Skip to content

Zeleznicni #11: cislovani lokomotiv a souprav Mystery Cache

Hidden : 6/27/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

EN:
I'm sorry, but this mystery cache requires to find some special information about the railways in Czech republic, which is accessible on the websites only in Czech language.
CZ:
Jedenacta cast serie Zeleznicni vas seznami se zaklady, dle kterych jsou cislovana hnaci vozidla u nas - take zavitate na nadrazi Praha-Veleslavin

Serie cachi Zeleznicni je volna, cili neni urceno, kdy se serie zastavi - aktualni prehled nalezejicich cachi lze nalezt treba zde.

Mili cacheri, mile cacherky. Pohadka o parni masince a dedeckovi, ktery na ni uz radu let jezdi jako strojvedouci, pokracuje. Pokud jste necetli zacatek listingu uvodni cache serie Zeleznicni, doporucuji vam si precist alespon druhy odstavec psany tucnou kurzivou-v tomto odstavci je zacatek pribehu, ktery celou serii provazi. No a nyni uz slibene dalsi pokracovani pohadky:

Poklad jedenacty: Bylo krasne, slunne odpoledne, kdyz dedecek delal na sve masince pravidelnou udrzbu. Ocistil ji od kol az po komin, no a pote se pustil do nalesteni cela lokomotivy, na cemz si vzdy velmi zakladal, aby se mu masinka krasne leskla. Kdyz zrovna lestil cisla vyrazena na celni strane pod oknem, rekl si, ze mnoho lidi, kteri jezdi ruznymi vlaky, jiste cisla na lokomotivach a dalsich zeleznicnich vozidlech vubec neznaji. Rozhodl se tedy, ze udela malou exkurzi do cislovani zeleznicnich lokomotiv a souprav i pro ty, kteri jsou jen beznymi cestujicimi ci zajemci o zeleznici i vlaky - vzdyt by bylo krasne, kdyby kazdy uz z cisla poznal, co je nejen jeho masinka zac. Jak si usmyslel, tak take udelal - dalsi ukryt tedy naplanoval tak, aby se alespon prilezitostni cestujici ci zajemci o vlaky z rad "hledacu pokladu" o zakladech techto cisel neco dozvedeli. Tak hodne stesti, dedecek vam fandi a masinka bude jen rada, az z jejiho cisla poznate, kam ji zaskatulkovat :-).

Ceka vas tedy opet trocha teorie, tentokrat z oblasti cislovani. Predem je treba rici, ze cislovani se behem let vyvijelo a castokrat menilo, proto u starych (napr. parnich) lokomotiv lze nalezt jine schema cislovani nez na tech soucasnych. Pro nasi potrebu ale techto vice systemu cislovani nebude mit vliv. Rovnez je treba si uvedomit, ze nase problematika se bude tykat cislovani lokomotiv a souprav vlaku (tj.vozu razenych do jednotek). Cislovani dalsich samostatnych nakladnich ci osobnich vozu je casto velmi odlisne a pro nasi potrebu nezajimave. Tak tedy zacneme:

Jak sel cas, tak se vyvijelo i cislovani u lokomotiv a vozu. Obecne a zjednodusene lze vsak rici, ze jak i drive, tak i nyni muzeme cislo kazde lokomotivy/soupravy pomyslene rozdelit na cislo rady (zpravidla trojciferne) a poradove cislo konkretniho kusu daneho vozidla v dane rade (zbyle cifry za radou) nasledovane kontrolni cislici.
U dnesnich vlaku, ktere jsou v CR v provozu, je cislo rady trojciferne, nasledovane dalsimi tremi poradovymi cisly a pote za pomlckou i kontrolni cislici. Tak napr. pokud na lokomotive uvidite cislo napr. 810 025-3, pak 810 je cislo rady, 025 poradove cislo v dane rade a 3 je pak kontrolni cislice. Tato forma cislovani je zjednodusena a pouziva se bezne na celech ci bocich hnacich vozidel - tak jak to mohou videt bezni cestujici. Oficialne vsak vlastni cislo rady predchazeji jeste dalsi cisla (napr.kod zeleznicni spravy - 54 jsou CD).
Je tedy jasne, ze pro urceni konkretniho typu lokomotivy je nejdulezitejsi porozumet trojcifernemu cislu rady. Velmi dulezita je pak prvni cifra tohoto trojcisli, ktera ma nasledujici typovy vyznam:

1: elektricke vozidlo stejnosmerne proudove soustavy 3kV
2: elektricke vozidlo stridave proudove soustavy 25kV
3: elektricke vozidlo obousystemove (tj. zvlada 3kV ss i 25kV stridaveho napeti)
4: elektricka jednotka stejnosmerne proudove soustavy 3kV (napr. City Elefant)
5: elektricka jednotka stridave proudove soustavy 25kV
6: elektricka jednotka obousystemova (napr. Pendolino)
7: dieselelektricka motorova lokomotiva
8: motorovy vuz (napr. 810, Regionova)
9: ridici vuz (tj.takovy, ze ktereho lze ridit lokomotivu umistenou na druhe strane vlaku-odpada nutnost objizdeni lokomotivy-napr. ridici vuz Regionovy ci City Elefantu)
0: pripojny / vlozeny vuz (tj.takovy, ktery neni ani hnacim, ani ridicim vozem-napr. vuz 010 pripojeny za 810)

Tato prvni cifra tedy urcuje druh trakce (stejnosmerna, stridava ci nezavisla-diesel) a take, zda jde o samotnou lokomotivu, ci celou jednotku (soupravu). Zbyle 2 cifry pak doplnuji trojcisli na jednoznacne urceni rady lokomotiv. Toto lze pro jasnou predstavu vyjadrit analogii k osobnim automobilum - prvni cifra by se tam dala chapat pro vyjadreni parametru typu diesel/benzinak, osobak-sedan/kombik/dodavka/autobus/nakladak..., zbyla 2 cisla pak jako vyrobce a typ.

AlbatrosTak, zaklady soucasneho cislovani jsou uz jasne. V nedavne dobe (v dobe CSD) bylo cislovani trochu odlisne - dodnes muzeme u parnich lokomotiv jezdicich u ruznych prilezistosti tento system cislovani sledovat. Tak napr. legendarni parni lokomotiva Albatros, ktera je dosud v provozu a jezdi pri oslavach ze stanice Praha Branik smerem na hrad Krivoklat ci na trat Posazavskeho pacifiku (smer Vrane-Cercany-Kacov-...), viz treba clanek o vyletu Albatrosem na tradicni akci Krivorezani, ma cislo ABC.DEF (cislo zjistite snadno hned zkraje v odkazovanem clanku). O techto akcich, ktere se poradaly ci poradat budou, se doctete i v mnoha jinych clancich na internetu zabyvajicimi se historickymi parnimi jizdami.

A nyni neco trochu ze soucasnosti. Kazdy jiste zna rychlovlak Pendolino. I on ma pochopitelne sve cislo rady - jelikoz se jedna o elektrickou jednotku zvladajici obe elektricke soustavy v ceskych zemich (+zvlada jeste jednu navic existujici v Nemecku ci Rakousku-jde tedy dokonce o trisystemovou jednotku), je vam z tabulky typu vyse jiste jasne, ze prvni cifra rady Pendolina ma hodnotu G. Cele cislo rady jednotky Pendolino je pak GHI a urcite ho snadno treba z clanku Pendolino na wikipedii (jsou tam Pendolina nejen ceska, zde nas samosebou zajima prave to ceske)

Pendolino

City ElefantAle nejen Pendolino patri k novejsim typum vlaku na ceskych kolejich. Zejmena obyvatele Prahy (i ti, co vlakem jezdi malo ci vubec) si jiste mohli vsimnout, ze puvodni modre pantografove jednotky rady 451 krizujici Prahu a okoli jsou postupne v primestske doprave nahrazovany modernejsimi dvoupatrovymi jednotkami City Elefant. I zde je vam jiste jasna prvni cislice - jde o elektrickou jednotku pro stejnosmerne napeti 3kV (presne takove se nachazi v severni polovine uzemi Ceske republiky, tedy i v sirokem okoli Prahy), cili tato prvni cislice musi byt samosebou J (urcit z tabulky typu vyse). Jednotka City Elefant je pak tedy rady JKL (opet staci pouzit uvedeny odkaz na wikipedii). Jelikoz jednotka obsahuje i ridici vuz, aby nebylo nutne obracet na konecnych stanicich, lze na druhem konci kazde jednotky (tj. na opacnem, nez je elektricky vuz JKL) vzdy najit ridici vuz oznaceny MKL (najdete pod stejnym odkazem). Mezi lokomotivnim vozem JKL a ridicim vozem MKL se pak nachazi i vlozene vozy 0KL (prvni je nula, ne pismeno O) - cili az nekdy Elefantem pojedete, tak si techto 3 ciselnych rad jiste vsimnete - obdobne je tomu i u dalsich jednotek obsahujicich ridici vuz, viz napr.Regionova dale.

Na regionalnich tratich dlouho dominovaly motorove vozy rady N10 (N urcite snadno podobne jako G ci J z tabulky typu vyse) spolu s pripojnymi vozy 010. Tyto vozy vsak jiz dosluhuji, proto bylo zapocato s jejich postupnou rekonstrukci na moderni vozy pro regionalni trati Regionova. Souprava Regionova vznikne vzdy spojenim paru vozu N10+010 a vznika tak par NPQ+9PQ (opet viz odkaz na wikipedii). Ano, je to tak, puvodni pripojny vuz 010 (ze ktereho nebylo mozne ridit) se po rekonstrukci stava ridicim vozem 9PQ, coz opet usnadnuje situaci v tom, ze neni treba v konecnych stanicich vlaku objizdet pripojny vuz motorovym, ale primo ze ridiciho je mozne lokomotivu z druhe strany vlaku ridit, podobne jako to funguje treba v metru. Je treba rovnez poznamenat, ze Regionova se vyrabi i ve trivozove verzi (pak jsou uzity 2 motorove a 1 puvodni vuz 010) - dvouvozova je vsak castejsi, proto je zde pouzita.

motorovy vuz N10 Predelavka vozu N10 na Regionovu Regionova
motorovy vuz rady N10+pripojny 010 dilenska predelavka vozu N10 na Regionovu Regionova - rada NPQ

Tak vyborne-nyni uz vite, jak jednoduse z cisla rady lokomotivy ci vozu soupravy jednotky poznat, jaka lokomotiva to je-na co jezdi, jakou proudovou soustavu pripadne zvlada, zda jde o samotnou lokomotivu ci soupravu a zda nahodou jen jako lokomotiva nevypada (ano, laici casto ridici vuz berou za lokomotivu jen proto, ze je tam stanoviste strojvedouciho-ale opravdu ridici vuz je jen k rizeni lokomotivy umistene v dane chvili na druhe strane vlaku, sam o sobe zadny motor nema)... Muzete si pred vyjitim do terenu provest kontrolni soucet A+B+...+Q = 73 (pismeno O v indiciich kvuli mozne zamene za nulu umyslne chybi). Vyslo? Tak hura na nadrazi Praha-Veleslavin!

Vychozi bod mystery se nachazi na nadrazi Praha-Veleslavin. Dostanete se sem bud linkami MHD do zastavky Nadrazi Veleslavin (tramvaje smer Divoka Sarka, od dubna 2015 i prodlouzene metro A), ale samosebou i vlakem (trat Praha Masarykovo nadr.-Kladno jedouci pres Dejvice atd.). Nadrazi si nalezite prohlednete a vsimnete si pobliz prave strany nadrazni budovy (pri pohledu k ni) vzrostleho stromu. Pokud jde o brizu, tak R=16, pokud o borovici, tak R=20 a vidite-li pred sebou velky kastan, tak R=24. Dale postupte k leve strane nadrazni budovy - nad kolejistem vidite celkem 3 svetelna navestidla na zelezne konstrukci ve tvaru obraceneho L. Na tuto konstrukci se pochopitelne musi dat vylezt napr. pro pripad opravy navestidla (praskla zarovka atd.). Nebojte, to vas neceka :). Jen se postavte k zebriku a spoctete pocet jeho kovovych pricek - nebojte, neni jich moc a je na ne dobre videt. Vyjde vam pekne dvouciferne cislo delitelne peti, zapiste jej jako S. Nyni popojdete jeste asi 5m dale a uvidite pobliz krajni koleje bily betonovy kilometrazni patnik a na nem udaj ve tvaru T.T (zkratka 2 totozne cifry oddelene teckou, T je tedy jednociferne). No a to je vse - muzete si sednout na nadrazi a v klidu vypocist souradnice finalove small cache vzdalene v okruhu do 1km:

        N 50°0(P+Q).[(ABC)/2+(GHI-JKL)+S+T]'    E 014°2D.[10*(M+N+R)+(2*S)+(LEF)-(B/3)]'

Pozor - jak je v listingu kesi bezne, ve vzorci se nasobi jen tam, kde je uzit znak * (a deli tam, kde je znak / ) - vsude jinde se jedna o serazeni cifer za sebou, cili zadne slozite nasobeni mezi pismeny vyjadrujicimi indicie a zapsanymi za sebou!
Kontrola souradnic, pokud si nejste jisti urcenim indicii ci vypoctem: ciferny soucet ze vsech 15ti cifer z vypoctenych vyslednych souradnic vam musi vyjit 51; pokud nevysel, tak nekde mate chybu :-).
Keska byla puvodne vetsi, po opakovanem vymudleni zmensena a ulozena magneticky na "strop" tak, aby byla mene napadna i z boku, tak to pri jejim navraceni dodrzte! Diky.
POZOR! Pri odlovu cache se drzte terenniho hodnoceni 2,5*, tj. nezdolavejte terenni prevyseni cestou primo za sipkou zbytecne drive, nez je to nutne. Pokud lovite MHD, tak od kese se nemusite vracet na tram Nadrazi Veleslavin, ale muzete pokracovat po odlovu dale, po chodniku a pak pres sidliste primo, dojdete k terenem i vzdalenosti blizsi MHD zastavce.

U dalsi (#12) Zeleznicni cache se budeme dedecek, masinka i ja tesit. Tematem tentokrat bude vzpominka na tehdejsi slavu Nakladoveho nadrazi Zizkov.

INFORMACE PRO ZACATECNIKY O PUTOVNICH PREDMETECH V KESICH:
prostudujte si nasledujici informaci popisujici, jak postupovat pri nalezu putovniho predmetu (Travel bugu nebo Geocoinu) v kesi..

Additional Hints (Decrypt)

zntargvpxn i boqryavxh, ilpubqav fgenan

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)