Skip to content

Pod medenym nebem I. Mystery Cache

This cache has been archived.

VezíR: Výhybku (umístění finálky) odnesli do sběru, mostek už to bude mít také brzy za sebou, takže není nad čím teď uvažovat a prvá Měděnka jde do archívu.
Pokud se mi podaří dohledat v terénu pár věcí, vznikne ještě letos Měděnka 3.

More
Hidden : 1/26/2008
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na uvedených souřadnicích keš nehledejte, jedná se pouze o místo, které má souvislost s tím, co se postupně dozvíte.
Při hledání jednotlivých stanovišť této cache a luštění úkolů se seznámíte s kusem historie ostravské tramvajové dopravy.

- Místní dráha Svinov - Klimkovice
- Místní dráha Svinov - Kyjovice-Budišovice

V roce 1926 je SMMD (=Slezsko-Moravskou místní dráhou) převzata místní dráha Svinov - Klimkovice, a je na ní zaveden elektrický provoz, vlaky jezdí od 16.května 1926 v intervalu 40 minut, zatím ovšem není zaveden přímý provoz do Mor. Ostravy. V roce 1938 je i SMMD ohrožena záborem pohraničí. Nová hranice přetíná trať do Svinova u výhybny Nová Ves. Provoz přes hranici byl zastaven, nejprve v celém úseku Nová Ves - Svinov, později se chodilo pešky pouze přes hraniční most (řeku Odru), odtud jezdil jeden vůz do Svinova. Provoz na elektrické dráze do Klimkovic zůstal beze změn. V roce 1941 je nejprve linka 2 prodloužena z dočasné konečné přes protektorátní hranici přímo do Klimkovic. V srpnu 1947 konečně dochází k plánované elektrizaci železnice Svinov - Kyjovice-Budišovice, prozatím v úseku do Vřesiny. Kolejiště před nádražím ve Svinově je upraveno tak, že je možné vést přímý provoz z (Moravské) Ostravy - je proto také zavedena linka číslo 6, v trase Sýkorův most (býv. Říšský most) - Vřesina. Od prosince 1948 se jezdí elektricky až na konečnou do Kyjovic-Budišovic. Jsou zavedeny vlaky na dvou linkách, a to 5: Hlavní nádraží - Klimkovice a 6: Hlavní nádraží - Kyjovice-Budišovice. Na počátku 50. let měl DPMO smělé plány, z nichž se bohužel realizovala jen část. Mezi nesplněné záměry patřilo např. zdvoukolejnění trasy ze Svinova do Kyjovic-Budišovic a její dvoukolejné prodloužení až do Hradce nad Moravicí (!).
Následně byla postavena nová tramvajová smyčka v Porubě, na Vřesinské ul., která je nyní poněkud západněji od staré, takže tramvaje využívají v délce několika desítek metrů původní trať do Kyjovic-Budišovic (úsek byl proveden jako dvoukolejný). V listopadu 1969 je pak zrušena stará jednokolejná trať mezi Svinovem a Porubou. Linka 5 z Kyjovic-Budišovic od té doby končí na smyčce Vřesinská. Na staré trati funguje ale ještě do září 1970 nákladní doprava (nákladní doprava do Klimkovic fungovala i poté).
31.ledna 1972 jede v síti DPMO poslední nákladní vlak ze Svinova do Klimkovic a zpět, je veden elektrickým nákladním vozem č. 106 a elektrickou lokomotivou č. 107 (obě vozidla existují dodnes, první jako majetek DPO, druhé je v TM Brno). Od 1.1.1978 přestaly jezdit tramvaje do Klimkovic (vzhledem k existenci nové vnitroměstské linky 6, jezdila klimkovická linka poslední dva měsíce své existence jako 6X).
Nejprve byla v roce 1983 otevřena přeložka tratě mezi Novou Vsí a Porubou o délce cca 1900 metru („nová“ ul. Opavská - Svinovské mosty). Tím defintivně zanikla veškerá propojení a obratiště, která byla u svinovského nádraží, nově jsou tramvaje vedeny po mostě dálničního typu, čímž je nezanedbatelně urychlena doprava mezi Porubou a (Moravskou) Ostravou. V roce 1985 dochází k významné změně na lince 5 do Kyjovic-Budišovic. Na linku jsou nasazeny spřažené vozy typu T2, dvounápravové tramvaje zůstávají od 15.11.1985 k dispozici pouze na noční spoje. 2.2.1986 je pak pravidelný provoz dvounápravových tramvají s cestujícími zcela zastaven, nejen v Ostravě, ale v celém tehdejším Československu. Se zachováním tramvajové tratě do Kyjovic-Budišovic se v té době začalo počítat a to navzdory tomu, že těžké tramvajové vozy řady T zlikvidovaly svršek natolik, že provoz zde musel být v letech 1988-1991 zcela zastaven, a na trati proběhla kompletní rekonstrukce.

-------------------------

1) tramvajové nádraží
Naše putování začne na místě, jehož souřadnice se dozvíte, když si pozorně prohlédnete přiložený obrázek (001) a správně zodpovíte následující otázku:
Na obrázku je cedulka s číslem (ta visí na převěsu troleje). Co toto číslo znamená?
a) maximální povolená rychlost jízdy v km/h - pak souřadnice jsou: N 49° 49.149 E 018° 12.508
b) Pozor, za 15 metrů je kolejové křížení (např. se železnicí) - pak souřadnice jsou: N 49° 47.096 E 018° 08.158
c) Nejbližších 15 metrů nesmíte zadat jízdu („šlápnout na plyn“) - pak souřadnice jsou: N 49° 47.300 E 018° 07.509
Pokud jste otázku zodpověděli správně, dostali jste se na místo, kde v minulosti končilo velké tramvajové nádraží (nacházelo se směrem na sever). Dnes tam již samozřejmě není, protože předmětné úseky tratí byly sneseny a okolí radikálně rekonstruováno.
Přibližně 30 m západně od vás se tyčí komín. Na něm je bílou barvou napsáno číslo ve tvaru CDJK;

2) stavba na trati Svinov - Klimkovice:
Od nepaměti musely být koleje ke svému podkladu nějak připevněny. Jako malou rozcvičku přikládám následující foto (002). Skladba nového svršku, je tvořena kolejnicí S49, upevněnou na žebrové podkladnici R4 a uloženou na železobetonový pražec SB8. Byly zde aplikovány upevnění kolejnic v podkladnici pružnou svěrkou K-LOCK (firmy Pandrol). Výhodou tohoto systému, v porovnání s běžně používanou svěrkou ŽS4, je trvalá pružnost upevnění, snadná montáž a bezúdržbovost, to vše při zachování cenové hladiny. Jak ale praxe ukazuje, ne všude to funguje a tak je tento typ lokálně nahrazován ŽS4...
A otázka následuje: tento typ upevňovadla je v Ostravě použit mezi zastávkami:
a) Dubina ~ J. Kotase - pak souřadnice jsou: N 49° 48.385 E 018° 12.175
b) Sokolovská~Čistírny - pak souřadnice jsou: N 49° 47.504 E 018° 08.748
c) Zahrádky~Třebovická - pak souřadnice jsou: N 49° 48.919 E 018° 12.421
...jak je vidět, dnes se používají různé systémy uchycení, dříve se však používaly hlavně „obyčejné“ a léty prověřené hřeby. Na místě se správnými souřadnicemi je lze nalézt.
Kolik má stavba, na jejíž souřadnice jste se dostali, příčníků (to je takový ten nosník napříč stavbou :-) )?
a) 6 = H
b) 9 = H
c) 8 = H
Na té samé stavbě je červeně napsáno číslo bodu výškové nivelace (nikoliv samotná výška!), neboli EF.G

3) stavba na trati Svinov - Budišovice:
Pro prověření znalostí koukněte na fotku (003) a odpovězte na následující otázku. Tato „znacka“ znamená:
a) Průjezd přes výhybku je zablokován (nelze pokračovat dále) - pak souřadnice jsou: N 49° 49.560 E 018° 08.812
b) Vlaková cesta je postavena a jazyky výhybky uzamčeny v příslušném směru - pak souřadnice jsou: N 49° 49.292 E 018° 10.517
c) Máte zelenou pro odbočení vlevo - pak souřadnice jsou: N 49° 50.259 E 018° 05.218
Pokud jste se dostali na správné místo, stojíte u jednoho z posledních sloupů trakčního vedení, které zbyly po původní trati Svinov,nádraží - Kyjovice-Budišovice. Sloup je ještě klasický dřevěný, výložník už zmizel v rukou nenechavců. Jak vypadal? Od sloupu kolmo ke kolejím trčel úhelník, který se na konci skláněl dolů a mezi sloupem a tímto koncem bylo nataženo ocelové lano, které pres keramické izolátory drželo měděný napájecí drát - trolej. Odtud je také vztažen název měděná obloha... Na sloupu je červenou barvou nastříkáno číslo A.

4) zastavení na trati Svinov - Budišovice:
Pro znalce místních poměrů bude tato otázka triviální, pro ostatní je i s nápovědou. Vozidlo sice po této trati původně nejezdilo, protože se jedná o „Komárek“, tedy vozidlo Vítkovických železáren (viz. Pod měděným nebem II), ale když nic jiného, jede ve stopě jedné z bývalých tratí... Mrkněte na obrázek (004) a zodpovězte následující otázku: Poblíž které zastávky se vozidlo na fotografii nachází?
a) Výstaviště - pak souřadnice jsou: N 49° 50.030 E 018° 06.765
b) Kyjovice - pak souřadnice jsou: N 49° 49.691 E 018° 07.668
c) Vřesinská - pak souřadnice jsou: N 49° 49.371 E 018° 10.081
Pokud jste na správných souřadnicích, tak „zastavení“ je opravdu doslovné. Stavba na jih a východ je původní zastávkou a výhybnou na této trati. Místo parní lokomotivy a vagónu či tramvajového vozu na kolejích, se však zde vyskytuje „provoz“ trochu jiný. Památce popřejte pevné nervy s těmito nájemci a obraťte svůj zrak k nakládací rapmě jižně od vás. Je na ni červeně nastříkáno číslo B.
Touto poslední otázkou jste dospěli na konec. Již máte čísílka odpovídající všem písmenům tak, abyste po dosazení do vzorce mohli vyluštit souřadnice posledního zastavení a vyzvednout si na něm finálku.

N = 49° (H/2)(D+F).(E/2)(K/2)(J+2×G)
E = 018° (C-F)(A-C).(B/A/2)(H-J)(B-D-E-K-2×G)


5) Kde to všechno začalo?

Jako němý svědek doby se na místě souřadnic nachází jisté velice důležité zařízení. Je původní a právě v tomto místě z tratě Moravská Ostrava > Poruba odbočovaly trati do Kyjovic-Budišovic a Klimkovic. Tedy tratě, které jste si prošli. Při přestavbě v roce 1983, jen díky nedostatku času, nebylo toto zařízení sneseno a je na místě dodnes.

Schovávejte keš, prosím, přesně na místo, kde jste ji nalezli. Ostatní kačeři jistě ocení, že je nepřipravíte o pointu. Není nutno používat násilí, zkuste zapojit spíše jemnou motoriku.

Additional Hints (Decrypt)

Qin fzrel mqr zbubh oýg, fgnpí wrabz bgbpvg.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)