Skip to content

"TB" Na Pohodnici Mystery Cache

Hidden : 7/15/2007
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Cílem této kešky je seznámit Vás s jedním duležitým prvkem v krajine a tím je "TB", kde v tomto prípade zkratka neznamená Travel Bug, ale Trigonometrický Bod. Na úvodních souradnicích nic nehledejte, mužete zde ale zanechat svoje geovozidlo, vyšlápnout krátký kopecek a na kole nebo pešky vstoupit do lesa.

Jako cvicište pro seznámení s TB jsme zvolili les, východne od Plzne v oblasti, která se nazývá Na Pohodnici. A pokud se zadarí tak vás keška provede i místními skalními útvary. Prestože jsou skály vedle dálnicního privadece a jiste mnoho z vás po nem už x-krát jelo a jezdí, nejsou skály z cesty patrné. A prestože "mezi skalami“ vede nejedna lesní cesta smerem na Tymákov, ne každý se ukrytých skal všimne. Celá trasa od výchozích souradnic vcetne odlovu a návratu zpet nepresáhne 4km a i s detskou pochodovou rychlostí pri standardních zdrženích na jednotlivých mezizastávkách se vejdete +/- do 1,5 hodiny.

Trochu teorie aneb Co to tedy je trigonometrický bod a k cemu vubec slouží?

TB jsou vrcholy trojúhelníkové (trigonometrické) soustavy. Tyto body jsou v terénu stabilizovány napr. povrchovou znackou (kamennými hranoly, kovovým cepem) a podzemním znacením (sklenená deska, kamenná deska). Nejduležitejší z nich jsou zvýrazneny (napr.pyramidy, pilíre, veže). Každý TB má svuj triangulacní list, kde jsou k nemu vedeny všechny duležité informace. Jednou z nich je i zkratka OB - orientacní bod, který slouží k zajištení trigonometrického bodu. V našem prípade je vybraný OB2 signalizován ochranou tycí.

Trigonometrickou soustavou je území naší republiky rozdeleno již od 19 století. Díky potrebám získat co nejpresnejší podklady pro mapování území probehlo od té doby nekolik etap od Katastrální triangulace bývalé monarchie v letech 1821-1864, Vojenské triangulace z let 1862-1898 pres budování Ceskoslovenské Jednotné trigonometrické síte katastrální v letech 1920-1957, které je spjata se jménem J.Krováka. V soucasnosti je na území CR približne 28 900 trigonometrických bodu.

Tolik jen letem svetem k TB. Detailnejší informace si mužete precíst napr. na adresách:

http://gis.zcu.cz/studium/gen1/html/

http://www.zememeric.cz/

http://www.cuzk.cz/

http://krovak.webpark.cz/

A jak se dostat ke kešce?

Než vyrazíte do terénu musíte venovat chvilku Domácí príprave a získat nekolik informací:

D1) dohledat TL (triangulacní list) císlo 2008 a na nem bod císlo 6 "Na Pohodnici"

D2) získat souradnice TB (uvedeny v S-JTSK) s nadmorskou výškou 498,62 m.n.m.

D3) získat souradnice OB2 (hint viz. druhá Poznámka)

Tím koncí domácí príprava a vyrážíme do Terénu. Kde zacneme napr. na výchozích souradnicích.

T1) vydejte se smerem k OB2, najdete ho a v jeho okolí (do 3m) hledejte první indicii ( A B C )

T2) pokracujte smerem k TB c.6 a v jeho okolí (do 5m) opet najdete tentokrát druhou indicii ( X Y Z )

T3) nalezená císla dosadte do vzorce N49° 44.AB(C-2) E013° 29.C(B-1)(C-4) a mužete vyrazit k finálnímu úkrytu (napr. ve smeru písmen TP z trigonometrického bodu kolem studánky, kde poblíž mužete pri troše štestí spatrit i v dobe publikování keše kvetoucí rostlinku Nymphaea Alba).



POZN: Do obnovy indicie na souradnicich TB stačí navštívit jen OB2 a finálku hledat na  

N49° 44.AB(C-2) E013° 29.C(B-1)(C-4)



Poznámka: Pro první tri nálezce byly v kešce pripraveny FTF, STF a TTF drevené coiny a pro všechny je pripravena hezká procházka klidným lesem nedaleko Plzne. První úspešný NE-plzenský kacer, který není a v dobe publikování keše nebyl na seznamu Geokaceri a který listing docetl až sem, nám muže poslat mailíka a jako bonus získává znackové tricko plzenských kaceru.

PS: Už nic neposílejte. V predvecer Vánoc byl dárek uložen do provizorní kešky a v den Vánoc novým majitelem vyzvednut. Nebylo to sice slíbené tricko, ale zbrusu nový plzenský geocoin (snad se na nás majitel nebude zlobit :-). A to nejduležitejší: „Vítezem se stává ….. LegyT. Gratulujeme.

Upozornení: Všechny indicie i samotná keška jsou umísteny na lehce dostupných místech. Není treba lézt po skalách ani nikam slanovat. Vždy hledejte na opacné strane než je sráz. Byli bychom neradi, aby nekdo prišel k úhone. Indicie jsou ve trech ruzných provedeních se stejnými údaji pro TB a ve dvou provedenich pro OB2, tak by nemel být problém alespon jednu indicii na OB2 a jednu na TB najít. Kdo jich najde více má bod k dobru.

Pri ceste zpet se urcite zastavte na vyhlídce (viz. Waypoint).

Vyhlídka

Poznámka (HINT k OB2): Následující rádky jsou jakýmsi otevreným hintem, který tady uvádíme, protože cílem této kešky není nechat vás bloudit po lese, ale poodkrýt trochu z taju zajímavé oblasti geodézie. Pokud tedy chcete krátké vysvetlení k výpoctu OB2 ctete dál.

Vzhledem k drobnému tápání pri hledání a výpoctu OB2 bychom chteli priblížit, proc vetšina z dosavadních kaceru hledala OB2 kousek vedle. Pokud jste v domácí príprave úspešne zdolali bod D1) tak jste se v triangulacním listu docetli, že OB2 je definován pouze vzdáleností a jižníkem. A protože je celý TL veden v S-JTSK je tím pádem treba i "presný" výpocet provádet v této síti. Napr. s použitím goniometrických funkcí získat S-JTSK souradnice OB2, ty prevést do WGS84 a tak se dostat prímo k cerno-bílé tyci. Pokud nejste v této oblasti silní v kramflecích pošlete mi mejlíka a já vám pošlu schématický nákres mého postupu pri presném urcení OB2. Pokud totiž použijete úhel jižníku+180 st. jako azimut a pohybujete se v síti vaší GPS dostanete se kamsi do lesa do vzdálenosti cca 60 metru od tyce. O fudovanou odpoved, cím je tento 60-metrový rozdíl daný, jsem požádal kolegu kacera VOJROU, kterému touto cestou dekujeme za vysvetlení.

"..... je to tím, že v S-JTSK není sever shodný se severem zemepisným naznaceno je to v obrázku na odkazu http://krovak.webpark.cz/obr/index_1.htm. Toto pootocení os není ale konstantní. Nazývá se meridiánová konvergence a zvyšuje se smerem na západ. Konkténe na TB 2008 0006 je c = 8,545496548°, takže tuto hodnotu je treba odecíst od jižníku. Po teoretickém výpoctu, kolik to udelá prícne na dané vzdálenosti OB2 od TB, je rozdíl 59,8 m, což je císlo, které zrejme hledáme......".

WWW pocítadlo zaznamenalo, že od 16.7.2007 jsi kacer, který navštívil tuto stránku.




Tato cache ziskala v cervenci 2007 oceneni Plzenska Top cache a Plzenska Mystery cache

Additional Hints (Decrypt)

Svanyr: cbq fxnyxbh n cbq xnzrarz ppn 20z iýpubqar bq iryxé obebivpr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)