Skip to content

Pevnost Olomouc - Železnicní fort c. 7, Holice Traditional Geocache

This cache has been archived.

MilanoXTeam: Kesku jsem obnovil, ale blbe zameril. A kdyz jsem ji sel znovu zamerit - byla fuc.
Fyzicky tu fort uz neni, takze archiv...

More
Hidden : 5/12/2007
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Od pocátku 11. století tvorila Olomouc hned po Praze druhé nejduležitejší stredisko ceského státu a tato skutecnost se projevila nejen tím, že se stala centrem moravské církevní provincie, ale soucasne také významným opevneným sídlem. Behem tricetileté války byla presunuta funkce moravské metropole na Brno ale na druhé strane byla zvýraznena funkce Olomouce jako pevnosti. Tato skutecnost si vyžádala zásadní prestavbu zchátralého mestského opevnení, takže se Olomouc stala v 18 století jednou z nejdokonalejších pevností na území habsbuské monarchie. V polovine 19. století bylo bastionové opevnení mestského jádra doplneno vencem predsunutých tvrzí - fortu, címž se podstatne zvetšil akcní rádius olomoucké posádky. Po ukoncení pevnostní funkce Olomouce koncem 19. století byla velká cást opevnení zborena, ale nekteré významné body jsou k spatrení dodnes. Postupne Vám chceme predstavit nekteré z nich...

Železnicní fort c.7, Holice
Duležitou úlohu v obrane olomoucké pevnosti hrály rovnež tzv. železnicní forty c. 1 (Cernovír-zbourán a srovnán se zemí) a 7 vybudované v letech 1862 až 1865, které se od predešlých fortu vyznacovaly polovicním prumerem. Z Fortu c.7 zbyly jenom zbytky (patrná je hlavne terénní modelace, na ortofotomape si lze všimnout, že je stále videt i pudorys druhé cásti fortu na opacné strane kolejí a vodní príkop. Stavební zbytky nehledejte - nenajdete.), ale svou zvláštností si naši pozornost urcite zaslouží, neprítel do mesta vlakem rozhodne neprijel. Pozemky jsou nyní v soukromém vlastnictví, ale je na nich výletní restaurace a soustava rybnícku (místní to tu nazývají "Amerika"), z nichž nekteré prímo lákají ke koupání (na vlastní nebezpecí). Pozor pri vyzvedávání keše na kolem svištící vlaky, byl to preci železnicní fort!!! Pokud by byla brána k restauraci uzavrena, lze objekt obejít kolem trati (je tam chodnícek), nebo i druhu stranou, neb brána na ceste je více než symbolická. Doporucuji pro výlet na kole.

POZOR nedaleko keše projíždejí vlaky plnou rychlostí. Sice je vzdálenost skrýše od kolejí dostatecná a blízký prejezd má funkcní signalizaci a i spouští závory, takže prijíždející vlak vám ohlásí, ale stejne POZOR hlavne na deti!!!!!
Pozor na místní mudlozahrádkáre, když jsme keš v sobotu dopoledne ukládali, tak jsme tam poskakovali asi hodinu a mávali vlakum a nikde nikdo, ale už byli hlášeni první zvedavci!!
Keš je umístena na verejne dostupném míste a je to naprostá drive-in.
P.S. kdy jste naposledy videli funkcní železnicní prejezd se závorama na polní ceste??
Príjezd doporucujeme z Holice pres ulici Partyzánská.

Fortový venec - mapa
Pudorysy fortu

Zachované forty (s keší):
II,IV,XI,XIII,XV,XVII,XX,Radikov,Tabulový vrch

Zachované forty (bez keše):
XXII - Zarostlý a obehnaný nepruhledným plotem, armáda ho opustila. (49°37'9.99"N,17°15'1.32"E)
Šibenicní vrch - V areálu VOP, prohlédnout se dá, pokud se simuluje návšteva nekteré firmy sídlící v tomto areálu. (49°35'54.75"N,17°13'59.96"E)

Zbytky:
V,Va,VII,VIII,XVIII

Nezbylo ani zblo, nebo nebyly postaveny:
I,III,IIIa,VI,IX,X,XIX,Fest Kopecek (I,III,IV), Fest Baba (XIV,XII),Fest Chlum

Více informací o pevnostech najdete zde...

Additional Hints (No hints available.)