Skip to content

Hoj, vzhuru pestry sokole Mystery Cache

This cache has been archived.

Radecek: Piksla je znicená.

More
Hidden : 4/20/2008
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Venováno 140 výrocí založení Sokola Lysá nad Labem.


Sokol vznikl jako první ceská telocvicná organizace v Rakousku-Uhersku z iniciativy dr. Miroslava Tyrše, Jindricha Fügnera a dalších predních ceských vlastencu. Telocvicná jednota pražská (pozdeji Sokol Pražský) byla založena 16. února 186A a téhož roku se ustavilo dalších osm jednot na venkove. Nový telocvicný spolek byl nazván „SOKOL“ a jeho clenové se nazývali „sokolové“ podle dravce, pro jeho bystrost, statecnost, vzletnost, sílu a krásu. Tyršovo „Tužme se“ bylo prijato jako oficiální sokolské heslo a pozdrav „Nazdar“ prevzatý od Josefa Baráka se stal všeobecným pozdravem sokolu. Jindrich Fügner zavedl tykání a bratrský vzájemný vztah mezi všemi cleny s oslovením „Bratre! Sestro!“ Postupne se sokolská myšlenka rozšírila na nekolik kontinentu a tak dnes mužeme najít 11 sokolských organizací v Evrope, Americe, Austrálii i v Africe.

Roku 18B8 „tu vzepjal krídla svá bujarý Sokol“ i v Lysé nad Labem, jak je uvádeno v dobových pramenech. Jednota pri svém založení získala 47 clenu – mužu. Cvicilo se na hrazde, bradlech a koni v hostinci „U mesta Prahy“.

Zacátky jednoty byly velmi slibné. Dne 5.8.187C však vzplanul v Lysé požár, který zachvátil 51 stavení vcetne stodol s práve sklizenou úrodou. Ve meste zacala panovat nesmírná bída a zlé casy tak prišli i na jednotu sokolskou. Majetek jednoty Sokol v Lysé byl rozprodán.

Trvalo 20 let než došlo k obnovení sokolské cinnosti v Lysé. Pocátkem roku 18D3 bylo rozhodnuto usporádat verejné cvicení v Lysé. Po této akci se opet nadchly city a srdce lyských obcanu pro sokolskou myšlenku. Jednota v Lysé se již 29. a 30.cervna 18D5 úcastnila III.všesokolského sletu v Praze. V té dobe mela jednota 104 clenu. Byli to muži a chlapci. Cvicení žen a detí ješte nebylo zavedeno. Úcelem Sokola bylo vychovávat zdravé, mravné, pocestné a národne uvedomelé lidi.

Do krásne se rozvíjející cinnosti zasáhl smutne památný rok 191E. V tomto roce se zúcastnilo 8 mužu zájezdu do Brna na slet, který se mel konat 28.-29.cervna, ale byl zrušen po zavraždení Františka Ferdinanda v Sarajevu. Poté nastává svetová válka, behem které prirozene došlo k útlumu cinnosti jednoty. Po válce nastal v jednote nebývalý rozmach. Lyský Sokol se zasloužil o zrízení pobocek v okolních obcích, v Semicích, Prerove, Stratove, Litovli, Lojovicích, Benátecké Vrutici, Ostré a Staré Lysé. V roce 1920 byl zakoupen od hrabete Kinského hotel U mesta Prahy. Jeho sál byl rozšíren a v nem zrízen biograf. Provozem biografu získávala jednota peníze na svou cinnost. V roce 1925 byla vedle biografu, na míste letního cvicište, schválena stavba telocvicny. Stavba byla dokoncena už v prosinci a 2.2.192F slavnostne otevrena.

Nápln cinnosti Sokola v Lysé nad Labem byla ovlivnována vývojem politické situace v Evrope. Od roku 1933 se porádaly hodiny branné výchovy. Ríjnová akademie byla pripravována spolu s vystoupením vojáku. V zárí 193G prišla mobilizace a telocvicna jednoty byla obsazena vojskem. Následuje 2.svetová válka. O velikonocích roku 1941 byla úredne pozastavena cinnost Sokola na podzim byl Sokol rozpušten. Sokolové prešli do ilegality, kde bojovali dále statecne proti nacismu.

Po druhé svetové válce byla telocvicna velmi zdevastovaná.Po osvobození totiž sloužila vojákum Rudé armády jako pekárna. Bylo treba dát ji do porádku. Pak nastalo období príprav na poválecný XI. všesokolský slet. Dne 6.cervna 1948, pri príležitosti H0 let založení Sokola v Lysé, se zde konal nejprve Župní slet. K tomuto výrocí byl zhotoven již tretí a zatím poslední prapor. Byl hedvábný v národních barvách.. Samotného sletu v Praze se z Lysé úcastnilo pres 300 cvicencu. To bylo ale poslední vystoupení a konec krátkého poválecného období cinnosti Sokola v naší zemi. Dne 15.9.1948 se konala mimorádná schuze výboru Jednoty, na které byl Sokol obvinen cleny místního akcního výboru, že se jako organizace neosvedcil v novém politickém zrízení. Sokol jako tradicní opora demokratických sil nebyl nastupujícímu komunistickému zrízení po vuli a tak následovalo opet zastavení cinnosti Sokola.

Prvním náznakem znovuvzkríšení místního Sokola byly v roce 1967 prípravy ke 100 výrocí založení Jednoty v Lysé. Známé srpnové události v roce 1968 ale opet zastavily rozlet Sokola. Presto se ješte uskutecnily Sokolské šibrinky v roce 1969 a 1970. Zastavená cinnost trvala ale dalších dvacet let. Až teprve 24.zárí 1988 byla zorganizována slavnostní schuze v sále hasicské zbrojnice ke 120 výrocí založení „telovýchovy“ v Lysé. Stalo se tak k velké nelibosti a výtkám politických stran. Bylo ješte brzy. Konecne se psal významný den 7.ledna 199I, kdy se konal v Praze ustavující sjezd Ceskoslovenské obce sokolské, kterého se zúcastnila i pocetná delegace z Lysé nad Labem. A tak se Sokol v Lysé dockal své opetovné cinnosti. Již 24.cervna 199I vystoupili lysští cvicenci ve Vídni na predletovém verejném cvicení sokolské župy vídenské. Následoval VII. Slet sokolstva v Paríži a hned 15.cervence se cvicilo na setkání zahranicního a našeho sokolstva v Praze ve sportovní hale. V prosinci se konala v lyské sokolovne první, opet sokolská telocvicná akademie, které se zúcastnilo již 110 cvicících.

Od té doby se Sokol v Lysé úspešne rozvíjí. Lysští cvicenci se úcastnili sletu v roce 1994, 2000 i 2006 a už ted se teší na slet v roce 201J. Sokol v Lysé má zkrátka bohatou historii, živou soucasnost a verme i skvelou budoucnost.

Úvodní souradnice Vás zavedou na bývalé letní sokolské cvicište. Dnes zde najdete prodejnu Plus a parkovište, kde mužete nechat i své geovozidlo. Logbook v tube od multivitaminu hledejte na souradnicích :

N 50°(D-G)A.(C-A)(G-5)(C+E)’ E014°(D-E)I.(B-1)(F-J)H

Additional Hints (Decrypt)

I mryraéz shgenyxh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)