Skip to content

Po cestach jednoty bratrske Traditional Geocache

This cache has been archived.

TrainTour Reviewer: Archivovano pro dlouhy disable (4,5 mesice) a ztratu zajmu autora o GC (posledni login z rijna), tedy celkovou ztratu udrzovatelnosti kese autorem.
TrainTour, reviewer pro CZ, SK a okoli

More
Hidden : 3/30/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zveme vás na procházku po obci Kunvald. V Kunvalde jsou i nekterá další památná místa, pripomínající pusobení jednoty bratrské: Bratrská lípa,Jordán,Modlivý dul,pomník Jana Amose Komenského (dílo sochare O. Fiedlera ze Žamberka z roku 1910) a bratrská kovárna.

Z historie jednoty bratrské V této dobe, to znamená ve druhé polovine 15.století, po husitských válkách a za vlády krále Jirího z Podebrad, vznikalo a existovalo mnoho náboženských sekt a hnutí, která hledala východiska z všeobecného mravního úpadku. Mezi tato hnutí patrili napríklad Valdenští, Vilémovští a zbytky Táborských. V Praze se vytvorila skupina verících, v cele s bratrem Rehorem, která vycházela z ucení Petra Chelcického a shromaždovala se pod kazatelnou kališnického kneze a pražského arcibiskupa Jana Rokycany. Na jeho prímluvu u krále Jirího bylo této skupine vykázáno místo na králove Litickém panství uprostred lesu, ve vypálené a husitskými válkami znicené vsi Kunvaldu. Správcem bratrí, kterí zacali žít v Kunvalde, se stal žamberecký knez Michal. Do Kunvaldu se natrvalo prestehoval v roce 1459. Bratri si zde postavili drevený kostelík, kterému ríkali Sbor. K jejich bohoslužbám kostelík potom sloužil devet desetiletí. Pod vlivem bratrí seskupených v kunvaldském sboru se v mnoha dalších místech v okolí zacaly vytváret nové sbory verících. Tyto sbory položily základ nové církvi, jednote bratrské, jejímž prvním biskupem byl zvolen Matej, syn sedláka z Kunvaldu. Po smrti krále Jirího zakoupil Litické panství v roce 1495 príznivec Jednoty bratrské, pan Vilém z Pernštejna. Pozdeji, když na trun nastoupil král Ferdinand I. Habsburský, postavili se mu na odpor ceští stavové a hlavne bratrští páni. Král odpor potlacil a vypovedel jednotu z královských mest a narídil zavrení Sboru. Tehdy také vnuk pana Viléma, pan Jaroslav z Pernštejna, vydal v roce 1541 list, kterým bratry ze svého panství vypovedel a kostelík v Kunvalde uzavrel. Jednota bratrská byla témer po celou dobu svého trvání pronásledována. Lepší casy, které však netrvaly dlouho, nastaly až za vlády Rudolfa II. Jeho Majestát zarucoval náboženskou svobodu a nekterí vypovezení bratri se vraceli zpet a obnovovali sbory. Po bitve na Bílé hore v roce 1620 byla jednota bratrská znovu zakázána. V Cechách bylo povoleno pouze katolické náboženství a ze zeme museli odejít i všichni nekatolictí vzdelanci. Mezi nimi byl i poslední biskup jednoty bratrské Jan Amos Komenský. Velký význam práce clenu jednoty bratrské tkví mimo jiné i v preložení bible z hebrejštiny a rectiny do jazyka ceského. Tato první ceská šestidílná bible byla tajne vytištena v bratrské tiskárne v Kralicích na Morave. Jazyk bible kralické byl v pozdejší dobe vzat J. A. Komenským za základ ke spisovné ceštine. Dva roky pred bitvou na Bílé hore byl kostelík v Kunvalde bratrími prestaven na bratrskou školu. Po Bílé hore byl používán jako škola katolická až do roku 1750, kdy byla vystavena škola nová. Poté byl domek prodán do soukromých rukou. V roce 1929 jej zakoupila Ceskobratrská církev evangelická a prebudovala jej na památník jednoty bratrské. Poslední rozsáhlá rekonstrukce domku byla dokoncena v roce 1991, kdy byl domek znovu otevren pri príležitosti oslav ctyrstého výrocí narození J. A. Komenského.

Additional Hints (No hints available.)