Skip to content

Zazracny obraz sv. Salvatora Mystery Cache

Hidden : 12/27/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na úvodních souradnicích keš nehledejte, jedná se o dum, kde došlo k prvním zázrakum. Hodnoty pro výpocet souradnic finální keše získáte, když doplníte správne údaje v následujícím vypraveni - jedná se o vynechané císlice a jména (u jmen dosadte pocet písmen ve jménu (první pád)).



Pokud navštívíte kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi (cache GCRXAY), urcite neprehlednete obraz ve stredu hlavniho oltáre. Jedná se o zazracný obraz sv. Salvátora (neboli Spasitele, tj. Ježíše Krista).

Obraz pochází pravdepodobne ze sbírek císare Rudolfa II, z nichž byl uloupen rabující švédskou armádou, když se dne 26. 7. 1648, tedy na samém sklonku 30 leté války, zmocnila Hradcan a Malé Strany. Z vozu, odvážejícího naloupenou korist, obraz upadl, byl sebrán na ulici zrízencem kteréhosi hostince a jím prodán zamestnanci, snad tajemníku košumberského Ferdinanda Viléma Slavaty. Nový vlastník obrazu pri ceste z Prahy pres Chrudim tady težce onemocnel a v dome svého známého E Pfeiffra - cp. AB/I na námestí zemrel. Pred smrtí daroval obraz svatého Salvátora svému hostiteli, kterého požádal, aby mel obraz ve velké úcte, ježto predstavuje pravou Kristovu podobu. Tak prišel obraz v srpnu roku 164C do Chrudimi.

Když téhož roku táhla švédská vojska na Moravu a blížila se k Chrudimi, opustil Pfeiffer se svou rodinou mesto a dohled nad svou domácností sveril své služebné F Skákalíkové. Do Pfeiffrovy domácnosti se nakvartýrovali ctyri švédští vojáci, z nichž jeden byl rezník, druhý kovár, dva ostatní byli pacholky. Všichni se pustili do hry v kostky, i když nebylo vlastne o co hrát. Tu kovár, který se ubytoval v menší svetnici vzadu, kde obraz visel, snal Spasitelovu podobiznu se steny se slovy "rozdelme se o toho dábla" a navrhl, aby se hrálo o obraz a na nem. Tu se objevil první zázrak. Hrácum padala stále stejná císla, takže jeden z nich ze vzteku bodl do obrazu dýkou pod levým okem Salvátorovým a druhý po obraze hodil konvicí a obraz navíc na povrchu porezali. A tu se stal další zázrak: v místech ran se objevila cerstvá krev. F Skákalíkové se podarilo zohavený obraz dostat z rukou vojáku a bezpecne jej ukrýt ve svém loži.


Když druhého dne vojáci, jimž po vcerejšku otrnulo, chteli pokracovat ve své bezbožné hre o obraz a Skákalíková tomu bránila, strhla se menší šarvátka, pri níž vojenská dýka, urcená pro Skákalíkovou, zasáhla dvere. Byl to jiste další zázrak.

Švédové z Chrudimi brzy navždy odtáhli, Pfeiffer se vrátil domu a od Skákalíkové se dozvedel, co se za jeho neprítomnosti stalo s obrazem. Aby zakryl stopy cerstvé krve na obraze, obrátil se Pfeiffer na chrudimského malíre Samuela Gindtera s výzvou, aby príslušná místa na obraze premaloval. Malíruv dvojí pokus nemel úspech, premalba odpadla, a tak v zamýšlené oprave nebylo již pokracováno. O tom všem informoval Pfeiffer jen okruh svých nejbližších známých.

Když se chrudimským dekanem stal vysokomýtský Samuel G Hattaš, dozvedel se pri návšteve v Pfeiffrove dome o zázracném obraze a jeho osudech, a nakonec vlastníka obrazu premluvil, aby jej daroval kostelu. Pfeiffer se prý k daru jen težko odhodlával s tušením, že rozloucení s obrazem bude pro neho znamenat smrt nebo aspon vážnou nehodu. Nemýlil se, ponevadž brzy na to onemocnel a zemrel.

Do hlavního chrudimského kostela se obraz dostal dne 9. 8. 167D a byl prozatímne umísten na malém oltári blízko oltáre hlavního. Dekan Hattaš se energicky ujal zjištení, jak se sebehly události v roce 164C (protokoly, sepsané v tom smeru s F Skákalíkovou, jsou dosud zachovány). Z chrudimského popudu bylo u arcibiskupské konsistore v Praze zahájeno církevní rízení, jehož výsledkem byl souhlas, aby obraz, uznaný za zázracný, byl vystaven k verejné adoraci, což se stalo na Boží hod velikonocní, dne 5. dubna 1676.

Roku 1680 zachvátil mor blízké Slatinany, zatímco Chrudim byla ušetrena. Obyvatelé Slatinan vykonali procesí k obrazu, aby požádali o záchranu pred morem. Protože dekan Hattaš se moru obával, šlo procesí ze Slatinan levém po brehu Chrudimky, zatímco procesí z Chrudimi z obrazem jim pricházelo naproti po druhém brehu po hrebenu kopce. Došlo k dalšímu zázraku, ve Slatinanech zemreli už jen dva lidé a mor otamtud zmizel.

K obrazu se konaly slavné pouti, které byly v Chrudimi nejvetší náboženskou, spolecenskou a ovšem i hospodárskou událostí celého roku. Vždyt prý v dobe moru za dobu od 16. 8. do 29. 11. 1733 prišlo do Chrudime neméne než 52 000 lidí. Obrazu byly obetovány i ruzné cenné dary a obetiny.

Pro zbožné poutníky se jako památka z pouti prodávaly kopie zázracného obrazu v poutových stáncích. Byla-li taková kopie dotýkána na originálu obrazu, což zvyšovalo její hodnotu, bylo to na kopii vyznaceno zvláštní pecetí, potvrzující dotek "Attacta in originali".

Úcta k obrazu sv. Salvátora vyvolala posun v konání chrudimské poute. Namísto 15. srpna, kdy se slaví titul arcidekanského kostela Nanebevzetí Panny Marie, je od konce 17. století dnem poute 6. srpen, tedy svátek Promenení páne, k nemuž se v katolické církvi vztahuje oslava sv. Salvátora.

Podle knihy: Charvát, J.: Stará Chrudim. Okresní muzeum Chrudim 1991.

Nejdrive se zajdete podívat na souradnice:

N49°5F.(A-D)(E+G)E
E015°4B.(C-D)DC


Kríž, který zde naleznete, oznacuje místo, z nehož byl pri moru v roce 1680 obraz ukázán procesí ze Slatinan stojícímu na protejším brehu Chrudimky. Po této události mor ze Slatinan zmizel, jak jste se mohli už docíst výše. Zde si poznamenejte den H a mesíc IJ, kdy došlo k tomuto zázraku.

Cache je ukryta na souradnicích:

N49°5F.H(A+J)(C+I)
E015°4B.(G-H)(H-I)(G-D)


Při založení byla finálka přímo u kříže, ale ztrácela se. Proto je uložena o kus dále.

Originál obrazu je uložen ve Statním okresním archivu v Chrudimi. Lze ho spatrit pri nedelní mši v dobe pouti (zacátek srpna) v kostele Nanebevzeti Panny Marie. Nekdy je v tomto kostele ukazován i v zárí na den památek.

Additional Hints (Decrypt)

H fgebzh cbq qynmqvpv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)