Skip to content

Horovice Mystery Cache

Hidden : 5/28/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Horovice - mesto ležící približne v polovine cesty mezi Prahou a Plzní. Mesto leží ve svahu na dohled podbrdských lesu, které Jan Neruda nazval poeticky Ceský Betlém.
Tato cache vás provede centrem Horovic, zasvetí vás trochu do jeho historie, prinutí vás dívat se kolem sebe a nakonec nabídne i pekný výhled na Horovice a okolí.

Hořovice Trocha historie:
Hořovice mají dlouhou a bohatou minulost. Nejstarší dokumenty dokládají existenci tvrze, která stála poněkud stranou od dnešního zámku. O prvních známých pánech s přídomkem "z Hořovic" existuje zmínka již ve spisech z roku 1233.

Zbrusu nové město Hořovice založil v prvních desetiletích 14. století Plichta ze Žirotína vedle staré vsi. Převzalo jméno Hořovice a původní osadě s kostelíkem se pro odlišení začalo říkat Velká Víska. Velkou Vísku na mapě již dnes nenaleznete, byla sloučena v jeden celek s městem Hořovice v roce 1919. Orlici erbu Žirotínů však dodnes můžete najít v městském znaku. V městském znaku naleznete i barvy lucemburků - město před rokem 1390 i s hradem získal král Václav IV.

Podle tradice se na začátku husitských válek narodil v Hořovicích významný český panovník Jiří z Poděbrad. Bohužel pro toto neexistuje žádný doklad, ale většina obyvatel Hořovic tomuto věří. Novodobé odborné studie se k pravdivosti této tradice spíše přiklánějí.
Za husitských válek bylo město vypáleno a hrad byl vydán husitům. V husitských Hořovicích se vystřídalo několik držitelů, z nichž nejvýraznějšími byli páni z Říčan, rod moudrý a vysoce vzdělaný. Při defenestraci na Pražském hradě v roce 1618 stál rod pánů z Říčan ještě na správné straně, když Jan Litvín z Říčan pomáhal s vyhazováním z okna, po bitvě na Bílé hoře však přišla pomsta - Říčanům bylo zkonfiskováno všechno jmění a novým pánem Hořovic se stal ten, kterého předchozí majitel pomáhal vyhazovat v Praze z okna - Jaroslav Bořita z Martinic (formálně sice koupila zkonfiskovaný majetek jeho manželka, ale na tom už nezáleží).
Martincové se zasloužili o obnovu zničeného kostela sv. Jiljí na Vísce (Stage 3) a výstavbu kostela Nejsvětější Trojice na náměstí (Stage 1).

Zámek Hořovice Na sklonku 17. století přichází do Hořovic opět nový rod - hrabata Vrbnové, kteří se k Martinicům přiženili. Středověký hrad majitelům nevyhovoval a proto se rozhodli postavit nový zámek (Stage 2) a park. Stavba probíhala v několika etapách v první polovině 18. století.
V roce 1852 prodávají Vrbnové zámek a novým majitelem se stává hesenský kurfiřt Fridrich Wilhelm I., kníže z Hanau. Potomci knížete z Hanau vlastnili zámek a částečně i panství do roku 1945. Poslední majitel zámku byl hrabě Jindřich ze Schaumburgu s rodinou. Jak vypadal zámek v této době můžete vidět v některých místnostech při prohlídce zámku. V roce 1945 byl zámek na základě Benešových dekretů vyvlastněn. Jistý čas zde pobývala Rudá armáda a jistě není těžké si domyslet, že po jejich odjezdu zmizela i značná část inventáře. Obyvatelé zámku se střídali a spolu s nimi ubývalo i předmětů. Možná se najdou i kačeři, kteří chodili do zámku do střední školy. Od roku 1954 byla otevřena expozice v jihozápadním křídle, avšak v roce 1974 musel být objekt uzavřen. Byl v naprosto havarijním technickém stavu.

Jeho brány se veřejnosti opět otevřely až v roce 1985 a postupně, tak jak pokračovala rekonstrukce objektu, byly otevírány i další expozice. Roku 2002 byl vyhlášen Národní kulturní památkou. Asanační práce pokračují dodnes a zámku se tak, hlavně díky lidem, kteří jeho kouzlu propadli, vrací někdejší nádhera.

Region Hořovice:
Znak Po událostech roku 1848 se v rámci nové státní správy Hořovice stávají okresním městem a správním centrem i pro Beroun. Roku 1936 byl Berounu statut okresního města vrácen a až do roku 1960, kdy byl hořovický okres zrušen existovaly souběžně oba okresy.
Od 1. ledna 2003 jsou Hořovice obcí s rozšířenou působností. Na město Hořovice byla přenesena významná část kompetencí Okresního úřadu Beroun po ukončení jeho činnosti k 31. prosinci 2002. Správní obvod pověřeného Městského úřadu Hořovice představuje oblast o rozloze 247 km2 s cca 27 000 obyvateli.
Město Hořovice má cca 6500 obyvatel.

Odkazy:
Město Hořovice
Zámek Hořovice
Hořovice.info
Hořovice na wikipedii




A nyní ke kešce. Pro získání souřadnic je potřeba navštívit tři zastávky. Ale nejen to. Cestou od zastávky k zastávce je nutno sledovat okolí a hledat níše uvedené objekty. Všechny jsou vidět, pokud půjdete nejkratší cestou mezi zastávkami.
Nedoporučujeme tedy jízdu autem - to můžete nechat například na parkovišti poblíž Stage 1. Pomalá jízda na kole je možná, ale doporučujeme spíše procházku. Až k finále je možné dojít i se zjišťováním potřebných informací do 30 minut.

Stage 1 - kostel Nejsvětější Trojice na náměstí
N 49° 50.193, E 013° 54.161
Nade dveřmi do kostela jsou vyryté znaky. Třetí zleva je číslo A (liché číslo).

Cestou ke Stage 2 se dobře dívejte kolem sebe a najděte následující objekty:

Question 1 - morový sloup
Morový sloup byl postaven roku 1711 na památku požárů v roce 1680 a epidemie moru. Na podstavci pomníku jsou umístěny dvě sochy - sv. Floriána, jak hasí ohněm zachvácenou chalupu a sv. Šebestiána, jehož jizvy po ranách šípů bývaly symbolem moru. Nad nimi se tyčí toskánský sloup, na svém vrcholu s hlavicí a sochou Panny Marie.
Zjistěte počet vyobrazených osob na pomníku a vynásobte ho počtem hvězd na svatozáři Panny Marie - máte číslo B (liché číslo krát liché číslo).

Question 2 - budova z roku 1904
Cestou uvidíte budovu, postavenou v roce 1904 ve stylu české renesance podle architekta Josefa Sakaře.
Její číslo popisné (samostatné červené) je C (sudé číslo).

Question 3 - gymnázium Hořovice
O stavbě nové budovy učitelského ústavu bylo rozhodnuto začátkem roku 1928 a již v listopadu 1930 se zde začalo vyučovat. Od května 1948 sídlí v této výrazné budově gymnázium. Spočítejte počet oken v nejvyšším patře gymnázia na stěně, které je nejblíže ulici, po které jdete (Pražská) - máte číslo D (sudé číslo).

Question 4 - objekt, dříve stojící na Koňském trhu v Praze
Posledním úkolem než dojdete ke Stage 2 je najít objekt, který stával dlouhá léta, údajně od roku 1678, na Koňském trhu v Praze (dnešní Václavské náměstí), poté 80 roků na náměstí v Hořovicích, a od roku 1986 stojí na místě, kde jej naleznete.
Tento objekt má tvar pravidelného E-úhelníku (sudé číslo).

Stage 2 - zámek
N 49° 50.241, E 013° 54.508
Na zahradě před zámkem je F stromů (liché číslo). Počítejte pouze stromy, tj. to co má kmen.
Zámek je přístupný veřejnosti nepřetržitě od roku G (liché číslo).

Pro zjištění informací nemusí být zámek otevřený, ale pokud je, doporučujeme navštívit některý z prohlídkových okruhů nebo alespoň strašidla v podzemí - je dobré vědět koho při hledání kešek můžete v lesích potkat.
Navštívit můžete také zámecký park, kde na vás čeká i cache se zajímavým obsahem Knoflikari (více informací o parku a otevírací době v listingu této cache).

Cestou ke Stage 3 se dobře dívejte kolem sebe a najděte následující objekt:

Question 5 - pamětní deska
Nalezněte pamětní desku umístěnou na zdi domu, na které jsou dva letopočty. Jejich rozdíl je H (liché číslo).
Doporučení - pamětní desku si prohlédněte raději několikrát, první pohled na letopočty může klamat a nebyl/nebyla/nebyli by jste první, kdo od pamětní desky odešel se špatnou hodnotou.

Stage 3 - kostel sv. Jiljí na Vísce
N 49° 50.150, E 013° 54.602
Vedle vchodu do kostela uvidíte kříž a na něm nápis. Nápis je složen z I písmen (sudé číslo).

Final
Nyní již stačí vypočítat souřadnice a vyrazit pro cache, kterou naleznete na těchto souřadnicích:

  N 49° 49.(B x H + E - F + 1)
  E 013° 54.(A x C x D x E x I - F x I - B - G - E)


Pro kontrolu - cache je umístěna mimo obydlenou oblast na jih od Stage 3.
Malá rada - nejkratší cesta k finále je "co nejvíce za šipkou".
Větší rada - cache by byla ráda, kdyby jste se o Hořovicích také něco dozvěděli. Přečtěte si proto pozorně listing - některé informace z něj můžete potřebovat.

! Není potřeba nikde hrabat, staří se podívat a sáhnout. Cache prosím vracejte zpět tak, jak jste ji našli. Děkujeme.

2.4.2009 Cache byla přemístěna do jiného geoobjektu vzdáleného cca 3m od původního. Vzorec ponecháváme bez změny.
17.5.2009 Mírně upraven listing, doplněna informace zda jednotlivé indicie jsou sudé nebo liché číslo, doplněn kontrolní součet souřadnic finále do hintu - snad se všem návštěvníkům Hořovic bude díky tomu lépe hledat :-)
26.4.2010 Po odcizení cache přemístěna o cca 25 metrů, změna způsobu uložení.
10.3.2018 Úprava zadání a výpočtu, trochu se nám to za ta léta změnilo.

Additional Hints (Decrypt)

Wnxb qnerx cbq inabpavz fgebzxrz, sbgbuvag Xbagebyav fbhprg fbhenqavp svaáyr wr frqrfng bfz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)