Skip to content

Lomy rychnovska Bonus cache Mystery Cache

This cache has been archived.

ezopos: Všechno jednou končí. Díky všem co poctivě obeli vsechny kese a doufam ze se libilo

More
Hidden : 10/17/2007
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Bonus cache lomy rychnovska



Bonus cache je poslední z celé série a uzavírá ji. Zavede vás k poslednímu lomu na rychnovsku. Ten se nachází jak jinak než u nás a to na kopci nebo spíž v kopci Chlum, na kterém už pár kešek najdete. Souradnice Bonus cache vás zavedou na do malého lomu blízko Zámele. U nás mu nikdo jinak nerekne, než Sršnuv lom.

Sršnuv lom
Jedná se o ložisko, které bylo v minulosti teženo a využíváno k výrobe stavebních prvku i pro umelecké zpracování. Podle archivních pramenu bylo patrne zdrojem kamene pro tvorbu socharských výzdob kostelu a klášteru i stavebního kamene pro ruzné typy staveb vcetne nedalekého hradu Potštejna. Težba a zpracování byla obnovena v druhé polovine 90. let. Jedná se glaukonitický pískovec výjimecný svým zelenavým mramorováním. Vlastní težba pak byla zahájena již v roce 1996. Vzhledem k tomu, že se jedná o ložisko dlouhá léta nevyužívané, probíhá soubežne s težbou i zprístupnování lomové steny pres pozustatky predešlých težebních prací. Lom je dvouetážový a celý umísten na lesních pozemcích. V soucasné dobe je majitelem lomu firma Tekam

Aby jste se taky neco dozvedeli o práci v lomech zkusil sem vám najít nejaký clánek, který by vám práci v lomech priblížil. Vybral sem jen to nejzajímavejší (pro me) a to jsou odstrely v lomech a to cím se strílí.


Odstrely v lomech
Když se rekne lom, vetšine lidí se vybaví výbuch trhaviny Skutecnost je opravdu taková. Již nekolik desetiletí provází težbu kameniva trhací práce. Pokud bychom ale zašli do minulých století, zjistili bychom, že práce v lomech predstavovala tvrdou drinu kameníku, kterí na odlamování kamene používali pouze krumpáce, palice, klíny a lopaty. Teprve vynález dynamitu a vývoj dalších prumyslových trhavin podstatne snížil podíl hrubé manuální práce a vedl k zavedeni efektivnejších forem hromadné težby a následného zpracování kamene.

V praxi se používají ruzné technologie odstrelu. Extenzivní rozvoj težby po druhé svetové válce vedl k rozšíreni tzv. komorových odstrelu. Do težební steny byla vyražena štola s komorami a do nich byla uložena trhavina. Odpálením došlo k odstrelu cásti nebo cele težební steny. Výhoda komorových odstrelu je v jednorázovém uvolnení znacného objemu suroviny a to až 100 tisíc tun. Tento zpusob težby má však i svá negativa. Výška težebních sten dosahuje nekolika desítek metru a mohutné výbuchy koncentrované nálože vyvolávají znacné otresy. Casto je nutné dodatecné rozpojování skalních bloku tzv. sekundárními odstrely a nelze opomenout ani bezpecnostní rizika spojená s odebíráním suroviny zpod vysokých sten

Veškeré nevýhody jsou spojeny s ekologickými i ekonomickými dopady. Z techto duvodu jsme nahradili komorové odstrely tzv. odstrely clonovými. Jejich podstata spocívá v uvolnení kamene odpálením trhaviny uložené v rade svislých vrtu, doplnených podle potreby vodorovnými vrty v pate težební steny. Takto lze težit citliveji jak z hlediska vlivu na životní prostredí, tak z hlediska potreb množství a kvality suroviny.

Historie výbušnin
Nejstarší známou výbušninou je cerný strelný prach používaný u starých Cínanu již v dobe pred n.l. Zarucené údaje známe teprve z 12.stol., kdy již byl znám cerný prach o stejném složení, jak se používá dodnes. Dlouho se jej používalo ve vojenství a k trhacím úcelum. V té dobe byl prach vyráben znacne primitivním zpusobem v tzv. prašných mlýnech, kde se všechny složky drtily a mísily dohromady, je pochopitelné, že pri tom docházelo k cetným neštestím

V 70-80. letech 18.století Francouzští chemici A.Lavoasier a K.Berthollet popsali výbušné vlastnosti smesí obsahující chlorecnan draselný (nazvaný Bertolletova sul) s organickými látkami. Velká exploze továrny na výrobu techto výbušnin odsunula další výzkum a praktické použití na mnoho let. Ve stejném období byla objevena traskavá rtut, ale cerný prach i nadále zustával jedinou používanou výbušninou. K jeho zapalování sloužily ruzné nespolehlivé sirné šnury, stébla a trubicky plnené prachem. Teprve rok 1831 sestrojil Anglican Bickford první zápalnici plnenou prachovou duší, tento vynález znamenal již znacný pokrok.

Roku 1771 P.Bulforn poprvé syntetizoval trinitrofenol (kyselina pikrová), výbušné vlastnosti kyseliny pikrové byly objeveny až o sto let pozdeji G.Sprenglem. Roku 1846 Bedrich Schonlein poprvé vyrobil strelnou bavlnu, o 6 mesícu pozdeji (téhož roku) objevil Italský chemik Ascagre Sobrero nitroglycerin. Roku 1854 Rusové Zinin a Petraceský prišli s nápadem použít nitroglycerin k trhacím pracím. Následovala éra používání nitroglycerinu pro težbu nerostu a výkopovým pracím. Nitroglycerin se používal v cisté forme, tj. kapalný nebo ve smesi s cerným prachem

Švéd Alfréd Nobel roku 1864 patentoval výrobní postup nitroglycerinu a založil nekolik továren na jeho výrobu. Roku 1869 prišel Nobel náhodou na myšlenku mísit nitroglycerin s kremicitou (infusoriovou) hlinkou. Vznikl tak první dynamit. 2 roky predtím vynalezl Nobel pri svých pokusech rozbušku s náplní traskavé rtuti (do té doby se nitroglycerin roznecoval náloží cerného prachu). Objevil vlastnosti želatinovaného nitroglycerinu a poprvé vyrobil trhací želatinu.

Po objasnení jevu detonace a jeho prícin následovalo období rychlého vývoje výbušinárského odvetví.



Atd. atd. nebudu vás zatežovat historií, ikdyž pracovat v prašných mlýnech asi nebylo zrovna perspektivní zamestnání. Už vás urcite zajímá jak se dostanete pro cache.

Vaším úkolem bude vyzjistit následující indicie, které vás dovedou k microkešce u pískovcového lomu.


1) Výbušniny delíme podle ruzných hledisek na nekolik skupin.
Na kolik kategorií je delíme podle zpusobu použití?

A ........... pocet písmen – S - ve všech slovech kategorií (malá i velká) A je sudé císlo

2) Teplota vzbuchu
Zjistete teploty vzbuchu nekterých trhavin

trinitrotoluen......B °C
pentrit..............C °C
cerný prach.......D °C

3) Citlivost k nárazu
Zjistete Citlivost nekterých výbušnin na Kastove padacím kladivu(2 kg)

trinitrotoulen...... E cm
hexogen............ F cm
traskavá rtut..... G cm


Veškeré indície najdete na internetu na jednom míste. Ted už vám stací spocítat jednoduchý vzorecek a souradnice vás zavedou k microcache, kde získáte poslední bonus number

N 50° 05, E x G +C - F - H + 1
E 016°19, B + C + D - A x F




Ted už máte všechny indície potrebné k ulovení a dokoncení celé této série.

Bonus numbers:
H ..........Chlum, Lomy rychnovska no.1
I ...........Lomy rychnovska no.2
J ...........Lomy rychnovska no.3
K ...........Lomy rychnovska no.4
L ...........Lomy rychnovska no.5
M ..........Lomy rychnovska no.6
N ..........Lomy rychnovska bonus cache

Váš poslední úkol!

N 50° M ,( J+ K + L ) x N + L x I
E 016° H + 1 , N x H + N x M - L

A ttto jeee koooneecc prateleee ! :-) Doufám, že se vám celá série líbila zavedla vás na zajímavá místa. To i me. Co ríct nakonec?? Snad jen vemte výjimecne i vetší veci na trade ... Velikost je dostatecná. Ješte jeden detail k samotné kešce. Až obevíte microcache tak prosím nejdrív prozkoumejte jak se to otvírá at to nerozbijete :-) Doporucuji si sebou vzít nejaké rukavice, aby jste nebyli špinaví až budete hledat largecache.Pro drive-in jezdce: ke keši se dá dojet zhruba tak na 400m do lesa už nejezdete! a pozor na závory obcas to trvá hóódne dlouho :-)
Jedinou podmínkou k zalogování je mít nalezené všechny cache ze série

!!! UPOZORNENÍ!!!
Prosím cache nenavštevujte ve všední dny v dobe od 8:00 do 15:00. Jde hlavne o to, aby jste neprozradili úkryt large cache a aby vás nikdo zbytecne nebuzeroval, že tam nemáte co delat, ikdyž na to nemá právo !!!





Additional Hints (Decrypt)

zvpeb: znk 10z bq preiraéub gebwúuryaíxh ynetr: zrmv qibhzn fgngaýzn ohxnzn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)