Skip to content

U-864 Mystery Cache

This cache has been archived.

rrota: Krabička opět zmizela, obnovovat ji už nebudeme.

More
Hidden : 6/24/2008
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



CZ: Na uvedených souřadnicích cache nehledejte.
EN: Cache is not placed on these coordinates.


V hlubině studených norských vod odpočívá svědek jedné z posledních německých tajných operací druhé světové války – německá ponorka U-864.


Ponorka trídy IX-C
Ponorka třídy IX-C


U-864 patřila do třídy ponorek IX, které byly projektovány v letech 1935 až 1936 jako velké zaoceánské ponorky. Jejich pohon obstarávaly dva dieselové motory o výkonu 5400 koňských sil pro plavbu po hladině a dva elektromotory s výkonem 1100 koňských sil určené pro plavbu pod hladinou. Ponorky byly vybaveny čtyřmi příďovými a dvěma záďovými torpédomety, výzbroj činilo až třicet dva torpéd, z toho deset bylo uskladněno v externích kontejnerech. Ponorky zároveň mohly nést 44 min typu TMA či 66 min typu TMB, standardní výbavou byly protiletadlové kanóny ráže 20 a 37 mm a težké palubní dělo UTOF 105/45 – to bylo na přelomu let 1943-44 nahrazeno protiletadlovým kanónem Zwilling 4x20 mm.
Operační hloubka ponorek IX byla 100 metrů, nouzová 200, ale úspešně dosahovaly i hloubek větších.

Inovovanou třídu IX-D2 tvořilo celkem třicet ponorek. Proti předchozím typům se zvýšil akční rádius na 23 700 mil při rychlosti 12 uzlů, případně 8 500 mil při rychlosti 21 uzlů a pod hladinou dokázala urazit až 115 mil rychlostí 4 uzly. Tyto stroje s maximálním ponorem 230 metrů nesly na palube 24 torpéd a 48 min TMA. Posádku tvořilo 55 – 63 námořníku. Ponorky třídy IX-D operovaly zejména v Indickém oceánu a u Austrálie a byly přezdívány jako "monzunové ponorky".

Kýl ponorky třídy IX-D2 s označením U-864 byl založen 15.10.1942 v loděnicích AG Weser v Brémách. Spuštení na vodu proběhlo 12.8.1943 a do služby byla zařazena 9.12.1943.


Na konci roku 1944 už věřil ve vítězství německých zbraní málokdo. Německé nebe zcela ovládli spojenečtí letci, pozemní jednotky postupovaly do srdce Německa z východu i ze západu a konec války se zdál být na dohled.
V hlavě Adolfa Hitlera se v té době zrodil plán, jak se pokusit beznadějnou situaci zvrátit. Předpokládal, že pokud Japonci získají převahu nad Američany ve vzduchu, bude muset americká armáda převelet víc vojáku na Dálný východ, čímž oslabí svou evropskou západní frontu. V přísně tajné operaci s označením Caesar měla hrát právě U-864 klíčovou roli.

U-864 vyrazila 5.prosince 1944 z německého přístavu Kiel s jediným úkolem: dopravit do Japonska špičkové německé technologie spolu s několika německými a japonskými leteckými inženýry, a také vojenské strategické suroviny.
Podle soupisu nákladu bylo na palubě v dobe vyplutí
  • 20 kusu plánů letadla ME-163
  • 33 kusu plánů proudového letadla ME-262
  • 9 kusu dodatkových plánů pro ME-163
  • 3 kusy dodatkových plánů pro ME-262
  • 1 bedna dílů pro ME-163 a ME-262
  • 6 beden plánů a dílů motoru JUNKERS
  • 1 bedna plánů a dílů motoru BMW
  • 1 bedna plánů motoru WALTER
  • 1857 nádob se rtutí - strategické vojenské suroviny, celkem 65 tun
  • .. a mnoho desítek dalších beden označených Přísně tajné s plány, nákresy a vzorky leteckých, ale i námořních systémů.


Ralf-Reimer WolframVelením byl pověřen zkušený veterán atlantických "vlčích smeček" Ralf-Reimer Wolfram. Vědel, že je před ním dlouhá, nebezpečná plavba. Jediná volná cesta vedla Severním mořem do Atlantiku, kolem břehů Afriky do Tichého oceánu a Čínským mořem k japonským břehum.
7. února 1945, po zastávce v norském Bergenu, se U-864 vydala opět na cestu. Pro snížení rizika odhalení se kapitán Wolfram rozhodl pro cestu pod hladinou. Nemohl však vědet, že jeho cesta byla prozrazena ješte dříve, než vydal rozkaz k zatopení balastních nádrží. Britská rozvědka začátkem února 1945 zachytila německou šifrovanou depeši do Tokia obsahující informace jak o plánované cestě U-864 tak i o nákladu. Díky prolomení kódu Enigma britským kryptoanalytickým oddělením tuto informaci záhy obdrželo britské Královské námořnictvo a do prostoru bergenského fjordu byla na hlídku vyslána anglická ponorka HMS Venturer. Na místo se ale dostala se zpožděním a U-864 by patrne těsne propásla, nebýt závady na jednom motoru, jež donutila Wolframovu ponorku k návratu do Bergenu. Takto se vracející se U-864 dostala zrána 9.února 1945 přímo do operačního prostoru HMS Venturer a v 9:32 byla zachycena britským systémem ASCID (vysokofrekvenční přístroj určený k vyhledávání ponořených ponorek).
Po prvním kontaktu kapitán HMS Venturer Jimm Launders čekal dalších ctyřicet pět minut, než se U-864 přiblíží. Brzy ovšem i německá posádka zjistila, že v norských vodách neoperuje sama a kapitán Wolfram se rozhodl co nejrychleji nebezpečný prostor opustit.
I přes závadu na jednom motoru se U-864 pokusila o sérii úhybných manévru a dále směřovala do bezpečí bergenského přístavu.
Po tříhodinové honičce se Launders rozhodl k riskantnímu kroku – pokusil se odhadnout trasu kličkující U-864 a do jejího předpokládaného směru ve 12:12 hod. v sedmnáctisekundových intervalech vypálil vejířovitě svá čtyri zbývající torpéda Mark-8. Přestože pravděpodobnost, že se neřízenému torpédu podaří zasáhnout kličkující ponorku, byla mizivá, smůla Wolframa neopustila. Vypuštění nepřátelských torpéd samozřejmě na německé ponorce zaznamenali a zahájili prudký ponor, během něhož se U-864 prvním třem torpédům vyhnula, ale v 12:14 hod najela přímo do trasy posledního, čtvrtého, a po zničujícím výbuchu, rozlomená, okamžitě klesla i s celou posádkou do hlubin.
Pro Jimma Launderse a celou HMS Venturer to byl historický okamžik: bylo to vůbec poprvé, kdy byla ponorka potopena jinou ponorkou v přímém bojovém střetnutí.

Žádná velká oslava ale na palubě HMS Ventureru nepropukla, jak po válce potvrdil John Frederick Watson, sloužící pod Laundersem jako navigátor. "..ozvala se ostrá exploze následovaná praskavými zvuky. Vědeli jsme, že na palubě německé ponorky neměli žádnou šanci přežít. V tu chvíli nebylo proč jásat, byli to stejní námořníci, jako my. Vzdali jsme jim čest."

Posádka U-864 Operace Caesar a U-864 přitahovala pozornost badatelů dlouhá desetiletí. Tajná mise a tajemný náklad jitřil predstavivost hledačů vraků, milovníků záhad i historiku.
Byly snad v některých bednách kromě leteckých součástek i plány "zázračných zbraní", kterými Hitler tak často a rád vyhrožoval?
Byl snad na palubě ješte někdo další, kdo nebyl uveden v oficiálním seznamu, stejně jako japonští inženýři Nakai a Yamato? Po intenzivním hledání byl vrak U-864 ale objeven až říjnu 2003, v hloubce 150 metrů přibližně čtyri kilometry od ostrova Fedje. O dva roky později vynesl potápeč nad hladinu první litinovou láhev se rtutí.
Přestože náklad rtuti pomalu unikající z vraku je časovanou ekologickou bombou, experti varovali pred pokusy vrak ponorky vyzvednout, a to nejen kvůli rtuti. Na palubě zřejmě zůstala přinejmenším dvě torpéda a riziko, že by vybuchla, by se vyzvednutím jen zvýšilo. Místo posledního odpočinku námořníku je navíc dle námořní tradice pietním místem a mělo by být ponecháno v klidu a pokoře, a tak to zřejme zůstane i v případě kapitána Wolframa a jeho posádky.
Aby se zamezilo úniku rtuti do vody, bude U-864 podle posledních plánu zasypána pískem a zalita betonem a svá tajemství už tak patrně nikdy nevydá.

Během zajištovacího průzkumu byly v roce 2006 z vraku vyzvednuty i některé části vybavení U-864, mezi nimi i zachovalý a celkem nepoškozený trezor z můstku ponorky. Po jeho otevření na půde Katedry historie Královské univerzity v Bergenu se týmu naskytl fascinující pohled – některé dokumenty, jako kódová kniha nebo lodní deník byly sice díky použitému rozpustnému papíru zničeny, ale mnohé další zajímavé dokumenty se podařilo zrestaurovat. Mezi nimi i depeši, kterou radista U-864 Kurt Schwickert 8.února 1945 sice stihl připravit, ale odvysílat již ne:

Befordert am: 08.02.1945            2129 Uhr      Durch:
Funkspruch Nr.:19                   Von/An: U6Z

U6Z 2129 = 1tl 1t 666 = AHDD QGYP =

MHPW MJKE XART JTWO SKUM
QVYC INEJ NPES AFMY LCHT
ZEAZ DHFX DCES MGMO BRPT
QUVQ PIMR WMHV WATU IIGM
EDKT BVZQ WTJT SJGK GYHW
DSWN RUSQ OGFR OGRF YZVQ
TSAH HPDB SPOY XWOH RQKU
BLCW CMAP JRWX NBSB AOPI
WZYV GVPE TVQL JDAO VOXN
BMJB MMLQ ZIZK EHBD ADJX
PORJ AXDL SIQR XTGF VQPM
CCXP UQJY SDII PKCC GPSL
MOAR OPRA MJLC TXTN WUED
PVAY XISI PCMF FQDZ PMHB
PTWA XBQD XSOV NCYX HIIS
GVFG OBSK BHEV QUPY TTKS
ZAZO AGII XPOH ORQX HDCN
MUAB UIMJ PTND WMVQ XXZH
QOZP RKFA FEPX RYKS UPRF
PKLD ZRYM NQCB KFXV EMWK
KEUK RABT QCZD KIUB ATTN
GUXI UNZA AVZL IUSL QHPS
QNCJ SWJS GNTJ DYQF POGN
QVCP JKDZ PMNF IVDE RGEU
VYBK NFLZ DRJY GVQH SFNC
WJBT TGLD PBBU LVUQ RKIQ
YVQK USRL QCZK I

"Ze zachovalých říšských archivů jsme měli relativní dostatek informací o používaných kódových knihách systému ENIGMA používaném v německé armádě pro šifrování vojenských depeší", prozradil několik detailů Sven Boden, vedoucí výzkumného týmu. "Po několika týdnech mravenčí práce se nám dokonce podařilo najít relevantní kódovací knihu pro v ponorce používaný typ Enigmy Kriegsmarine M4:

   GEHEIM!                SONDER-MASCHINENSCHLUSSEL: UBOOT                 FEBRUAR 1945

    ------------------------------------------------------------------------------------
    |Tag |UKW|        Walzenlage       | Ringstellung  |      Steckerverbindungen      |
    ------------------------------------------------------------------------------------
    | 29 | C | Gamma   IV   II   VIII  |  01 04 26 14  | AK BO CG DZ EQ FW HJ IM PT RX |
    | 28 | C | Beta    VII  IV   V     |  21 03 10 22  | AY BM CZ DJ EW FT GH LP NR QX |
    | 27 | B | Gamma   VII  III  II    |  15 15 21 11  | AY BK DX FU HN JR LQ MW PT VZ |
    | 26 | C | Gamma   IV   VI   III   |  12 09 21 08  | BI CM DO FU GJ HS LW NY PT QR |
    | 25 | C | Beta    IV   V    VIII  |  04 17 16 10  | AY BN CX DF GO IT LZ MP QU SV |
    | 24 | B | Beta    III  VIII VII   |  07 24 15 02  | AD BE FL GY IT JP KM OW QS RZ |
    | 23 | C | Beta    V    II   IV    |  16 04 18 07  | AW BD EL FZ HO IM JT NV PX SY |
    | 22 | C | Gamma   VI   V    VIII  |  20 23 23 23  | AN BK CF EH GQ IJ LS OT UW YZ |
    | 21 | C | Gamma   II   VI   III   |  10 11 02 05  | AK BS CY EZ FM HL JP NR QW TV |
    | 20 | C | Beta    V    III  VII   |  23 01 22 18  | AE DY FR GM HK IV OS PW QU TX |
    | 19 | C | Beta    VIII II   I     |  14 12 18 17  | AC BW DO GK IP JN MR QY SX UV |
    | 18 | B | Beta    V    VI   III   |  10 13 04 11  | AI BF CV DT EW GQ HJ LM NZ SU |
    | 17 | B | Beta    IV   VIII II    |  26 04 03 11  | AX BW CI DH GP LY MR OS QT VZ |
    | 16 | C | Beta    VI   VII  II    |  26 10 18 03  | BU CP DO EZ HL JN KX MY QV RT |
    | 15 | C | Gamma   I    VI   VIII  |  20 15 07 17  | AE BX CQ DT FV HZ IS LM NW UY |
    | 14 | C | Gamma   VIII II   III   |  13 17 05 16  | AR BN CQ EF GT HO IW JU KZ MV |
    | 13 | C | Beta    II   III  VI    |  06 02 19 18  | CO DL EJ FV GP HU KN MQ RY SW |
    | 12 | C | Gamma   VIII V    VI    |  08 09 03 26  | AJ BR CS DY FL GI HT MP OQ UV |
    | 11 | B | Beta    III  IV   I     |  25 12 15 24  | AT BI DF ES GP HU JQ KL MY OR |
    | 10 | B | Gamma   V    IV   III   |  13 05 01 21  | AP CW DR EF GL IZ JY MN OQ UX |
    | 09 | B | Gamma   III  IV   VII   |  18 23 26 26  | BU CI EW FG HY JK LQ MR NX VZ |
    | 08 | B | Beta    II   III  I     |  09 24 23 17  | AC BF DP EU IN KM LQ OX ST VY |
    | 07 | C | Gamma   V    I    II    |  02 25 24 10  | AR BJ CE DS FK GL HY IV MT PU |
    | 06 | C | Beta    III  VIII I     |  25 09 01 12  | AQ DV FU GJ HP IW KO RT SZ XY |
    | 05 | C | Beta    VII  I    II    |  08 24 18 11  | EG FW HZ IM JO KL PT QU RS XY |
    | 04 | C | Beta    VII  I    V     |  18 07 15 10  | AM BQ CN DX FR GZ HK LT PU SW |
    | 03 | C | Gamma   III  I    IV    |  16 25 20 06  | AU BV CZ DI ES GY HN LR MX OT |
    | 02 | C | Gamma   III  II   I     |  04 22 08 17  | AS CK DG EO FZ HJ IR MX NU TW |
    | 01 | B | Gamma   II   III  I     |  07 25 18 23  | AU BF DE HT IN JV KY MW OS RX |
    ------------------------------------------------------------------------------------

Tato depeše potvrdila teorii některých badatelů, že ne všechny tajné materiály klesly ke dnu onoho osudného 9.února. Po poruše jednoho z motoru a po neúspešných pokusech o jeho opravu kapitán Wolfram využil náhodného setkání s ponorkou U-181 kapitána Wolfganga Lutha vracejícího se z australských vod a nejméne jednu bednu s tajným materiálem mu s ohledem na hrozící riziko predal k doprave zpet do Ríše.
Kapitán Luth, v kvetnu 1945 povýšený a převelený k obraně sídla německé vlády v Flensburg-Mürwiku, byl 13. kvetna 1945 v prostorách námorní školy neštastnou náhodou zastřelen vlastní hlídkou.
Ponorka U-181 byla i s celou posádkou potopena v únoru 1946 v malajských vodách a spolu s ní zmizeli i poslední svědci únorového setkání U-864 a U-181 v norských vodách. Není již tak možné zjistit, jaké materiály a v jakém množství prevzala U-181 na svou palubu a co se s nimi v posledních, bouřlivých dnech druhé světové války stalo.

Jistá je pouze přítomnost německých speciálních jednotek GSG9 v Kielu, jak ji v únoru 1945 zaznamenala svědectví některých zaměstnancu místních doků. Jednotky GSG9, plnící speciální úkoly, podléhaly prímo Donitzovi a v německých ozbrojených silách měly velký respekt. Šlo o výborne vycvicené muže vybrané vesmes z výsadkářů, s vynikající výzbrojí a o jejich bojovém nasazení se vědelo jediné – zadané úkoly plní bez váhání a během provádení akce nezanechávají žádné svědky.

Jediným vodítkem k tajné zásilce z ponorky U-864 tak zustávají dokumenty vylovené z vraku U-864..



    Vyluštěné souřadnice si můžete zkontrolovat pomocí
    GeoChecker.com


    Additional Hints (Decrypt)

    Xqlm xnzra f ilgrfnalz xevmxrz xqrfv yrmrg hivqvf, cnx orm inunav cevfghc x arzh oyvmr n zbman gnwar irpv bqunyvf...

    Decryption Key

    A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
    -------------------------
    N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

    (letter above equals below, and vice versa)