Skip to content

Bitva o Nachod Multi-cache

This cache has been archived.

Renno Team: Keš archivována není cas na údržbu
Děkujeme.

More
Hidden : 4/10/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


BITVA O NACHOD
Prusko-rakouská válka v roce 1866, nekdy také propagandisticky nazývaná "válka Nemcu s Nemci", v zahranicí "sedmitýdenní" ci lidove "šestašedesátá" mela mezi pruským královstvím a rakouskou mnohonárodnostní ríší rozhodnout o vedoucím postavení v tzv. Nemeckém spolku. Výsledek celého válecného konfliktu se stal také jedním z predpokladu pro pozdejší sjednocení nemeckých státu pod nadvládou militaristického Pruska, úpadek Rakouska a v konecném dusledku také pro rozpoutání první svetové války v roce 1914.
V polovine cervna 1866, po vyhrocení politických jednání s pruským císarem Bedrichem Vilémem a zejména nemeckým kanclérem Otto von Bismarckem, vydal rakouský císar František Josef I. rozkaz k pochodu do Cech, címž chtel zabránit proniknutí pruských armád do nitra monarchie.
Prubeh bitvy na Brance
Bitva u Náchoda (Vysokova ci Václavic) byla svedena 27. cervna 1866 mezi pruským V. armádním sborem generála pechoty Karla von Steinmetze (celkem 28.400 mužu), jehož predvoj obsadil v ranních hodinách rakouským vojskem nehájené výšiny na Brance nad Náchodem a rakouským VI. armádním sborem podmaršálka Viléma Ramminga (27.150 mužu). Ten postupoval se svými ctyrmi brigádami, aniž zpocátku vedel o prítomnosti neprítele, od Opocna pres Nové Mesto nad Metují k Šonovu a Provodovu na úpatí výšiny Branka.
Po zjištení neprítele postupoval Ramming stále puvodním smerem a narídil zaútocit na pruské jednotky na výšinách. Ráno v 8,45 h rozvinul generálmajor Hertweck jednotky své brigády (41. a 56. peší pluk spolecne s 25. praporem polních myslivcu) pod svahy Branky a zaútocil z nevýhodného postavení od Šonova na evangelický kostel a na osadu Václavice. Na tento duležitý strategický a operný bod byl v první fázi bitvy u Náchoda veden útok pouze jedné rakouské brigády. Rakouskému vojsku se podarilo obsadit evangelický kostel s prilehlým hrbitovem a proniknout až do osady Václavice, kde byl však útok prudkou palbou predvoje pruského V. armádního sboru odražen. Pouze myslivecký prapor c. 25 s cástí pechoty pronikl až ke kostelíku sv. Václava, kde se udržel až do príchodu další rakouské brigády plukovníka Jonáka (20. a 60. peší pluk a 14. myslivecký prapor) v 10,30 h. Ostatní jednotky Hertweckovy brigády ustupovaly zpet k šonovskému dvoru.
Plukovník Jonák spolecne s cástí ustupující Hertweckovy brigády zaútocil okolo 10,45 h severovýchodním smerem na Václavice a lesík nad dnešním nádražím. Zároven pripochodovala na bojište rakouská brigáda generála Rosenzweiga (peší pluk c. 4. a 55. a 17. myslivecký prapor), která z chodu prešla do útoku a podporila útocící formace. Prusové, prekvapeni mohutným náporem, ustoupili v celé šíri fronty až za novomestskou silnici na okraj návrší. Rakouský 20. peší pluk na dalším postupu utrpel znacné ztráty, když se po opuštení lesa stal v otevreném terénu snadným tercem pruských jehlovek. Težce ranen byl i jeho velitel plukovník Alfons hrabe Wimpffen. Po príchodu hlavních sil pruského V. armádního sboru došlo k celkovému ústupu Rakušanu.
Pravé krídlo rakouského VI. armádního sboru
Pravé krídlo rakouského VI. armádní sboru zasahovalo témer až k obci Vrchoviny nedaleko Nového Mesta n. M. Ráno 27. cervna 1866 okolo 9. hodiny zahájil na rozkaz brigádního velitele generála Hertwecka postup III. prapor rakouského 56. pešího pluku spolecne s 2 setninami pluku c. 41 smerem od Vrchovin a Šonova k novomestské silnici. Pechota se dostala až do úžlabiny nad Bražcem, kde byla napadena pulprapory pruského 37. a 58. pešího pluku. Rakušané byli zatlaceni zpet k hájence Na Horách a dále k Šonovu.
Po desáté hodine zahájily 3 setniny rakouského 14. praporu polních myslivcu pod velením majora Johanna Jesowitse následované tesne III. praporem 60. pešího pluku útok ze Zádolí na hájenku Na Horách a okolní lesy obsazené pruskými vojáky. Pri útoku se jednotlivci pešího pluku dostali až k novomestské silnici. I presto, že byli myslivci s "belokabátníky" madarského pluku Wasa podporováni palbou svého I. praporu a III. praporu 20. pešího pluku, nebylo možné pruské presile na pravém krídle Jonákovy brigády již dále vzdorovat. Všechny jednotky ustoupily pres Zádolí k Šonovu.
Jezdecká bitva u Vysokova
Okolo 11. hodiny, kdy 20. peší pluk z jižní strany a 17. prapor polních myslivcu ze strany severozápadní postupoval lesíkem nad nynejším václavickým nádražím, dal velitel rakouského VI. sboru rozkaz jízdní brigáde generála Solmse k útoku na dobenínskou plošinu. Zde byla svedena velká a krvavá jezdecká bitva mezi pruskou jízdní brigádou generála Wnucka (4. a 8. dragounský a 1. hulánský pluk) o 1 350 jezdcích a rakouskou jízdní brigádou generála Solmse (4. a 6. kyrysnický pluk), cítající 660 mužu, prevážne Moravanu.
Rakušané vyslaní k podpore útoku pechoty v první fázi bitvy rozprášili neprátelské pravé krídlo, avšak obchvatem pruského 8. dragounského pluku se dostali do kritické situace. Na poslední chvíli je zachránila III. eskadrona 6. kyrysníku pod velením podplukovníka Wagnera, vyslaná od rakouské brigády plukovníka Jonáka, a tak se mohli Rakušané stáhnout k Vysokovu. Pruští dragouni i huláni se po boji soustredili v úžlabine nad Starým Mestem n. M., 300 metru severovýchodne od místa stretu. Srážka, která trvala pouze 35 minut, si vyžádala na rakouské strane celkové ztráty ve výši 8 dustojníku, 142 kyrysníku a 200 koní. Prusové ztratili 20 dustojníku, 149 mužu a 119 koní.
Príchod pruského V. armádního sboru
Kolem poledne zacala být situace pruského predvoje kritická. Rakušané zatlacili pruskou pechotu za novomestskou silnici a pruští jezdci prchali k Náchodu. Okolo 13. hodiny se však situace zmenila. V tu dobu dorazila na bojište hlavní cást pruského V. sboru a tím byla bitva rozhodnuta - stred rakouského VI. armádního sboru zacal ustupovat. Situaci nezachránil ani zoufalý útok dalších dvou praporu pechoty od 9. a 79. pešího pluku z Waldstättenovy brigády stojící doposud v záloze u Klen. Oba prapory zaútocily okolo 13. hodiny na cást lesíka pod nynejším václavickým nádražím, který byl již cástecne obsazen Prusy. Útok však byl krvave odražen. Nepomohlo ani nasazení delostrelecké zálohy soustredené u Klen.
Levé krídlo rakouského sboru
V dopoledních hodinách probehlo v prostoru vsi Vysokov pouze nekolik menších stretnutí. V bývalé Kosinkove zájezdní hospode (dnes obchod u Cerných) došlo ke stretu pruských dragounu s patrolou 23 rakouských kyrysníku, kterí stáli uvnitr dvora. Pres pocetní prevahu Prusu se kyrysníkum podarilo prosekat se za cenu 2 mrtvých a 5 ranených.
Relativní klid na levém krídle skoncil po poledni. Okolo 13. hodiny zaútocily na povel plukovníka Waldstättena 3 prapory ( I. prapor 9. a I. a II. prapor 79.pešího pluku) spolecne s 6. praporem polních myslivcu na severní okraj obce podporováni sborovou delostreleckou zálohou a obchvatným manévrem rakouského 11. kyrysnického pluku od Kramolny.
Zpocátku rakouské jednotky postupovaly do stredu obce bez vetších potíží, avšak po príchodu osmi pulpraporu pruské 20. peší brigády se ocitly v krížové palbe a byly postupne zatlacovány západním smerem k Ceské Skalici. Za prudkého delostreleckého ostrelování ustoupil také 11. kyrysnický pluk, který do boju témer nezasáhl, a pruskými hulány napadená rakouská baterie, stojící na severním okraji Vysokova. Boj skoncil kolem 16. hodiny všeobecným ústupem VI. sboru k Ceské Skalici. Težkým ztrátám ustupujících formací bylo zabráneno mohutnou delostreleckou palbou ctyriceti rakouských del stojících u Domkova a Klen a také rozhodnutím velitele V. pruského armádního sboru generála Steinmetze nepronásledovat ustupující jednotky.
Prícinami neúspechu rakouských jednotek v bitve u Náchoda nebyla pouze palebná prevaha pruských jehlovek nabíjených zezadu nad rakouskými predovkami systému Lorenz, jak je casto prezentováno v dobovém tisku i soucasné literature. Hlavními prícinami prohry rakouské armády byla zejména nedostatecná znalost terénu, pohybu a rozmístení protivníka, zvolení naprosto nevýhodného výchozího postavení na úpatí Branky a bezhlavé postupné zasazování jednotlivých brigád do útoku.

Zdroj informací na (visit link)

I. STAGE

N 50°23,961´
E 016°8,211´

První stage vás dovede k památníku Bitvy o Náchod. Zde je nutné zjistit následující informace

A … Císlo kyrysnického pluku rakouské armády

(A je menší než 5)

B … Rozdíl císlic peších pluku (Y-X), který zahájil boj v 8.45 (c.41 a c. XY)

C … Rozdíl císlic casu, kdy byl boj ukoncen

D … vzdálenost lesíka na SV od místa (DXX)

E … ciferace císla praporu myslivcu brigády gen. Rosenzweiga

F … Bitvu vyhráli Prusové (F = 0) ci Rakušané (F = 1)

G … ciferace letopoctu události, která se zde udála

H … H = (císlo zastávky – V) / 2

II. FINÁLKA

Po vyrešení už zbývá pouze doplnit do jednoduchých vzorecku a jde se pro ni

N 50°2A,BCD
E 16°E,FGH

Cache je umístena na frekventovaném míste, proto budte pri odlovu opatrní a cache peclive zamaskujte.

Pro první nálezce jsou zde umísteny pametní karticky.

Additional Hints (No hints available.)