Skip to content

Brezove Hory Multi-cache

This cache has been archived.

kockopes: Tak jsem si to ješte rozvážil a asi bude lepší po keškách víc chodit, než obnovovat. Stejne jsem to chtel udelat už jen jednou a pak vymyslet jiné místo a vlastne by to byla trochu jiná keška. Tak at zase zkusí štestí nekdo jiný v dané lokalite...

More
Hidden : 8/29/2007
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Cesky English
Ke dni 24.2.2008 jsou zmeneny finální souradnice!
Ke dni 1.8.2008 jsem pridal obrázky k listingu - zároven tedy ruším body s jejich uložením. Fotky se v poslední dobe ztrácely príliš casto a nechci vás, ani sebe, stresovat více, než je nutné. Mírne jsem také snížil obtížnost.
Ke dni 16.9.2008 jsou opet zmeneny finální souradnice!


Brezové hory jsou jedna z historicky nejzajímavejších cástí Príbrami. První písemné zmínky se datují k roku 1311, dulní cinnost je doložena nejméne od 10. století. Zmínka je také v kronice Václava Hájka z Libocan v rámci Libušina proroctví.

(pro zájemce uvádím odkaz na celou kroniku, kdyby si ji snad nekdo chtel precíst v originále)
Tento starý jazyk se cte pomerne špatne, takže posloužím o neco modernejším prepisem.

Sešli jsou se starší a znamenitejší obyvatele Ceské zeme dosti u velikém poctu, ponuknutím nejakého Dolislava, jenž byl z rodu Hrabová, na dvur knížete svého, a žádali jsou jeho, i knežny Libuše, ponevadž oba mají budoucích vecí skrze jich Bohy poznání, aby veštbami svými to jim oznámili, kdeby v tajných místech kovové, stríbra neb zlata, své položení meli. Premysl vyslyšav žádost, rozkázal všem, aby na svá obydlé odešli, a v patnáctý den aby se zase navrátili. Když jsou pak prišli, a na dvur pušteni byli, kníže na své stolici knížetské sedeti uzreli, a knežnu vedle neho, ana drží v své ruce zlatou žábu. I rekl jest kníže Premysl k lidu svému: Slyšte slova své matere, tat vás i potomky vaše svou recí obohatí. Tu postávší Libuše, málo dále poodešla, a zastavila, se jedné vysoké nad rekou Vltavou skále, a obrátivši se k západu slunce, i rekla: Vidím vrch brezový, kterýž jest vnitr stríbra plný, toho vy i váš rod budete užívati, jestliže nedáte od západu slunce nad nim lidem panovati, váš rod bude se tudy množiti, a cizí národové budou se váni klaneti. Obrátivší se na levou stranu proti poledni, rekla: Vidím vrch Jilový, ten vám bude jako svet nový, tut jest veliká hodnost zlata, odtud bude vaše zeme svatá, to vám nezhyne, lec láska mezi vámi mine, mord vám uškodí, všecky Bohy hnevivé na vás vzbudí. Opet obrátivší se na levou stranu k východu slunce, rekla: Vidím horu trí hrbetou (to mínila horu Gut-nu), ana stríbro z sebe vydává, tu hodnost jeho bude bez míry, ale že má tri hrbety, trikrát stríbro sejde, a zase trikrát vzejde. Medi krásné vidím velikou oblohu, vám to všecko i vaším budoucím zaslíbiti mohu. Obrati vši se ješte k levé strane na pulnoci, i rekla: Hle hyn vidím ješte horu Krupnatou, a na cejn a olovo velmi bohatou. Tot jsou vám skrze mne Bohové vedeti dali, abyste se nevadíce toho v lásce a v pokoji užívali. Obrátivší se zase na pravou stranu, nekoliv krocejuv ucinivši, a na své místo se posadivši, rekla: Zlata, stríbra medi, železa, cejnu, volova, litiny, tech všech sedmi kovuv dosti. Chleba budete míti do sytosti. Z takového oznámení, podekovavše knežne a knížeti svému, rozešli jsou se každý na svá obydlé.

Není tedy divu, že je historie Brezových hor casto spojena s hornictvím. To si také ukážeme pri malé procházce práve po Brezových horách.
Využijete-li všechny možnosti, které tato procházka (asi 2.5 km) nabízí, mužete zde strávit pomerne hodne casu - zejména v Hornickém muzeu, mužete se dvakrát svézt hornickým vláckem a vystoupat na tri rozhledny. Tak pojdte.
Úvodní souradnice vás zavedou na námestí J. A. Alise. Vaším úkolem bude priradit k jednotlivým zastavením (oznaceným císlicemi 0-9) jednu z nabídnutých fotografií (oznacených písmeny A-J). Fotografie jsou nyní soucástí fotogalerie. Obrázky jsou detaily ruzných drobnejších cástí objektu. Vždy se jedná o "hlavní" objekt na daném zastavení. Finální keš pak naleznete na souradnicích N 49°4(I-C).X a E 013°59.Y, kde X=EDH/(B+C)-GC a Y=(A+I)*(E+F)*(B-C)*(F-D)
Preji dobrý lov.
Pozn.: Vzhledem k tomu, že Brezovými horami prochází dost frekventovaná silnice první trídy I/18, doporucoval bych se této silnici co nejvíce vyhýbat. Bocní ulice jsou na procházku daleko príjemnejší.
  1. Kostel sv. Vojtecha
    Kostel sv. Vojtecha je nejvýznamnejší stavbou na námestí J. A. Alise na Brezových Horách. Byl vybudován v novorenesancním slohu v letech 1887-1889 podle plánu renomovaného architekta B. Münzbergera. Má pilírové stejnolodí, obdélníkový presbytár s apsidou a hranolovitou vež. Okna se vyznacují pseudorenesancní malbou od J. Z. Quasta, která predstavuje P. Marii Bolestnou. V prucelí se nachází polychromovaný reliéf znázornující Ježíška držícího v rukou brezovou vetvicku - symbol Brezových Hor a zdejších dolu. Chrám byl zasvecen patronu horníku sv. Vojtechu, což je patrné i na hlavním oltárním obraze. V levé lodi se vyjímá oltár P. Marie, v pravé oltár sv. Václava.
  2. Ševcínský dul
    Založen roku 1813, k urychlení težby z Vojtešské žíly, Wolfgangovy žíly a žíly Marie Pomocnice. Šachta byla opuštena po první svetové válce, opravena až po druhé svetové válce. Dnes slouží Hornickému muzeu. V tomto areálu je možno vystoupat na 37m vysoký ochoz Ševcínské veže a pokochat se pekným výhledem nejen na panorama Brd. Je možno se též svézt hornickým vláckem na 230m dlouhé, nove vybudované trati, smerem k dolu Vojtech. Bližší info na stránkách muzea
  3. Ševcínská štola
    Ústí štoly najdete na konci trati hornického vlácku (svézt se mužete od Ševcínského dolu).
  4. Mariánská štola
    Štola, která nyní ústí prímo na silnici I/18, sloužila pro transport rudy z Mariánské šachty na Vojtešské úpravny.
  5. Dul Vojtech
    Vojtešský dul byl založen 11.10.1779 z podnetu generálního hormistra Jana Antonína Alise, tím bylo zahájeno nejskvelejší období zdejšího dolování. Šlo o první kolmou šachtu v revíru. Na hloubení šachty pracovalo 22 horníku a na odvodnování pracovali tri hašplíri. O pouhý rok pozdeji byla šachta už 24.5 láter hluboká. Díky nedostatku vody byla pak šachta vytopena (to se muže zdát jako protimluv, ale není tomu tak - voda chybela na pohon vodního kola, které cerpalo vodu pryc z šachty). Problémy s vodou trvaly až do roku 1783. V roce 1801 dosáhla šachta hloubky 288m. V kvetnu roku 1875 zde bylo poprvé na svete dosaženo svislé hloubky 1000m. Na šachte se definitivne prestalo dolovat v roce 1935. Dul dnes rovnež slouží jako expozice Hornického muzea. I zde je možné se pokochat panoramatem Brd. Od dolu Vojtech je možno se, v rámci jedné z muzejních tras, vypravit pesky podzemní štolou k dolu Anna (330m). Na dole Anna je k dispozici druhá projíždka hornickým vláckem prímo do dolu. Bližší info na stránkách muzea
  6. Hornický domek
    V Hornickém domku je zachyceno, jak vypadala domácnost zdejší havírské rodiny na prelomu 19. a 20. století.
  7. Rodný domek Hermíny Týrlové
    (11. prosince 1900 Brezové Hory - 3. kvetna 1993 Zlín) byla spoluzakladatelkou ceského animovaného filmu. Pocházela ze skromných pomeru. Výtvarné nadání zdedila po otci, jehož zálibou bylo vyrezávání betlému. Oba rodice náhle zemreli, otec - horník - pri dulním neštestí, matka brzy po nem. Po krátkém hereckém angažmá v pražském divadle Uranie obrátila svou pozornost k filmu. Se svým životním partnerem Karlem Dodalem zacínala v polovine dvacátých let jako animátorka kreslených reklamních snímku. Reklama byla dobrou prupravou pro umeleckou tvorbu, pro první pokusy s loutkovým filmem. Pred vypuknutím války se Karel Dodal rozhodl emigrovat do USA. Hermína s ním neodešla. V roce 1941 prijala nabídku pracovat ve zlínských filmových ateliérech. Konecne mohla realizovat svuj letitý sen - oživit ve filmu Ferdu Mravence z knížek Ondreje Sekory. A tak za války, v malém studiu pri Batových závodech, kde nikdo nemel ty nejmenší zkušenosti s animací, vznikl první ceský loutkový film. Sama šila loutky, vymýšlela mechanismus jejich pohybu, na všechno musela prijít sama. Už za následující film Vzpoura hracek, v nemž kombinovala hru živého herce s animací loutek, získala mezinárodní uznání (hlavní cenu na festivalu v Benátkách v roce 1947), stejne jako za své další loutkové miniatury, které se rozletely do celého sveta. Její dráha nebyla snadná, nebylo vubec jednoduché prosadit se v profesi, v níž se dosud uplatnovali výhradne muži a pozdeji najít své místo mezi velikány ceského loutkového a kresleného filmu.
  8. Dul Marie
    Tuto štolu bylo rozhodnuto vybudovat v roce 1822, nebot Vojtešský stoupací stroj již nestacil vyvážet rudu. V roce 1892 zde došlo k nejvetší ceské hornické katastrofe. Pri požáru na 29. obzoru a následném rozšírení jedovatých kouru do celé brezohorské cásti revíru zemrelo na 319 horníku a pracovníku dolu. Po I. svetové válce zde koncí težba a dochází ke zchátrání výdrevy a cetným závalum. Po druhé svetové válce byla šachta vyspravena. Z nádvorí Mariánské šachty se porádají prohlídky Mariánské štoly (délka 532m), která sloužila pro transport rudy z Mariánské šachty na Vojtešské úpravny.
    Podrobnejší popis dulní katastrofy z dobových materiálu si mužete precíst zde.
  9. Sbor Mistra Jakoubka ze Stríbra
    Nejnovejší církevní stavbou na Brezových Horách je sbor Církve ceskoslovenské husitské na pamet Mistra Jakoubka ze Stríbra. Byl postaven v Prokopské ulici v roce 1936 podle návrhu architekta S. Vachaty. Objektu vévodí 30 m vysoká vež zakoncená drouramenným krížem. Na vrcholu veže je ochoz sloužící jako rozhledna. Do sboru se vstupuje mramorovým kolumbáriem, které osvetlují barevná okna s nápisy "Pokoj vám" a "Pravda vítezí". Autorem tohoto výtvarného rešení byl ak. sochar Václav Šára. Jeho dílem jsou i reliéfy u oltáre a sousoší s názvem "Práce" a "Svoboda" v rozích sboru. V knežišti za oltárem spocívá na kamenech z brezohorského dolu Vojtech a z mesta Stríbra svítící dvouramenný kríž. Na bohoslužebném stole je svícen v podobe sepjatých rukou nad horou Ríp a nápis: "Modlitba za vlast". Pod kurem je druhé kolumbárium, zasklené. Je zde rovnež celorocne vystavený hornický betlém od místního havíre a hudebníka Emanuela Trnky.
    Z vyhlídky na kostele je zdaleka nejlepší výhled na Príbram a celé okolí. Na jedné strane jsou pekne videt Brdy, na druhé strane je možno dohlédnout až na Šumavu. Rozhledna nemá oficiální otevírací dobu, nicméne klíce lze vypujcit v blízkém domecku. Návod naleznete na ceduli prímo na kostele.
  10. Kostel sv. Prokopa
    Nejstarším církevním objektem na Brezových Horách byla drevená Prokopská zvonice situovaná na vrchol Brezové hory. Stála zde již v 16. století. Velmi cennou památkou na tuto dobu je puvodní zvon z roku 1580. Ten je nyní v expozici Hornického muzea. Podnet k prestavbe drevené zvonice v kamennou kapli dal hormistr Jirí Tomáš Pusch. Roku 1732 byla kaple dostavena a v den sv. Prokopa, patrona horníku, v roce 1733 vysvecena. Postupem let však kaple stala príliš malou s ohledem na množství havíru, kterí se v okolí usazovali.
    Roku 1835 byl proto nejprve ke kapli pristaven drevený prístavek a v roce 1879 byla vetší cást staré kaple zbourána a byla v pseudorománském slohu vybudována soucasná stavba kostela.
    Kostel je jednolodní, s hranolovitou veží v západní cásti. Má obdélníkový presbytár. Hlavní oltár je portálový, sloupový s obrazem sv. Prokopa a barokními sochami sv. Vojtecha a sv. Prokopa. Bocní oltár sv. Barbory je rokokový, se soškami sv. Vojtecha a sv. Jana Nepomuckého.

Použité zdroje:
New final coordinates from February 24th, 2008!

Brezové hory are one of the most interesting part of Príbram from historical perspective. First written notes are dated to 1311, mining activities are confirmed from 10th century.

History of Brezové hory was often connected to mining. You will see during small walk.
Even our walk will not be very long (approx. 1.6 mile), you can spend quite a lot of time here. There are lot of possibilities - in the mining Museum, you can ride on mining train twice and ascend to three lookouts. Lets go.
Starting location will lead you to square of J. A. Alis. Your goal will be to assign pictures (marked with letters A-J) to individual stages (marked with numbers 0-9). Photos are now part of cache Gallery. Pictures are smaller details of objects on stages. It is always "the main" object. Final cache can be found on N 49°4(I-C).X and E 013°59.Y, where X=EDH/(B+C)-GC and Y=(A+I)*(E+F)*(B-C)*(F-D)
Good luck.
Note: There is quite busy road I/18 going through this part of the city, so I would recommend to avoid walking on this busy street as much as possible. Back streets are much more enjoyable for the walk.
  1. St. Vojtech's church
    The most important building on the square. Built in years 1887-1889 acording to plans of architect B. Münzberger.
  2. Ševcín Mine (Ševcínský dul)
    Lookout available - from the mining tower (37m). Details on mining museum pages
  3. Ševcin Shaft (Ševcínská štola)
    Entrance to the mine - you can ride from Ševcín mine.
  4. Mary Shaft (Mariánská štola)
    Entrance is directly from I/18 road. This shaft was used to transport ore Mary Shaft to Vojtech mine processing plant.
  5. Vojtech Mine (Vojtešský dul)
    Lookout available from the building. It is also possible to enter museum and go through underground passage to the nearby Anna mine. In Anna mine, you can take second mining train ride - directly to the mine. Details on mining museum pages
  6. Miner's Cottage
    Details on mining museum pages
  7. House where Hermína Týrlová was born
    (December 11th, 1900 Brezové Hory - May 3rd, 1993 Zlín) is a prominent Czech stage designer, animator, and film director. She is often dubbed the mother of Czech animation. She was a close collaborate with Karel Zeman.
  8. Mary mine
    On this shaft, the biggest mine catastrophe in the world up to that time, happened in 1892. 319 miners were dead due to fire in the mine.
  9. The Czechoslovak Hussite Church (Sbor Mistra Jakoubka ze Stríbra)
    The newest church in the area. This church was built in 1936 according to plans of architect S. Vachata. The most dominant part of the building is 30 m high tower ended with two-ply cross. On the top of the tower is a lookout. From this place there is the best view to Príbram and all neighbourhood. The lookout has no official opening time, but it is possible to borrow keys in close house (number is written on the church). Unfortunately, I don't know if English is acceptable language.
  10. Kostel sv. Prokopa
    The oldest church on Brezové hory was wooden Prokop's bell tower, situated on the top of the hill. It was here already in 16th century. The most valuable relic from that time is original bell from 1580. This bell can be seen in mining museum exhibition. Bell tower was rebuit to stone chapel in 1732. As number of miners grow, the chapel become too small, so wooden extension was built in 1835 and later in 1879 the major part of the chapel was demolished and current church building was built.

Obrázky, které máte priradit k jednotlivým zastavením/Pictures you have to assign to stages

Additional Hints (Decrypt)

[FINAL-CZ] An ceiavz ebuh ancenib, qbyr i fbxyh cybgh [FINAL-EN] Ba gur svefg pbeare gb gur evtug, qbja va gur srapr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)