Skip to content

Riddle No. 5 light&colours Mystery Cache

This cache has been archived.

eyelet: end of Riddle

More
Hidden : 1/6/2008
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Cache na úvodních souradnicích samozrejme nehledejte!


Svetlo je elektromagnetické zárení o vlnové délce viditelné okem, obecneji elektromagnetické vlnení v rozmezí od infracerveného po ultrafialové. V nekterých oblastech vedy a techniky muže být svetlem chápáno i elektromagnetické zárení libovolné vlnové délky. Tri základní vlastnosti svetla (a elektromagnetického vlnení vubec) jsou svítivost (amplituda), barva (frekvence) a polarizace (úhel vlnení). Kvuli dualite cástice a vlnení má svetlo vlastnosti jak vlnení, tak cástice. Studiem svetla a jeho interakcemi s hmotou se zabývá optika.

Bílá je barva, kterou oko vnímá v prípade, že z daného smeru prichází svetlo všech barev. (Jejím nejtmavším odstínem je cerná, která vzniká tím, že do oka nedopadá žádné svetlo.) Dojmu bílé barvy lze dosáhnout také smícháním (tzv. aditivním mícháním) základních barev spektra (cervená, zelená, modrá), nebot práve na tyto barvy je lidské oko citlivé.

Tolik Wikipedie.

Barvy a jejich vnímání popisuje Isaac Newton již v roce 1665, když vynucene pobývá mimo Cambridge ve svém domove na venkove (Anglii tehdy sužovala morová nákaza). Isaaca Newtona zajímalo zejména to, jak dochází k barevnému videní. Newton se dlouze zabýval pokusy se sklenenými hranoly a cockami. Jako první popsal škálu spektrálních barev: tehdy rozdelil spektrum na sedm základních barev, protože císlo sedm je prvocíslo s urcitými mystickými významy (Newton se podrobne zabýval i alchymií a gnosticismem).
K nejduležitejšímu experimentu došlo, když umístil za sebe dva trojúhelníkové sklenené hranoly, jež se spojovaly základnami. Zatímco první hranol,vrcholem vzhuru, rozložil bílé svetlo na duhové spektrum, druhý, ten s vrcholem dolu, rozložené barvy sloucil zase zpátky. I když svetlo prošlo sklem,nebylo znehodnoceno, jak se domníval Aristoteles, ale vrátilo se ke své pruzracnosti. Díky tomuto pokusu si Newton uvedomil, že bílé svetlo není ve své podstate cisté, ale že obsahuje smes všech druhu barev. Tento pokus, jimž vyvrátil starou Aristotelovu hypotézu, Newtonovi zároven vnukl myšlenku na postavení nového druhu dalekohledu, kde místo cocek použil zakriveného zrcadla.



Dále prokázal, že barvy vzniklé rozkladem svetla se již dále nerozkládají, což popsal pri pokusu, kdy oddelil zelené svetlo a nechal jej projít trojúhelníkovým hranolem.



Svetlo a jeho barva hraje rozhodující roli i v astronomii. Studiem barevného spektra získávají astronomové cenné informace o vzdálených hvezdách a mlhovinách.



Svetlo a barvy, které vidíme každý den kolem sebe si mužeme predstavit jako inkousty barevné tiskárny. To, jak barvy míchat jsme se naucili už jako malé deti. Barvy mícháme za použití primárních barev: cervené, žluté a modré. Jedná se o tzv. subtrakci, tedy zpusob založený na odcítání barev pri odrazu bílého svetla od inkoustu. Pridáním všech inkoustu naplno se vytvorí cerná barva, neboli všechno svetlo je pohlceno.



Pravým opakem jsou napríklad monitory pocítacu a televizory, které svetlo nepohlcují, ale vyzarují. Tento zpusob "míchání" barev je aditivní, tedy založený na pridávání barevných svetel na tmavou (nesvítící) podložku (což je práve typické pro klasický monitor ci televizi). Pridáním všech svetel naplno se vytvorí bílá barva.



Latitude

Longitude

Souradnice si mužete overit zde:

Additional Hints (No hints available.)