Skip to content

Diana GmbH Multi-cache

This cache has been archived.

Klicnik team: Game over. Děkuji všem poctivým hledačům, že sem vážili cestu.

More
Hidden : 3/20/2007
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Hodnocení cache na www.geocaching.cz
 



Naše poslední cache Vás zavede do míst, kde stávala podzemní továrna Diana GmbH

Úvod
Historie továrny Diana sahá do roku 1943, kdy 2. listopadu probehl krátce po poledni letecký nálet 200 bombardéru USAAF na závody Wiener Neustadter Flugzeugwerke (WNF) ve Vídenském Novém Meste (Wiener Neustadt). Od tohoto dne nálety neustávaly a donutily vedení závodu hledat útocište dále od neprátelského letectva a hloubeji v zemi.

1. brezna 1944 byl v Berlíne zrízen Jagerstab, ríšský rídící orgán, který mel koordinovat nejen opravy neustále nicených výrobních závodu, ale také jejich presun do bezpecí. Mezi Úkoly tohoto orgánu nepatrilo pouze stehování továren do podzemních štol a jeskyn, ale také kompletní logistické zajištení zásobování a pracovních sil. Tento orgán rozhodl o presunu výrobních sil do "Výrobního okruhu Protektorát" a to do trí nevyužitých tunelu na rozestavené železnicní trati Brno - Križanov - Ždár nad Sázavou.


Messerschmitt Me109 v bitve o Británii


Železnicní trat Brno - Križanov - Ždár nad Sázavou
Mnichovská "dohoda" z roku 1938 výrazným zpusobem zasáhla do podoby Ceské republiky a vynutila si významné zmeny v železnicní síti. V Sudetech a tedy území, které pripadlo nacistickému Nemecku se nacházely duležité železnicní trate Olomouc - Litovel nebo Ceská Trebová - Brnenec. Z tohoto duvodu bylo urychlene rozhodnuto o výstavbe nové železnicní trate v již zmíneném úseku. Plán na postavení tohoto 121 km dlouhého úseku železnicní trate byl prijat v listopadu 1938.
Na tišnovském úseku trati se na stavbe podílely pražské firmy Ing. Bedrich Hlava (úsek Rikonín - Níhov) a Ing. Zdenko Kruliš (Tišnov - Rikonín). Krulišova firma se podílela také na výstavbe pohranicního opevnení (tvrz Bouda).
Stavba trate pokracovala velmi pomalu a s pribývajícími válecnými léty se postupne zpomalovala, až na trati zustalo pouze nekolik delníku. Presto se podarilo vybudovat všechny tri tunely, které posléze sehrály významnou roli v našem príbehu.


Tunel A, príjezd vlaku od Ždáru nad Sázavou
(tady se spouštely hotové trupy stíhacek do údolí a odvážely ke kompletaci)


Tunely
Na trati mezi Tišnovem a Níhovem se nachází celkem 3 železnicní tunely, oznacené takto:
217A - tunel "jednicka" (Werk I., krycí název Storch nebo Ursula) v Mezihorí V tomto tunelu se sestavovaly trupy stíhacek a instalovaly elektroagregáty a motory
217B - tunel "dvojka" (Werk II., krycí název Storch, Gustav nebo Gerhard) mezi Kutinami a Níhovem V tomto tunelu se vyrábely krídla
217C - tunel "trojka" (Werk III., krycí název Stieglitz, Zacharias nebo Otto) mezi Kutinami a Níhovem V tomto tunelu se vyrábely plechové dílce


Tišnovský portál tunelu 217A, v období Diany zazdený


V tunelech v dobe Diany nebyly položeny koleje a protože byly od pocátku staveny pro dvojkolejný provoz, byly pomerne prostorné. I z tohoto duvodu bylo v tunelech vybudováno drevené "patro", takže výroba mohla soucasne probíhat ve dvou úrovních. V horním patre tunelu 217B probíhala pravdepodobne montáž palubních zbraní - do této cásti výroby nemeli totálne nasazení delníci prístup. (Povesti hovorí o tom, že zde byla vyvýjena nemecká tajná zbran. Ackoliv toto tvrzení asi nebude zcela pravdivé, jisté je, že se v okolí nachází zajímavá a ne zcela pochopitelná stavba umelé nádrže, lidove zvané podle nepravidelného tvaru "kopyto". Nepravidelný tvar evokující prirozený rezervoár mel nádrž a zejména její okolí chránit pred bombardováním, protože místo bylo z výšky jednoznacne identifikovatelné. Úcel nádrže je dodnes neznámý, podle lidových povestí zde mel probíhat výcvik potápecu. Nádrž mohla být využívána i jako požární nádrž nebo rezervoár pro vodní lis, umístený v provozu Werk III. Voda do nádrže byla privádena 100 m dlouhým potrubím o prumeru 40 cm.)
Tunely byly pro potreby válecné výroby upraveny - vchodové portály byly zazdené a opatrené pouze malými vchodovými brankami, za touto zdí byly betonové steny proti tlakovým vlnám. V okolí tunelu 271A vznikly další podzemní prostory, které byly po válce vetšinou zasypány. Z tohoto tunelu vedly dve bocní "únikové" chodby ven, z nichž jedna (nyní zasypaná) ústila vlevo od Tišnovského portálu tohoto tunelu a druhá (zazdená a nyní opet "prístupná") ústila ve svahu nad Dolními Louckami. Od roku 1944 byly podlahy v tunelech vybetonovány.
Osvetlení tunelu zajištovaly rtutové lampy, zárivky a "nouzové osvetlení" ve forme 20 - 30 cm širokých pruhu fosforeskující barvy nanesené na stenu tunelu.

217A - plánovaný pocet 2500 delníku, na konci války zde pracuje pouze 1301
217B a 217C - plánovaný pocet 2600 delníku, na konci války zde pracuje pouze 1504

Ostatní provozy
Protože v prostoru tunelu 217A-C a jeho okolí probíhala pouze cást výroby, byla výroba stíhacek z WNF premístena i do dalších míst na Morave:
- tunely 218D a 218E v Brne - Husovicích; Ústrední sklad náradí, motoru a zbraní
- Kurim (Zbrojovka Brno, nyní TOS a cástecne veznice); Výroba motoru
- Olomouc (Milo); Výroba plášte chladice
- Prostejov (firma Hanish); Výroba ocasních ploch
- Bucovice (UP závody); Výroba ocasních ploch
- Vojenské letište Brno - Slatina; Konecná montáž, zalétání
- Vojenské letište Križanov (nedokoncené); Konecná montáž, zalétání
- Vojenské letište Prostejov; Zalétání

Drážka Tišnov - Kutiny
V prubehu stavby trati vybudovaly stavební firmy úzkorozchodnou drážku o rozchodu 760 mm. Trat zacínala na nádraží v Tišnove a dále pokracovala približne v Úrovni dnešní trati do Predklášterí a dál kolem rícky Loucky do Mezihorí. V Mezihorí drážka vedla jak k drevenému skluzu (po kterém se dopravovaly hotové trupy stíhacek dolu), tak pokracovala dále kolem rícky Libochuvky. Údolím Libochuvky s dodnes zachovanými památkami (náspy, kryty) vedla až do pracovního tábora na Kutinách. Zde drážka v podstate koncila, do konce války se nepodarilo zprovoznit poslední úsek trati smerem k Níhovu.
Drážka byla vybudována velmi rychle, což se výrazne projevilo na její kvalite. Již po první zime v roce 1945 byla trat silne poškozena (místní rícky se na jare pravidelne rozlévají z recište) a do konce války se ji nepodarilo plne zprovoznit.
Drážka sloužila k dovozu polotovaru a vyjímecne také osob. Vlácek se místy pohyboval rychlostí nižší, než je rychlost chuze! Hotové letadla byla proto odvážena na nákladních automobilech.


Násep z volne ložených kamenu


Po válce už nebyla trat drážky obnovena, stavební firmy, které se vrátily dobudovat trat využívaly pouze dílcí úseky. Trat i s vybavením byla postupne "znárodnena" (tedy rozkradena) a ruzné její cásti mužeme dodnes najít v okolí (železné pražce apod.)
Stejne jako bylo rozkradeno vybavení trate, cástecne takto vzalo za své i vybavení a materiál z továren. V okolí je rada skleníku, bazénu a kulen postaveno z plechu, pístu a hydraulických komponent puvodne urcených pro stíhacky. Strojní vybavení továrny demontovala Rudá armáda a odvezla ho do Sovetského svazu jako svoji válecnou korist.


Kryt pro strojvedoucího, nyní skautská "lednicka"


Pracovní tábor Kutiny
Pracovní tábor byl zrízen pro potreby trvale nasazených delníku na samote Kutiny, kde bylo postaveno 28 drevených baráku. Zároven zde byla postavena i kuchyne a jídelna, ošetrovna a barák pro policejní ostrahu. Jeden drevený barák byl urcen pro ubytování 160 osob.
Po 9. kvetnu 1945 prevzala pracovní tábor na Kutinách Rudá armáda a zrídila zde první sovetský zajatecký tábor. V nem byly zadržovány osoby podezrelé osoby, lidé zavlecení sem ze Sovetského svazu na nucené práce. V tomto tábore bylo údajne zadržováno 3000 osob.
Krome obcanu Sovetského svazu zde byli vezneni nemectí vojenští zajatci, kterí se po válce podíleli na vyklízení tunelu. Ve vojenském zajateckém tábore - prestože zde byl zrízen lazaret - se šírily nemoci a zemrelo zde 118 vojáku, kterí byli pohrbeni na Balákove poli. Exhumace ostatku probehla v roce 1995. Prímo na Kutinách (pod skálou) bylo na konci války zastreleno a pochováno 6 nemeckých vojáku. Jejich tela byla krátce po válce exhumována a nyní jsou vojáci pohrbeni Ždárci.
Cást baráku se zachovala až do dnešních dnu a byla prestavena na hospody nebo ubytovny pro turisty.


Základy bývalého baráku Diany na Kutinách


Partyzánská skupina Rada 3
Na Tišnovsku pusobila partyzánská skupina Rada trí, založena JUDr. Josefem Grnou a kpt. Karlem Štajner-Veselým. Název Rada trí pochází z léta roku 1944 a vychází z príjmení Grna-Luža-Císar. Rada trí byla významnou skupinou, napojenou pres ilegální vysílacku Lenka-jih (založena paravýsadkem Spelter) na exilovou vládu v Londýne.


Falešná legitimace profesora Grni


Prímo v tábore na Kutinách pusobila bunka této skupiny cítající šestnáct osob a v Mezihorí další o síle deseti mužu. Blízkost zbrojní továrny pochopitelne vzbuzovala zájem této skupiny, která se pokusila o infiltraci primo mezi delníky pracující v tunelech a sabotážní akce.
Jedním z posledních úspechu nemeckého nocního stíhacího letectva byl sestrel amerického zásobovacího B-24H Liberatoru 42-50447 („Q“) „Flying Rumor“ od 859th Squadron/2641st (Special Duties) Group. Byl sestrelen v noci 17. dubna 1945 nocním stíhacím Ju 88G od II./NJG 100 poblíž Tišnova. Celá osmiclenná osádka 1/Lt Thomase O. McCarthyho (synovec prezidenta F. D. Roosevelta) se zachránila padáky a pridala se k odbojové organizaci Rada trí, které mela shodit zbrane. Letoun se zrítil mezi Tišnovem a Hradcany, piloti se po seskoku padáky ukryli a další noc byli v doprovodu spojky prevedeni do prostoru Níhova, kde je prevzala skupina. Ironií osudu je, že tito vojáci se do žádné bojové akce Rady trí nezapojili, ale svoje osobní zbrane partyzánum "pujcovali" výmenou za alkohol, potraviny nebo cigarety.


Možná je tu ješte nekde potkáte


Další fotografie naleznete zde

Cache
Cache Vás provede kolem památek na Dianu, které lze dodnes v okolí Tišnova nalézt. Jedná se o multicache, kdy na pocátku nevíte víc, než jsou souradnice príští Stage. Obtížnost cache je velmi nízká, což je vykoupeno ponekud delší procházkou po okolí. Nemusíte se bát, i v prípade že zabloudíte byste nemeli ujít více než 30 km. Krome jednotlivých stage budete mít k dispozici také "záchytné" body, což jsou budto zajímavá místa po trase, nebo jen orientacní body, které by Vám meli pomoci v navigaci a hledání správné cesty.

Doprava
Automobil Vám doporucuji zanechat poblíž výchozích souradnic, je zde možnost bezplatného parkování. Nedaleko naleznete supermarket otevrený i o víkendu - pokud nemáte žádné zásoby, bylo by dobré si neco obstarat. V prubehu hledání cache se budete pohybovat pouze pešky. V mnoha úsecích není možné jet na kole ani na koni, pokud ovšem nebudete ochotni nést kolo (nebo komone) na zádech.
Možná se Vám stane, že budete muset brodit nejakou reku (nebo do ní spadnete). Pokud není koupací pocasí, pamatujte predem na tuto možnost. Pozor na rozvodnené toky, zejména na jare. V takovém prípade budete muset nepatrne zaimprovizovat a prípadne zvolit jinou než nejkratší cestu.

Doporucené vybavení
- Pevné boty
- Pláštenka nebo nepromokavý odev
- Dalekohled nebo digitální fotoaparát
- Repelent
- Jídlo a pití na celý den
- Mapa oblasti
- Kalkulacka

Poznámka
Tato cache v žádném prípade neslouží k propagaci hnutí smerujícího k potlacení práv a svobod osob. Cache je venována odkazu všech pracovníku, kterí byli v továrne Diana totálne nasazeni.

Bezpecnost
V prubehu hledání cache se možná dostanete velmi blízko železnicní trate. V žádném prípade nevstupujte do kolejište, nevstupujte do tunelu a neprecházejte po železnicních viaduktech. Pokud si nejste jisti délkou cache, napište mi predtím, než vyrazíte.

Veselá statistika
Pri zakládání cache jsem:
- nachodil 33 kilometru
- prešel pres dva viadukty
- prošel jedním tunelem
- jednou dobrovolne vlezl do rozvodnené Haldy (a rychle vylezl...)
- jednou jsem do Haldy vlezl i s botama a nedobrovolne
- vypil jsem 3 litry citrónové Mattonky a pul litru kofoly
- snedl jsem tatranku, sójový suk a kofilu
- snedl jsem 6 rohlíku, 140 g ráholeckého salátu, 140 g rybího salátu a 150 g tlacenky s cibulí a chlebem
- prosedel jsem hodinu na nádraží
- vystoupal jsem na vrchol skály, abych po pul hodine slezl o 100 metru dál...
- videl jsem dva lednácky a jednu mrtvou lišku

Výpocty
Každá stage má svuj vlastní výpocet a používá pouze císla dostupná v jejím perimetru (tzn. císlo A u Stage 1 není totožné s císlem A u Stage 2).
U každé stage budete zároven pocítat císlo Sx (S1, S2 atd.) Toto císlo budete potrebovat pro výpocet finálových souradnic, prípadne i pro výpocet jednotlivých stage.



TRASA MULTICACHE

START
N 49°20.842
E 16°25.114
V okolí naleznete turistický rozcestník.
A = Pocet tabulek
BC,D = Místo, do kterého se dostanete "Dále po zelené"

Musím upozornit, že snaživí úredníci na výchozí souradnicích obcas nejakou cedulku pridelají... Správný pocet cedulek je sudý, neberte do uvahy zadne jine tabulky, nez ty, které tu byly v dobe vzniku cache (2004-2005). Diky za pochopeni.

Stage 1 naleznete na souradnicích:
N 49°21.((A x D) x S0) - B
E 16°24.((D x S0) x C) + ((B + C + D) x A)

S0 = A + B + C + D + 1


STAGE 1
Zde naleznete jednoduchý orientacní bod s císly ABCD-EFGH.

Stage 2 naleznete na souradnicích:
N 49°21.((D - C) x (H - E)) x H
E 16°22.(((A + B + C + G) x (C + D)) x D x F) - B

S1 = A + B + C + D + E + F + G + H


STAGE 2
Zde naleznete viditelné pozustatky Diany. Spocítejte pouze schody vedoucí ke vchodu = A (sudé císlo).

Stage 3 naleznete na souradnicích:
N 49°21.(S1 x A) + (A x A) + (A x 5) + 1
E 16°21.(A x A x A) + (S0 x A) + (2 x A) + A - 1

S2 = A


STAGE 3
Zde naleznete pozustatky novodobého vandalizmu. Hledejte nejvýš vyrytý letopocet (vertikální) ABCD.

Stage 4 naleznete na souradnicích:
N 49°20.(B x C x S2) + S0 + S1 + S1 - A - D
E 16°20.(S0 x S1) + (B x C) + A + C + (3 x D)

S3 = A + B + C + D


STAGE 4
Zde naleznete stavbu s letopoctem ABCD.

Stage 5 naleznete na souradnicích:
N 49°21.(A + C) x B x D + S2 + 5
E 16°19.(D x D x D) - B + A

S4 = A x B x C x D


STAGE 5
Zde naleznete specifický navigacní prvek. Pocet cílových míst (celne) = A (sudé císlo).

Stage 6 naleznete na souradnicích:
N 49°21.((S4 x A) / 2) - A - 1
E 16°17.((S1 x A) x 2) - S4 + A - 2

S5 = A


STAGE 6
Stojíte pred chatou, na které je cedulka s písmenem a dvojcíslím. A = poradové císlo písmene v anglické abecede, dvojcíslí = BC.

Stage 7 najdete na souradnicích:
N 49°21.(A + B + C)
E 16°16.(A x A x C) - (A x B)

S6 = (A + B + C)


STAGE 7
Zde stála drevená stavba, nad jejímž vchodem byla cedule s nápisem. Stavba tu už nestojí a ani nápis neexistuje. Stage 7 tedy potrebovat nebudete, ale presto doporucuji jeho navstevu, treba protoze tu je asi nejzajimavejsi pamatka na Dianu. Vic prozrazovat nebudu ;)

Cache naleznete na souradnicích:
N 49°20. ((S0 + S1 + S2 + S3 + S4 + S5 + S6) x 2) - 7
E 16°16. ((S0 + S1 + S2 + S3 + S4 + S5 + S6 + S6) x 2) + S2


Hodne štestí!

Doplneno 28.5.2007
Protože se opet opakoval prípad, že geocacheri navzdory upozornení procházeli tunely, pripojuji nekolik poznámek k orientaci v terénu (turisti prominou;)
- Mezi stage 1 a 2 je lepší jít po pravém brehu reky
- Ke stage 3 sice vede (zarostlá) pešinka, ale asi se budete muset prodrat
- Ke stage 4 vede pohodlná cyklostezka a pak silnice prímo od portálu
- Ke stage 5 stací pokracovat po ceste
- Ke stage 6 pokracuj pres louku na cestu, po ní k mlýnu a od mlýna po pešine kolem vody
- Ke stage 7 vede pohodlná cesta s nekolika brody, stále se drž vodního toku
- K finálnímu uložení cache ti stací pokracovat dál po ceste
(Teoreticky nemusíte nikdy vstoupit do kolejište, natož abyste lezli do tunelu.)

Additional Hints (Decrypt)

Cbqxn zrarz mnfgeb zrz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)