Skip to content

Potstat Multi-cache

This cache has been archived.

margcz: Jak jiz bylo avizovano drive, keska se archivuje. Dekujeme vsem za navstevu.

More
Hidden : 1/27/2008
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


I kdyz s trvalym osidlenim Potstatska je nutno pocitat az od prelomu 13. a 14. stoleti, nelze z toho usoudit, ze jde o oblast, do niz nikdy predtim lidska noha nevkrocila.
Zasluhou obecniho kronikare a reditele skoly v Potstate K. Raaba (zemrel v roce 1953 v SRN) jsme informovani rovnez o prehistorickych nalezech v oblasti Potstatu a Oderskych vrchu.  
K prehistorickemu nalezu doslo dle Raabova zaznamu v obecni kronice 25.3. 1934 zaky Karlem Fardou, Otto a Janem Kretschmerovymi. Pod vrbovym kerem pri potoku v „Obore" byla jimi nalezena kamenna sekyra z tvrdeho piskovce se zbytkem dreveneho topurka. Raab k tomuto zaznamu pripojil v kronice nakres a uvedl, ze nalez byl predan velkostatkari Desfours-Walderodovi (konkretne Zikmundovi, jenz zemrel r. 1936). Tolik k nejdavnejsi minulosti Potstatska a Oderskych vrchu. Je ovsem jasne, ze Raabovy zaznamy bude nutno odborniky z rad prehistoriku jeste overit.

Kolonizace Potstatu probihala pomerne pozde, a to na prelomu 13. a 14. stoleti. Kolonizaton, kteri byli nemeckeho, ale i ceskeho puvodu (dokladem je nesporna ceskost Spalova) vyuzivali mj. vhodne polohy, nebot tudy vedla cesta do Opavy a dale do Polska. Prvni zminka o Potstatu se objevuje v listine z obdobi 1318-1322 (tehdy uz byl Potstat mestem), ve ktere Zavis z Potstatu prodava sve statky olomouckemu biskupovi Konradovi. Zavis z Potstatu nalezel k rozvetvenemu rodu Putovcu, ktery podle sveho jmena Puta pojmenoval Potstat (Potenstat = = Putovo mesto). V druhe polovine 14. stoleti preslo mesto do drzeni panu z Kunstatu a Podebrad. Jeden z nich Bocek (ded ceskeho krale Jiriho z Podebrad) vydal pro Potstat nejstarsi privilegium roku 1388, jimz byl mestu darovan pivovar. To byl pocatek tzv. pravovarecneho mestanstva, ktere pivovar spravovalo. 
V roce 1408 nastala zmena v drzbe panstvi, ktere koupil Tas z Prusinovic, pozdeji se jejich rod nazyval Podstatskymi z Prusinovic. 
Rod Podstatskych z Prusinovic tento trend podporoval a dale se staral o rozvoj sveho panstvi. Vydavali dalsi privilegia, z nichz mnoha byla psana cesky, coz dokazuje vyznamne postavem cestiny jako uredniho jazyka. Rozvijela se remeslna vyroba, dochazi ke specializaci remesel, coz dokladaji remeslnicka jmena - Kovar, Pekar, Bednar, Stolar, Svec, Krejci atd., dolozeni jsou reznici, tkalci, mlynar, soukenici. 

Nova majitelka na Potstate nesidlila a na zamku ji zastupovali regenti a hejtmani. Nejvyznamejsim z nich byl Martin Desmarez. Protireformace probehla bez vetsiho odporu lna rozdil od nedalekych Hranic), fara byla obsazena katolickym knezem a privilegia mesta nebyla zrusena (ovsem ani potvrzena). Daleko vetsi nasledky pro mesto i okoli mela tricetileta valka. V letech 1642-1645 bylo panstvi petkrat vydrancovano vojskem svedskym, jindy cisarskym. Skoda dosahla zavratnych 53 297 zlatych. Zcela zniceny byly vesnice Boskov a Bonkov. Obnoveni mesta uspesne vedl jiz zmineny Martin Desmarez (obnova Boskova, vystavba horniho kostela...). Obec vsak byla zasazena velkym pozarem a roku 1680.
Od poloviny 18. stoleti nasleduje sto let plnych udalosti, at uz mistniho ci celomoravskeho (dokonce evropskeho) razu. Hned na pocatku tohoto obdobi vrcholi spory mezi mestanstvem a vrchnosti (ty se samozrejme tahly i v dalsich letech)- Mestanstvo vitezi ve sporu o senkovani piva a navic se vrchnosti nepodarilo dostat mestany na roven znevolneneho obyvatelstva. Dale mesto zasahla tzv. „sedmileta valka", kdy roku 1758 musela pruskemu vojsku zaplatit vysoke vypalne. Bez odezvy nezustaly ani terezianske a josefinske reformy. Tezce pak na mesto dolehly napoleonske valky (odvody mladych, pece o ranene - po bitve u Slavkova to bylo 800 Rusu) a zivelni katastrofy, predevsim pozary v letech 1787 a 1813, kdy bylo zniceno temer cele mesto, vcetne zamku, ktery pote dostal dnesni empirovou podobu.
Teprve po skonceni napoleonskych valek doslo k dalsi obnove panstvi. 
Take zaznamy v mestske kronice z roku 1818 (autorem je nekdejsi pekarsky tovarys a pozdejsi predstaveny Karel Schubert) potvrzuje, ze Potstat byl nadale strediskem remeslne vyroby. Podle udaju Wolneho, roku 1834 zde bylo na 80 tkalcu, 47 sevcu a 29 krejcich. Mesto melo 1305 obyvatel a bylo zde na 188 domu. Potstatska panstvi celkove melo 5478 obyvatel, 4675 meric vrchnostenske pudy (poli, luk, pastvin) a 3347 meric lesu. Poddanska pole, louky, zahrady a pastviny obnasely 8915 meric. K mestu patrily i 4 rybniky. Kazda ves mela svou skolu, do kterych chodilo 673 zaci a zakyne.


Jiz na prelomu stoleti se ukazalo, ze nedostatecne dopravni spojeni s okolnimi mesty, tzn. pripadnymi odbytisti ci surovinovymi zakladnami, se stava vaznou prekazkou dalsiho rozvoje regionu. Planovalo se zeleznicni spojeni (pripojka na drahu cisare Ferdinanda), bohuzel zustalo jen u vysnenych predstav. Nedostatecne spojeni s „okolnim svetem" se brzy odrazilo v prumyslu. Upadla sklarska vyroba, snizil se pocet pracovnich prilezitosti, poklesl pocet obyvatel. Rust spolecenske urovne zivota se opet zastavil. Neblahe dusledky mela i I. svetova valka, kdy padlo temer 100 obyvatel Potstatska.
Vyznamnym meznikem v dejinach Potstatu byl vznik CSR. Vzhledem ke slozeni obyvatelstva, kdy vetsinu tvorili Nemci, nebyla zde situace jednoducha. Ti se samozrejme pokusili o pripojeni k republice „Deutschosterreich" a v jejim ramci k provincii Sudetenland. 
Slibny vyvoj prumyslu a predevsim textilky byl narusen hospodarskou krizi v 30. letech kdy dochazi v textilni tovarne k zastaveni vyroby. Pro nezamestnane byly organizovany nouzove prace mj. stavba koupaliste. Objevily se vsak i nove pracovni prilezitosti a to predevsim diky nove zalozene tirne lnu v Kovarove (v roce 1927). Bohuzel nezamestnanost vladla ve meste a okoli jeste v druhe polovine 30. let a stala se zivnou pudou pro rozvoj  henleinovskeho hnuti a sireni nacisticke ideologie. Vzestup a oblibu tohoto hnuti dokazuji mj. i vysledky voleb z roku 1935 kdy SdP (Sudetendeutsche Partei) ziskala z celkoveho poctu 760 volicu celkem 456 hlasu, pricemz v tomto roce kandidovali poprve.
Druhou nejsilnejsi stranou byly socialni demokrate (Deutsche sozialdemokratische Arbeiterpartei), kteri ziskali 222 hlasu (tedy o necelych sto hlasu mene nez v roce 1929).

Dusledek mnichovskeho diktatu se brzy projevil i na Potstate. Ve dnech 10. a 11. rijna 1938 byl region obsazen Wehrmachtem a stal se soucasti kraji Ostsudeten. Na jedne z „viteznych" hostin byli pritomni i vysoci generalove, mezi nimi Keitl, Rundstedt, Koch, Brauchitsch a dalsi. Textilni tovarna presla do rukou dr. Cajewitze, ktery se mel orientovat na vyrobu vojenskeho artiklu. Predstavitele ceske mensiny byli nuceni mesto opustit, ceske skolstvi bylo zlikvidovano a zbyli Cesi byli postizeni terorem a radenim henleinovcu.
Uspesne operace sovetske armady na Visle a na Ostravsku v dubnu 1945 byly jednou z pricin pocatku konce nemeckeho panstvi. Potstatsko bylo osvobozeno 8. 5. 1945, kdy noc predtim mesto opustila nemecka posadka. Spravy cele oblasti se zacali ujimat poverenci revolucniho vyboru ONV z Hranic. Pocala jedna z dalsich dejinnych obnov mesta a okoli. Jeji prvni cast byla velice kratka, ale o to durazna. Definitivni odsun Nemcu v roce 1946.


více info si prectete na www.potstat.cz

Kesku naleznete po kratke prochazce Potstatem.

Additional Hints (Decrypt)

zbegfgrcnencgrcnenc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)