Skip to content

Skalne utvary Slanskych vrchov – mohyla na Obliku Traditional Geocache

Hidden : 11/3/2007
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Oblik tajuplne miesto, kde akoby zastal cas

Nachadza sa na severnej strane Slanskych vrchov nedaleko Hermanoviec nad Toplou a cnie do vysky 925 metrov. Slanske vrchy vznikly vulkanickou cinnostou a su budovane prevazne pyroxanickymi andezitmi, ktore miestami vytvaraju skalne utvary mohutnych rozmerov.
Svahy Oblika su pestrou mozaikou lesnych spolocenstiev, prevazne bucin s mohutnymi a starymi exemplarmi buka (170 - 250 rokov).

Historici tvrdia ze skalne mesto na vrcholovej plosine Oblika je jednym z mnohych staroslovanskych oltarov pohanskym bohom v tomto okoli. Na vrchole stoji kamenna mohyla s otvorom, ktory pripomina vstup do podzemia. Ci ide o prirodzeny utvar alebo o zasah clovekom? Prirodny, ale pravdepodobne clovekom upraveny skalny vytvor. Vzhladom na velkost kamenov by to bolo narocne stavebne dielo pre ludi, ktory este nevedeli nic o architekture. Zasahom cloveka su priehlbiny vysekane do skaly pravdepodobne kovovymi nastrojmi. Podla jednych ide o obetne misky, podla druhych o kadluby – matrice na odlievanie bronzovych sekeriek alebo mecov.
Mohyl je na vychodnom Slovensku vela , nie vsak kamennych. Utvar na Obliku pripomina len vstup, za ktorym mohol byt nasyp z hliny, ktory uz zmyli dazde.

Svahy Oblika su chranenou prirodnou oblastou, ktorou vedie naucny chodnik s vyssou obtiaznostou ako by sme u naucneho chodnika cakali.
Najjednoduchsi pristup je po modrej znacke z Hermanoviec nad Toplou alebo od byvalej Kukoreliho chaty (ubytovna Zeocem) v Udoli obrov. Na Luku za Oblikom sa da dostat aj po zltej znacke z Petroviec. Naucny chodnik sa zacina v blizkosti lesnickej chaty na luke za Oblikom.

Samotna cache sa nachadza v butlavine stromu na urovni zeme cca 10 metrov od naucneho chodnika.

Additional Hints (No hints available.)