Skip to content

Machovo tajemstvi Mystery Cache

Hidden : 4/25/2008
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Sorry, this cache can't be translated to english - Czech only

Cache není na uvedených souradnicích! Na souradnicích mužete nechat auto, dál nejezdete - zákaz vjezdu.

Nevyrážejte bez prípravy, cache nelze najít bez rozluštení kódu. Terén kolem cache muže být pri nepozornosti nebezpecný pro velmi malé deti. K odlovení


hlavicka

Karel Hynek Mácha, nejvetší predstavitel ceského romantismu. Básník, ale také herec, malír a nekterými též oznacován jako hrubián, znám svými výpravami, urputnými a mnohdy osamelými poutemi po krásách naší vlasti. Krátký život silné, rozervané osobnosti má mnoho nejasných a tajuplných míst, které prilákaly naši pozornost a dovedly nás k objevu, ve který jsme ani v divokých snech nedoufali. A zde zacíná naše dobrodružství. Jedna z Máchových poutí jej privedla i do Krkonoš a podkrkonoší. V rukopise jeho spisu Pout krkonošská jsme na poslední stránce nalezli podivnou šifru psanou bez pochyby mistrovou rukou. Protože zmet císel a písmen zacínala n50... bylo možné, že se jedná o zemepisné souradnice. Léta jsme se snažili tuto šifru rozluštit a nakonec se to také podarilo.

Bylo nám jasné, že tajemství musíme hledat zde, v podkrkonoší, ale vubec nebylo jasné jak postupovat. Vyšli jsme z toho (víme z duveryhodných pramenu), že básník se pri své pouti setkal s lesníkem panem Pošustou na križovtace lesních cest, práve v místech, kterým odpovídají výše uvedené souradnice a kde mužete také zanechat své geovozidlo a odkud je k tajemstvi nejhezci cesta. Odtud se Mácha vydal cestou smerem na východ. Nic jiného nám známo nebylo a tak jsme museli sáhnout do archívu Památníku národního písemnictví, vzpomínek Máchových soucasníku i do dílcích výzkumu Máchových badatelu.

Karel Hynek Mácha pri svých cestách navštívil velikou spoustu hradu a zrícenin. Vedl si o všech techto cestách peclivé záznamy, vetšinu hradu i zachytil ve svých kresbách. Dlouho se badatelé nemohli shodnout na tom, proc jsou nekteré zápisy jakoby zvýrazneny. Konkrétne se jednalo o hrady Klopaj, Schreckenstein, Hrádek u Auši a hrad v jehož podhradí se odehrává dej Máchova románu Cikáni. A pak nás napadlo podívat se na mapu Cech a tyto hrady na mape spojit! Jestliže spojíme hrad Klopaj s Hrádkem u Auši a druhou pomyslnou carou Schreckenstein s posledním uvedeným hradem vynorí se nám kousek od krížení techto car malebná starobylá obec, hluboko zaríznutá do údolí studeného potoka. Okamžite jsme se do této vesnice vydali a pátrali proc básník zrovna toto místo tak dovedne ukryl ve svých zápiscích. Mluvili jsme se spoustou obyvatel a dokonce jsme získali velikou raritu.

vesnice

Na fotografii ze zacátku dvacátého století je zachycena skupinka žen a druhá zleva je Anastázie Krupicková, jejíž babicka se s Karlem Hynkem Máchou osobne pri jedné z jeho návštev setkala! Našli jsme i dum ve kterém Mácha nejcasteji bydlel, ale stále jsme nemohli prijít na to, co je na tomto míste tak duležité. Rešení je stejne jednoduché jako geniální. Mácha pro svoji tajenku využil krásného ceského názvu obce. Stací spocítat pocet písmen tohoto názvu a získáme císlo odpovídající kódu B.

Další vodítko nám dal básník v jedné ze svých velkých básní. Ke konci první cásti tu Mácha vypráví o tom, proc hlavní hrdina pripravil o život svého vlastního tatínka. Neprekvapilo nás, že se opet jednalo o pocet písmen, konkrétne pocet písmen prvních trí slov básne. Je nade vší pochybnost, že dvouciferné císlo odpovídá kódu A.

Pri hledání dalších indícií jsme se logicky opet uchýlili k Máchovu deníku. Tato navýsost intimní záležitost, která asi nikdy nemela být zverejnena obsahuje spoustu tajemství. Na jedno z nich jsme narazili u data narozenin mladšího Máchova bratra. Zde si básník mimo jiné zapsal, že se zabýval jednou anglickou knihou. Nic podivného, ale podle všech nám dostupných pramenu tato kniha vyšla v Londýne až roku 1852, tedy šestnáct let po básníkove skonu! Ano, titul této knihy je jiste další kostkou jež zapadla na své místo v této velké hádance Máchova života. V tajném kódu je klícem pocet samohlásek v tomto názvu a odpovídá kódu E.

Stále nám chybí ale dve indície. Kde je hledat nám dlouho unikalo mezi prsty a pritom je rešení tak jednoduché. Kousek od místa kde se Mácha rozloucil s lesníkem Pošustou jsou v lese u cesty boží muka a na nich letopocet. Stacilo cifry letopoctu scítat postupne tak dlouho dokud nedostaneme jednociferné císlo (príklad souctu: 5678 ->5+6+7+8=26 ->2+6=8, pro správné císlo budete muset zmínená boží muka nalézt), to byl zjevne kód D.

Kousek od hájovny, která leží dále po ceste jsou další boží muka s letopoctem a i u nich se jiste poutník Mácha zastavil. Samozrejme i zde tajemný básník jednociferný soucet letopoctu využil k ukrytí kódu C.

Ted už stacilo jen dosadit všechny nalezené klíce do šifry z Pouti krkonošské, a vyrazit.

n50 3(A-B-C).(C-D-E)D(E+D) e15 4(B-C).(B-C-E)D(A-B+D)

Na míste jsme nalezli naprosto neocekávane kamennou, dosud svetu skrytou, památku na velikého básníka Karla Hynka Máchu.

Dodnes zustává záhadou jak mohl Karel Hynek Mácha více než století pred vynálezem GPS tak presne urcit zemepisné souradnice v systému jaký používáme dnes. Spekulace o tom, že Mácha cestoval casem však nemužeme potvrdit, ani vyvrátit. Napríklad Máchova údajná cesta z hradu Houska do soucasné Prahy a setkání s dívkou, která mela kouzelnou skrínku plnou pohyblivých obrázku, nahrává této teorii. Otázkou také zustává proc si básník tak složite zaznamenal souradnice. Místo má velice silnou atmosféru a nekterí Máchologové verí, že tají mnohem víc než jsme zatím objevili. Nadále budeme pracovat na odhalení tohoto i dalších tajemství z mistrova života.

Doufáme, že jste se pri odkrývání Máchova tajemství dobre bavili a treba se i dozvedeli nejaké podrobnosti ze života básníka, který právem patrí k tomu nejlepšímu co naše zeme dala svetové poezii.

Cache je zamýšlena jako „literární“, neslouží tedy primárne k výmene pokladu hmotných, (pro detské kacery bude v kešce samozrejme nejaká drobnost na trade) ale tak trochu k duchovnímu zastavení ve shonu dnešního sveta. Jestliže Vás pod vlivem tohoto tajemného místa navštíví inspirace pak neváhejte a pište. Své básne a krátké prózy mužete zvecnit pro ostatní poutníky, mužete prinášet i svá díla starší, nebo treba jen opis nebo kopii své oblíbené básne ci pasáže ze zamilované knihy jiných autoru. Doporucujeme u cache chvíli posedet a precíst si díla ostatních a proste jen tak chvíli se nechat unášet na romantické vlne fantazie.

Pro prvních tricet nálezcu je pripravena Pametní karta

karta

Additional Hints (Decrypt)

cbq xnzrarz mn cbcfnalz xnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)