Skip to content

Prumysl v Praze I/Industry in PRG I - Miss Kin Multi-cache

This cache has been archived.

Skupec Reviewer: Archivace listingu keše

Skupec Reviewer pro CZ

More
Hidden : 8/26/2007
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Lehce dostupná, seriová meststká multikeška zamerená na prumysl v historii Prahy/ Easy accessible serial city-multicache specialized for history of Prague industry

Terén 2, protože keška je dostupná "na špickách". Kdybyste kešku našli, ale nedokázali ji vybrat z úkrytu, napište nám!

Upozornení: Na startovních souradnicích se nachází pouze stred (dvur) objektu, na který chceme keškou upozornit. Nevstupujte na tento pozemek, zustante na ulici a ctete listing pro nalezení kešky.

WARNING: On starting coordinates is only the courtyard of the object, we want to call your attention to. Do not enter this area! Anyway, stay on the street (public area). For location of the cache read listing.

Miss Kin - logo produktu firmy Waldes a spol., které speciálne pro kampan na stiskací knoflíky, tzv. patentky, vytvorili malíri František Kupka a Vojtech Preissig, známe asi všichni. Miss Kin totiž není nikdo jiný, než dívka s patentkou v levém oku – slecna Koh – I – Noor.

V roce 1900 odešel od holešovické firmy Lokesch a syn mechanik Hynek Puc a založil si v Holešovicích vlastní dílnu na výrobu regálových štítku, kovových napínácku a ozdob na vánocní stromky. V cervenci roku 1902 se k nemu pridává Jindrich Waldes, bývalý obchodní cestující Lokeschovy továrny a spolu zakládají verejnou obchodní spolecnost. Firma vyrábela drobné kovové zboží. V dílne s nimi pracoval jeden delník a jeden ucen. Na sklonku téhož roku spolecníci prestehovali výrobu do pronajaté budovy bývalé továrny na svícky v Karlíne. Tehdy pristoupil ke spolecnosti tretí spolecník-obchodník Eduard Merzinger, který do podniku vložil 20 tisíc rakouských korun vyhraných v loterii.
Hlavním výrobním artiklem této dílnicky byl velmi módní stiskací knoflík a práve jemu dekuje firma Waldes a spol. za svuj témer závratný vzestup. Stiskací knoflík vyrábela konkurence složitým postupem, v nemž prevládaly rucní operace. Zásluhou automatického stroje zkonstruovaného Hynkem Pucem v roce 1903 byla rucní montáž stiskacího knoflíku pomocí pinzety nahrazena strojním vkládáním pružiny do pérové cásti knoflíku, což umožnilo nebývalé zvýšení výroby. Ta rostla takovou merou, že už po trech letech od zahájení výroby patentek stávající prostory nestacily a proto v dubnu 1907 byla výroba prevedena do nové továrny postavené ve Vršovicích. Na svoji dobu byla pokrokove rešena: vysoké a vzdušné místnosti, šatny pro muže i ženy, lázne, knihovna, telocvicna a okolo továrny parcík s lavickami a ruzným telocvicným náradím. S modernizací továrny rostlo i tempo výroby, a to hlavne díky stále se zdokonalujícím speciálním strojum a nástrojum, jež si podnik sám konstruoval a vyrábel a které jej po technické stránce stavely do cela výrobcu lehkého kovového zboží. Jak pokroková byla konstrukce techto stroju dokazuje mj. práve automatická zakládacka. Tento stroj po nekolika málo úpravách nikoli zásadního rázu vyhovuje i dnešním, velmi nárocným požadavkum výroby a totéž platí i o rade postupových nástroju, jejichž konstrukce nebyla ani vývojem mnoha desetiletí predstižena.

Obchodník Jindrich Waldes nazval stiskací knoflík KOH-I-NOOR – podle údajne nejvetšího diamantu na svete, který vážil 186 karátu. Stará povest vypráví, že drahokam stejného jména byl umísten v oku staroindického boha. Když kámen poprvé videli perští dobyvatelé Indie proti slunci zvolali „KOH-I-NOOR“ (cesky „hora svetla“). Odtud tedy jeho název. Po mnohých dobrodružstvích spojených s vraždami, mucením a veznením jeho majitelu jej darem dostala anglická královna Viktorie. Diamant byl v královském klenotnictví prebroušen (jeho hmotnost klesla na 106 karátu) a je zasazený v korune anglické královny.Pojmenování patentního knoflíku byl jeden ze skvelých manažerských a strategických tahu pana Waldese.Obrázek patentky s vyraženými písmeny K-I-N byl používán jako obchodní znacka, s jejíž pomocí firma expandovala na zahranicní trhy (založení pobocek v Dráždanech – r. 1904, Varšave – r. 1908, Paríži – r. 1911, New Yorku – r.1912). Práve pro reklamní kampan ve Spojených státech vzniklo svetoznámé logo firmy „MISS KIN“ – obraz dívky s patentkou KOH-I-NOOR na míste oka. Traduje se, že ke vzniku loga došlo na palube zaoceánské lodi pri plavbe do Ameriky, kdy jednu z cestujících v dobrém rozmaru napadlo priložit si k levému oku místo monoklu reklamní vzorek zvetšeného patentního knoflíku. Pro Waldese se stal tento rozpustilý kousek okamžitou inspirací, dívku vyfotografoval a jeho prátelé malír František Kupka a Vojtech Preissig udelali z MISS KIN nové logo.

Rozkvet firmy Waldes a spol. byl prerušen nemeckou okupací v roce 1939, v této dobe se továrna prejmenovala podle svého hlavního výrobku na KOH-I-NOOR.

Prestože jsme do kešky vložili i pastelky a gumy z továrny Koh-i-Noor, zboží nepochází z pražské kohinorky. Jsou z budejovické tužkárny Koh-I-Noor, celým názvem Koh-I-Noor Hardtmuth, a.s., s minimálne stejne zajímavou historií jako má Waldeska. Byt se na první pohled zdá, že továrny spolu mají hodne spolecného, opak je pravdou. Jedná se pouze o shodu názvu a tyto dve fabriky spolu ani v historii nemely nic co docinení.

U waypointu Waldosovo Muzeum naleznete desku s potrebnými údaji pro dosazení: N50° BA.FEB; E014° UD.CFB.

A= soucet cifer v posledním rádku
B= pocet "K" v celém textu
C= soucet 1. a poslední cifry ve 3. rádku
D= dvoj násobek A - pocet "B" v celém textu
E= pocet písmen ve 3. rádku
F= E-A-2×(U)
U= pocet "U" v celém textu

ENGLISH:

About this place: (visit link)

About cache:
waypoint "Waldesovo Muzeum" will take you to place, where you will find tabel. The final coordinates you will get after implementation into N50° BA.FEB; E014° UD.CFB.

A= number of digits in the last row
B= number of "K" on the table
C= sum of first and last digits in the third row
D= double A minus number of "B" on the table
E= number of letters in third row
F= E-A-2×(U)
U= number of "U" on the table

Additional Hints (Decrypt)

An irqbzbfg fr qáiá.... Sbe vasebzngvba....

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)