Skip to content

Games 4ever #1: The beginning Mystery Cache

This cache has been archived.

Skupec Reviewer: Archivace listingu kese
Skupec Reviewer CZ kraje, Stredoceský, Královéhradecký, Pardubický, hl. mesto Prahu

More
Hidden : 8/28/2007
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


NA UVEDENÝCH SOURADNICÍCH NENÍ RADNO HLEDAT CACHE, NIC NENAJDETE TOPlist TOPlist TOPlist
neporozumel/a-li jsi této výstraze, není od veci se podívat do tématického clánku na wiki



#1 GC15E2N The beginning
#2
#3
#4
#5
#6
#7
#8

Toto je první cache mojí série o pocítacových hrách, v listingu se dozvíte predevším neco o jejich historii.
V soupisu dat najdete nekolik letopoctu, kde jsou císla nahrazena písmeny, zde musíte príslušný letopocet najít a poznamenat si císla, která odpovídají písmenu v tom letopoctu, který je v listingu.
Napr: když je v textu napsáno 19 XX a dle Wikipedie je správným letopoctem 1977, znamená to, že X=7.
Pro nekteré informace do tabulky opravdu není treba chodit daleko, stací si docíst listing do konce.
A ted už k samotné keši:



Na zacátek vysvetlení základních fakt:

Pocítacová hra
je hra provozovaná na nejakém pocítaci, dnes obvykle na PC ci Apple Macintosh. Video hra je hra provozovaná na herní konzoli. Jedná se o druh softwaru vydávaného na nejakém nosici (DVD, CD, disketa,…), který se vkládá do PC pres mechaniku k tomu urcenou (CD - CD-ROM mechanika). Pocítacová hra slouží k zábave, uvolnení a relaxaci. Moderní pocítacové hry mívají vysoké hardwarové požadavky. Vyžadují pro komfortní provoz zejména ovládací zarízení, zvukovou kartu, grafický akcelerátor a jiné hardwarové komponenty. Ty nejsou nutne nezbytné k jejímu základnímu provozu. Vývoj pocítacové hry bývá velmi zdlouhavý a nezrídka se stává, že trvá i nekolik let. Hry vetšinou svými moderními technologiemi a herním enginem predvádí možnosti soucasného hardwarové pokroku. Pri hraní se doporucuje dodržovat zásady ergonomiky, správné držení tela a delání pauz mezi hraním.
Každá pocítacová hra se skládá z virtuálního sveta nebo prostredí, do kterého muže hrác pomocí komponent pripojených k pocítaci (myš, klávesnice, joystick, joypad a další) vstoupit a nejakým zpusobem ovlivnovat dení takového virtuálního prostredí, tzn. že k interakci dochází na základe zásahu hráce do spušteného programu hry, který byl pro takový zásah vyvíjen. Obvykle se jedná o urcitý úkol, který musí hrác splnit v nejakém casovém limitu, ci porazit pocítacový program v simulaci nejakého boje, vyhrát závodní simulaci a nebo dostát úplne jiného cíle odvislého od námetu a žánru i zámeru vývojáru.

Takové hry se dají hrát s jinými hráci. Ruzní hráci se mohou pomocí „sesítování“ všech svých pocítacu (nebo pomocí internetu) a napojením/prihlášením setkat v reálném case v programu jedné a tytéž hry, s cílem kooperativního jednání nebo naopak se setkat jako protivníci ci vytvorit v nekterých hrách i rozlicné neprátelské nebo sprátelené týmy. Hry o více hrácích (Multiplayer) jsou velmi populární mezi pocítacovými hráci a to zejména proto, že lidský protivník ci spoluhrác je mnohem atraktivnejší volbou ve virtuálním svete, než-li pocítacem ovládaný subjekt. Hry nabízí spektrum nápadu a možností využití herního prostredí hrácum, odvíjející se od žánru i technologického zpracování hry. Dnes každá komercne úspešná hra nabízí možnost hry více hrácu.

Hry hrané po Internetu

(online hry)

OMG (Online Multiplayer Game; též MOG (Multiplayer online game))

  • MUD (Multi-User Dungeon)
  • MMOG (Massively-Multiplayer Online Game)
    • MMORPG (Massively-Multiplayer Online Role Playing Game)
    • MMORTS (Massively-Multiplayer Online Real-Time Strategy)
    • MMOFPS (Massively-Multiplayer Online First Person Shooter)

Hry hrané na jednom pocítaci

Na jednom pocítaci muže až nekolik hrácu najednou zasahovat do dení na obrazovce (obvykle ctyri), pricemž pocet hrácu, kterí zasahují do hry je obvykle limitován samotnou hrou nebo množstvím ovládacích zarízení které jsou k pocítaci k dispozici nebo jejich možností je k pocítaci pripojit. Tento zpusob hraní už však dnes u komercních titulu nebývá k videní, zejména pro znacné nepohodlí nekolika hrácu tísnících se u jedné obrazovky, a tak zustává doménou hlavne starších arkádovitých akcních her napr. typu Dyna Blaster nebo závodu vozidel (napr. Lotus) apod. U her hraných po kolech (predevším strategických her) se mohou hráci na jednom pocítaci strídat.

Split Screen: Split Screen je multiplayer mód k videní u starších her, zvlášte tech, které ješte nepodporovaly hraní po síti. Spocívá v rozdelení obrazovky do nekolika cástí podle poctu hrácu. Každý hrác pak vidí na obrazovce svojí cást hry. Tento mód dokáže být až prekvapive zábavný.

Hry hrané po místní síti

Místní sít: Hry hrané po místní síti se hrají: PvP (hrác proti hráci) nebo PPvM (hrác s hrácem proti PC). Pocet možných hrácu je omezen enginem hry. Nejcasteji používají protokol TCP/IP. Jeden hrác zakládá hru a stává se tedy HOSTITELEM, druhý hrác se poté pripojuje jako KLIENT. Hostitel prednastavuje vlastnosti hry bud v menu nebo pres konzoly. Nekteré hry obsahují zvláštní balík na vytvorení vlastního serveru (DS (Dedicated server v Counter-Strike)).


Herní žánry se dnes nejobecneji kategorizují do techto žánrových skupin (viz níže), pricemž u nekterých titulu dochází k prolínání žánru nebo vytvárení specifických podžánru. Žánry se liší zpusobem zásahu hráce do hry a nabízenými prostredky programu k interakci.

Odkazy u jednotlivých žánru vás dovedou k príslušnému clánku na wiki.

herní prostredí

Zpracováno 2D nebo 3D.

  • jeden rozsáhlý a detailní svet - RPG hry, adventury, akcní hry
  • okruhy, stadiony.atp. - sportovní hry, závodní hry, simulátory
  • pocetné a rozsáhlé lokace - simulátory, adventury, arkády, akcní hry, logické hry
  • jedno obmenované herní prostredí - arkády, logické hry, sportovní hry
  • Rozlehlými svety se vyznacují RPG hry.
  • Arkády a logické hry si vetšinou vystací s nemenným prostredím, jen lehce obmeneným, hraje-li se hra napr. na kola nebo dosáhl-li hrác urcitého poctu bodu. V arkádách, logických hrách a simulacích se nejcasteji setkáme s výrazem Game Over, který znamená neúspech - Konec hry.
  • Adventury mívají pocetné lokace k prozkoumávání, ale stejne jako RPG hry se mohou vyznacovat rozsáhlým svetem.
  • Závodní hry se samozrejme odehrávají v lokacích prostoupených dráhou pro pohyb vozidla nebo nekolika okruhy.
  • Letecké simulátory jsou zase logicky vymezeny vzdušným prostorem nad rozsáhlou lokací, jiné simulátory se odehrávají nejcasteji v rozsáhlé lokaci s detailním a uceleným prostranstvím.
  • Prostredí sportovních her jsou taktéž príznacná - stadiony, okruhy.atd.



Nejduležitejší mezníky (zde je již nutno zapojit mozek, pamet a google)
1 BA7 Tento rok je považován za rok vzniku první hry vytvorené pro hraní na CRT (katodové trubice, obrazová technologie). Hra, vyvinutá Thomasem Goldsmithem a Estlem Mannem a patentovaná 14. prosince 1948, pracovala velmi jednoduše. Celkem osmi katodových trubic používala k simulaci strely odpálené na cíl - autori se pravdepodobne inspirovali radarovými displeji používanými za druhé svetové války. Nekolik tlacítek umožnovalo menit dráhu a rychlost strely reprezentované malým bodem. Protože tehdejší technologie nedovolila pocítacove vykreslit herní prvky, autori byli nuceni manuálne je nakreslit na pruhlednou fólii položenou na CRT. Tato hra se považuje za vubec první využití CRT technologie tímto zpusobem.
19 C2 A.S. Douglas vyvinul OXO (viz pozadí ;-)), pocítacové piškvorky.
OXO se hrálo na pocítaci  zvaném EDSAC, který rovnež používal technologii katodových trubic
195 J První videohra - Wiliam Higinbotham v tomto roce vytvoril pro zábavu návštevníku Národní laboratore Brookhaven v New Yorku hru Tennis for two, tenisový kurt zde byl zobrazen z pohledu zboku.
Princip byl jednoduchý: mícek podléhá gravitaci a musí být odehrán pres sít, hra se hrála dvema objemnými ovladaci, na kterých byla tlacítka pro ovládání trajektorie (stopa) a odpálení míce pres sít.
Hra byla ruzne vystavování až do demontáže v roce 1959
1961 Skupinka studentu naprogramovala hru Spacewar, na tehdy novém pocítaci DEC PDP-1.
Hru hráli dva hráci, každý ovládal jednu vesmírnou lod, schopnou vypálit rakety. Hra byla ješte obohacena o cernou díru, která byla uprostred hracího pole a stávala se pro hráce mimo raket dalším nebezpecím.
Hra se zacala distribuovat prímo s pocítaci DEC, v roce 1962, kdy byla uvedena na Massachutském technologickém institutu se stala první skutecne rozšírenou hrou.
196 E Ralph Baer vyvinul jednoduchou videohru jménem Chase, narozdíl od predchozích her ji bylo možné zobrazit na bežné televizi.
Baer pokracoval v tvorbe a v roce 1968 dokoncil herní konzoly, na které se dalo hrá nekolik ruzných her, vcetne již dríve publikovaného stolního tenisu a strelby na cíl, a také ji stejne jako Chase pripojit k televizi.
Ralph Bart se tak stal konstruktérem první herní konzole na svete.
1971 Don Daglow za doby svého studia na Pomona College napsal hru Baseball. Hráci mohli odehrát celou sezonu nebo si zahrát jen individuální zápas. Daglow se pozdeji spojil s programátorem Eddiem Dombrowerem a vypracovali spolu hru Earl Weaver Baseball, vydanou Electronic Arts v roce 1987.
197 D Mike Mayfield na již zminovaném Massachutském technologickém institutu hru Star Trek. Byla to nejznámejší a nejhranejší hra na motivy Star Treku v 70. letech. Pozdeji vznikaly ješte desítky her s touto tematikou.
197 H Gregory Yob naprogramoval hru Hunt the Wumpus; tato hra byla typu hide-and-seek, kde má hrác za úkol skrývat se a hledat - je ale nekdy považována za první adventuru.
1974 Objevují se tituly Maze War a Spasim - první pokusy o trojrozmerné first-person shooter hry.
1975 Pred tímto rokem hry s hráci bežne komunikovali pres papír tisknutím výstupu programu na tiskárnu rychlostí 10 až 30 znaku za sekundu - v té dobe ješte nebyly rozšíreny CRT monitory. Tyto monitory však univerzity práve v tomto roce nakoupily - mohly zobrazit 30 rádku textu za nekolik sekund, kdežto na tiskárne by to trvalo nejméne minutu. Díky tomuto vývoji se zacaly programovat hry vykreslující grafiku.
1975 Will Crowther v jazyce Fortran napsal první textovou adventuru ve forme, kterou známe dnes: Colossal Cave Adventure, puvodne nazvanou ADVENT. Hrác hru ovládal pomocí jednoduchých príkazu, na které dostával popisné odezvy. Je to jedna z mála her, která byla dostupná pro oba systémy, PLATO i DECUS, a stala se tak soucástí americké univerzitní tradice.
1975 Don Daglow naprogramoval první pocítacové RPG - neoficiální implementaci v USA oblíbené hre Dungeons and Dragons nazvanou jednoduše Dungeon- prinášela nekolik v té dobe nevídaných prvku, napríklad ruzné vnímání hry napr. elfy a trpaslíky nebo nastavení intenzity svetla. Podobná hra, nazvaná dnd, byla uvolnena i pro systém PLATO.
197 I Kelton Flinn a John Taylor programují první verzi Air, textového simulátoru letecké bitvy. Byla predchudcem první grafické online multiplayerové hry vubec, Air Warrior od stejných autoru. Jejich firma, Kesmai, je nyní soucástí korporace Electronic Arts.
198 G Michael Toy, Glenn Wichman a Ken Arnold po dvou letech práce dokoncují Rogue, pocítacovou hru podobnou Dungeon nebo dnd - hrác se pohyboval po jeskyni, porážel neprítele a snažil se získat poklad. V této hre byly však mapy jeskyní náhodne generovány, takže hrác se pokaždé stretával s jinými príšerami a v jiných jeskyních. Tento titul byl urcen podobne jako Zork i pro osobní pocítace.
198 F SuperSet Software vytvorili sítovou pocítacovou hru Snipes k otestování nových pocítacových sítí podobných PC a jejich možností. Snipes je oficiálne oznacen jako puvodní inspirace pro Novell Netware. Lze se domnívat, že se stal vubec první sítovou komercní hrou napsanou pro osobní pocítac. Je uznáván i pres pocin z roku1974 Maze War (sítová pocítacová hra pro nekolik málo výzkumných prístroju) a Spasim (3D multiplayerová vesmírná simulace), predchudce multiplayerových her jako Doom ci Quake.
1984 Vyšla hra Elite vytvorená Davidem Brabenem a Ianem Bellem. Hra zavedla moderní 3D grafiku a svobodný (6 stupnu) pohyb v presvedcivém vektorovém svete. Nejprve byla hra dostupná pro BBC Micro a Acorn Electron, ale její následný úspech zpusobil predelávky pro všechny populární formáty vcetne Commodoru, ZX Spectra, Commodore Amiga, Atari ST, a dokonce i pro Nintendo systém, ackoliv tato verze byla vydaná jen v Evrope.
Hra spocívala v nákupu surovin a jejich výhodnejším prodeji na jiném míste, pricemž se na prodejních místech menily ceny.
1987 LucasArts prišli se hrou Maniac Mansion vytvorenou v SCUMM systému, která nabízela point-and-click interface. Sierra a další rychle následovali tento myší ovládaný, prukopnický interface ve svých hrách. 
90. léta Rozmach Shareware her (zkušební verze ke stažení, po urcité lhute je treba koupit plnou verzi)
Nutno podotknout, že v dobe, která je nekolika daty zastoupena v tabulce se pocítace objevovaly predevším na univerzitách a také samozrejme v americké armáde.

Nyní už by jste meli mít všechna data zkolektovaná a mužete si je tedy ješte pred prectením zbytku informací o pocítacových hrách doplnit do souradnic, na kterých najdete keš.
Je dobré si ješte pred doplnením zkontrolovat správnost vašich dat, použijte proto metodu ciferného souctu
(sectete jednotlivá císla A-J), pokud vyjde napríklad 75, sectete 7 a 5, potom 1 a 2 - proste scítat, dokud to jde.
Ciferný soucet souradnic je 9
Tak a ted už samotný vzorecek pro souradnice:
N AB° CD.EBD
E DA° FG.HIJ



Hry na univerzitních pocítacích

Mnoho z nejranejších pocítacových her beželo na serverech univerzit ve Spojených státech. Tyto hry byly vyvíjeny a programovány jednotlivci v jejich volném case, nicméne vzhledem k tehdejší omezené dostupnost pocítacového hardwaru bylo techto her velmi málo a byly velmi brzy zapomenuty.

Vývoj her pro velké univerzitní pocítace se v raných sedmdesátých létech pomerne rozšíril. Historii této éry je složité strucne postihnout z nekolika duvodu:

  • Do pozdních sedmdesátých let pracovali herní programátori prakticky zadarmo. Jedinou odmenou jim bylo uznání prátel a obcasný podpurný dopis od studentu jiné univerzity.
  • O všech tehdejších hrách, krome tech nejznámejších, se toho ví velmi málo, protože se hrály na strojích, které už se dávno nepouživají, a byly uloženy na dnes již neexistujících páskách.
  • Existovaly minimálne dve velké distribucní síte pro studenty-programátory, a každá škola mela obvykle prístup jen k jednomu typu hardwaru a tudíž i k jen jedné z techto sítí. Mnoho internetových stránek mapujících historii her se zameruje práve pouze na jeden druh hardwaru, protože autori techto stránek nemeli nikdy prístup k jiným systémum. Dve nejvetší distribucní síte byly:
    • PLATO System, podporovaný Control Data Corporation a
    • Systém DECUS spravovaný Digital Equipment Corporation.

.

Rané prenosné videohry

První prenosná hra (handheld) byla vydána v roce 1972 a jmenovala se Tic Tac Toe (Piškvorky). Displej sestával z mrížky devíti tlacítek, které po zmácknutí menily barvu z cervené na zelenou a naopak. První prenosnou herní konzolí s vymenitelnými cartridge se stala Microvision navržená spolecností Smith Engineering a prodávaná od roku 1979. Vzhledem ke svému malému a krehkému LCD displeji a velmi omezeným poctem her byla však o dva roky pozdeji stáhnuta z trhu. Tato dve zarízení, prestože se nesetkala s velkým komercním uspechem, udala smer pozdejším pokrocilým a dodnes odblíbeným hrám tohoto typu.

V roce 1976 vytvoril Mattel spolu s inženýry z Rockwell International Microelectronics Division vubec první LED prenosnou hru, nazvanou Mattel Auto-Race. Program zabíral pouze 512 bajtu pameti. Pozdeji stejná spolecnost vydala Mattel Football I; této LED hry se prodalo více než milion kusu. Hry na principu LED byly populární až do raných osmdesátých let, kdy se LCD displeje staly pro výrobce levnou a kvalitní alternativou.

Hraní na domácích pocítacích

Zatímco se vývoj puvodních videoher nejvíce odrážel v arkádách a domácích konzolích, rychle se vyvíjející domácí pocítace v sedmdesátých a osmdesátých letech dovolovaly jejich vlastníkum naprogramovat jednoduché hry. Brzy se utvorily skupiny nadšencu nových pocítacu a brzy poté vznikl i nový herní software.

Mnoho z techto her (napred klony klasických titulu jako Star Trek a pozdeji klony populárních arkád) bylo distribuováno rozlicnými zpusoby - tištením zdrojových kódu v knihách (napríklad v Basic Computer Games od Davida Ahla), casopisech (Creative Computing), a v novinách - uživatelé museli takový kód prepsat do pocítace a preložit do strojového kódu. Puvodní herní designéri jako Crowther, Daglow a Yob by tak našli zdrojové kódy svých her – které nikdy necopyrightovali – publikované v knihách a casopisech bez uvedení svých jmen. U raných osobních pocítacu od firem jako Apple, Commodore nebo Tandy se vyskytovalo mnoho takovýchto (tzv. type-in) her.

Dalšími zpusoby distribuce her byly pošta a prodej disket, kazet a jiných médií. Brzy se vytvoril zvláštní druh dodávání her: amatérští programátori prodávali disky v igelitových taškách položených v regálech a na pultech místních obchodu, nebo je posílali poštou. Richard Gariott distribuoval nekolik kopií jeho pocítacové RPG hry Akalabeth práve v igelitové tašce - predtím, než byla tato hra vydána bežným zpusobem.

První domácí videohry (1972 – 1977)

Hlavní clánek: Historie herních konzolí (první generace)

V roce 1972 také vyšla první herní konzole pro americký domácí trh, Magnavox Odyssey. Byla založena na puvodních pracích Ralpha Baera a licencovaná jeho zamestnavatelem. Konzole se napojovala na televizi. Konzole nezaznamenala velký úspech, ale podobné spolecnosti (vcetne Atari) musely zaplatit za ruzné licence. První úspech videoher nastal až v roce 1975, kdy Atari vydal konzolovou verzi Pongu. Jeho úspech zapocal výrobu stovek klonu této hry, vcetne Coleco Telstar, které melo úspech s více než desítkou modelu.

První 8-bitové domácí konzole (1977-1983)

Domácí videoherní systém se stal populárním behem sedmdesátých a osmdesátých let. Videohry byly ve druhé generaci domácích videoher založeny na cartridgeích. Programy už nebyly dále vkládány do cipu, ale vkládány do pametí. Než být omezený malou selekcí her, konzument nyní mohl shromáždovat knihovny herních cartridgeí. První cartridge byly 2k ROMy, ackoliv toto množství pomalu casem nabylo 16 kB.

V herních konzolích limitovaly vysoké ceny RAM systémovou kapacitu pameti na malinké množství, casto menší nežKilobyte.

Fairchild VES byla první svetovou videoherní konzolí založenou na cartridgeích. Byla vydána Fairchild Semiconductor v srpnu1976. Když Atari vydalo jejich VCS následující rok, Fairchild ji rychle prejmenovaly na Fairchild Channel F.

V roce 1977 Atari vydalo svou cartridge-konzoli nazvanou Video Computer System (VCS), pozdeji zvanou Atari 2600. Devet her bylo navrženo a vydáno na prázdniny. Rychle se stala nejpopulárnejší ze všech prvních konzolí.

V roce 1978 Magnavox vydaly jejich cartridge-konzoli Odyssey 2 ve Spojených státech a Kanade. Philips Electronics vydaly tuto stejnou herní konzoli jako Philips G7000 v nekolika evropských státech. Ackoliv se nikdy nestala tak populární jako Atari, podarilo se jí prodat nekolik milionu jednotek behem roku 1983.

V roce 1979 byla založena spolecnost Activision drívejšími nespokojenými programátory Atari.

Následovaly silnejší konzole jako Intellivision a Colecovision. Intellivision, ac chronologicky cástí 8-bitové éry, melo unikátní procesor s príkazy, které mely 10 bitovou šíri (umožnující vetší príkazovou variabilitu a potenciální rychlost) a registry s 16 bitovou šírí. Byl to tedy hybrid mezi starým 8-bitem a novým 16-bitem.

Unikátem mezi domácími systémy toho casu byl Vectrex, jediný predstavující vektorovou grafiku.

Popularita puvodních konzolí byla silne ovlivnena arkádami. 2600 byla první se Space Invaders a Colecovision mely Donkey Konga.






Additional Hints (Decrypt)

[LISTING] tbbtyr, jvxvcrqvn [CACHE] ceiav mcenin

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)