Skip to content

Sotousska / Trainspotting Mystery Cache

Hidden : 5/2/2008
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

VÍTEJTE NA ŠOTOUŠSKÉ KEŠI!


Tato mysterka vás zavede do prostredí železnicních fotografu. K jejímu odlovou budete potrebovat foták, správné informace z jízdního rádu a trochu té trpelivosti. Na výchozích souradnicích samozrejme žádný poklad nehledejte, finálka se nachází jinde :)

(Poznámka autora: V prosinci bohužel došlo k dost výrazné zmene jízdního rádu a v bezprostrední blízkosti keše již není až na výjimky možné fotit lokomotivy zvané brejlovec. Ti byli na zdejší trati nahrazeni hydrami. Proto jsem byl nucen prizpusobit listing a namísto designove atraktivnejších brejlovcu je keš zamerena na lov hyder. Verím, že vás to príliš neodradí, a budu se tešit na spoustu hezkých fotek. Lovu zdar!)


Pro zacátek Vás uvedu do tématiky kešky vysvetlením nekolika pojmu duležitých pro vyluštení finálních souradnic:

Šotouš je clovek, jehož oblíbenou zábavou je fotografování verejných dopravních prostredku, jako jsou autobusy, tramvaje, trolejbusy a predevším pak vlaky. Díky této své zvláštnosti je pak mnohými lidmi považovaný za pošuka. Málokdo však ví, že touto úchylkou trpí nemalá cást naší populace. Stací se pri jízde vlakem za slunecného dne pozorne dívat okolo sebe a zjistíte, že tu a tam potkáte v poli osamelou figurku s fotoaparátem v ruce. Pakliže se koná nejaká zvláštní železnicní akce, napríklad jízda historického vozidla, sjíždejí se na místo šotouši z celého okolí a pak není výjimkou spatrit u trati treba tricetikusové stádo techto tvoru s fototechnikou.

Hydra je motorový vuz vrábený ve vagnonce Studénka od r.1968. Od roku 1997 prošla vetšina techto vozu rozsáhlou rekonstrukcí, a tak se s nimi mužeme setkávat na našich tratích i nadále. Ke své prezdívce prišly tyto vlaky diky hydrodynamickému prenosu výkonu.

Rídící vuz je vagon, který má na jedné strane stanovište strojvudce, ze kterého je možné ovládat lokomotivu ci motorový vuz, jež který pripojen ke konci vlaku a tlací celou soupravu.

Zásady správného šotouše nám ríkají, jak by mel být snímek vlaku porízen, aby byla fotka atraktivní a nevykazovala zjevné vady. Jedná se predevším o pocasí: snímek by mel být porízen po slunícku-fotograf by si mel vybrat takové místo na trati aby byl vlak nasvícen sluníckem jak na cele, tak na boku soupravy. Dále se jedná o kompozici-vlak na fotce by nemel být ani príliš malý, ani príliš velký a také by se mel na fotku vejít celý, takže volit úhel focení tak, aby nebyla uríznutá souprava. No a do tretice by fotka mela vykazovat jistou technickou úroven, takže si dát pozor na to, aby fotka nebyla príliš svetlá/tmavá nebo dokonce rozmazaná.

Znacení hnacích vozidel se v Ceské Republice realizuje pomocí sedmimístné kombinace císel ABC DEF-G, pricemž první trojice zpravidla reprezentuje lokomotivní radu, druhá trojice obvykle znací, jako kolikátý kus v rade lokomotiva sjela z výrobní linky, a poslední císlice (za pomlckou) je tzv. kontrolní. Její hodnota se získá dosazením predchozích šesti do jistého, ne príliš jednoduchého vzorce. Celá tato císelná kombinace se pak umístuje na lokomotivu ve ctyrech kopiích a to pomocí kovových tabulek prišroubovaných na obou bocích i celech hnacího vozidla. U motorových vozu se cervené tabulky pripevnují pouze na bocnice, na celech jsou nahrazeny bílou samolepkou.



Nyní k samotnému odlovu: V této keši se vžijete do role železnicního fotografa, neboli šotouše. Vašim úkolem bude být ve správnou dobu na správném míste, porídit snímek okolo projíždející hydry, a to pokud možno podle výše zmínených „zásad správného šotouše“. Dejte si však pozor, abyste vyfotili opravdu HYDRU, ne RÍDÍCÍ VUZ. Vypadají témer stejne, s tím rozdílem, že rídící vuz nemá motor, nemá výfuk a nedelá rámus:-) Dále taky nemá na boku výše zmínené cervené tabulky s oznacením hnacího vozidla a narozdíl od motorového vozu má stanovište strojvudce jen na jednom konci (motorák ho má na obou).

Na trati v nejbližším okolí úvodních souřadnic se hydry vyksytují na všech vlacích kategorie "Sp"

Malá fotonápoveda: Takto vypadá typická souprava jezdící v našich koncinách: Vlevo motorový vuz (hydra), uprostred vložený vúz, vpravo rídící vuz.


Po získání snímku je vaším úkolem identifikovat císlo na tabulce motorového vozu (pripomínám, že je uvedeno ve tvaru ABC DEF-G), dosadit je do vzorce a vypocítat finální souradnice schránky. Ty vás zavedou na místo, kde jsem vyfotil svuj první snímek vlaku a dodnes je to jeden z mých nejoblíbenejších fotofleku. Fotku vlaku, celé císlo motoráku a datum porízení snímku prosím pošlete na e-mail v mém profilu, nebo ji nejlépe rovnou priložte ke svému logu. Bez techto vecí vám nebude log uznán. Ke svému logu prikládejte pouze snímky, na kterých je necitelné císlo lokomotivy, at nepokazíte hru ostatním. Pro zalogování nebudou zároven uznány fotografie stažené z internetu a snímky s pozdejším casem porízení, než je okamžik zalogování, a to i v prípade, že je vám císlo hydry známo dopredu!


Finálka cache je vzdálena cca 700m od úvodní pozice a je umístena na souradnicích:

N: 50°05,(C*50)+(A-1)'
E: 016°18,(A-1)CB'



Pro skalní príznivce brejlovcu ponechávám puvodní možnost vyfotit brejlovce.
V takovém prípade se finálky dopocítáte pomocí následujícího vzorecku:

N: 50°05,(((C-2)^2)*50)+7'
E: 016°18,A(B-1)B'



ENGLISH: Welcome to trainspotting cache! In this mystery cache you will become a trainspotter. Your task is to take a picture of "hydraulic" train, which is in service between Potštejn and Doudleby nad Orlicí stations on all "Sp" cathegory trains. After taking the picture, read the registration number of locomotive (red board on the surface) written in form ABC DEF-G. Then put it into the equation above, which will give you coordinates of final cache.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ:]Uybu [EN:]Znl ohfu

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)