Skip to content

Heraldika Mystery Cache

Hidden : 4/9/2008
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Erb je vec, sloužící v historii hned k nekolika úcelum. Prapuvodne zrejme k rozeznání jednotlivých rytíru na bitevním poli, kde byl každý z nich zamaskován železem a obrázek na štítu byl tak identifikací. Údajne vznikl za druhé krížové výpravy (1147-1148), aby se križáci mezi sebou nepotloukli. Erb na pecetidle sloužil tehdy negramotným rytírum i jako podpis, protože umet psát byla pro urozeného ostuda. Postupem casu se to naucili, ale zvyk je železná košile a pecetí se dodnes. Erb byl samozrejme rozlišovacím oznacením pri rytírských kláních. Posloužil tehdy pro rozlišení jednotlivých hrácu stejne, jako dnes jména na zádech fotbalistu. Jeho výhodou bylo, že se dal precíst z dálky. V pozdejších dobách sloužil erb i jako výzdoba interiéru panských sídel a dekorace vecí denní potreby - stolní náciní, kocáry, podšívky pláštu, kapesnícky, fantazii se meze nekladou. V neposlední rade byl odlišením urozeného šlechtice s erbem, od podradných lidí bez erbu. Postupem casu chtely mít erby i další fyzické a právnické osoby, takže erby získávala mesta, církevní hodnostári a cechy, ale i takzvaní erbovníci - nešlechtici. Proto dnes rozeznáváme heraldiku šlechtickou, která je úzce spjata s rodopisem (genealogií), heraldiku církevní a nejdynamicteji se rozvíjející odvetví - heraldiku mestskou. Heraldika hovorí také o znacích státu a je spríznena s dalšími vedami. Napríklad vexilologií - naukou o vlajkách a praporech, sfragistikou - naukou o pecetích, faleristikou - naukou o rádech a vyznamenáních, nebo numismatikou - naukou o platidlech.

Neco málo ke keši

Proc další mysterka, když už jich je v Ostrave tolik? Treba proto abych nezaplácnul místo kešce, kterou nekdo plánuje. Hlavní duvod však byl udelat naprosto jednoducou mysterku, kterou mohou lousknout i malí geonauti, které zneuzivame k odlovum v premudlenych mistech, ale lusteni složitých mysterek je pro ne nemožné. Tato keška tedy vznikla jako jednoduchý kvíz a získání finálních souradnic nebude delat problém snad nikomu, mimo ty co budou hodne spechat a udelají nekde chybu. Najdete zde celkem 30 ruzných erbu, které musíte priradit ke správným cástem Ostravy a spocítat pak ze získaných císel souradnice, dle jednoduchého vzorecku. Nekteré erby se již dnes, díky spojení mestských cástí nepoužívají a naopak nekteré erby jsou staré pouze nekolik let. Díky této kešce se tedy dozvíte, co to vlastne na tech erbech je. Samotná cache je na klidném míste, kde by nemel být problém s odlovem. Bohužel jistá vec v okolí nekdy ruší signál a tak me to obcas také vedlo o pet metru vedle - nebojte se tedy jít do hintu. I tak nekterí mohou mít vetší problém krabici najít, než zjistit finální souradnice.

Do keše mužete vkládat veci související s numismatikou - takže libovolné mince, ale ne že tam budete cpát naše soucasné obeživo.

A protože to má být snadné, tak ješte nejaká ta rada: v heraldice se nepoužívá bílá a žlutá barva, ale stríbrná a zlatá. Pro nekoho muže být také matoucí to, že erby se popisují z pohledu toho kdo je nese. Uvedomte si tedy, že jsou pri pohledu na obrázek popisovány tzv. zrcadlove.

ZDE JSOU ERBY KTERÉ JE POTREBA DLE POPISU PRIRADIT

KLIKNI

Mužete si také stáhnout excelovskou tabulku, která když správne vše vyplníte, spocítá souradnice sama. Download je: ZDE


A: Moravská Ostrava a Prívoz - V modrém štíte nad stríbrným sníženým vlnitým brevnem, stríbrný kun v poskoku se zlatým sedlem a cervenou pokrývkou, provázený vlevo nahore zlatou ruží se zelenými okvetními lístky a cerveným semeníkem.

B: Trebovice - V cerveném štíte pod stríbrným krídlem, kosmo položená polovina stríbrného kapra.

C: Michálkovice - Delený štít, nahore vyrustá pul slezské orlice, dolní polovina zeleno-modre polcena, vpravo zkrížená hornická kladívka a vlevo srp, obojí prirozených barev.

D: Lhotka - Polcený štít, v pravém zlatém poli vyniká pul slezské orlice, levá polovina modro-stríbrne delena, nahore stríbrná mitra, dole modré vlnité brevno.

E: Radvanice a Bartovice - V modrém štíte zlato-stríbrný korunovaný gryf s cervenou zbrojí, držící v parátech stríbrný štítek s cervenými majuskulními písmeny RB.

É: Hermanice - Štít modré barvy, na nemž okrídlený zlatý lev svírá obilný klas. Ve spodní cásti pak, kvet se stríbrnými lístky a zlatým stredem.

F: Petrkovice - Polcený štít; v pravém zlatém poli vyniká pul slezské orlice, levá polovina zeleno-stríbrne delena, nahore zkrížená stríbrná hornická kladívka, dole modré vlnité brevno.

G: Poruba - Polcený štít; v pravém zlatém poli vyniká pul slezské orlice, levá polovina cerveno-modre delena, nahore zlatá hlavice berly, dole zkrížená zlatá hornická kladívka.

H: Polanka nad Odrou - V modrém štíte zlatovlasý stríbrný andel držící v pravici na jednom zeleném stonku dve cervené ruže se zlatými semeníky a v levici zlaté váhy.

I: Krásné Pole - Zlato-cervene polcený štít. Vpravo vyniká pul slezské orlice, vlevo sv. Jan Nepomucký s krucifixem v pravici a svatozárí z peti zlatých hvezd.

J: Martinov - V modrém štíte na stríbrném koni v poskoku sv. Martin ve zlaté rímské zbroji s cerveným chocholem na hlave rozsekávající stríbrným mecem svuj cervený plášt.

K: Mariánské Hory a Hulváky - Modro-cervene polcený štít. Vpravo vyniká pul zlato-cervene šachované moravské orlice, vlevo na zeleném návrší zlatý latinský kríž obtocený zleva vyrustající stríbrnou lipovou ratolestí, podložený stríbrným brevnem a provázený vlevo nahore zlatou petihrotou hvezdou. K císlu, které je u erbu, prictete pocet listu, které má tento obvod na své vlajce.

L: Ostrava-Jih - Znak obvodu byl vytvoren dle pecetí a znaku puvodne samostatných obcí. První pole pochází z peceti Zábrehu a jedná se o tri stríbrné kužely v cerveném poli. Ty vyjadrovaly príslušnost obce k olomouckému biskupství. Ve druhém poli nalezneme stríbrné váhy ze znaku Výškovic. Tretí pole je tvoreno stríbrnou rybou v modrém poli, která se trojite vyskytovala na peceti Hrabuvky. Ctvrté pole bylo vytvoreno umele jako heraldická stylizace sídlištní zástavby.

M: Kuncicky - V modrém štíte zlatý kun se stríbrným sedlem a cernou pokrývkou, pod šesticípou hvezdou.

N: Muglinov - Stríbrne-zelený štít, v jehož zeleném poli stylizovaném do tvaru kopce je srp a v stríbrném pak tri lipové listy.

O: Pustkovec - V modrém štíte na zeleném trávníku, zlatovlasý stríbrný andel se zlatými krídly, držící v levici pred sebou na jednom zeleném stonku pet cervených kvetu.

Ó: Svinov - Zeleno-zlate kosmo delený štít. Nahore zlatý obilný snop, podložený kosmo položeným zlatým cepem, dole kosmo položené cerné okrídlené železnicní kolo.

P: Vítkovice - Polcený štít, v pravém cerném poli vyniká pul zlato-cervene šachované moravské orlice, levá polovina delena, v horním zeleném poli zkrížená stríbrná hornická kladívka s topurky prirozených barev, v dolním poli na zelené hrázi rybníka pul a tri jedle prirozených barev, nad nimi tri letící stríbrní ptáci.

Q: Stará Belá - V cerveném štíte, pod cervenou hlavou s peti stríbrnými kroužky, tri stríbrné kužely nad cervenou patou.

R: Plesná - Polcený štít. V pravém modrém poli stríbrná kotva, levá polovina delena, v horním cerveném poli stríbrná ruže postrkaná tremi stríbrnými krojidly, dolní pole opakovane zlato-cerne polceno.

S: Proskovice - modrém štíte svatý Florián ve zlaté rímské zbroji s cerveným chocholem na prilbe, držící v pravici vedro, z nehož polévá horící stavení u svých nohou, a v levici trímá stríbrný prapor.

Š: Antošovice - V zeleném štíte Zlatý snop a stríbrné hrábe s kosou.

T: Nová Belá - Ve stríbrném štíte vyrustá ze zeleného trávníku smrk prirozených barev, provázený vpravo nahore zlatou ruží se zelenými okvetními lístky v modrém štítku a vlevo nahore stríbrnou mitrou v cerveném štítku.

U: Slezská Ostrava - V modrém štíte na zeleném trojvrší stríbrný kamzík ve skoku s cerným, zlate lemovaným pásem se zlatým kruhem kolem tela.

V: Hoštálkovice - Polcený štít, v pravém zlatém poli vyniká pul slezské orlice, levá polovina zeleno-stríbrne delena, nahore pluh prirozených barev, dole dve modrá vlnitá brevna.

W: Kuncice - Cervene-modrý štít, na nemž je stríbrný most s korunou v cerveném poli nahore a stríbrnou rybou dole v modrém poli.

X: Nová Ves - V modrém štíte na zeleném trávníku svatý Bartolomej ve stríbrném šate, ve zdvižené pravici držící stríbrný nuž a levicí se opírající o pen stromu prirozených barev.

Y: Hrušov - V prvním poli je stríbrný kamzík s cernými rohy stojící na trech zelených pahorcích a držící v predních nohách dve zkrížená hornická kladiva, ve druhém se nachází nízká cihlová zed se stríbrnou veží v modrém poli (predstavuje chladící vež továrny na sodu) a v pate štítu je vlnící se voda se stríbrnou rybou.

Z: Koblov - V cerveném štíte, nahore cep s kosou a níže zcerená hladina pod hradbami.

Ž: Neznámý erb - Nyní ti zbyl už jen poslední erb a urcite vubec netušíš který, že? Takže co s ním? Je u nej sice také císlo, ale nebudu te nutit zjištovat, který erb to je, navíc to uvedené císlo by ti nepomohlo. Takže to správné císlo musíš zjistit jinou cestou, jde to více zpusoby. Mesto jemuž erb patrí, leží sice v Polsku, ale celkem nedaleko od hranic. Jeho název se skládá ze dvou slov a soucet písmen v obou slovech, ti dá to správné císlo. Další cestou, je zjistit treba vztah dané oblasti k Ostrave, tento vztah se nazývá také dvema slovy a soucet písmen v obou slovech, dává opet to hledané císlo. Uhodnout vzájemný vztah mest, by snad melo být jednoduché, ale pokud má nekdo problém i s tím, tak si muže najít prímo název mesta, na trase mezi touto (GC15HJK) a touto (GCYGX2) keškou.

Click to verify coordinates

Additional Hints (Decrypt)

uyrqrw fgebz f qhgvabh n cnx fáuav icenib qbyh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)