Skip to content

Gallasuv dum Mystery Cache

This cache has been archived.

margcz: Jak jiz bylo avizovano drive viz.http://www.geocaching.com/seek/log.aspx?LUID=33e3bb9b-5017-4e68-9049-a81419833a50, dochazi k archivaci. Diky za navstevu mista.

More
Hidden : 12/14/2007
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Gallasuv dum

Jeho rodny dum, patrne z roku 1755, je zajimavym dokladem typicke predmestske architektury te doby.

Josef Herman Agapit Gallas - moravsky malir, lekar a spisovatel.

Josef Herman Agapit Gallas byl jednim z asi deseti deti malire a sochare Frantiska Gallase a Magdaleny Vojtkove. Rodina zila v Blansku, pak opet v Hranicich, kde maly Gallas navstevoval tzv. normalni skolu. V Lipniku nad Becvou absolvoval tzv. humanisticka studia u piaristu a odesel studovat teologii do Olomouce. Studia financoval z prispevku rodicu, vytvarnych zakazek a kondici. Teologii pozdeji opustil a rozhodl se pro malirskou drahu.

Po prichodu do Vidne, se zivil predevsim malovanim pokoju a kondicemi. O Velikonocich 1783 byl prijat jako chirurgicky praktikant Valentina Gopferta u pluku Karla Toskanskeho v Korneuburgu (od 1784 pri chirurgicke akademii v Gumpendorfu), od cervna 1784 do dubna 1786 pusobil jako podranhojic u pluku Jana Josefa Khevenhullera v Unicove, pote u pluku Josefa Frantiska Preise ve Vidni. V unoru 1788 byl jmenovan vrchnim ranhojicem u generalniho stabu v prave vypuknuvsi valce s Osmanskou risi. V cervnu 1789 byl prevelen k ekonomii (Monturs-Oekonomie-Komission) v halicske Jaroslawi, kde v lednu 1791 oslepl. Po castecnem uzdraveni byl penzionovan a v rijnu 1791 se vraci do Hranic, kde vykonaval lekarskou praxi, venuje se malirstvi, literature a osvetovym projektum – zaklada verejnou kostelni knihovnu; provozuje prvni verejnou nemocnici v Hranicich; vyucuje deti zakladum vytvarneho umeni atd.
V nacrtku sve bibliografie zminuje Gallas, ze za sveho olomouckeho pobytu v roce 1776 slozil „nekolik idyli v jazyku moravskem, kterez ale k ztraceni prisly“. Znovu se k beletrii vratil zrejme az v 90. letech 18. stoleti, a to prozou i versem. Pod vlivem theokritovsko-gessnerovske „pastyrske“ mody vytvari nekolik svazku vesmes nepublikovanych idyl, kde vlastni ohlasy klade vedle prekladu, viz Osudne povolani basnika k bukolickemu peni (k tisku schvaleno 1803), Bukolicke fantazie, pastevky a malby (1825) ad. V roce 1813 vysla Gallasova nejslavnejsi prace – sbirka Muzy moravske dil prvni, obsahujici na dve ste „nevinnych svetskych pisni“, tvoricich jakysi pendant ke kostelnimu zpevniku Gallasova pritele a zaroven editora prvniho dilu Muzy P. Tomase Frycaje. Treti svazek Muzy moravske, dokonceny v roce 1825, ktery obsahoval mnozstvi dalsich Gallasovych basnickych skladeb, uz publikovan nebyl.

Prozaicka idyla Tajemny dub vysla roku 1803. V roce 1825 byly jako druhy dil Muzy moravske publikovany Gallasovy „paraboly a paramytie“, tedy mravoucne povidky zcasti autorske, vetsinou prelozene. Ostatni Gallasova prozaicka tvorba je roztrousena v dobovych casopisech a ulozena v rade rukopisu. Jedna se predevsim o zpracovani historickych nametu, mnohdy o adaptace nemeckych vzoru ci mistnich lidovych povesti. Napr. sbirka povidek Bila pani (1797), rozsahle soubory povesti a „obrazku“ Quodlibet moravicum, Moravske romanticke povidky. Neprozkoumana je Gallasova zabavni tvorba, zejm. novely Maly romanek bez R. (1828) a Ema z Bohuslavic a Vilim z Milanova.

Nabozenskym a etickym tematum se Gallas venoval uz v 80. letech 18. stoleti (napr. Meine Abhandlung von der Freyheit, 1782), po uvahach a polemikach se postupne stale vic zabyva preklady, adaptacemi i vlastni tvorbou kazani, apologii a modliteb. Krome prilezitostnych tisku kostelnich pisni, drobne „moralni prirucky“ Zrcadlo zlate pro matky, kterez take za dar nevestam slouziti muze (1814) a adaptace textu J. Jaise a M. Sailera v poloanonymne vydane Svate krizove ceste (1828), je tato vyznamna cast Gallasovy tvorby dostupna pouze v rukopisech, napr. Tyhoden svaty, to jest Katolicko-krestanska poboznost na kazdy den tyhodni, Zrcadlo zlate pro sluzebne devecky (1828), Muj labuti zpev a rozjimani nad hrobem ad.
Ve sve instruktazni rovine jsou Gallasovy primarne nabozenske texty blizke jeho pracem osvetovym, opet casto prekladum. Napr. Lucina ruri consultrix, to jest Rada lekarska pro tehotne sprostne zeny, pro rodicky a sestinedelky atd.
Do stejne oblasti patri texty, ktere vznikaly v souvislosti s nejruznejsimi „vlasteneckymi“ projekty, napr.: Pobizka vsech vernych rodilych Hranicanu k ujednani a zrizeni zvlastni vlastenecke slavnosti v jejich otcovskem meste (1823).

Plati to o vetsine tematickych oblasti, kterym se Gallas literarne venoval, v oblasti historickych praci je to ovsem nejmarkantnejsi – Gallas jeste v tradici stareho kronikarstvi kombinuje vypisy z ruznych autoru, dobove zpravodajstvi atd. s poznatky ziskanymi z autopsie. Proto jsou jeho prace k obecnejsim historickym tematum (napr. Jezoviti v Japonii a v Parakvaji, 1825) dnes informacne bezcenne, samozrejme s vyjimkou mnoha textu o rodnych Hranicich, ktere predstavuji nenahraditelny zdroj poznatku o Gallasove soucasnosti, zejm. nekolikasvazkove Pamatky mesta Hranic (1808–1811), Scuta nobilium civium Hranicensium atd. Take „biograficke slovniky“ (Sbor ucenosti moravske, 1815, Sbor umelosti moravske, 1818), prukopnicke zejm. pouzitim cestiny pro tento zanr, maji svou informacni hodnotu.

Duchovni atmosfera, ktera nasla svuj vyraz v romantismu, vytvarela priznivou pudu pro recepci lidove slovesnosti v Gallasove autorske tvorbe, privedla jej ovsem take primo k zaznamum lidovych pisni (napr. Pisne narodniho dialektu prostomoravskeho, Muza betlemska), pokusum zachytit komplex para-nabozenskych pover a praktik (Mythicke povidky o bohoch a bohynach moravskych Slavanu, 1820), popsat stravovaci navyky (Bromatologia Moravo rustica) ci primo k etnografickym monografiim (Valasi v kraji prerovskem). Dnes tato etnograficka cast Gallasovy pozustalosti patri k nejzajimavejsim, byt nikoli k nejprobadanejsim.
Zajimave az puvabne autobiograficke poznamky se objevuji v rade Gallasovych del, jejichz hlavni tema je zcela jine, a prirozene take v rozsahle dochovane a dosud takrka neprozkoumane a nevydane korespondenci. P. Tomas Frycaj, ktery pripravil k vydani Gallasovu nejvyznamnejsi beletristickou praci Muza moravska (1813), nevahal basnicke sbirce (resp. zpevniku) predradit pomerne obsahly Opis zivota Jozefa Hermana Gallase, v nemz ctenare seznamuje s zivotnimi osudy basnika od narozeni az do tehdejsi soucasnosti. Gallas sam se k autobiograficke latce vratil nekolikrat. Za pozornost stoji zejmena opus Ma vlastni biografie. Jeji vznik spada nekdy do let 1824–1828. Jedna se o tri dokoncene svazky (I. 1756–1788, II. 1788–1789, III. 1789–1791) a jeden svazek nedokonceny, spise jen nacrtnuty, vymezeny puvodne pro leta 1791–1828, ale dosahuji jen zhruba k roku 1800. Jiz pred Mou vlastni biografii sepsal Gallas dilo Me zalosti a me bolesti, ktere zachycuje vyhradne truchlive momenty jeho zivota. Autobiograficka tematika prevazuje i v jeho rukopisech Upamatovani na moje krevni a jine pratele, na moje dobrodince a jine zname (1819) a Moji pametihodnejsi snove, shromazdujici celkem 22 zapisu Gallasovych nocnich snu – nekolik z detstvi a predchazejicich let, jadro je z let 1827–1831 (jeden dodatek z roku 1834). V pokrocilem stari, pristoupil Gallas zrejme naposledy k autobiograficke latce – sepsal ctyricetistrankove Opraveni a doplneni v Muzy moravske vydane biografie. Opravil nekolik Frycajovych omylu a pripojil zkratkovite vyliceni svych osudu po vydani Muzy moravske.

Na uvedenych souradnicich cache nehledejte.

Vzhledem k rozdilnym udajum na internetu pouzijte pro vypocet souradnic udaje uvedene u pamatne lipy !

Rok narozeni J.H.A. Gallase = A
Rok umrti J.H.A. Gallase = B
Stari Gallasovy lipy = X
Vyska Gallasovy lipy = Y

49 (X-117).(B-A)+94
017 (Y+28).(X*Y)-A+476
Cache neobsahuje tužku !

Additional Hints (Decrypt)

mn xnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)