How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Multicache mesíce - rijen 2007

Pri hledání multi-cache si budete moct prohlídnou dve významná místa nedaleko Stríbra.

1 Stage
Kostelík sv. Petra

Opuštený gotický kostelík, který byl postaven kolem roku 1300 a patril k dnes již zaniklé vsi Doubrava.
Dochovaly se zbytky gotických maleb, protály a renesancní kazetový strop. Vchody jsou proti nenechavcum zazdeny.

N 49°45.948´
E 013°00.727´

Zde najdete hodnoty k nalezení následujícího Waypointu.

2 Stage
Terén sv. Petra

Prvopocátky automoklubu aneb kdy se jezdil Terén sv. Petra

Po založení Autoklubu ve Stríbre v roce 1946 jeho clenové hledali možnosti i sportovní vyžití. Plochá dráha byla tehdy obecne známá, ale v prostoru Stríbra ji nebylo možno vybudovat. Stav tehdejších silnic nedovoloval zorganizovat silnicní závod. Pozornost se proto zamerila na možnost usporádat terénní závod na uzavrené relativne krátké trati. Neco podobného se zacínalo jezdit v Evrope. Prvé informace privezl jezdec Fr.Cerný.

Je pravda, že nekdy v letech 1926 tehdejší motocyklový Harley Club Praha zacal porádat tzv. „jízdy krajinou“, kdy trat vedla po pešinách, místy terénem. Neco podobného usporádal pozdeji i znackový Jawa Club Praha.

To vše pak byly akce v rámci porádajícího klubu. Krátce pred 2.svet.válkou agilní klub motoristu Žižkov usporádal neco jako terénní závod. Válka však vše prerušila. Po válce se nekteré kluby pokusily o souteže místního významu. Odbocka ve Strakonicích usporádala nekolik závodu, jejichž trat vedla z cásti terénem, z cásti po silnicích. Stále to však nebyl motokros v tom pravém slova smyslu. Až teprve Autoklub ve Stríbre usporádal prvý skutecný motokros s jasnou cílovou a vývojovou predstavou.

Možnosti umístit trat do vhodného terénu se hledaly u Milíkova, ve stríbrském parku, u stodské silnice, v prostoru Jírné, ale vždy marne. Až v terénu za kostelíkem sv.Petra, který je nejstarší budovou Stríbra a blízkého okolí, byly nalezeny vhodné terénní i ostatní podmínky pro porádání prvého motokrosového závodu nejen ve Stríbre, ale i v celé naší republice, závodu, který svými podmínkami vyhovuje dodnes, což je dukazem o správných predstavách vývoje motokrosu autoru Terénu sv.Petra a jeho požadavcích na trat.

Terén byl nalezen a jezdí se na nem již 60 let. V nekterých predchozích hodnoceních zacátku motokrosu ve Stríbre se uvádí, že ústredí tehdejšího Autoklubu tento prvý závod nechtelo povolit. Je i druhá verze, a to, že Autoklub nežádal tento orgán proto, ponevadž by musel zaplatit povolovací poplatek, a proto se obrátil na krajský výbor brannosti, který svuj souhlas podmínil tím, že se bude jednat o branný závod. Oficiální požehnání však bylo získáno a podmínka splnena, že po onom motokrosu dle predstav organizátoru se jel navíc jednokolový branný závod s brannými prvky ( hod granátem na cíl, strelba z pušky a prejetí šestimilimetrového prkna ).
Puvodne se závod mel konat již 20.cervna 1948, ale pro deštivé pocasí byl odložen pro ceskoslovenský motokros na onoho památného 18.cervence 1948. Trat byla dlouhá zhruba 600m. Start byl pevný, s motorem v klidu, rozestavení na startu bylo podle došlých prihlášek. Diváku na onu nebývalou podívanou prišlo tehdy 2500.

Do Cache vkladejte pouze mince, GC popr. TB. S finalni cachi zachazejte opatrne.