Skip to content

KESTRANY - Kalvarie a Jilm vaz Traditional Geocache

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

Sopdet Reviewer - Reviewer pro ČR (především kraje Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský)

More
Hidden : 6/1/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


KALVÁRIE A JILM VAZ

Tato keš je venována Kalvárii stojící na brehu reky Otavy  u obce Kestrany a dvema  památným stromum, které vyrustají na její západní strane.

Kestranská Kalvárie

Kestranská kaple Kalvárie pochází ze 14. století, pozdeji byla barokne prestavena. Stojí na levém brehu Otavy, pri moste, po kterém beží silnice od Kestran do Lhoty. Nemuže ji pominout žádný vodák, který sjíždí reku, žádný turista, který se zatoulá navštívit slavné kestranské tvrze, žádný zlatokop, který sem vyráží rýžovat zlatinky. Je osamelá, tichá, ponekud omšelá a nutne budí otázku, kdo a proc ji tu vlastne postavil.

kalvarie kalvarie
kalvarie kalvarie

Kapli Kalvárie encyklopedie uvádejí jako památku místního významu a na informace o ní jsou skoupé. Naštestí i takové poklady mají svoje fandy, a k nim patrí Jirí Hladký, který o podobných stavbách Písecka pripravuje knížku.

Nuže , co o ní takto víme? Kaple Kalvárie má podobu ze trí stran otevreného baldachýnu. Dva volne stojící pilíre na vysokých podstavcích a dva shodné polopilíre pri zadní stene nesou plackovitou klenbu, podeprenou tremi polokruhovými pásy. Na stene se dochovala malba znázornující dva lotry ukrižované po boku Ježíše Krista. Na zdené menze cili oltárním stole býval drevený kríž s Kristem, s Pannou Marií a Janem Evangelistou po stranách, u paty kríže klecela Márí Magdaléna. Drevené plastiky jsou dnes v depozitári.

 Skoro pravdepodobná legenda o kapli v Kestranech

Legenda vypráví, že kdysi za válek, které Marie Terezie po svém nástupu na trun vedla o dedictví rakouské, tudy uhánel jakýsi francouzský dustojník se vzkazem. Zpráva to byla zrejme duležitá a mel dost naspech, koneckoncu, v patách se mu rítili Rakušané. Když pohledný Francouz (všichni Francouzi jsou pohlední) dorazil u Kestran k rece, práve tam místní ženské praly. Duše to byly citlivé, na smrt zchváceného mladíka se jim zželelo, tak ho schovaly do prádla. Rakušané nic nenašli. Dustojník díky soucitným venkovankám prežil a po letech tu dal z vdecnosti na míste svého zachránení vystavet kapli. Puvabná historka, plná dobrých tónu. Muže na ní být neco pravdy? Do jisté míry ano. Mezi armádami, které na ríši mladické císarovny tehdy zaútocily, Francouzi skutecne byli. V roce 1741 se dokonce v Písku usadil štáb velitele francouzských vojsk maršála de Broglia. Po porážce, kterou 23. kvetna 1742 utrpeli u Hluboké, kde se stretli s rakouským sborem vedeným princem Lobkovicem, se pak dali na kvapný ústup smerem na Prahu. Príbeh o Francouzove zachránení se tedy za válek o rakouské dedictví odehrát mohl. Možná bežel od Hluboké do Písku podat zprávu o porážce a ponekud zabloudil do Kestran. Možná se úcastnil panického ústupu a místo na sever ku Praze zamíril z Písku na jih. Nevíme. Je tu ovšem jiný problém. Podle Jirího Hladíka býval na zadní strane kaplicky Kalvárie dnes už necitelný nápis: "Kaple tato byla vystavena Léta Páne 1370, obnovena r. 1679, pak r. 1821 a posledne 1895." Pro rok 1370 mluví fakt, že v rozích plackové klenby se zachovaly gotické konzoly a nábeh klenebních žeber. Navíc v tu dobu pár set metru odtud už prokazatelne stála tvrz pánu z Kestran. Pokud tedy kaple má skutecne stredoveké koreny, úspešne je prekryla barokní prestavba spojovaná s rokem 1679. Úpravy v 19. století ji v podstate zachovaly, i když pridaly západní stenu s malbami lotru. Jenže ani jedno z tech dat neladí s historkou z válek o rakouské dedictví Marie Terezie. Barokní podoba kaple vznikla v roce, v nemž dotycný francouzský dustojník zrejme ješte nebyl na svete. A že by se svou vdecností cekal od roku 1742 až do roku 1821 se taky nezdá pravdepodobné. A tak si legenda o jedné krásné kapli na brehu Otavy ponechává svoje tajemství. Komu je to málo a dává prednost nesporným faktum, necht zamírí prímo do Kestran. Mají tu unikát - hned dve gotické tvrze, dokonce považované za nejzachovalejší v Cechách, i když je poznamenaly renesancní prestavby a vážne ponicil cas. O jedné, zvané Horní tvrz, už byla rec, její nejstarší známý držitel se jmenoval Albert z Kestran a písemné zprávy ho poprvé pripomnely v roce 1315. Tu druhou, Dolní, si tesne vedle vystaveli ponekud pozdeji Albertovi pravnuci. Ve stredoveku tu dokonce bývala ješte tretí tvrz, snad v místech dnešního zámku, ale dávno zanikla.

  Kestranský Jilm vaz (Ulmus laevis)

cedule jilm

Jilm vaz -  roste ponekud pomaleji než ostatní druhy, je celkove nižší a rozložitejší. Roste v jižní, strední a východní Evrope, nikde však není hojný, roste vždy ojedinele nebo v malých skupinách. Místy je však hojneji vysazován v parcích nebo v ulicích. U nás se vyskytuje v nížinách, zvlášte na vlhkých náplavech lužních lesu, u brehu rek a v pahorkatinách asi do 500 m.n.m.

jilm jilm

Jilm -mizející drevina

Jilm je strom cenený sadovníky pro velmi dekorativní vzhled a dlouhovekost, truhlári pro tvrdé, pevné a pružné drevo (používá se napríklad k výrobe hudebních nástroju). Dríve byl neodmyslitelnou soucástí krajiny - rostl v lesních porostech, pri brezích rek a potoku, na mezích a remízkách, býval vysazován v alejích podél cest, v parcích i ulicních stromoradích mest. Dnes se s ním bohužel setkáváme jen vzácne. Na vine je tracheomykózní onemocnení zvané grafióza, které se k nám rozšírilo ve tricátých letech minulého století a prakticky zlikvidovalo naše jilmové populace v lesích i mimo ne.

Jilmy u nás

Jilmu je známo okolo 30 druhu, rostoucích v severním mírném pásu Severní Ameriky, Evropy i Asie. U nás jsou ovšem puvodní jen 3 druhy. Jilmy mohou dosahovat výšky až 35 metru. Plody jilmu jsou nažky, umístené uprostred blanitého krídla, jeho velikost se liší podle druhu. Jilmy obecne mají velké nároky na vláhu. Vyskytují se zejména v blízkostech potoku, prameništ, mokrin, nebo na místech s blízkou hladinou spodní vody.

Ohrožení jilmu – grafióza

Nemoc, která zpusobuje úhyn jilmu, se jmenuje grafióza, podle stádia houby, která ho zpusobuje. Ríká se jí také "holandská nemoc" podle zeme puvodu. Poprvé se u nás objevila pocátkem tricátých let minulého století. Zpusobila velmi rychlé odumírání populací jilmu na všech místech jejich puvodního rozšírení - v lužních lesích, pahorkatinách i v mestech, v porostech, skupinách i osamele rostoucích. Rozšírila se k nám z místa svého prvního výskytu - z Holandska - pravdepodobne s nakaženým drevem.Prakticky ve stejnou dobu, jako do Cech, byla zavlecena i do ostatních cástí Evropy. K druhé vlne nákazy došlo v 70. letech s príchodem nového agresivního kmene patogenní houby. Jilmy na mnohých místech zcela vymizely, méne poškozené zustaly jen porosty jilmu horského ve vyšších chladnejších polohách, kde nejsou tak vhodné podmínky pro vývoj patogenních hub. Presto i zde je pozorován plošný i pocetní úbytek jilmu. Grafiózní onemocnení zpusobuje patogenní mikroskopická houba rodu Ceratocystis, která napadá cévní systém stromu a pusobí na nej toxicky. Pletivo houby se rozširuje v systému rostliny, predevším v jejích cévních svazcích, vyvolává jejich ucpání a vylucuje toxické látky. Poté vytvárí výrustky a dochází k mechanické destrukci sten živých bunek do již mrtvých cév. Následkem toho dochází k narušení nebo úplnému blokování prívodu vody a živin do rostliny a tím k jejímu vadnutí, prosychání až odumrení.

Nadeje pro jilmy

Bohužel, metoda zarucující stoprocentní vylécení napadeného stromu od grafiózy v soucasné dobe neexistuje. Nadejí pro budoucnost techto stromu mohou být ti jedinci, kterí ješte prežívají a kterí mohou být vuci této chorobe odolní, což by se mohlo prenést i na jejich potomstvo. Proto má význam jejich výskyt mapovat, snažit se sesbírat dostatek osiva pro pestování nových sazenic a ty vracet zpátky do krajiny. Práve tyto nové jilmy se mohou stát základem budoucích odolných populací v naší krajine.

Tato keš je zarazena do série Význemné stromy

.

 



Additional Hints (Decrypt)

Fgebz (Wvyz) oyížr x erpr, mácnqaí fgenan, ppn 2 zrgel ilfbxb, qhgvan

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)