Skip to content

Jak se do lesa vola Mystery Cache

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Voyager Reviewer Reviewer pro CR, (predevším kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
A cache by ZCh Message this owner
Hidden : 5/7/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache nehledejte na vychozich souradnicich - v pracovni den tam mozna najdete mne, ale to vam k nicemu nebude.

Samozrejme mi muzete i zkusit zavolat.
Doufam ale, ze jakmile nastane okamzik, kdy vyprsel cas [=A] a keska bude publikovana, tak se budu nachazet na chalupe.
Je tam mizerny signal, a tak nejspis budu nedosazitelny [=B]

Tak vam radeji trochu poradim.
Tahle keska mne napadla pri lusteni "IP cache" GC1BJVX.

A znate to prislovi Jak se do lesa vola [=C], tak se z lesa ozyva [=D] ?

No jestli neznate, tak si zkuste vylustit IP cache. Nebo alespon precist listing. A treba poznate.

A ne ze se budete pokouset sledovat cestu [=E] kudy jedu na chalupu !
Nebo dokonce zkouset brute force ! Proste dosazovat za jednotliva pismenka hodnoty od nuly treba do 255 - ziskate spoustu souradnic, GPS vas bude posilat od certa k dablu [=F], a beztak nic nenajdete.

Mikrocache (neobsahujici tuzku !!!) je ukryta na techto souradnicich

N 49° 11, [ A + (B * C) + 327 ]
E 016° 37, [ D + ( E * F) + 256 ]


Následující text pod carou byl doplnen 31.5.2008 proto, aby mystery byla rešitelná i pro bežné smrtelníky (a zejména proto, aby se i nezasvecení dovedeli neco nového). V souvislosti s tím upravuji obtížnost z puvodních 4 hvezdicek na 2.


To, o cem vám budu vykládat, se vám možná bude zdát nezajímavé a neduležité. Mohu vám ale garantovat, že bez existence mechanismu které se vám budu snažit alespon trochu priblížit byste steží mohli císt tyhle rádky...

S Internetem se každý z vás už jiste setkal. Zjednodušene receno, je to propojení všech pocítacu navzájem do jedné obrovské síte, kterou je "omotána" celá naše Zemekoule. Již pred vznikem Internetu existovaly ruzné síte které umožnovaly propojení pocítacu mezi sebou. Tyto síte se ovšem od Internetu podstatne lišily tím, že byly vázány na konkrétní výrobce.

Boom Internetu je úzce spjat s rodinou pravidel ci protokolu, která se zkrácene nazývá TCP/IP. Tyto protokoly popisují napr. jakým zpusobem se adresují pocítace v síti, jak se navazuje komunikace, jakým zpusobem se prenášejí soubory, co znamenají jednotlivé bity ci byty ve vymenovaných datových paketech...

Veškeré aspekty TCP/IP jsou popsány v dokumentech nazývajících se Request for Comments (zkrácene RFC). První RFC vznikl již v roce 1969.

Drobná filosofická vsuvka: Povšimnete si, že jednotlivé dokumenty na kterých je vybudován Internet se vlastne v prekladu nazývají "Žádost o komentáre". Tedy žádná norma, narízení, vyhláška, zákon... A presto se z ryze z pragmatických duvodu (aby se pocítace mezi sebou domluvily) všichni snaží tyto dokumenty dobrovolne dodržovat. Kéž by to takhle fungovalo i mezi obycejnými lidmi, a nebo dokonce i mezi politiky...

Jedním z mnoha protokolu patrících do TCP/IP je i Internet Control Message Protocol (ICMP, v prekladu približne "protokol Internetových rídících zpráv"). Tento protokol není urcen pro prenášení žádných informací zajímavých pro cloveka (tedy nestáhnete si pres nej nejnovejší hit ve formátu MP3). Smyslem tohoto protokolu je signalizace nejruznejších chybových událostí v síti, nebo možnosti urcité diagnostiky stavu síte. Aktuální popis protokolu ICMP je obsažen v RFC 792. Zde je definováno nekolik ruzných typu ICMP zpráv, které jsou navzájem rozlišeny hodnotou "ICMP TYPE" obsaženou v hlavicce každého ICMP paketu. ICMP TYPE muže nabývat hodnot od 0 do 255, význam nekterých hodnot je definován již ve vlastním RFC 792, ovšem nekteré další jsou popsány až v jiných dokumentech. Seznam všech hodnot ICMP TYPE a jejich významu lze nalézt napr. zde http://www.iana.org/assignments/.parameters .

Popis ICMP protokolu v RFC 792 je pomerne neprehledný, takže pro detailnejší informace vám doporucím spíše treba http://cs.wikipedia.org/wiki/ICMP. Zde najdete popis nejpoužívanejších ICMP paketu. Vetšina z nich je generována v prípade chybových stavu, výjimkou je paket typu "Echo request" který slouží ke zjištení dostupnosti daného pocítace. Tento paket lze vygenerovat treba prostrednictvím programu ping. V MS Windows je treba kliknout vlevo dole na ikonku Start, vybrat Spustit, pak napsat CMD, objeví se cerné okno a zde již mužete vyzkoušet napsat treba tento príkaz "ping www.geocaching.cz"; program pošle na daný pocítac (tedy v našem prípade na server kde je umísten náš oblíbený web) ICMP paket typu "Echo request" a server by mel odpovedet ICMP paketem typu "Echo reply". Pokud tato odpoved prijde, znamená to že server žije (pokud neprijde, muže to být zpusobeno tím že server nežije, anebo treba i tím že nekde po ceste mezi vámi a serverem jsou tyto pakety filtrovány).

Nyní si zkuste napsat (do toho cerného okna) "tracert www.geocaching.cz" který vám umožní zmapovat cestu kudy procházejí data od vašeho pocítace k tomuto serveru (tedy výcet uzlu v síti, pres které data postupne procházejí). Pro tento mechanismus byl sice kdysi navrhnut ICMP paket typu "traceroute", nicméne toto rešení se neujalo a místo nej se používá zcela jiný mechanismus.

Další typy ICMP paketu jsou již generovány jednotlivými pocítaci v síti pri signalizování neocekávaných stavu. Napr. ICMP paket "Port unreachable" muže informovat o stavu, kdy sice daný pocítac je dostupný (takže pravdepodobne vám i odpoví na príkaz ping), vy se pokoušíte otevrít konkrétní webovou stránku, ale na pocítaci není spuštena aplikace která poskytuje službu webového serveru.

Click to verify coordinates

Additional Hints (Decrypt)

gb fr ohqr xenwrg !

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)