Skip to content

Lesna mudrost II - zaby/Woodcraft II - frogs Mystery Cache

This cache has been archived.

FitReviewer: Veľmi nerád, ale keška je už príliš dlho v nevylúštiteľnej podobe a vypnutá.


Prechodné deaktivovanie kešky slúži na vyriešenie iba krátkodobých problémov, aby ju mohol jej vlastník v rozumnej dobe opraviť, alebo obnoviť. Obvykle to bývajú 4 týždne, potom je odporúčané uvolniť miesto pre prípadné nové kešky v danej oblasti.


Ak sa predsa len ešte rozhodneš svoju kešku obnoviť, urob tak čím skôr, aby Ti nikto medzitým neobsadil miesto. Následne ma kontaktuj cez môj profil a nezabudni pripojiť GC kód tejto kešky. Geocache prejde nanovo review procesom a ak bude všetko v poriadku, môžem ju vybrať z archívu. Ak od archivovania ubehli viac ako 3 mesiace, alebo má mať obnovená keška inú podobu - odporúča sa radšej založiť novú cache s novým listingom.


Ďakujem za čas a kreatívne úsilie, ktorú si Geocachingu doposiaľ venoval.

FitReviewer (Matúš) - Community Volunteer Reviewer for Slovakia
Geocaching.com | Help Center | Guidelines (Pravidlá) | Regional Guidelines
Odpovede na základné otázky (nielen) ohľadom zakladania kešiek nájdeš v mojom profile.

More
Hidden : 5/15/2008
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


SK: Pri prechádzkach za skrýšami sa môžete stretnút aj so žabkami. Ked nie je práve zima a mráz, tak najmä podvecer je pocut aj ich prenikavé hlasy. Aby ste vedeli, komu patria, pripravil som pre vás úlohu. Devät druhov žiab treba priradit k  obrázkom a hlasom. Obrázky su oznacené písmenami abecedy. Ked ich správne skombinujete s hlasom, dozviete sa aké císlo treba doplnit do súradnice skrýše namiesto príslušného písmena. Prajem všetkým dobrú zábavu.

súradnice skrýše N 48° 4A.BCD E 021° EF.GHI

(overenie finálnych súradníc skrýše)

Ropucha obycajná (Bufo bufo) Zo všetkých našich obojživelníkov má najnemotornejší vzhlad. Telo je zavalité, hlava a pysk široko zaokrúhlené. Dlžka tela samiciek v ojedinelých prípadoch dosahuje 120 mm, samcov maximálne 90 mm. Koža je hrubá, bradavicnatá, bubienok zväcša nezretelný. Subartikulárne hrbolceky na spodnej strane prstov sú párové. Na vonkajšej strane chodidla nie je pozdlžny záhyb. Samce sú bez zvukových rezonátorov. Zafarbenie je prevažne tmavohnedé alebo sivohnedé.
Obýva lesy, záhrady, polia, lúky a rada sa zdržuje aj v osadách. Je nocným živocíchom, iba v case párenia, ktoré prebieha od marca do mája, je aktívna cez den. Samce v case párenia vydávajú kvíkavý zvuk. Vajícka (do 7 000 kusov) znáša samica v šnúrach dlhých 5-10 metrov. Žubrienky metamorfujú po 2-3 mesiacoch. Tie sú spomedzi ostatných žubrienok najmenšie a výrazne sa odlišujú sfarbením. Sú nápadné tmavocierne.
Ropucha zelená (Bufo viridis) Je štíhlejšia a menšia ako jej príbuzná. Samce dorastajú najviac 80 mm, samice 90 mm. Bubienok je zretelný. Zospodu na miestach spojenia prstových clánkov je iba po jednom subartikulárnom hrbolceku. Na vnútornej strane chodidla sa nachádza pozdlžny kožnatý záhyb. Samce majú na hrdle vnútorný zvukový rezonátor. Horná strana tela je charakteristická velkými tmavozelenými, niekedy hnedastými škvrnami na zelenošedom podklade.
Obýva stepi a lesostepi. S oblubou sa koncentruje okolo sídlisk aj na intenzívne vypásaných pastvinách. Do súvislejších lesov preniká iba pozdlž ciest. Mimo casu párenia je aktívna iba v noci. Vo vodách sa objavuje v apríli. Vajícka v pocte 10 000-12 000 kusov odkladá v dlhých šnúrach, ktoré obmotáva na vodné rastliny. Metamorfóza žubrienok nastáva po 2-3 mesiacoch. Po premene juvenilné exempláre (dlžka tela 10-20 mm) odliezajú daleko od vody. Živí sa nocným hmyzom.
Kunka žltobruchá (Bombina variegata) má výstražne sfarbené bruško, prevláda na nom žltá farba. V prípade ohrozenia sa kunka prehne, zakloní hlavu a nastaví dlane aj chodidlá smerom dohora, takže to vyzerá akoby mala žlté (resp. cervené) oci aj vpredu aj vzadu, alebo sa rýchlo otocí na chrbát, aby výstražným sfarbením odstrašila nepriatela.
Vyskytuje sa v lesnatých oblastiach v stredných a vyšších polohách v nadmorskej výške 400-1000 m a taktiež je úzko viazaná na vodu. Najcastejšie ju môžme nájst v kalužiach na lesných cestách, prameniskách, napájadlách, mokradiach v alúviách potokov a pod.
Samicky kladú vajícka 2-3krát do roka. Larvy sa vyvíjajú pomerne rýchlo (asi 2 mesiace), pricom larvy z neskorších znášok môžu aj prezimovat. V miestach, kde sa stretáva s kunkou obycajnou môže dochádzat k ich vzájomnému kríženiu.
Rosnicka obycajná (Hyla arborea) Jediný druh z našich obojživelníkov, ktorého konce prstov sú diskovito rozšírené. Tieto prísavky jej umožnujú bezpecný pohyb po stromoch a kolmých plochách. Štíhle telo zriedka presahuje 50 mm. Hlava je široká so zaokrúhleným pyskom. Koža chrbta je hladká, na brušnej strane bradavicnatá. Samce majú hrdelnú cast zriasnenú (zvukový mechúrik). Zafarbenie je prevažne trávovozelené. Na rozhraní chrbta a brušká sa tiahne tmavý pás, ktorý sa zacína už pri nosných otvoroch a koncí na stehne.
Obýva listnaté lesy, lesostepi, parky. Mimo párenia a v jeseni alebo za silných búrok sa vždy zdržuje na stromoch. Pári sa od apríla do júna. Samce sa ozývajú zborovým škrekotom "rek, rek, rek". Vajícka v pocte do 1 000 kusov znáša v menších hromádkach. Zimuje na suchej zemi. Živí sa pavúkmi, muchami, mravcami, chrobákmi, larvami motýlov. Za koristou aj vyskakuje.
Hrabavka škvrnitá (Pelobates fuscus) Táto žaba je viazaná na oblasti s hlbšími piescitými alebo lahšími hlinitými pôdami. Telo má krátke, zavalité, ropuchovitého vzhladu. Samce dorastajú do dlžky 65 mm, samice 80 mm. Pysk je široko zaokrúhlený, celo nápadne vypuklé. Za svetla je pupila kolmo štrbinovitá. Druhovo charakteristický je metatarzálny hrbolcek. Je silne vyvinutý, vysoký s ostrým tmavším okrajom. Pri podráždení hrabavka vylucuje cesnakovito zapáchajúci sliz. Zafarbenie je premenlivé. Po tele na svetlejšom podklade sú rozložené tmavšie, obycajne gaštanovohnedé pásy, ktoré vynikajú v case párenia.
Obýva pieskovité alebo slienovité pôdy obycajne v inundácii riek. Vyhranene nocný druh. Cez den žije zahrabaná hlboko v pôde. Iba na jar v case párenia ju môžeme pozorovat aj vo dne. Párenie trvá krátko, pricom jedince vodu ihned opúštajú. Vajícka až do 2 300 kusov utvárajú hrubú šnúru. Žubrienky sú nápadné svojou velkostou, niektoré merajú i viac ako 17 cm. K premene dochádza po 3-4 mesiacoch. V niektorých vodách žubrienky aj prezimujú. Hrabavka sa živí hmyzom, ktorý je aktívny v noci. Zväcša sú to pavúky, slimáky, chrobáky, dáždovky a mnohonôžky.
Skokan štíhly (Rana dalmatina) je lesný až lesostepný druh. Vyskytuje sa v listnatých a zmiešaných lesoch nížin a pahorkatín. Môžme ho nájst predovšetkým v husto zarastených trávnatých okrajoch lesov, v riedkych lesoch s bohatým trávnatým a krovinným podrastom a na lesných lúkach. Casto sa vyskytuje spolu so skokanom ostropyským v lužných lesoch v alúviách riek. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch druhov, je jeho telo štíhle, má najdlhšie zadné koncatiny a svetlé brucho bez škvrn.
Na rozmnožovanie vyhladáva plytké, silne prehriate a bohato zarastené vodné nádrže. Párenie trvá velmi krátko. Samica prichytáva vajícka v zhlukoch na rastliny pod vodou nie príliš pevne, takže sa podobne ako pri predchádzajúcich druhoch objavujú na hladine. Kedže každá samica kladie vajícka zvlášt, plávajú tieto chumáce osamotene.
Skokan hnedý (Rana temporaria) Mimo obdobia rozmnožovania sa zdržiavajú v lesoch, casto daleko od vody. Skokan hnedý sa vyskytuje pomerne bežne v zalesnených oblastiach na väcšine nášho územia, najmä v stredných a vyšších polohách. Jeho typickým biotopom sú listnaté a ihlicnaté lesy, ale môžme ho nájst aj v pásme kosodreviny a na vlhkých lúkach, aj nad hornou hranicou lesa. V porovnaní s dalšími dvoma druhmi je zavalitejší, má najkratšie zadné koncatiny a škvrnité brucho.
Skokan hnedý je jedným z najotužilejších obojživelníkov. Casto opúšta zimoviská v období, ked sa na mnohých miestach ešte nachádza sneh. Pri výbere lokality na rozmnožovanie nie je velmi nárocný. Uprednostnuje menšie, plytké nádrže, ale využíva aj kaluže. Casto sa stáva, že viacero samíc nakladie vajícka pospájané do zhlukov na jedno miesto.
Podobne ako ropucha obycajná je aj skokan hnedý pocas jarných migrácií ohrozený cestnou dopravou.
Skokan ostronosý (Rana arvalis) Dlžka tela iba v ojedinelých prípadoch dosahuje 80 mm. Pysk je zaostrený. Bubienok v porovnaní so skokanom štíhlym je menší a dalej od oka. Zvrchu je základné zafarbenie sivé alebo hnedé. Väcšina exemplárov má v strede chrbta a po bokoch chrbta svetlý pás, ktorý je zvýraznený tmavším obrúbením a po bokoch chrbta je tmavší pás. Zriedkavejšie sú jednofarebné exempláre alebo tmavo flakaté. Bruško je belavé alebo žltkasté, spravidla bez škvrn. Samce majú pod kožou zvukové mechúriky a v case párenia nápadne modrofialové hrdielko.
Na Slovensku sa vyskytuje štíhlejšia, väcšia a dlhonohejšia geografická rasa R. arvalis wolterstorffi. Obýva rašelinové a mocaristé oblasti v nížinách, a to bez ohladu na to, ci ide o lesy alebo bezlesné oblasti. Pári sa v marci alebo zaciatkom apríla. Vajícka v pocte 1 000-2 000 kusov znáša vo väcších hromádkach. Metamorfóza nastáva po 2-3 mesiacoch. Pohlavne dospieva v tretom roku. Je aktívna až do obdobia nástupu silnejších mrazov.
Populácie sú izolované do plošne nevelkých oblastí vo Východoslovenskej nížine, v Záhorskej a v Podunajskej nížine. Aj tu je výskyt determinovaný špecifickými nárokmi na biotop.
Terénnymi úpravami, odvodnovaním a hospodárskou cinnostou sú izolované populácie vážne ohrozené. Na Slovensku mu hrozí vyhynutie.
Skokan zelený (Rana kl. esculenta) Tento druh vznikol krížením dvoch iných druhov - skokana rapotavého (Rana ridibunda) a skokana krátkonohého (Rana lessonae). Dokáže sa na rozdiel od iných medzidruhových krížencov dalej rozmnožovat a aj sa Dalej kríži s pôvodnými druhmi.  Pocas celého roka ich môžme nájst vo vode, príp. v jej bezprostrednej blízkosti. Zimu preckávajú zahrabané v bahne na dne vodnej nádrže.
Vyskytuje sa v najteplejších oblastiach nížin. Žije na brehoch pomaly tecúcich vodných tokov, ale aj v stojatých vodách hlbších vodných nádrží a rybníkov.
Párenie prebieha v máji až júni. Vajícka znášajú samice na dno alebo na vodné rastliny. Larvy metamorfujú po 3-4 mesiacoch. Sú velmi citlivé na chemické zloženie vody a vyžadujú dobré oslnenie vodnej hladiny.
V letnom období je skokan zelený aktívny celý den, na jar a jesen je dlžka aktivity kratšia. V potrave prevažujú suchozemské druhy nad vodnými. Hlavnými zložkami potravy sú bezstavovce - chrobáky, pavúky, mravce, vážky, ale aj menšie obojživelníky, ryby, plazy, vtáky a drobné cicavce.
Ohrozený je predovšetkým likvidáciou biotopov pri reguláciách tokov a znecistovaním vôd.
EN: soon...


















[1.hlas=1] [2.hlas=6]  [3.hlas=1] [4.hlas=6  [5.hlas=0] [6.hlas=0]
[7.hlas=3] [8.hlas=0]  [9.hlas=6] 

Additional Hints (Decrypt)

I cavxh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)