Skip to content

Beloveska mystery Mystery Cache

This cache has been archived.

M@x: Skutecne nemam silu tuhle kes obnovit, protoze tak trochu odporuje mym predstavam o kesich. Beloves a jeji historie vcetne lazni si kes urcite zaslouzi, ale nikoliv takovy nepodarek. Uvolnim misto i myslenku a verte, ze brzy vznikne kes, venujici se beloveskym laznim....
PS: Kus uz mam hotovy! [;)][;)][;)]

More
Hidden : 2/9/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keska je venovana mestske casti Nachoda-Belovsi. Mozna matouci bude listing, ale nic tezkeho v tom neni.

Mesto Náchod se rozkládá na obou brezích reky Metuje. Bylo založeno v r. 1254 a je prirozeným historickým, turistickým, správním a prumyslovým centrem celé oblasti od vstupní "Branky" až po Broumovský výbežek. V samotném centru mesta se nachází celá rada historických staveb - renesancní zámek s francouzskou zahradou, gotický kostel sv. Vavrince na Masarykove námestí , stará barokní radnice, nová novorenesancní radnice, budova poštovního úradu a další. Náchod je rodištem ceského spisovatele a exilového vydavatele Josefa Škvoreckého (nar. 1924), dramatika a satirika Vratislava Blažka (1925-1973). K mestu se vztahují díla Aloise Jiráska "Skalaci", "Na dvore vévodském", "U nás" atd. Ve meste je regionální muzeum a galerie výtvarného umení. Náchod je hranicní mesto s prímou vazbou na polskou Kudowu Zdrój a další príhranicní polská lázenská mesta Dušniki Zdrój a Polanica Zdrój.

Historie mesta Nachod

K ochrane území, kterým procházela stará obchodní zemská cesta spojující Prahu s Kladskem a Polskem, založil kolem poloviny 13. století Hron z rodu Naceraticu hrad a pod ním pravdepodobne soucasne i mesto. Hrad stál na strategicky duležitém míste, kde se zemská stezka zužovala do prusmyku zvaného Branka. Jím do mesta v dobách míru prinášeli rozkvet obchodníci a remeslníci, v dobe války pak zkázu a bídu neprátelští vojáci. Jméno Náchod se poprvé vyskytuje v písemných pramenech v roce 1254 a vzniklo zcela prirozene jako oznacení místa, kterým se chodí nebo prochází. Již tehdy, stejne jako dnes, plne charakterizovalo polohu mesta, která po celou dobu jeho existence v mnohém ovlivnovala jeho vývoj a život jeho obyvatel.
Predchudcem Náchoda byla trhová ves na míste dnešního Starého Mesta, jejíž význam dokládá hrbitovní kostel sv. Jana Krtitele ze 13. století. Mesto melo od svého založení typický pravidelný kolonizacní pudorys. Od zacátku 14. století bylo chráneno hradbami, na než navazovaly dve linie hradeb táhnoucí se nahoru k hradu. V téže dobe zacala vznikat i dve nejvýznamnejší predmestí - Horské a Krajské pred obema branami.
Behem staletí se strídali majitelé hradu, z nichž pripomenme alespon krále Jana Lucemburského a sirotcího hejtmana Jana Koldu ze Žampachu, a k významným zmenám docházelo i v jeho vzhledu. Z puvodního opevnení na nejvyšším míste ostrohu se rozrostl do mohutného fortifikacního celku. Stredoveké sídlo nevyhovovalo nárokum mocného a bohatého rodu Smirických ze Smiric, který Náchod získal roku 1544. V letech 1566 - 1614 byl hrad prestaven na pohodlný renesancní zámek. Nastala doba nejvetšího kulturního i hmotného rozmachu Náchoda. Mesto bylo nadáno výsadami, které je témer rovnaly postavení mest královských.
Tricetiletá válka však prerušila jeho rozvoj. Statky Smirických, pro oddanost rodu králi Fridrichu Falckému, propadly císarskému fisku a byly roku 1623 prodány Trckum z Lípy. Po zavraždení Adama Erdmana Trcky spolu s jeho švagrem Albrechtem z Valdštejna v Chebu roku 1634 byly statky opet zabaveny a získal je od císare darem generál Ottavio I. Piccolomini, vévoda z Amalfi. Tak se dostal Náchod do majetku italského rodu, za nejž trpel válecnými událostmi a násilnou rekatolizací, ale došlo i k velké barokní prestavbe zámku v letech 1650 - 1659. Také ve meste byly provádeny stavební práce a roku 1638 byla vydláždena první ulice - dodneška zvaná Kamenice. Po zhoubném požáru mesta roku 1663 byla postavena barokní stará radnice, prestaven kostel sv. Vavrince na námestí a meštané získali cetná privilegia.
Po vymrení rodu Piccolomini roku 1783 drželi Náchod nekolik let Desfoursové, od nichž jej koupil vévoda Petr Kuronský, známý milovník umení. Po jeho smrti roku 1800 patril Náchod jeho dceri vévodkyni Katerine Vilemíne Zahánské a od poloviny 19. století až do roku 1945 nemeckému rodu Schaumburg-Lippe.
Prevratné zmeny do života malého poddanského mestecka prineslo 19. století. Vznik mestské samosprávy, nástup prumyslu a železnice, rozvoj školství, prudký vzrust poctu obyvatelstva a stavební rozmach, který pokracoval i do 20. století a urcil dnešní podobu stredu mesta (pseudorenesancní nová radnice, secesní mestské divadlo aj.). Meštanská spolecnost se v procesu národního uvedomení formovala již v první polovine 19. století, v hospodárském ohledu však Náchod zustával dlouho za ostatními mesty v sousedství. Vedle remesel, která byla soustredena nejprve v cechovní, pozdeji spolecenstevních organizacích, byla ve meste i celém okolí rozhodujícím cinitelem textilní výroba. Ta byla organizována faktorskými firmami, které však nemohly zajistit dostatecne rychlý rozvoj. Teprve v roce 1882 byly postaveny první dve malé mechanické tkalcovny, které odstartovaly príští rychlý rust textilního prumyslu ve meste. Pocátkem 20. století se z Náchoda stalo jedno z nejvetších bavlnárských center Rakousko-Uherska, tak zvaný "Manchester východu". V té dobe významnou roli v živote mesta hrál prumyslový proletariát, jehož delnické spolky doplnovaly širokou škálu spolku obcanských.
Dnes je Náchod okresním mestem s udržovanými historickými památkami i moderní výstavbou. Mestem s textilním, gumárenským a elektrotechnickým prumyslem, sítí obchodu a služeb a vlastním pivovarem, s bohatou kulturní i literární tradicí (A. Jirásek, J. Škvorecký), s válecnými památkami na rok 1866 i ojedinelým komplexem vojenského opevnení z roku 1938. V katastru mesta se nacházejí také lázne Beloves s minerálním pramenem Ida. Náchod je správním, hospodárským a kulturním centrem významné oblasti mezi Krkonošemi a Orlickými horami a duležitou križovatkou turistických cest.

A ted otazky:

1.Kdy bylo zalozeno Mesto Nachod?
a)1212 A = 4
b)1254 A = 8
c)1260 A = 6

2.Po kterem rode ziskali roku 1783 do drzeni Náchod Desfoursové?
a)Piccolomini B = 6
b)Trcku B = 3
c)Schaumburg-Lippe B = 1

3.K mestu se vztahuji nektera dila A.Jiraska , urci spravne dilo z uvedenych moznosti?
a)Psohlavci C = 7
b)Skalaci C = 2
c)Mezi Proudy C = 4

4.Kde prameni reka Metuje, ktera proteka uzemim obce Beloves?
a)Draci skaly D = 3
b)Teplicke skaly D = 2
c)Nachodske skaly D = 1

5.Beloveskymi Laznemi prochazi ulice nazyvana??
a)Krkonosko-orlicka pesina E = 6
b)Promenadni stezka E = 5
c)Beloveska stezka E = 4

6.V Nachode-Belovsi je hranicni prechod do Polska. S kterym polskym mestem hranici Nachod?
a)Warrington F = 5
b)Halberstadt F = 1
c)Kudowa Zdrój F = 9

Pro vypocet finalovych souradnic pouzij tento vzorec:

N 50°24.ABC E 016°11.DEF

A ted uz jen popreji jen prijemny lov a hodne stesti.

zdroj (visit link)

Additional Hints (Decrypt)

gr ae rg av nt av gf vy/ hz be gf qb le gr zn iq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)