Skip to content

Obet nejvyssi - The highest victim Mystery Cache

Hidden : 1/26/2008
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na uvedenych souradnicich cache nehledejte. Je tam však vhodné místo na zaparkování automobilu.

Šachy. Královská hra, sport! Cvicení, trénink, sebekázen, odhodlání, talent, nadáni, pracovitost ...

Podívejme se poslu na jednu slavnou šachovou partii. Prožijme spolu napetí této partie, nechme se okouzlit odvahou a elegancí.

       
tah bílý cerný komentár
1. e4 e5  
2. Jf3   Jezdec vyskakuje nad hlavy pešcu (to víme že smí) a bere si na mušku pešce e5. Rád by ho v príštím tahu sebral. Napadá ho.
    d6 Cerný kryje pešce e5 jiným pešcem. Kdyby nyní bílý pešce sebral (3. J x e5), tu by po d x e5 mel za ztracenou figuru jenom jednoho pešce a to je málo. Tah na d6 není nejsilnejší. Jeho nevýhodou je napríklad to, že cerný strelec f8 má ted uzavrenou cestu na nekteré výhodné pole, napríklad na c5, takže tah na d6 nejen že pro vývin príliš mnoho neudelal, ale dokonce zahradil vlastnímu strelci cestu do hry. Dnes se hrává takrka výhradne Jc6 (kryje pešce jezdcem), nebo Jf6 (ve snaze po 3. J x e5 d6! 4. Jf3 J x e4 dobýt pešce zpet.
3. d4   To je další potrebná zásada: bojovat o stred šachovnice. Bílý otevírá dráhu dalším figurám (predevším strelci c1) a hrozí znovu sebrat pešce na e5 (4. d x e5 d x e5 5. D x d8+ K x d8 6. J x e5)-
    Sg4 Cerný sice vyvíjí figuru, avšak záhy se ukáže, že príliš daleko nepocítal. Lepší bylo bud e x d4, nebo Jd7 (s krytím pešce e5), anebo protiútocné Jf6 (aby na 4. d x e5 hrál J x e4).
4. d x e5 S x f3 Co jiného? Je ovšem pravda, že po d x e5 by bílý nemohl hrát 5. J x e5??, protože by dostal D x d1 mat (!!), ale nejprve by vymenil dámy (5. D x d8+ K x d8) a pak by nerušene pešce e5 jezdcem sebral.
5. D x f3 d x e5  
6. Sc4   Vývinový tah spojený s težkou hrozbou. Kdyby si totiž nyní cerný nevšiml hrozby, bylo by po partii, bílý by mu dal 6. D x f7 mat.
    Jf6 To vypadá docela dobre. Cerný vyvíjí jezdce a kryje vážnou hrozbu. Avšak nedejte se mýlit! Cerný neprišel na to, že bílý má i svuj další plán, jinak by byl mat pokryl tahem Dd7.
7. Db3!   Bílý presunuje dámu za strelce a hrozí jednak 8. S x f7+, jednak 8. D x b7. Cerný to ted nemá vubec snadné.
    De7 Ješte nejchytrejší krytí hrozeb. Pravda, pešce už se zríci musí, ale jak nejlépe?
8. Jc3   Bílý si samozrejme mohl vzít dámou pešce na b7, a nikdo by ho nemohl za to kárat. Cerný se chystal pak dát dámou šach na b4 a zároven zaútocit na bílou dámu, takže bílý by musel dámy vymenit a zbyl by mu pešec navíc. Bylo by to prevaha dostatecná pro takového mistra, který vedl bílé figury, ale on radeji volí další vývin figur a bude se pokoušet rozhodnout partii útokem na krále. Protože má velký náskok ve vývinu a protože další cas ješte získá - hrozí totiž znovu 9. D x b7 - je to rozhodnutí docela v porádku.
    c6 Kryje dámou pešce b7.
9. Sg5   To není jen vývin figury, ale i vazba na jezdce f6. Ríkáme že takový jezdec jako stojí na f6, je vázán k dáme, protože nesmí odskocit, vystavil by dámu nebezpecí.
    b5? Pozice cerného je velmi obtížná, rád by tedy útokem na strelce získal trochu casu k vývinu vlastních figur. Bílý však nyní obetuje figuru. O obeti mluvíme tehdy, ztratí-li nekterý hrác úmyslne pešce ci figuru, aby náhradou získal jinou výhodu.
10. J x b5   To je ta obet figury za dva pešce. Víme, že dva pešci ješte figuru nevyrovnávají, proto hovoríme na tomto míste o obeti.
    c x b5 Každou obet je možné prijmout nebo odmítnout. Tady cerný samozrejme jezdce vzít musí, protože jinak by zustal v materiální nevýhode a nemel by za ztraceného pešce náhradu. Cerný tedy obet prijímá.
11. S x b5+ Jd7  
12. 0-0-0!   Tak to je ta pozice, kterou si bílý svou obetí pripravil. Všechny figury má ve hre, hrozí vzít na d7 (pozor, jezdec f6 je vázán na dámu!), cerný má vynucené tahy.
    Vd8  
13. V x d7   Další obet - tentokrát veže za jezdce. Obet veže za jezdce nazýváme obetí kvality. Jaký má úcel tato obet? Bílý privolá hned ke hre vež h1, který stála ponekud stranou, a cerný nebude moci odolat soustredenému náporu všech bílých figur.
    V x d7  
14. Vd1 De6 Ted již vede ve výhre bílého více tahu. Náš bílý však vymyslel velmi krásný záver! Jaký? Doplnte tahy!
15.      ... císlo pole bude naše císlo X
16.      ... císlo pole bude naše císlo Y
17.     mat - konec partie.
       

Cache se nachází na souradnicích:

N50° 45.0AB
E15° 06.CDE

AB=Y*Y+10
CDE=X*X*X+58

Nápoveda k rešeni: šachová notace
Nápoveda k uložení: hledej jen ocima, hrabat netreba. Použití prítele na telefonu budiž necestné a nesportovní.
Úspešní nálezci prosím neprozrazujte úkryt, neposkytujte nápovedu ani kdyby vás mucili, zkazíte tím radost z nalezení!


Additional Hints (No hints available.)