Skip to content

Vinorske kolecko Multi-cache

Hidden : 8/7/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato multi vás vezme na hezkou procházku za krásami mestské cásti Praha - Vinor. Cestu doporucuji absolvovat ve dne a to pesky (prípadne na kole).

Pozor od srpna 2011 zmena umistení a velikosti finálky. Kes je na vypoctených souradnicích , ale v jiném míste (neni pod kamenem u paty skály ale je zastrcena kousek vlevo od previsu primo ve skále). Také jsme vzhledem k nekolika utokum mudlu zmenil velikost na small, kes je nove tvorena tubou od vitaminu.



VINOR

Tato mestská cást lezící na samém severovýchodním okraji Prahy je stále se rozvíjející obec, pripomínaná ve jiz v roce 1088, kdy ji král Vratislav II daroval Vysehradské kapitule.

Historický název "Vinor" nemá zrejme nic spolecného s vínem (kterého hrozny sice má ve svém znaku, ale jehoz pestování ani vazba na jméno obce nebylo historicky dolozeno). Spíse se uvádí, ze jméno obce je odvozeno od jména WINOR, WINORZ nebo VINOR.

Vinorský zámek Vinorský zámek


Mnoho lidí dnes zná Vinor vetsinou pouze jako prujezdní místo na trase Praha - Prosek - Brandýs nad Labem. Vinor je vsak soucasne místem, kde stojí za to se zastavit a prohlédnout si její nescetné prírodní i stavitelské krásy. Prijmete proto moje pozvání na krátkou procházku, kterou zahájíme na výchozích souradnicích na zastávce prazské MHD "Vinorský hrbitov" (autobusy z Ceskomoravské c. 259, 354, 375, atd.), kde je i dost míst na zaparkování vaseho geovozidla.


Stage 1.
Nasi vycházku zahájíme tam, kde vetsina lidí svou zivotní pout koncí, tedy na hrbitove.

Erb Cernínu na hrobce na hrbitove erb Cernínu


Celému hrbitovu dominuje stavba, pripomínající významný slechtický rod, jednu z vetví rodu Cernínu, který na zdejsím panství a zámku hospodaril. Je to hrobka rodu Cernínu, stavba z cervených cihel, jejíz vstupní dvoukrídlé dvere jsou pobity velkými mosaznými ozdobami. Pocet techto ozdob na obou krídlech vstupních dverí hrobky je AB. (pozor, hrbitov není otevren 24h denne, ale pouze priblizne od 7 - 17hod, nicméne pri trose stestí lze indicii spocítat i pohledem od vstupních vrat hrbitova, dle nekterých i na internetu, ale to je bez záruky).

Stage 2.
Dalsí nase kroky nás zavedou na historicky, stavitelsky i vizuálne zajímavé "Vinorské námestí". Námestí vévodí kostel "Povýsení sv. Kríze" a sousosí sv. Jana z Nepomuku (pravdepodobne z dílny sochare F.I. Platzera z r. 1755), ale nejprve se zastavíme u jiné budovy na zacátku námestí. Souradnice nás zavedli pred místní faru, která krome toho, ze je po oprave krásnou zlutobílou budovou, se zapsala i do dejin protikomunistického odboje. Na desce vpravo od vchodu se muzete docíst, ze v roce CDEF se zde seslo k tajné schuzce nekolik osob vcetne pozdeji popravené Dr. Milady Horákové.

Fara a spýchar Fara a spýchar na námestí



Stage 3.
Vedle fary je kostel Povýsení sv. Kríze, nejstarsí dochovaná stavba ve Vinori. Puvodní románská jednolodní stavba byla v letech 1727 -1728 prestavena do nynejsí barokní podoby. Zajímavostí je i to, ze kostel byl ve druhé svetové válce pozkozen zásahem bomby.

Kostel na námestíKostel na námestí


Kostel je nejen krásnou dominantou obce, ale je i centrem, kde se casto konají církevní i svetské akce a koncerty. Uprostred námestí stojí sousosí sv. Jana z Nepomuku, krásné pískovcové barokní socharské dílo na podstavci s volutovými krídly. Svetec je sklonen k pravé ruce, v níz drzí kríz a v levé ruce má zavrenou knihu, na níz lezí biret. Stojí na velké fantastické rybe, symbolu mlcenlivosti. Na volutách jsou sosky dvou andílku s kartusemi, vpravo v kartusi reliéf postavy sv. Václava, vlevo reliéf Staroboleslavské Madony. Na soklu v postranních krídlech jsou latinské nápisy. Pro vás bude vsak zajímavé zjistit, kolik pískovcových schodku je pred sochou (na podstavci). Zapiste si toto císlo jako G.

Vpravo od sousosí se v prítmí lípy nachází také zajímavý zlutý domecek se tremi lunetami ve stítu, coz je budova bývalé obecní váhy. Vlevo od ní je vjezd do zámeckého hospodárského dvora a za ním (neprístupný) Vinorský zámek, který jste mozná videli uz zdálky pri príjezdu do Vinore od Prahy. Zámek je v soucasné dobe jeste stále v rukou Policie CR a tudíz neprístupný. Snad jednou budu moci tuto procházku prodlouzit i o tento architektonický skvost. Jednopatrová ctyrboká budova s vydutou strední cástí, v níz je v prízemí sala terena a v patre slavnostní dvorana, nad ní je potom polygonální vezovitý svetlík s mansardou. Spolu s prízemními objekty uzavírá pravoúhlé nádvorí s konkávními nározími. V interiéru je bývalá kaple sv. Jana Nepomuckého. Stavba byla zbudovaná v letech 1719 - 1724 podle projektu Frantiska Maxmiliána Kanky patrne v místech bývalé stredoveké tvrze. nejlépe je zámek videt z dálky pri príjezdu od Prahy nebo od Satalic, z Vinorského námestí jej prakticky neuvidíte ani se k nemu vetsinou nedostanete.

Pokracujte tedy podél budovy staré skoly východním smerem, na konci celého námestí si vsimnete bíle zárící mohutné stavby se zajímavými okny a kamenými rohy, zrekonstruovaného Hoffmanova statku, nyní místa konání castých slavností a kulturních akcí v obci. Hoffmanuv dvur byl za éry komunismu snacne zchátralý, ale nyní je v soukromých rukou a po rozsáhlé rekonstrukci. Více informací si muzete precíst na www.hoffmanuv-dvur.cz .

Hoffmanuv dvurHoffmanuv dvur


Stage 4.
Od Hoffmanova dvora budeme pokracovat stále východním smerem po novém chodníku az k místu dalsí stage. Souradnice nás dovedou podél rybníky "U Pohanku" az k tabulce která Vám dá dostatek informací o prírodní rezervaci Vinorský park, který u rybníka zacíná. Je to nejen zajímavý prírodní park, ale i místo cetných historických archeologických nálezu , místo starodávného osídlení v lokalite zvané "ostroh HRADIsTE". Doporucuji se projít také tímto parkem (a potom se vrátit zpet k tabulce).

Jedno ze zajímavých míst v parkuJedno ze zajímavých míst v parku


Na konci parku u jednoho z puklinových pramenu je také jedna z Vinorských kesí,Pramen/Spring, GCKH3T nebo Biologický rybník, GC17XKP Pokud jste se dost prosli, vratte se k tabulce a opiste si z ní rok HIJK vyhlásení prírodní rezervace "Vinorský park" a její výmeru v ha (stací dvojmístné císlo LM zaokrouhlené obvyklým zpusobem na celé hektary).
poznamka : vzhledem k momentalne chybejicimu sloupku si za HIJK dosadte rok 1982 a za LM dosadte hodnotu 34.
Stage 5.
Dalsí nase cesta povede severním smerem ulicí "V Podskalí". Je to stará ulice s domy obepnutými z jedné strany Vinorským potokem a z druhé skalními pískovcovými masívy, v nichz si místní obyvatelé vybudovali cetné sklepy a chlívky. Projdete si tuto ulici pozorne a pokochejte se skalními bloky za domy starousedlíku. Tím se dostáváme i ke geologickému podkladu Vinore, který je prevázne pískovcový a díky vsudyprítomným pískovcovým skalám by se Vinor správne mela jmenovat spíse treba Písecná Lhota. Pískovcové skály je videt na mnoha místech na vsech stranách obce, ve Ctenickém parku, jiz zmíneném Vinorském parku i v prírodní lokalite "OBURKA", kam vás hodlám zavést.

Ulicka zvaná "V Podskalí" se klikatí podél potoka a pod kostelem a dovede nás az ke dvou krásným rybníkum, zvaným "Malá a Velká Oburka". Na rybníky je obec Vinor opravdu bohatá, Vy jste na své dnesní pouti Vinorí potkali uz tri, dalsí tri jsou jeste v samotném Vinorském parku a jeden zámecký v parku Ctenickém. Vy jste tedy práve dosli na hráz mezi obema rybníky a zde si na tabuli na uvedených souradnicích muzete precíst císlo cyklotrasy, která tímto bodem prochází. Císlo je trímístné s velkým písmenem A na zacátku, zapiste si tedy toto trímístné císlo NOP a pokracujte dále po cervené turistické znacce severním smerem.
Stage 6.
Poblíz posledního rybníka, zvaného "Velká Oburka" nebo také "Velký Oburkový" se rozkládá velmi zajímavá prírodní lokalita s útesy pískovcových skal, castým cílem vycházek Vinorských obcanu, s detmi, kocárky, pesky i konmi, ale i místo dovádení místních teenegeru i starsí mládeze. Jedná se o velmi impozantní a fotogenické pozustatky pískovcových skal, které tvorí spolu s náletovými i vysazenými stromy a keri zajímavé místo. Nove se tu a tam objevují nové vytesané obliceje do pískovce. Je to také kazdorocní cíl carodejnického sletu a keltského beltimu (cti "beltajmu"), obcas je to ale také prílezitostný cíl bezdomovcu, narkomanu a squateru, ale co se dá delat. Místo bylo osídleno uz v praveku, je to místo pravekého výsinného sídliste "V OBURKÁCH", jehoz nejvetsí rozmach byl v mladsí dobe kamenné (vypíchaná keramika) a starsí dobe bronzové (kultura veterovská).

Nez se pokocháte vyhlídkou na rybníky ze skalního hrebene, pokracujte jeste dále po cervené znacce az ke hrázi vetsího z Oburkových rybníku. Na hrázi muzete obdivovat zajímave resené stavidlo a výpust rybníka, po prejití mostku jsou vpravo videt zelezné schody dolu k potoku. Spocítejte tuto poslední indicii, tedy pocet techto zelezných schodu RS (stací jedno z obou schodist, jedno z nich je zcela a druhé cástecne zarosté, RS je mensí nez 30).

Výpust rybníka Velká Oburkavýpust rybníka


Tak, máte vsechny indicie a tri moznosti. Budto se vyskrábete na vyhlídku (viz waypoint), odkud se pred presunem finálové schránky pokracovalo k puvodní finálovce.

Vyhlídka na rybníkyVyhlídka na rybníky


Nebo si odskocíte k blízké kesi U kríze, GC17486, která je kousek odtud. A nebo pokud nejste natolik odvázní nebo pocasí tak prívetivé, pokochejte se výhledem na rybníky a kostel ze spodní cástí skal bez výstupu na vyhlídku. I odtud je zajímavý pohled na Vinor. V kazdém prípade si v klidu spocítejte finálové souradnice a dojdete si zaslouzený poklad. Indicií máte dost, proto Vám jen pridám matematickou formuli. Doporucuji odlov ze spodu, tj. ne z vyhlídky, odkud se k finálovce obtízne sestupuje.

Zázracná formule zní:
N50°0(F).(E+K)(I+G-J-C)(N+P)
E014°3(A).(O-B-H)(D-M-A)(S-R-L)


Dalsí cesta po zalogování muze být dále po cervené turistické znacce smerem na Jenstejn, nebo zpet az na zastávku Vinorský hrbitov (odbockou do ulice "Telcická", na souradnice N50°08.639, E014°34.964, odtud smerem k výchozím souradnicím, nebo to projdete po hrázi mezi obema Oburskými rybníky (od stage 5) a poté uz de facto rovne za sipkou).

Muzete navstívit také nepovinou "stage", hospudku "U kacera", (viz waypoint) a dát si zde zaslouzené pivko.

Upozornení. Celá trasa je vedena po zpevnených cestách vyjma poslední cásti podél rybníku a na skalách. Proto prosím zvazte, zda vase obuv je dostatecná pro výstup po drolícím se písku na vrcholky skal. Ke skalám i ke kesi se po úprave polohy finálky dá dostat i s kocárky, i kdyz záverecný terén u skal není nic moc. Nedoporucuji odlov v noci, jednak budete mít problém získat nekteré indicie (zejména AB), ochudíte se o v noci neviditelná zákoutí a hlavne budete v nebezpecí pádu ze skal v Oburkách. Pozor zejména na deti at nespadnou dolu. Více informací o Vinori si muzete precíst na stránkách mestské cásti Praha-Vinor , odkud jsem také cerpal nekteré informace.

Keska je tvorena tubou od vitaminu schované v kulaté díre za kamenem, prosím porádne ji opet zamaskujte, v této lokalite je pomerne velký pohyb lidí, psu a koní a bylo by skoda o kes prijít!! Do kese nevkladejte zadne predmety ani GC, jednak se tam nevejdou, jednak byla kes uz nekolirat vymudlena.

Dekuji a preji: Hezký zázitek a "Lovu zdar!"

Additional Hints (Decrypt)

mn xnzrarz i xhyngé qíer ir fxáyr ppn chy zrgeh anq mrzv, iyrib bq znyrub cerivfh fxáyl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)