Skip to content

Rodny dum Ludvika Svobody Multi-cache

This cache has been archived.

zkena: Čas archivovat

More
Hidden : 6/17/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


ludvík svoboda

 

Ludvík Svoboda se narodil 25 listopadu 1895 v Hroznatíne.

Studoval na vyšší zemedelské škole. Na zacátku první svetové války byl odveden do rakousko-uherské armády a pozdeji byl zajat na ruské fronte. Po vzniku ceskoslovenských legií v nich zastával dustojnický post a prošel nekolika pozicemi - mimo jiné i zástupcem velitele praporu na Podkarpatské Rusi. Úcastnil se i nekolika známých bitev (u Zborova 1917 a Bachmace 1918) a také celé sibirské anabáze ceskoslovenských legií kdy cs.legie úspešne bojovala proti bolševikum a kontrolovala celou sibirskou magistrálu.

Po válce se vrátil na rodný statek. Venoval se výuce madarštiny na vojenské škole v Hranicích (tuto školu predtím sám Svoboda absolvoval jako velitel praporu).

Tesne pred okupací Ceskoslovenska v roce 1938 zastával Ludvík Svoboda funkci velitele pešího pluku. Po okupaci pusobil chvíli v odbojové organizaci Obrana národa a v cervnu 1939 emigroval do Polska. Tam velel vznikající ceskoslovenské jednotce v Krakove a v zárí 1939 se i se svými vojáky dostal do sovetského zajetí. Ruská NKVD jej považovala za špióna a odsoudila ho na smrt. Život Svobodovi zachránilo to, že už pred válkou spolupracoval se sovetskou rozvedkou. Až prímý pokyn z Kremlu zachránil Svobodu pred popravou.

Po vstupu SSSR do války se Ludvík Svoboda stal velitelem 1.ceskoslovenského samostatného praporu v SSSR. Od roku 1943 se tento prapor úcastnil boju na fronte.

V Moskve se Svoboda seznámil také s Gottwaldem, který vedl komunisty v emigraci v SSSR a pripravoval se na návrat komunistu do Ceskoslovenska a pozdejší prevzetí moci. Gottwald mel v Moskve nemalý vliv a díky jeho podpore Svoboda rychle postupoval ve velitelských funkcích až na pozici armádního generála (1943-45 byl brigádním generálem, v kvetnu až srpnu roku 1945 divizním generálem, a od srpna roku 1945 armádním generálem).

Svoboda prošel nekolika významnými bitvami, ve kterých se proslavil (u Sokolova a u Dukly). To mu pomohlo také k tomu, že se po válce stal ministrem národní obrany a tuto pozici zastával až do roku 1950.

Nejprve byl nestraník, ale sympatizoval s komunisty a po únoru 1948 se stal clenem komunistické strany a sám dopomohl komunistum k moci tím, že jako velitel vojsk zabránil prípadnému nasazení armády proti SNB a jiným jednotkám, které byly kontrolovány komunisty. V padesátých letech kdy vrcholil v komunistické strane boj o moc a konaly se velké politické procesy byl Svoboda pomalu odklizován na vedlejší kolej. Nejprve byl nahrazen A. Cepickou na postu ministra obrany a stal se námestkem predsedy vlády a predsedou Ceskoslovenského státního výboru pro telesnou výchovu a sport. V roce 1951 byl sesazen i z techto míst a v roce 1952 byl dokonce krátce veznen. Po propuštení se stejne jako po první svetové válce vrátil do rodného Hroznatína a pracoval v místním JZD.

Po smrti Gottwalda a Stalina, v roce 1953, se Svoboda díky svým kontaktum v Moskve vrátil do politiky. Nejprve jako clen predsednictva Národního shromáždení (1954-64), dlouhá léta místopredseda Svazu protifašistických bojovníku. I v armáde získal velitelské funkce -
1955-58 nácelník Vojenské akademie K.Gottwalda v Hranicích; poté nácelník Vojenského historického ústavu
v Praze. V této dobe sepsal, za pomoci zamestnancu ústavu, své pameti, jejichž 1.vydání vyšlo pod názvem "Z Buzuluku do Prahy" roku 1960.

V období pražského jara v roce 1968 po abdikaci Antonína Novotného byl Ludvík Svoboda zvolen (30. brezna 1968) na místo prezidenta republiky. V této pozici podporoval snahy reformátoru o uvolnení pomeru. Po sovetské okupaci v srpnu 1968 nejprve odmítl vytvorení kolaborantské delnicko-rolnické vlády pod vedením A. Indry a zachránil životy reformních vudcu (clenu dosavadní vlády pod vedením Dubceka) unesených do SSSR. Tyto politiky ale pak primel k podepsání tzv. „moskevského protokolu“, který legalizoval vstup a pobyt cizích vojsk na území CSSR. Svoboda také varoval pred následky, které by mohly vzniknout pokud by se národ postavil proti okupantum a plne podporil to, že cs. armáda nezasáhla. Po této krizi Svoboda pomohl odstranit Alexandra Dubceka z pozice predsedy vlády a prvního tajemníka ÚV KSC a na jeho místo prosadil Gustáva Husáka.

Od dubna 1974 se Svoboduv zdravotní stav zhoršil a znemožnoval mu vykonávat prezidentskou funkci. Odmítl ale úrad opustit a proto poslanci prijali zvláštní zákon, podle kterého mohl být prezidentské funkce zbaven. Prezidentem republiky se pak v roce 1975 stal Gustáv Husák.

Ludvík Svoboda zemrel 20. zárí roku 1979 v Praze. Celkem trikrát byl ocenen vyznamenáním Hrdina Ceskoslovenska a také Hrdina Sovetského svazu.

 

 

Zadané souradnice vás dovedou k rodnému domu Ludvíka Svobody v Hroznatíne. Na dome, na turistickém rozcestníku, který je vzdálen asi 10 m východne od domu (urcite ho neprehlédnete) a v listingu zjistíte všechny potrebné informace k odlovení cache. Samotná cache se nachází ve vzdálenosti do 2 km od výchozích souradnic.

cache je umístena asi 1 km od domu a nachází se na souradnicích:
N: 49°17, ABC   E:15°55,DEF

1. Na dome se nacházejí 2 císla popisná, jejich soucet je ...

  1. 27.....(A=4)

  2. 28.....(A=7)

  3. 29.....(A=8)

2. Na pametní desce sectete všechna císla, jejich soucet je ...

  1. 71.....(B=1)

  2. 73.....(B=6)

  3. 77.....(B=9)

3. Pametní deska je v horní cásti ozdobena hvezdou, kolik má cípu?

  1. 5.....(C=0)

  2. 6.....(C=4)

  3. 7.....(C=7)

4. Na turistickém rozcestníku je uveden pocet kilometru do Trebíce a Velkého Mezirící, je tento pocet stejný?

  1. ANO.....(D=4)

  2. NE........(D=9)

5. Do kolika smeru ukazují šipky na rozcestníku?

  1. 2.....(E=6)

  2. 3.....(E=7)

  3. 5.....(E=8)

6. Ludvík Svoboda byl jmenován armádním generálem v roce 1945, který to byl mesíc?

  1. únor.........(F=0)

  2. kveten.....(F=1)

  3. srpen.......(F=2)

 

Additional Hints (Decrypt)

Anebqav flzoby

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)