS: "Kdo se bojí, at za myškou nechodí :)"
PSS: Myška má cestou k doupeti sledovací zarízení pohybu (maskuje se jako teplotní cidlo), prosím aby jste ho nerozebírali a ani jinak nenicili (keš není MICRO) - myška vás za to treba nekousne.

Additional Hints (Decrypt)

yrin fgran, anyrib bq mybqrwfxr zlfv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)