Skip to content

Mourinov - NATURA 2000 Traditional Geocache

This cache has been archived.

Selmice: Archive.

More
Hidden : 6/5/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



JEDNODUCHÁ SKORO DRAJFKA V MOURÍNOVE!!!


Na konci Mourínova se nachází dva rybníky, jejichž velkou cást tvorí porosty rákosin a vysokých ostric. Ty se kvuli zanedbávání údržby nádrže rozšírily i do prevážné cásti jejího obnaženého dna a staly se útocištem vzácné žáby, kunky ohnivé. Ochránci prírody chteli proto tento stav zachovat. Dnes už historické rybníky tvorí vodní soustavu a ovlivnují vodní režim v celém dílcím povodí katastru.


Keška je umístena u tzv. "Druhého rybníka". A proc je tento zarostlý rybník plný nejakých žab tak zajímavý??? No preci protože je zarazen do soustavy evropsky významných lokalit NATURA 2000 pro svou jedinecnost...zejména kvuli svému ideálnímu prostredí pro výskyt ohrožené kunky ohnivé. Více o rybníku i o žabce kunce se dozvíte z listingu i priložených linku.





Natura 2000 je soustava chránených území, kterou spolecne vytvárí clenské státy Evropské unie. Je urcena k ochrane biologické rozmanitosti a jednotlivá území jsou navrhována podle presne stanovených kriterií. Natura 2000 se nesnaží chránit jednotlivé druhy, ale predevším ohrožené typy prostredí. Aby tohoto úkolu bylo dosaženo co nejefektivneji, probehlo (ci melo probehnout) ve všech clenských státech mapování prírodních biotopu. Zpusob ochrany území zacleneného do soustavy Natura 2000, urcuje každý clenský stát na svém území podle svých vlastních zákonu. V Ceské republice za naturové oblasti zodpovídá Agentura ochrany prírody a krajiny. Vytvárení probíhá v Cesku tak, že vláda vyhlašuje:
• ptací oblasti - v Cesku je vyhlášeno 38 ptacích oblastí, navrženy jsou další dve
• evropsky významné lokality - v Cesku je navrženo mnoho lokalit, napr. v rámci Olomouckého kraje je navrženo 67 lokalit.



DRUHÝ RYBNÍK




Poloha:
Lokalita se nachází cca 4,5 km JJV od Bucovic, 500 m J od severního okraje obce Mourínov.

Geologie:
Podloží je tvoreno fluviálními a deluviofluviálními píscito-hlinitými sedimenty.

Geomorfologie:
Území spadá do podcelku Damborické vrchoviny, okrsku Otnické pahorkatiny. Jedná se o clenitou pahorkatinu budovanou prevážne paleogenními jílovci a pískovci ždánické jednotky se široce zaoblenými rozvodnými hrbety a plošinami pobadenského zarovnaného povrchu a široce rozevrenými údolími.

Reliéf:
Reliéf tvorí ploché dno údolí S-J smeru, ve kterém byl vybudován rybník.

Krajinná charakteristika:
Melký rybník.

Biota:
Silne zazemnený rybník na 100% plochy zarostlý makrovegetací. Lokalita kunky ohnivé.

Kvalita a význam:
V oblasti Ždánického lesa nejpocetnejší populace kunky obecné.

Zranitelnost:
Zámery na hospodárské využití a odbahnení rybníka. V blízkém nepoužívaném betonovém koupališti dochází behem migrace k uveznení ropuch, blatnic a skokanu.

Kunka ohnivá (Bombina bombina)




Ekologie a biologie:
Kunka obecná byla v CR nejcasteji zjištena v nadmorské výšce 150-550 m.n.m. Typickými biotopy pro tento druh jsou melké, vegetacne huste zarostlé stojaté vody na dobre oslunených místech: pobrežní pásma rybníku, tune. Obývá také periodické nádrže. Je více vodomilná než kunka žlutobrichá a naprostou vetšinu roku tráví ve vode, kde dochází k párení a kladení vajícek vetšinou v nekolika vlnách v závislosti na deštích (od dubna do srpna).
Rozmnožování predcházejí hlasové projevy. Z vajícek se zhruba po jednom až dvou týdnech líhnou larvy živící se rasami a organickými zbytky. Približne po dvou mesících se promenují v žabky, které se zdržují rovnež ve vode a žijí podobným zpusobem jako dospelí jedinci. Pocátkem podzimu žáby vodu opouštejí a migrují k zimním úkrytum. Zimují v puklinách skal, opuštených norách hlodavcu, pod návejemi listí, v ruinách, ve sklepích atp. Byli popsáni kríženci s kunkou žlutobrichou a to i z našeho území. Areály obou druhu kunek se neprekrývají, avšak v zóne dotyku areálu vzniká tzv. hybridní zóna, kde nalezneme prakticky výhradne krížence obou druhu.

Celkové rozšírení:
Vyskytuje se od východní poloviny Nemecka až po Ural. Na severu zasahuje až do jižního Švédska, na jihu do severozápadního Recka. Je známa i z evropské cásti Turecka.

Rozšírení v CR:
Území Ceské republiky leží na západním okraji areálu tohoto druhu. Kunka obecná chybí v západních Cechách, v Libereckém kraji, v centrálních partiích Ceskomoravské vysociny, v karpatských pohorích a krome okolí Ostravy na severní Morave a ve Slezsku. Na ostatních místech republiky je rozšírena víceméne plošne ve výškovém rozpetí 150-730 m n.m.

Ohrožení:
Kunky jsou výrazne ohroženy krajinotvornými zmenami – scelováním zemedelské pudy, úpravami rybníku pro zemedelské a rekreacní úcely (tj. prohlubování nádrží a odstranování pobrežní vegetace), melioracemi mokradu, premenou luk na pole, odvodnováním luk a lesu, regulacemi potoku a zatrubnováním drobných vodotecí, promenou luk v pole, zasypáváním jezírek v lomech a pískovnách komunálním odpadem, melioracemi, chemizací v zemedelství a podobnými negativními zásahy. V neposlední rade pristupují faktory jako nešetrné rybárské obhospodarování rybníku (vysoké rybí osádky) a zarybnování jezírek v lomech a pískovnách apod. Pred predátory chrání kunky pomerne úcinne melké zarostlé brehy. V rybnících bez takovýchto brehu kunky zpravidla nežijí. Obecne lze shrnout, že kunka obecná trpí zánikem biotopu a zásahem do biotopu at již z hlediska chemického, ci mechanického.

Péce o druh:
Nejduležitejší je ochrana a vhodná údržba biotopu. Pro kunky je prospešné zachovat místa s vysokou hladinou spodní vody. Na techto místech je vhodný extenzivní zpusob hospodarení, což znamená mimo jiné zamezit hnojení a používání biocidu. Stejne duležité je zabránit znecištení a zazemnení drobných nádrží. Proti tomu casto postací odstranit organickou hmotu (napr. spadané listí), jíž jsou malé vodní plochy zanášeny. Nekdy je vhodné nádrž i mírne prohloubit. Pri údržbe lokalit se casto zapomíná na údržbu pobrežních houštin. Pro kunky vyžadující oslunenou vodní plochu je tento zákrok duležitý. Druh je výrazne geneticky diferencován, umelý transfer jedincu by mel být proto z ochrany tohoto druhu vyloucen.

Mapy rozšírení:

Mapa rozšírení v CR:

Evropsky významné lokality, ve kterých je druh predmetem ochrany:

NATURA 2000

WIKI(o Kunce)

Mourínov



!!!PREJI ŠTASTNÝ LOV!!!


listing by



Additional Hints (Decrypt)

"cnerm"

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)