Skip to content

Slavni rodaci : Devinska Nova Ves Multi-Cache

This cache has been archived.

boyt: Cas sa naplnil. Stare musi ustupit novemu. A to plati aj v tomto pripade.
Vdaka vsetkym navstevnikom - uspesnym i neuspesnym.

More
Hidden : 8/18/2007
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

SK: Séria o slavnych rodákoch v slovenských mestách EN: Series about famous people in Slovak cities

Slávni rodáci / Famous People : Devínska Nová Ves

Rudolf Sloboda
* 16.4.1938 Devínska Nová Ves
+ 6.10.1995 Devínska Nová Ves
 

"V lete, ja neviem ci to viete, v lete vlastne najviac napíšem. V zime tu býva dost zima, takých mínus sedem - osem a ja casto zabudnem priložit do pece, do kachlí, a ked ešte v noci nekúrim, tak sa vlastne musím zaoberat takýmito vecami celú zimu. Až v lete, ked sa o to nemusím starat, sa mi dobre píše. Okrem toho, ja som taký clovek, ktorý má rád leto, lebo aj den je dlhý. Ja som si to teraz nedávno uvedomil, že všetky knihy som zacal písat v marci, pomalicky som sa rozbiehal, potom hlavné tempo som nasadil v júli, v auguste. A v septembri som už bol unavený, v septembri som prestal."

Prozaik, básnik, dramatik, scenárista.  Pochádzal z rodiny chorvátskeho starousadlíka a úradníka. Vzdelanie získaval v Devínskej Novej Vsi a neskôr študoval filozofiu na Univerzite Komenského v Bratislave, no po roku štúdium ukoncil a odišiel pracovat do bane v Ostrave. Vrátil sa do Bratislavy, kde pracoval ako stavebný robotník, potom nasledovala v rokoch 1959 - 1962 vojencina v južných Cechách, po nej opät Ostrava, kde v rokoch 1962 - 1964 pracoval vo Vítkovických železiarnach, a nakoniec definitívny návrat do rodnej obce. Tu sa oženil a mal jednu dcéru. V rokoch 1965 - 1969 pracoval ako redaktor vo vydavatelstve Smena, v rokoch 1972 - 1984 pracoval ako dramaturg v Slovenskej filmovej tvorbe, v roku 1984 pracoval krátky cas vo vydavatelstve Slovenský spisovatel. Popri príležitostných zamestnaniach (napr. vo filme) sa živil predovšetkým ako spisovatel na volnej nohe. Žil so svojou psychicky chorou manželkou v skromných pomeroch vo svojom rodisku, až v roku 1995 vo svojej „chate“ na Slovinci v Devínskej Novej Vsi spáchal samovraždu.

Rudolf Sloboda napísal dvadsatdva prozaických kníh, jednu básnickú zbierku, tri knihy pre deti, dve divadelné hry a štyri scenáre k filmom. Jeho celoživotná tvorba predstavuje v slovenskej literatúre svojrázny fenomén. Prvú poviedku Do tohto domu sa vchádzalo širokou bránou publikoval v roku 1958 v Mladej tvorbe. Knižne debutoval o sedem rokov neskôr románom Narcis. Tento aj jeho další román Britva (1967) sa stali kultovými dielami nielen pre citatelov, ale pozitívne ovplyvnili aj mladých prozaikov nastupujúcich koncom 60-tych rokov. Najkontroverznejší Slobodov román z casov normalizácie je román Rozum (1982). V autobiografickom príbehu neúspešného scenáristu, ktorý píše banálny filmový scenár Don Juan zo Žabokriek, otvorene kritizuje dobové spolocenské predstavy. Hoci táto kniha opät vyvolala nevšedný citatelský záujem, jej distribúcia bola cenzormi pozastavená.

Autobiografické crty priam až denníkového charakteru nadobúdajú romány Krv (1991), Jesen (1994) a kniha esejí Pokus o autoportrét (1988). Rovnako ako v týchto aj v dalších dielach Vernost (1979), Druhý clovek (1981), Uršula (1987), Rubato (1990) na pozadí autentických skúseností zo súkromného i verejného života vykresluje zákulisie totalitného režimu a jeho praktiky. Posmrtne vyšli zbierky poviedok Herecky (1995), Pamäti (1996) a román Láska (2002), ktorý sa považoval za stratený a po tridsiatich rokoch ho objavili v Polsku. Zobrané poviedky vyšli v troch zväzkoch: Do tohto domu sa vchádzalo širokou bránou (2002), Rodné mestecko (2002), Jesenná (zato) silná láska (2004). Poviedka Hovoriace psy je zaradená v prvom zväzku a prvýkrát bola uverejnená v Slovenských pohladoch v roku 1967.

Rudolf Sloboda bol clovek, ktorý mnohému porozumel a v mnohom si uvedomil, že sa porozumiet nedá. Rudolf Sloboda bol ale clovek, ktorý sa lahko nevzdával. Vytrvalo písal reklamácie, jednu za druhou, spomenme aspon Rozum, Narcis alebo zatúlanú Lásku, i ked ostávali bez odpovede. Reklamoval to, co väcšina ludí už dávno prestala vnímat ako chybu. Napísal tony stažností: ešte prv, než mohla príst odpoved písal už novú, zdalo sa, že neprestane kým... Až 6. októbra 1995 mu došla trpezlivost. Rozhodol sa vrátit chybný, kazový a gýcovitý výrobok - vedomie. Necakal kým sa mu v rukách celkom rozpadne, zbytocne to nenatahoval do osemdesiatky, videl, že to ide a môže íst len dolu vodou, tak s tým nieco spravil. A možno si teraz hovie niekde v galaxii Andromedy, popíja pivo s Elvisom, možno sa rozplynul v brahme, možno sedí vo velkom kotli a cervený cert ho pichá trojzubcom do zadku. Možno.

Zdroj: internet

EN

Rudolf Sloboda is one of the most influential Slovak authors of the 1960´s generation. His is famous for his prosaic texts and novels, but since the 1970 he also published poetry, written dramas and TV screenplays. He came from a Croatian family that settled in Slovakia several generations ago. In 1957 he graduated from high school and started to study psychology in  Bratislava at the Philosophical Faculty of Comenius University. After one year he left for Ostrava, where he worked as miner and later as worket in a local ironworks (till  1964). In 1965 he returned to Slovakia and in the second half of the sixties he was employed as an editor at the publishing house Smena and later as dramatic advisor  (1972-1984) at the Slovak Film Company. In 1984 he worked for a short time for the publishing house Slovenský spisovatel. He lived together with his mentally handicapped wife and with his daughter in extremely hard and modest conditions in the village of Devínska Nová Ves. As he claimed in an interview at the beginning of the nineties, he never traveled abroad, nor possessed a passport. He committed suicide in 1995.

Sloboda’s writing consists of 25 novels that have been published so far, several screenplays, and more than 5000 pages of intimate and until now mostly unpublished diaries written in the period between 1979-1995. This makes him one of the most prolific Slovak authors, and it would be premature to say his life and writing has been analyzed in full.

Source: internet

Cache

SK

Na daných súradniciach nájdete pamätnú sochu Rudolfa Slobodu.

Okolie sochy je lemované betónovými kvetinácmi. Ich pocet je K

Okolie sochy je vydláždené cervenou dlažbou vytvárajúcou súvislé plochy. Pocet plôch je P.

Nedaleko sochy je malý parcík, kde si môžete posediet na lavickách. Ich pocet je L.

Skrýša sa nachádza na súradniciach N 48° 12.ABC'   E 16°58.X', kde

A=L-2, B=P-K-1, C=L a X=48*K+L*25

Na cestu k nej sa vydajte po rázovitej ulici Slovinec. Po ukoncení hladania odporúcam príjemné posedenie v krcmicke na tej istej ulici.

Obsah skrýše je venovaná literatúre, knihám. Preto Vás prosím, aby ste pri výmenách zachovali co možno najviac tento motív. Potom skrýša môže fungovat trebárs ako GC-antikariát :-). Velkost skrýše je 22x16cm.

 

EN

There is a statue of Rudolf Sloboda on defined coordinates.

Around the statue there are concrete flower pots. K is the number of flower pots. Please don't consider the flower pots over the street.

The statue surroundings is covered by pavement created by red continuous areas. P is the number of continuous red areas.

Closed to the statue there is a small park where you can have a rest on bench. L is the number of benches in the park.

The cache is located on the coordinates N 48° 12.ABC'   E 16°58.X', where

A=L-2, B=P-K-1, C=L a X=48*K+L*25

As a way to the final please use the original street called Slovinec. After geocaching you can find a nice small pub on the same street to have a short rest..

The content of the cache is dedicated to literature, books so please exchange things with similar themes.

boyt-logo

Additional Hints (Decrypt)

FX: mn xnzrabz RA: oruvaq gur ebpx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)